Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Oto materiały dotyczące konsekracji Rosji w 1984 r. Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32696 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:25, 18 Mar 2022 Powrót do góry

Oto materiały dotyczące konsekracji Rosji w 1984 r.

Image

Wraz z ogłoszeniem, że 25 marca papież Franciszek poświęci Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi, ożywiło się zainteresowanie poświęceniem Rosji, o które prosiła Matka Boża Fatimska.

Poniżej zbiór dokumentów, dotyczących prośby o poświęcenie Rosji i jej wypełnienie z 1984 roku przez św. Jana Pawła II i biskupów świata.

6 czerwca 1930, wywiad z s. Łucją. Rozmowa ks. Jose Bernardo Gonçalvesa z siostrą Łucją:

Ks. Gonçalves: Co jest pożądane w zbawieniu biednej Rosji?

Siostra Łucja: Jeśli się nie mylę, nasz drogi Pan Bóg obiecuje zakończenie prześladowań Rosji, jeśli Ojciec Święty dokona uroczystego i publicznego aktu zadośćuczynienia i poświęcenia Rosji Najświętsze Serca Jezusa i Maryi i ordynuje do tego biskupów świata katolickiego. W odpowiedzi na zakończenie tych prześladowań Jego Świątobliwość ma obiecać aprobować i zalecać praktykowanie wspomnianego już nabożeństwa zadośćuczynienia. [Pięć pierwszych sobót].

1936 List siostry Łucji do księdza Gonçalveza:
Pontevedra, 18 maja 1936

Wielebny,

... na drugie pytanie, czy warto nalegać w celu uzyskania konsekracji Rosji, odpowiadam prawie tak samo, jak odpowiadałam innym razem. Przykro mi, że jeszcze tego nie zrobiono. Jednak to ten sam Bóg, który o to poprosił, który na to pozwolił.

Powiem, co czuję, choć jest to dość delikatna sprawa ze względu na niebezpieczeństwo zagubienia i przeczytania listu, ale zawierzam to samemu Bogu, bo obawiam się, że wyraziłam się wystarczająco jasno.

Czy wygodnie jest nalegać? Nie wiem. Wydaje mi się, że gdyby Ojciec Święty zrobił to teraz, nasz Pan przyjąłby to i spełnił swoją obietnicę. Nie ma też wątpliwości, że spodobałoby się to naszemu Panu i Niepokalanemu Sercu Maryi.

Rozmawiałem na ten temat z naszym Panem i zapytałam Go, dlaczego nie nawróci Rosji bez dokonania konsekracji przez Ojca Świętego?

Chrystus: Ponieważ pragnę, aby cały mój Kościół uznał tę konsekrację za triumf Niepokalanego Serca Maryi, aby później rozszerzyć jego kult i umieścić nabożeństwo do tego Niepokalanego Serca obok nabożeństwa do mojego Najświętszego Serca.

Siostra Łucja : Ale mój Boże, Ojciec Święty chyba mi nie uwierzy, chyba że Ty sam poruszysz go szczególnym natchnieniem.

Chrystus: Ojciec Święty. Módlcie się bardzo za Ojca Świętego. Zrobi to, ale będzie za późno. Jednak Niepokalane Serce Maryi uratuje Rosję. Została Jej powierzona.

Twój uniżony sługa,

Maria Łucja od Jezusa R.S.D.

P.S.: Jeśli chodzi o Meksyk, Hiszpanię i Francję, wiesz, że nie są one objęte obietnicą. Musielibyśmy liczyć na hojność Bożego miłosierdzia. Kiedy ostatni raz rozmawiałem z Biskupem, obiecał mi, że zajmie się tą sprawą, ale nie wiem, czy to zrobił. Oddaję wszystko w ręce Boga i pod opiekę Niepokalanego Serca Maryi i staram się działać na moim polu działania, jakim jest ofiara i modlitwa. Chociaż są tak biedni jak ja, mam nadzieję, że Najświętsze Serca Jezusa i Maryi przyjmą ich do nawrócenia grzeszników.



1937 List biskupa Leirii José Alves Correia da Silva do papieża Piusa XI
Błogosławiony Ojcze,


pokornie padając u stóp Waszej Świątobliwości, sądzę, że muszę przedstawić Waszej Świątobliwości co następuje:

Błogosławiony Ojcze:

Pokornie padając u stóp Waszej Świątobliwości, sądzę, że muszę przedstawić Waszej Świątobliwości, co następuje:

W tej diecezji znajduje się sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, która jest głównym ośrodkiem pobożności w Portugalii i której nabożeństwo jest rozproszone po wielu narodach. Z zaleceń Najświętszej Maryi Panny z 1917 r., a zwłaszcza nabożeństwa do Różańca Świętego, niechęci do rozpusty i skruchy, jasno wynika, że ​​Matka Boża przygotowywała walkę z komunizmem, z którego do tej pory uchroniła się Portugalia, pomimo bliskość Hiszpanii. My, portugalscy biskupi, zobowiązaliśmy się w ubiegłym roku, po rekolekcjach, które odbyliśmy w sanktuarium, zwołać wielką narodową pielgrzymkę, jeśli do końca 1937 roku nasz kraj nie zostanie nawiedziony straszliwym nieszczęściem komunizmu. Dzięki Najświętszej Dziewicy byliśmy spokojni.

Spośród trojga dzieci, którym objawiła się Matka Boża, dwoje zmarło, a jedynym ocalałym jest zakonnica z Instytutu św. Doroty w Hiszpanii. Ta zakonnica prosi mnie, abym zakomunikował Waszej Świątobliwości, że zgodnie z niebiańskim objawieniem dobry Bóg obiecuje zakończenie prześladowań w Rosji, jeśli Wasza Świątobliwość zechce dokonać i zarządzić, aby wszyscy biskupi świata katolickiego wspólnie dokonali uroczystego i publicznego akt zadośćuczynienia i poświęcenia Rosji Najświętszym Sercom Jezusa i Maryi oraz aprobować i zalecać praktykę pobożności zadośćuczynienia polegającej na przyjmowaniu Komunii Świętej, odmawianiu różańca, odprawianiu piętnastu minut medytacji nad tajemnicami różańca, wszystko to w pierwszą sobotę pięciu kolejnych miesięcy.

To nabożeństwo miałoby za cel: zadośćuczynienie za bluźnierstwa przeciwko Niepokalanemu Poczęciu, Dziewictwu, Macierzyństwu Najświętszej Maryi Panny oraz obrazy Matki Bożej, błaganie za nasze dzieci, w których serca zaszczepiono pogardę, a nawet nienawiść do Matki Niebieskiej.

Oto to, Ojcze Święty, co otrzymałem do przekazania Waszej Świątobliwości.

W pielgrzymkach do Sanktuarium zawsze modlimy się za Waszą Świątobliwość. Na koniec pokornie błagam Waszą Świątobliwość o Błogosławieństwo Apostolskie dla tej diecezji, waszego pokornego proboszcza i pielgrzymów sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.


Papież Jan Paweł II dokonał aktu poświęcenia Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi 25 marca w 1984 roku na Placu Świętego Piotra.


Teksty Konsekracji Rosji 1952 (Papież Pius XII) i Konsekracji Świata 1984 (Papież Jan Paweł II i Biskupi)

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


29 sierpnia 1989. List siostry Łucji do siostry Marii z Betlejem
J.+ M. Pax Christi

Droga Siostro Maryjo z Betlejem,


otrzymałem Twój list i chociaż mam bardzo mało czasu do dyspozycji odpowiem na Twoje pytanie, które brzmi: Czy konsekracja świata na prośbę Matki Bożej została dokonana?

31 października 1942 r. Jego Świątobliwość Pius XII dokonał konsekracji. Zapytano mnie, czy zrobiono tak, jak prosiła Matka Boża. Odpowiedziałam „NIE”, ponieważ nie został on sporządzony w jedności ze wszystkimi biskupami świata.

Później, 13 maja 1967, Jego Świątobliwość Paweł VI dokonał konsekracji. Zapytano mnie, czy zrobiono tak, jak prosiła Matka Boża. Odpowiedziałam „NIE”, z tego samego powodu, nie został on sporządzony w jedności ze wszystkimi biskupami świata.

13 maja 1982 r. Jego Świątobliwość Jan Paweł II dokonał konsekracji. Zapytano mnie, czy to było zrobione. Odpowiedziałem „NIE”. Nie została stworzona w jedności ze wszystkimi biskupami świata.

Następnie ten sam Papież Jan Paweł II napisał do wszystkich biskupów świata prosząc ich o zjednoczenie się z nim. Posłał po statuę Matki Bożej Fatimskiej - tę z małej kaplicy, która miała być przewieziona do Rzymu, a 25 marca 1984 roku - publicznie - wraz z biskupami, którzy chcieli zjednoczyć się z Jego Świątobliwością, dokonał konsekracji zgodnie z prośbą Matki Bożej. Zapytali mnie, czy zrobiono to tak, jak prosiła Matka Boża, a ja odpowiedziałem: „TAK”. Teraz zostało zrobione.

Skąd ta pilna potrzeba Boga, aby ta konsekracja była dokonana w jedności ze wszystkimi biskupami świata? Ponieważ ta konsekracja jest wezwaniem do jedności wszystkich chrześcijan - Mistycznego Ciała Chrystusa - którego głową jest Papież, jedyny, prawdziwy przedstawiciel Chrystusa na ziemi, któremu Pan powierzył klucze królestwa niebieskiego, i tej jedności zależy od wiary w świat i miłości, która jest więzią, która ma nas wszystkich łączyć w Chrystusie, tak jak tego chce i jak prosił Ojca: „Jak Ty, Ojcze, jesteś we Mnie, a Ja w Tobie aby i oni stanowili jedno w Nas, aby świat uwierzył, że Ty Mnie posłałeś... Ja w nich, a Ty we Mnie, aby stali się doskonałymi w jedności, aby świat poznał, że Ty Mnie posłałeś i umiłowałeś ich tak, jak Ty mnie umiłowałeś” (J 17:21-23).

Jak widzimy w zjednoczeniu zależy wiara i miłość, które muszą być spoiwem naszego zjednoczenia w Chrystusie, którego prawdziwym przedstawicielem na ziemi jest Papież.

Uścisk twojej matki i moje pozdrowienia dla reszty rodziny w połączeniu z modlitwą.

Coimbra, 29 sierpnia 1989

siostra Łucja



3 lipca 1990. List siostry Łucji do księdza Roberta Foxa z Apostolatu Rodziny Fatimskiej

[link widoczny dla zalogowanych]

J.+M.

Pokój Chrystusa

Wielebny Ojcze Robercie J. Foxx,

przychodzę odpowiedzieć na twoje pytanie, „czy konsekracja dokonana przez papieża Jana Pawła II 25 marca 1984 r. w jedności ze wszystkimi biskupami świata spełniła warunki nawrócenia Rosji, zgodnie z prośbą Matki Bożej w Twych 13 czerwca 1929?

Tak, zostało wykonane i od tego czasu mówię, że zostało wykonane.

I mówię, że żadna inna osoba nie odpowiada za mnie, to ja odbieram i otwieram wszystkie listy i odpowiadam na nie.
z modlitwą,

Coimbra, 3 lipca 1990

siostra Łucja

Kserokopia oryginału:

[link widoczny dla zalogowanych]


Wywiad z byłym arcybiskupem archidiecezji Matki Bożej (Moskwa), Catholic Herald, Wielka Brytania, (30 marca 2017)
(...)

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Fragmenty tłumaczenia za: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32696 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 14:39, 19 Mar 2022 Powrót do góry

Akt Poświęcenia Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi

Historia Aktu Poświęcenia Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi

W związku z trwającą agresją zbrojną Rosji w Ukrainie, 25 marca w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Franciszek dokona Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Jednocześnie – w łączności z Ojcem Świętym – we wszystkich krajach i diecezjach świata zostanie dokonany ten sam akt. W Polsce nastąpi to wszystkich kościołach o godz. 17.00, a ponadto zostaną odprawione Msze św. w intencji pokoju w Ukrainie oraz nawrócenia Rosji.

Image

Jeśli Rosja nawróci się, zapanuje pokój...

Podczas objawień w Fatimie w 1917 r. Matka Boża przekazała dzieciom, że dla ratowania grzeszników przed piekłem należy m. in. wprowadzić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca. Maryja prosiła także o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu sercu. Wyjaśniała, że "jeśli Rosja nawróci się, zapanuje pokój, jeżeli nie, bezbożna propaganda rozszerzy swe błędne nauki po świecie, wywołując wojny i prześladowanie Kościoła".

W 1929 roku po raz kolejny objawia się Matka Boża jedynej żyjącej wizjonerce, jaką była przebywająca w zakonie siostra Łucja. Matka Boża powiedziała jej, że "przyszła chwila, w której Bóg prosi Ojca Świętego, aby wspólnie ze wszystkimi biskupami świata poświęcił Rosję memu Niepokalanemu Sercu, obiecując ją w ten sposób ocalić”. Z orędzia wynika po raz kolejny, że „jeżeli Rosja nawróci się, to nastanie pokój. Jeżeli nie, rozpowszechni ona swe błędy po świecie, wywołując wojny i prześladowania Kościoła Świętego. Ojciec Święty będzie cierpiał, wiele narodów zostanie zniszczonych”.

W 1930 roku w czasie objawień Matka Boża Mówi Łucji, że jeśli ludzie się nie nawrócą i nie będą żałować za grzechy, dojdzie do następnej wojny światowej, klęski głodu, wielu konfliktów zbrojnych i prześladowania chrześcijan, a ratunkiem jest zawierzenie się Niepokalanemu Sercu Maryi oraz praktykowanie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca". Za pośrednictwem swych spowiedników i biskupa Leirii s. Łucja uzyskała to, że prośba Najświętszej Panny została podana do wiadomości papieżowi Piusowi XI, który przyrzekł wziąć ją pod rozwagę. Ale pomimo, że 13 października 1930 biskup Leirii Jose Coreira da Siva uznał autentyczność objawień, Pius XI nie spełnił żądania poświęcenia Rosji.

Papieże wypełniają prośbę Maryi, ale tylko po części

W kwietniu 1939 r. nowym papieżem został Pius XII. 2 grudnia 1940 r. s. Łucja napisała do niego list, upominając się o konieczność konsekracji Rosji. Prośbę tę papież spełnił, ale tylko częściowo w 1942 r., poświęcając narody świata Niepokalanemu Sercu Maryi. Określając wojnę toczoną między hitlerowskimi Niemcami i stalinowskim ZSRR jako "wojnę dwóch szatanów" nie odważył się jednak oddzielnie wspomnieć o Rosji, obawiając się, aby nie zostało to wykorzystane przez Niemców na rzecz ich propagandy.

Poświęcenie Narodów Maryi miało natomiast niewątpliwy wpływ na podtrzymanie ducha w okupowanej Europie. Wielu widziało w nich przyczynę przechylenia się szali wojny na niekorzyść Niemców. W roku 1944 papież ustanowił święto Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, a dwa lata później przez swojego legata koronował figurę Matki Bożej Fatimskiej na Królową Świata. W 1949 r. wydał zgodę na rozpoczęcie prac koniecznych do otwarcia procesu beatyfikacyjnego fatimskich dzieci, Franciszka i Hiacynty.

W roku 1944 Pius XII ustanowił święto Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, a dwa lata później przez swojego legata koronował figurę Matki Bożej Fatimskiej na Królową Świata. W 1949 r. wydał zgodę na rozpoczęcie prac koniecznych do otwarcia procesu beatyfikacyjnego fatimskich dzieci, Franciszka i Hiacynty.

Dziesięć lat po Poświęceniu Narodów Niepokalanemu Sercu Maryi, w roku 1952 Pius XII powtórzył akt, tym razem wymieniając „wszystkie narody w Rosji” — ale Łucja pozostała nieprzekonana co do wypełnienia w pełni woli Matki Bożej, bowiem nie dokonał tego w łączności ze wszystkimi biskupami Kościoła katolickiego.

Jan Paweł II ofiarowuje Rosję

Jan Paweł II początkowo nie interesował się specjalnie Fatimą. Zaczęła ona nurtować go po zamachu z 13 maja 1981 r. Poprosił o tekst objawień, które dostarczył mu osobiście słowacki, emigracyjny biskup Paweł Hnilica SJ, który wcześniej został wyświęcony jako tajny biskup na Słowacji, a później przebywał w Rzymie. Był on gorącym propagatorem poświęcenia Rosji Sercu NMP.

Jan Paweł II w rozmowach z nim doszedł do wniosku, że zbieżność dat zamachu z pierwszymi objawieniami fatimskimi nie może być przypadkowa, a jego życie zostało w cudowny sposób uratowane przez Matkę Bożą. Bowiem w żaden inny sposób nie dało się wytłumaczyć toru kuli wystrzelonej przez Alego Agcę, która przeszła przez całe jego ciało, nie uszkadzając przy tym poważnie najważniejszych narządów wewnętrznych.

Po opuszczeniu Polikliniki Gemelli, Jan Paweł II oświadczył: „Zrozumiałem, że jedyną drogą uniknięcia wojny, uratowania świata przed ateizmem, jest nawrócenie Rosji zgodnie z fatimskim orędziem”. To jego przekonanie potwierdziła s. Łucja w liście adresowanym doń 12 maja 1982 r. Pisze w nim, że druga część tajemnicy odnosi się do słów Matki Bożej: „Jeżeli przyjmą moje żądania, Rosja nawróci się i zaznają pokoju; jeżeli nie, rozszerzy swoje błędne nauki po świecie, itd.”

W rok po zamachu Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Fatimy, traktując ją jako wotum wdzięczności Matce Bożej za ocalenie życia. W kazaniu wyjaśnił, czemu Kościół przyjął orędzie Matki Bożej Różańcowej. – Jest tak dlatego, że zawiera prawdę i wezwanie, które są w swej zasadniczej treści prawdą i wezwaniem samej Ewangelii. „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – to przecież pierwsze słowa, jakie Mesjasz skierował do ludzkości” – mówił.

Będąc w Fatimie zawierzył też świat i Rosję Niepokalanemu sercu Maryi. Siostra Łucja prosiła go jednak o ponowienie tego aktu, gdyż nie był on dokonany w łączności ze wszystkimi biskupami.

Wreszcie 25 marca 1984 r. Jan Paweł II w duchowej jedności ze wszystkimi biskupami świata (uprzednio do tego wezwanymi) w Bazylice św. Piotra zawierzył świat i Rosję Maryi. Do modlitwy dołączyło również pięciu patriarchów prawosławnych (oczywiście spoza Związku Radzieckiego). Siostra Łucja osobiście potwierdziła, że taki uroczysty i powszechny akt odpowiadał temu, czego żądała Matka Boża. Jednocześnie dodała, że być może akt ten ustrzegł świat od wojny atomowej.

Konsekracja w sercu Moskwy

Warto przypomnieć, że w wigilię tej uroczystości, bp Paweł Hnilica dotarł do Moskwy, a nazajutrz w jednym z kremlowskich soborów, w tym samym momencie w łączności z Janem Pawłem dokonał aktu konsekracji Rosji. Sam tak wspominał to wydarzenie: Wszedłem do wnętrza Soboru św. Michała, dawnej kaplicy carów Rosji. Podszedłem do ołtarza, wyciągnąłem z torby komunistyczną „Prawdę” i rozłożyłem ją. Między stronami „Prawdy” znajdował się „L’Osservatore Romano” z tekstem aktu poświęcenia Rosji przez papieża. […] Tam, w kościele na Kremlu, zjednoczyłem się z Ojcem Świętym i z wszystkimi biskupami świata i w łączności z nimi dokonałem aktu poświęcenia Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. Potem udałem się do sąsiedniej cerkwi Wniebowzięcia Matki Bożej. Tam, przy Maryjnym ołtarzu, ponowiłem akt poświęcenia. Po drugiej stronie stał tron patriarchy. Położyłem na nim medalik i powiedziałem do Maryi: „Przyprowadź na ten tron, tak szybko jak to jest możliwe, prawdziwego patriarchę”.

Warto podkreślić, że na olbrzymich terenach ZSRR przekazywanie orędzia fatimskiego było wtedy jak i w całym okresie komunistycznym zakazane. Znany duszpasterz na Ukrainie i w Kazachstanie ks. Józef Świdnicki w 1984 r. został aresztowany i spędził 2,5 roku w łagrze właśnie za rozpowszechnianie orędzia fatimskiego.

Odrodzenie chrześcijaństwa w Rosji

11 marca 1985, w niespełna rok po konsekracji Rosji Matce Bożej, władzę w niej rozpoczął Michaił Gorbaczow, który pragnąc modernizować ZSRR, doprowadził ostatecznie do upadku złowrogiego imperium, a ogłaszając przy tym "głasnost" świadomie zanegował jego ateistyczne podstawy.

Od tego czasu można mówić o stopniowym odradzaniu się chrześcijaństwa w ZSRR. Przełomowy był rok 1987/88, zakończony obchodami Millennium Chrztu Rusi. Jeśli chodzi o Kościół katolicki, to ustanowiono w tym czasie hierarchię kościelną na Litwie, a 2 lata potem, 25 lipca 1989, został mianowany pierwszy biskup na Białorusi, Tadeusz Kondrusiewicz. 16 stycznia 1991 r. Stolica Apostolska reaktywowała struktury Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie. Niemal równocześnie, 13 kwietnia 1991 r., Jan Paweł II utworzył dwie administratury apostolskie: europejskiej części Rosji z siedzibą w Moskwie, oraz Syberii, ze stolicą w Nowosybirsku. Stopniowo odradzał się także Kościół greckokatolicki, skazany przez sowietów na zagładę.

Pierwszym ordynariuszem europejskiej części Rosji został abp Tadeusz Kondrusiewicz i natychmiast udał się z pielgrzymką do Fatimy, jednocześnie odwiedzają s. Łucję. Siostra Łucja nie mogła uwierzyć, że widzi na własne oczy biskupa, który przybył z Moskwy. Zawołała wówczas: "Orędzie Madonny ostatecznie wypełnia się".

Abp Kondrusiewicz podczas jednej z kolejnych swych wizyt u siostry Łucji, którą złożył w towarzystwie kard. Josepha Ratzingera, usłyszał od wizjonerki, że nawrócenie jest długim procesem i dotyczy nie tylko Rosji „bo grzech nie ma narodowości”.

Będąc kolejny raz w Fatimie w 1991 r., Jan Paweł II wyraził przekonanie, że wyzwolenie krajów Wschodu jest dziełem Niepokalanej. Ostrzegł przy tym, że choć marksizm został pokonany, to „może on zostać zastąpiony nową formą ateizmu, która głosząc wolność, dąży do zniszczenia korzeni moralności chrześcijańskiej”.

W 1996 r. figura Matki Boże Fatimskiej uroczyście dotarła do Rosji, wizytując poszczególne diecezje i parafie, poczynając od Obwodu Kaliningradzkiego aż po Perm za Uralem. "W ostatnich latach jesteśmy świadkami spełniającego się stopniowo proroctwa fatimskiego o nawróceniu Rosji" - powiedział wówczas abp Tadeusz Kondrusiewicz, ordynariusz europejskiej części Rosji, witając figurę w Sankt-Petersburgu. Dodał, iż "jest to proces długotrwały, daleko trudniejszy niż zmiany nazw ulic czy zwalenie pomników przywódców rewolucji".

Bezpośredniej transmisji z tej uroczystości słuchał w Rzymie z wielkim wzruszeniem Jan Paweł II, udzielając peregrynacji figury w Rosji swego apostolskiego błogosławieństwa.

Wojna i nadzieja

Zbrojna agresja Rosji na Ukrainę, rozpoczęta 24 lutego br., dla papieża Franciszka stała się nie tylko okazją do wielokrotnych apeli o pokój oraz działań dyplomatycznych, ale stała się także wezwaniem do ponownego ofiarowania Rosji - tym razem wraz z krwawiącą Ukrainą - Niepokalanemu Sercu Maryi.

Dokona tego osobiście Franciszek 25 marca br. o godz. 17.00 w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Równocześnie akt ten zostanie dokonany we wszystkich diecezjach na świecie. A w Fatimie w tym samym dniu Rosję poświęci Niepokalanemu Sercu Maryi jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 11:46, 20 Mar 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)