Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Pakistan: Chrześcijańskie małżeństwo spalone żywcem Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:15, 04 Lis 2014 Powrót do góry

Chrześcijańskie małżeństwo spalone żywcem

Image

Shama Bibi i Sajjad Maseeh zostali zabici przez muzułmański tłum w Kot Radha Kishan w Pakistanie.

[link widoczny dla zalogowanych]

Chrześcijańskie małżeństwo oskarżone o zbezczeszczenie Koranu zostało we wtorek spalone żywcem przez tłum w pakistańskiej prowincji Pendżab - poinformowała policja. Wśród sprawców linczu było kilku muzułmańskich duchownych.

Zarzut sprofanowania świętej księgi islamu postawił w poniedziałek właściciel cegielni, w której ofiary pracowały. Twierdził, że małżonkowie spalili stronice Koranu, i że zareagował na to, zamykając ich na noc wraz z czwórką ich dzieci.

Rozwścieczony tłum wrzucił małżonków do rozpalonego pieca. Mężczyzna miał 35 lat, kobieta 31. Byli i tacy, którzy chcieli również spalić dzieci, ale inni ich powstrzymali.

Krewny ofiar powiedział, że zarzut zbezczeszczenia Koranu był nieprawdziwy i że w rzeczywistości chodziło o to, że małżonkowie chcieli porzucić pracę w cegielni z powodu małego wynagrodzenia.

Policja poinformowała o zatrzymaniu 50 osób podejrzanych o udział w linczu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 13:01, 07 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:16, 06 Lis 2014 Powrót do góry

Kard. Tauran: To zło w czystej postaci!

Image

Stolica Apostolska domaga się od muzułmanów stanowczej reakcji na barbarzyństwa popełniane w imię islamu. „Nawet zwierzęta nie dopuszczają się tak bestialskich czynów. To zło w czystej postaci” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Jean-Louis Tauran, wieloletni szef papieskiej dyplomacji, a obecnie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

W ten sposób zareagował on na ukamienowanie i spalenie żywcem chrześcijańskiego małżeństwa w Pakistanie za rzekomą obrazę Koranu.

"To właśnie ta zbrodnia jest największą obrazą islamu. W interesie muzułmanów powinno być odcięcie się od jej sprawców" – oświadczył francuski kardynał kurialny.

„Jestem wstrząśnięty. Brak słów na takie barbarzyństwa. Tym bardziej, że jej motywy są właśnie religijne" - mówił dalej purpurat. Podkreślił, że religia nie może uzasadnić i usprawiedliwiać takich zbrodni i dodał, że problemem jest samo prawo przeciwko bluźnierstwom, obowiązujące w Pakistanie. Z jednej strony istnieją przekonania religijne, które trzeba uszanować, ale z drugiej jest też pewne minimum ludzkiej godności, którą trzeba zachować i której trzeba bronić.

"Czy w takiej sytuacji nie powinna interweniować wspólnota międzynarodowa? Stawiam to pytanie: jak długo można pozostać biernym wobec takich zbrodni, które są uzasadniane i usprawiedliwiane religią?” - zapytał retorycznie przewodniczący Papieskiej Rady.

Jednocześnie podkreślił, że wciąż jesteśmy skazani na dialog z muzułmanami, choć, jak zastrzegł, atmosfera jest wyjątkowo zła, jeśli weźmie się pod uwagę również to, co dzieje się w Państwie Islamskim. Szef watykańskiej dykasterii przyznał, że dialog z muzułmanami zawsze miał swoje słabe punkty. Jednym z nich jest prawo do zmiany religii, możliwość nawrócenia. "O tym nie można nawet wspomnieć. Uznaje się często wolność kultu, ale wolność religijna, tak jak my ją rozumiemy, nie mieści się naszym partnerom w głowie" – powiedział francuski hierarcha.

26-letni Szahzad i jego o 2 lata młodsza żona Szama Masihowie z Kasuru, rodzice czwórki dzieci i piątego „w drodze” (kobieta była w 4. miesiącu ciąży), z dystryktu Kasur w prowincji Pendżab, zostali 2 listopada oskarżeni przez pracodawcę mężczyzny o spalenie kilku kartek Koranu. Według chrześcijańskiego prawnika i obrońcy praw człowieka Sardara Musztaqa Gilla sprawa wyglądała następująco.

Dwa dni przed zdarzeniem zmarł ojciec Szahzada i jego synowa, porządkując mieszkanie po nim, znalazła tam kilka rzeczy osobistych: kartki, listy itp. Uznawszy je za niepotrzebne, ułożyła je na małym stosie, aby je spalić. Ale obecny przy tym muzułmanin stwierdził, że wśród nich było także kilka stronic Koranu, o czym powiadomił zaraz sąsiadów. Natychmiast przed domem rodziny Masihów zgromadziło się ok. 500 fanatyków muzułmańskich, którzy wyciągnęli małżonków z domu i zawlekli do cegielni, w której oboje pracowali. Byli tam kamienowani, a następnie ciężko rannych po dwóch dniach spalono w piecu do wypalania cegieł.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 13:02, 07 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:23, 06 Lis 2014 Powrót do góry

Jak czytam takie newsy, gdzie wysoki hierarcha mówi o skazaniu na dialog, że o nawróceniu nawet nie można wspomnąć, etc ... to nie wiem czy płakać czy się śmiać! Ostrzeżenia były od lat od myślących, jak np. tu:

http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/trudny-dialog-z-islamem-wypowiedz-z-1999-r,11914.html

Tolerancję religijną wypracowaną przez wieki zamienili na heretycką wolność religijną, to teraz to co obserwujemy, to już skutki, nie przyczyny.

http://www.traditia.fora.pl/nauczanie-papiezy-magisterium-i-ojcow-kosciola-katolickiego,113/pius-xii-ci-riesce-wspolnota-miedzynarodowa-a-tolerancja,8778.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 13:11, 07 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 17:59, 06 Lis 2015 Powrót do góry

Teresa napisał:
Chrześcijańskie małżeństwo spalone żywcem

Image

Chrześcijańskie małżeństwo oskarżone o zbezczeszczenie Koranu zostało we wtorek spalone żywcem przez tłum w pakistańskiej prowincji Pendżab - poinformowała policja. Wśród sprawców linczu było kilku muzułmańskich duchownych.
(...)


Fanatyczni sprawcy zbrodni nadal bezkarni

Image

Dokładnie rok temu – 4 listopada 2014 r. – tłum fanatyków muzułmańskich spalił żywcem w miejscowości Kasur w północnym Pakistanie młode małżeństwo chrześcijańskie Szamę i Szahzada Masihów, rodziców czwórki dzieci. Do dzisiaj sprawcy tej barbarzyńskiej zbrodni nie zostali ukarani – przypomniał ks. Michelle Chaudry, przewodniczący chrześcijańskiej Fundacji im. Cecila i Iris Chaudhrych (CICF).

W tym dniu pamięci „ściskamy Szamę i Szahzada w swoich sercach, dwie niewinne ofiary, które zginęły z powodu fanatyzmu naszego społeczeństwa. Okropność tamtego przeklętego dnia pozostanie w naszych umysłach i sercach przez następne lata” – powiedział kapłan. Nawiązując do miejsca zbrodni – pieca do wypalania cegieł – podkreślił, że spalono w nim „nie tylko dwa bezcenne życia ludzkie, lecz całą ludzkość, spalono zasady islamu i Pakistanu Jinnaha [Muhammad Ali Jinnah (1876-1948), prawnik, twórca Pakistanu, zwany Ojcem Narodu – KAI] i żadne odszkodowanie pieniężne nie może odkupić tak okrutnej przemocy”.

2 listopada 2014 r. właściciel cegielni oskarżył dwoje swych pracowników – 26-letniego Szahzada i jego o dwa lata młodszą żonę Szamę Masihów z Kasuru (ok. 60 km od miasta Lahaur w północno-wschodnim Pakistanie), rodziców czwórki dzieci i piątego „w drodze”, o spalenie kilku kartek Koranu. Tymczasem według chrześcijańskiego prawnika i obrońcy praw człowieka Sardara Musztaqa Gilla, wezwanego na miejsce przez tamtejszych chrześcijan, sprawa wyglądała następująco.

Dwa dni przed zdarzeniem zmarł ojciec Szahzada i jego synowa, porządkując mieszkanie po nim, znalazła tam kilka rzeczy osobistych: kartki, listy itp., po czym uznawszy je za niepotrzebne, ułożyła je na małym stosie, aby je spalić. Ale obecny przy tym muzułmanin stwierdził, że wśród nich było także kilka stronic Koranu, o czym powiadomił zaraz sąsiadów. Natychmiast przed domem Masihów zgromadził się tłum rozwścieczonych muzułmanów, którzy wyciągnęli małżonków z domu i zawlekli do cegielni. Po dwóch dniach oblężenia budynku ok. 400 fanatyków, podburzanych jeszcze przez miejscowego imama, z 5 okolicznych wiosek wrzuciło 4 listopada rano oboje małżonków do pieca i żywcem ich spalili.

Policja, powiadomiona przez tamtejszych chrześcijan, przybyła na miejsce już po śmierci ofiar i zatrzymała do wstępnych przesłuchań co najmniej 45 osób. Do dzisiaj jednak nikt z nich nie poniósł żadnej odpowiedzialności za swój czyn.

Fundacja, kierowana przez ks. M. Chaudry’ego, której patronami są weteran lotnictwa i pakistański działacz katolicki Cecil Chaudhry i jego żona Iris, podjęła się wychowania osieroconych dzieci Masihów, mających obecnie od 2 do 9 lat. Pokrywa opłaty za naukę, dostarcza podręczniki i mundurki szkolne, opłaca prywatnych nauczycieli i przewozy publiczne z domu do szkoły i z powrotem. Wszystkie dzieci uczące się uzyskują bardzo dobre wyniki.

Wspólnota katolicka w tym kraju nie ustaje w działaniach na rzecz żądania sprawiedliwości dla winowajców. „Nadal walczymy o Pakistan sprawiedliwy i równych szans, złożyliśmy pozew o stosowanie orzeczenia Sądu Najwyższego z 19 czerwca 2014 r., zaproponowanego przez byłego sekretarza sprawiedliwości Tassaduqa Hussaina Jillamiego. Zawiera ono wytyczne dla rządu w sprawie popierania tolerancji religijnej i społecznej oraz ochrony mniejszości religijnych w Pakistanie” – oświadczył ks. Chaudry.

Zdaniem analityka chrześcijańskiego Ata ur-Rahmana Samana, „rząd pokazał dotychczas zbrodnicze zaniedbania, gdy chodzi o sprawy nadużywania prawa o bluźnierstwie”. Jednocześnie komentator zauważył, że z drugiej strony policja dowiodła, że potrafi kontrolować sytuację w terenie i np. jej czujność w czasie zamieszek w kilku miejscach w Lahaurze i Kangapur Kasu uratowały tamtejsze wspólnoty chrześcijańskie od większych zniszczeń.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 13:15, 07 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:17, 09 Lis 2015 Powrót do góry

Pakistan: rocznica zamordowania chrześcijańskiego małżeństwa

Image

Msza w Pakistanie

Dokładnie rok temu w pakistańskiej prowincji Pendżab grupa muzułmańskich ekstremistów spaliła żywcem chrześcijańskie małżeństwo z jego nienarodzonym dzieckiem. 4 listopada 2014 r. Shama i Shahzad Masih zostali oskarżeni o bluźnierstwo i spaleni w piecu do wypalania cegieł. Ich pozostałą trójką dzieci zaopiekowała się organizacja pozarządowa Cecil Chaudhry & Iris Foudantion, która wspiera projekty przeznaczone dla najbardziej zmarginalizowanych grup w Pakistanie. Fundacja ta zapewniła sierotom po zamordowanych małżonków wykształcenie.

Jej prezesem jest katoliczka Michelle Chaudhry. „Shama i Shahzad są stale w naszych sercach – powiedziała ona agencji misyjnej Fides. – Ci niewinni ludzi przegrali ze skrajną nietolerancją w naszym społeczeństwie. Fanatycy spalili w piecu nie tylko ich cenne życie, ale spalili człowieczeństwo, spalili zasady islamu, spalili wartości, które głosił Muhammad Ali Jinnah, założyciel Pakistanu. Żadne pieniądze nie mogą zrekompensować tego aktu skrajnej przemocy” – podkreśliła prezes organizacji. Fundacja domaga się sprawiedliwości dla zamordowanego małżeństwa. Ma nadzieję, że zabójcom zostanie wymierzona sprawiedliwość.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 13:18, 07 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 12:28, 03 Gru 2016 Powrót do góry

Pakistan: po raz pierwszy surowe wyroki dla muzułmanów za śmiertelne zlinczowanie chrześcijańskiej pary

Image

Pięciu muzułmanów, którzy uczestniczyli w linczu chrześcijańskiego małżeństwa: Shahzada Masiha i jego ciężarnej żony Shamy – zostało skazanych na śmierć za morderstwo. To pierwsze tak surowe wyroki w Pakistanie za prześladowanie chrześcijan.

– Mam nadzieję i życzę sobie tego, by decyzja ta posłużyła jako silny krok zapobiegawczy przed każdym takim zdarzeniem w przyszłości – mówił Sajid Ishaq, przewodniczący Pakistan Inter-faith League.

Pięciu mężczyzn skazanych na śmierć w pakistańskiej prowincji Pendżab odegrało kluczową rolę w zamordowaniu chrześcijańskiej pary w listopadzie 2014 r. Osiem innych osób uczestniczących w linczu otrzymało wyroki więzienia od dwóch do ośmiu lat.

Sędzia Chaudhry Muhammad Azam z Trybunału Antyterrorystycznego z Lahore orzekł wyroki 23 listopada. Skazani zostali obciążeni także grzywnami w łącznej wysokości 200 tys. rupii, to jest około 190 tys. dolarów.

Czwartego listopada 2014 r Shahzad Masih i jego żona Shama, która była w ciąży z czwartym dzieckiem, zostali zaatakowani przez tłum. Chrześcijan zlinczowano, a potem spalono ich ciała w piecu z powodu rzekomego zbezczeszczenia Koranu.

Małżeństwo mieszkało w Kot Radha Kishan, mieście położonym prawie 40 mil na południowy zachód od Lahore. Oboje pracowali w cegielni. Właściciel zakładu oskarżył Shamę – która był analfabetką – że spaliła w piecu kartki Koranu przy okazji niszczenia rzeczy po niedawno zmarłym teściu. Ponadto domagał się od małżeństwa zwrotu pieniędzy, które rzekomo byli mu winni.

Wkrótce w lokalnych meczetach zaczęto nawoływać muzułmanów do linczu chrześcijan za rzekome zbezczeszczenie Koranu. Setki muzułmanów zapędziło małżeństwo do pomieszczenia, w którym okładano ich łopatami i rzucano w nich cegłami. Gdy parę uśmiercono, kilku uczestników linczu wrzuciło ciała chrześcijan do pieca.

Według pakistańskiego, anglojęzycznego dziennika „Dawn”, Trybunał Antyterrorystyczny zarzucił pięciu mężczyznom skazanym na śmierć, że „zgromadzili duży tłum setek uczestników linczu poprzez komunikaty ogłaszane przez głośniki z meczetów i podżegali ich do przemocy swoimi płomiennymi mowami”.

Riaz Anjum, prawnik reprezentujący rodzinę Masih powiedział agencji AFP, że zgodnie z wyrokiem „pięć osób, które otrzymały wyroki śmierci było bezpośrednio zaangażowanych w zaciągnięcie pary do pomieszczenia, gdzie ją pobito i spalono, a pozostałe osiem osób odegrało rolę wspierającą".

Ishaq mówił gazecie „The News International”, że wyrok skazujący „odbudował wiarę chrześcijan w sądownictwo i uczciwość rozpraw”. – Nie powiedziałbym, że popieram karę śmierci, ale chciałbym zaznaczyć, iż taka decyzja stała się niezbędna, by zapobiegać przemocy w społeczeństwie, zważywszy na warunki, jakie panują w naszym kraju – wyjaśnił. Dodał, że „zbrodnia była tak makabryczna, iż do tej pory wspólnota chrześcijańska jest w szoku".

W sumie oskarżono 103 osoby o udział w linczu. Dziewięćdziesiąt osób, w tym właściciela cegielni, uniewinniono.

Pakistan zamieszkuje 97 proc. muzułmanów. Islam jest religią dominującą. Kraj przyjął ustawę o bluźnierstwie, która nakłada surowe kary za rzekome bezczeszczenie Koranu i zniesławianie Mahometa. Ustawa ta jest często wykorzystywana do prześladowaniu mniejszości religijnych.

W listopadzie 2010 r. pakistański sąd skazał na śmierć przez powieszenie za rzekome bluźnierstwo katoliczkę Asia Bibi, która oczekuje w więzieniu na wykonanie wyroku. Od kul zamachowca zginął także jedyny chrześcijański członek rządu Sabhaz Bhatti, który wstawił się za Bibi.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 13:21, 07 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)