Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Tylko z odkrytą twarzą - zakaz noszenia burki Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 8:32, 12 Kwi 2011 Powrót do góry

Teresa napisał:
Pierwszy krok do zakazania burek

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło rezolucję, uznającą noszenie muzułmańskich zasłon, jak burka czy nikab, za sprzeczne z wartościami republikańskimi.

We Francji wszedł w życie zakaz noszenia muzułmańskich zasłon. Policjanci obawiają się gwałtownych reakcji wyznawców Allaha.

Francja tylko z odkrytą twarzą

Francja to po Belgii drugi kraj w Europie, który wprowadził zakaz noszenia muzułmańskich ubiorów zasłaniających twarz w miejscach publicznych, w tym w urzędach, środkach transportu, szpitalach i na ulicach miast.

Francuski parlament przyjął odpowiednią ustawę już w październiku. Według nowych przepisów kobiecie za noszenie burki czy nikabu grozi grzywna do 150 euro bądź obowiązkowy udział w kursie na temat „wartości republiki". Tym, którzy ją zmuszą do zakrywania się od stóp do głów, grozi nawet 30 tys. euro grzywny lub rok więzienia. Zakaz dotyczy także turystek z krajów islamskich. MSW nakazało funkcjonariuszom policji, aby zanim wypiszą mandat, próbowali przekonać kobiety do zdjęcia zasłony".

Policjanci obawiają się jednak ostrych reakcji ze strony ojców bądź braci kobiet, którzy mogą odebrać próby perswazji jako agresję. – Ten zakaz będzie niesłychanie ciężko wyegzekwować. Mamy namawiać kobiety do tego, by zdjęły burkę, choć wiemy, że tego nie zrobią. Nie mamy jednak prawa używać siły – skarży się sekretarz generalny Związków Zawodowych Komisarzy Policji Manuel Roux. Jego zdaniem funkcjonariusze będą unikać konfrontacji.

– Muzułmanie to dumni ludzie. Kiedy zaczniemy atakować ich kobiety, może się to źle skończyć – dodaje Roux. Do pierwszych zatrzymań kobiet w burkach doszło już. Policja aresztowała przed kościołem Notre Dame w Paryżu dwie kobiety zakryte od stóp do głów i kilku mężczyzn, którzy protestowali przeciwko nowym przepisom. Powodem aresztowania nie był jednak strój kobiet.

–Nie mieli pozwolenia na manifestację – tłumaczy komisarz paryskiej policji Alexis Marsan. Także przed Pałacem Elizejskim doszło do zatrzymania kobiety w nikabie, która usiłowała sprowokować policjantów do tego, by wypisali jej mandat. Zamiast tego otrzymała jednak pouczenie. Eksperci są podzieleni co do sensu zakazu. – Kobiet noszących burki jest mniej niż 2 tysiące. Nie wiem, w jaki sposób może to rozwiązać problem islamizacji kraju. To bez sensu – mówi „Rz" francuski politolog Jean-Yves Camus.

Prof. Sami Aldeeb Abu-Sahlieh, wykładowca prawa islamskiego m.in. na Uniwersytecie w Strasburgu, jest innego zdania. – Francja tak jak pozostałe kraje Europy nie jest muzułmańską kolonią i ma prawo wprowadzić przepisy, które chronią jej porządek prawny. To kraj laicki i muzułmanie muszą się do tego zastosować – tłumaczy prof. Abu- Sahlieh w rozmowie z „Rz". I dodaje:

– Muzułmanie stawiają coraz to nowe żądania. Trzeba temu przeciwdziałać. Ten zakaz ma ważne znaczenie symboliczne. Ostro zareagowało radykalne Bractwo Muzułmańskie. – To początek groźnej batalii ze światem islamu – grzmiał szef ugrupowania w Jordanii Hammam Sajed. Władze Kuwejtu wezwały swych obywateli, by przestrzegali nowych przepisów podczas podróży do Francji.

Rzeczpospolita
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 14:09, 08 Paź 2023, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:56, 26 Gru 2011 Powrót do góry

Teresa napisał:
Francja zakazała burek

Francja przyjęła prawo zakazujące kobietom noszenia muzułmańskich zasłon we wszystkich miejscach publicznych w kraju. We wtorek projekt ustawy został ostatecznie przegłosowany przez Senat.
(...)

Francja: muzułmanin pobił pielęgniarkę przyjmującą poród jego żony

Na sześć miesięcy aresztu skazano 24-letniego muzułmanina Nassima Mimoune'a, który pobil pielęgniarkę odbierającą poród jego żony. Powodem, dla którego krewki wyznawca islamu dokonał rękoczynów na Bogu ducha winnej pracownicy służby zdrowia był fakt, iż ta próbowała zdjąć na czas porodu burkę z twarzy jego żony.

Pan Mimoune w spokoju oczekiwał na przyjście na świat swego potomka w poczekalni przy "porodówce". Zobaczywszy przez okno, że pielęgniarka próbuje zdjąć burkę z twarzy jego żony, rozbił drzwi, pobił pielęgniarkę, wykrzykując jednocześnie zarzuty "usiłowania molestowania seksualnego", po czym zażądał, aby narodziny jego potomka odbyły się w pełnej zgodzie z islamskimi normami.

W chwilę po narodzinach synka, świeżo upieczony tatuś został siłą wyprowadzony z budynku szpitala i aresztowany za napaść. W ostatnich dniach jego proces zakończył się wyrokiem sześciu miesięcy aresztu, a w mowie końcowej sędzia stwierdził, co w miłującej prawa imigrantów Francji nie zdarza się zbyt często, iż "wasze wartości religijne nie są ważniejsze od prawa (naszej) republiki".

Od 2011 roku we Francji obowiązuje, spóźniony co prawda grubo ponad dekadę, zakaz noszenia burki, a za jego złamanie grozi grzywna w wysokości około 200 dolarów/150 euro. W wielu częściach Francji jest to jednak zakaz istniejący tylko i wyłącznie "na papierze", ze względu na istnienie na terenie całego kraju niefromalnych "sharia zone", w których prawodawstwo francuskie jest teorią, a szariat praktyką, forsowaną przez muzułmańską większość.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 14:12, 08 Paź 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:00, 01 Lut 2012 Powrót do góry

Nawet „tolerancyjna” Holandia obawia się muzułmańskich imigrantów. Tamtejszy rząd skierował do parlamentu projekt ustawy zakazującej noszenia burek w miejscu publicznym.

Mniej ”tolerancji” dla islamu w Holandii

O przyspieszeniu prac nad zmianą prawa poinformował wicepremier Maksime Verhagen. Projekt, według sondaży, ma poparcie większości społeczeństwa.

Postrzegana jako bardzo tolerancyjna Holandia nagle skręciła w stronę konserwatywnego prawodawstwa w kwestii islamu – pisze „The Washington Post”. Ruch rządu jest symboliczny – tylko około 300 kobiet w całej Holandii nosi burki. Jednak wobec narastających antymuzułmańskich obaw w kraju, politycy musieli podjąć taką decyzję. Już ponad milion z 16 mln Holendrów to muzułmanie.

Holenderski rząd, powołując się na przepisy obowiązujące w sąsiedniej Belgii, uzasadniał swój krok względami bezpieczeństwa. - Obywatele muszą wiedzieć, jak wygląda ktoś kto nadchodzi z naprzeciwka, musimy móc patrzeć sobie w oczymówił wicepremier Verhagen.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 14:32, 08 Paź 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:05, 01 Lut 2012 Powrót do góry

Teresa napisał:
(...) - Obywatele muszą wiedzieć, jak wygląda ktoś kto nadchodzi z naprzeciwka, musimy móc patrzeć sobie w oczymówił wicepremier Verhagen.

Oczywiście że tak! Bo jak zakryte to wiadomo kto się skrywa pod tym strojem? jak poniżej widać Very Happy

[link widoczny dla zalogowanych]

Konferencja prasowa nowych władz Ligi Kobiet Arabskich Smile


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 14:28, 08 Paź 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 9:46, 10 Sie 2012 Powrót do góry

Cytat:
Francja zakazała burek

Francja przyjęła prawo zakazujące kobietom noszenia muzułmańskich zasłon we wszystkich miejscach publicznych w kraju. We wtorek projekt ustawy został ostatecznie przegłosowany przez Senat.
(...)


Francuska muzułmanka została oskarżona o napaść i wzniecenie zamieszek po tym, jak odmówiła policjantowi ujawnienia swojej tożsamości. Miała na sobie zakazaną przez prawo pełną zasłonę twarzy, doniosły 7 sierpnia źródła policyjne.

Francja: muzułmanka oskarżona o wszczęcie zamieszek

Osiemnastolatka ma się stawić w sądzie w Lille 30 października i odpowiedzieć na zarzuty napaści, znieważenia policjanta i wszczęcia zamieszek. Wydarzyło się to, gdy policja usiłowała zaprowadzić ją na posterunek z powodu odmowy ujawnienia tożsamości.

Francuska ustawa, przegłosowana (jako pierwsza tego typu w Europie) w 2011 roku, zakazuje noszenia islamskiego stroju zasłaniającego całą twarz.

Ustawa weszła w życie w i tak już napiętej sytuacji między państwem francuskim a mniejszością muzułmańską, najliczniejszą w Europie. Ówczesnego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego oskarżano wtedy o stygmatyzację islamu w celu pozyskania głosów odradzającej się skrajnej prawicy w tegorocznych wyborach.

Zwolennicy ustawy uznają ją za środek walki o prawa kobiet, chociaż jej tekst jasno stwierdza, że kobieta nie może sama podjąć decyzji o zasłanianiu twarzy w miejscu publicznym.

Muzułmankę aresztowano w sobotę w Roubaix na przedmieściach Lille, największego miasta na północy Francji.
Powiedziała, że nie ma czasu i nie chciała okazać dowodu tożsamości, a odchodząc zakryła się dodatkową chustą, twierdzi proszący o anonimowość funkcjonariusz policji. Kiedy policjanci chcieli zabrać ją na posterunek, miała chwycić się jakiegoś samochodu, zacząć ich kopać, bić i krzyczeć. Usiłowała też ponoć gryźć policjantów i podrapała jednego z nich, zanim udało się im ją aresztować. Żaden z policjantów nie został poważniej ranny.

W podobnym incydencie z 24 lipca w Marsylii trzech funkcjonariuszy odniosło niewielkie obrażenia po tym, jak zatrzymali całkowicie zasłoniętą kobietę w pobliżu meczetu. Odpowie ona w sądzie razem z dwoma mężczyznami oraz jedną osobą nieletnią na zarzut napaści.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 14:27, 08 Paź 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 23:22, 25 Lis 2015 Powrót do góry

Szwajcarzy chcą karać za noszenie burek. Nawet do 10 tysięcy franków

Image

Szwajcarski kanton Ticino chce karać za noszenie islamskich hidżabów i kominiarek w miejscach publicznych. Przestępstwo będzie karane w wysokości 10 tysięcy franków. Konsekwencje poniosą nie tylko mieszkańcy Szwajcarii, lecz także turyści.

Ustawa jest efektem referendum z września 2013 roku, które zostało przeprowadzone w kantonie Ticino – najbardziej wysuniętym na południe regionie Szwajcarii. Wtedy też aż dwie trzecie mieszkańców odpowiedziało pozytywnie za zakazem noszenia tradycyjnych islamskich strojów, które zakrywają twarze kobiet. Nie wiadomo jednak, gdy w życie wejdzie nowe prawo.

Gdy w parlamencie kantonu debatowano na temat zakazu noszenia burek wokół budynku wprowadzono szczególne środki ostrożności – zaangażowano dodatkowe oddziały policji, a wszystkich wchodzących do budynku poddawano rewizji za pomocą wykrywacza metali.

Nie tylko hidżaby będą zakazane. Według nowego prawa penalizowane będzie noszenie wszelkich elementów ubioru, które zasłaniają twarze, w tym maski czy kominiarki. Minimalna grzywna za załamanie przepisu wynosić będzie 100 franków, a maksymalna – 10 tysięcy. W celu prewencji informacje o grożących konsekwencjach pojawiać się będą między innymi na lotniskach.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 14:21, 08 Paź 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)