Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Rosja: przed spotkaniem Franciszka z Władimirem Putinem Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31653 Przeczytał: 242 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 20:44, 22 Lis 2013 Powrót do góry

Rosja: przed spotkaniem Papieża Franciszka z Władimirem Putinem

Image

Patriarchat Moskiewski oczekuje od spotkania prezydenta Putina z Papieżem Franciszkiem pozytywnego impulsu w stosunkach prawosławno-katolickich. Poinformował o tym korespondenta agencji Interfax zachowujący anonimowość przedstawiciel patriarchalnego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych.

Przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego wyraził nadzieję, że spotkanie Władimira Putina z Franciszkiem umocni relacje rosyjsko-watykańskie oraz stosunki między Rosyjską Cerkwią Prawosławną i Kościołem rzymskokatolickim. Jednocześnie podkreślił, że chodzi tu o spotkanie dwóch głów państw, a relacje międzykościelne Kościoły regulują w kontaktach bezpośrednich. Władimir Putin spotykał się już z bł. Janem Pawłem II w roku 2000 i 2003 oraz z Benedyktem XVI w roku 2007.

Oczekuje się, że w trakcie spotkania poruszone zostaną sprawy związane z konfliktem w Syrii. Patriarchat moskiewski prowadzi tam działania mające na celu obronę chrześcijan, wobec których stosowana jest przemoc. Spotkanie Putina z Franciszkiem budzi nadzieję na zjednoczenie wysiłków prawosławno-katolickich w tej sprawie tak ważnej dla chrześcijan wszystkich wyznań.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:56, 14 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31653 Przeczytał: 242 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:06, 26 Lis 2013 Powrót do góry

Putin u Papieża: sytuacja katolików, obrona życia i rodziny, konflikt w Syrii

Image

Oddaniem czci ikonie Matki Bożej Włodzimierskiej zakończyła się audiencja Władimira Putina u Papieża Franciszka. Ikonę przywiózł Papieżowi Putin. Prezydent zapytał się Franciszka, czy podoba mu się jego dar, a następnie ucałował ikonę i przeżegnał się. Po nim to samo uczynił również Papież.

Jak poinformowano w komunikacie prasowym, w czasie serdecznych rozmów wyrażono zadowolenie z dobrych relacji dwustronnych i poruszono kwestie będące przedmiotem obopólnego zainteresowania, jak życie wspólnoty katolickiej w Rosji, wskazując przy tym na istotny wkład chrześcijaństwa w rosyjskie społeczeństwo. W tym kontekście wspomniano o krytycznej sytuacji chrześcijan w niektórych regionach świata, jak również o obronie i promowaniu wartości odnoszących się do godności osoby, obrony ludzkiego życia i rodziny.

Jak informuje watykański komunikat szczególną uwagę zwrócono na zabieganie o pokój na Bliskim Wschodzie i poważną sytuację w Syrii. Nawiązując do niej prezydent Putin podziękował Ojcu Świętemu za list, który do niego napisał z okazji spotkania G20 w Sankt Petersburgu. Podkreślono też potrzebę pilnego powstrzymania przemocy oraz udzielenie niezbędnej pomocy humanitarnej ludności Syrii, jak również wspierania konkretnych inicjatyw na rzecz pokojowego przezwyciężenia konfliktu, w których pierwszeństwo daje się negocjacjom i angażuje się różne elementy etniczne i religijne, uznając ich niezbędną rolę w społeczeństwie.

Po audiencji u Papieża Władimir Putin spotkał się również z watykańskim sekretarzem stanu abp. Pietrem Parolinem oraz szefem watykańskiej dyplomacji abp. Dominiquem Mambertim.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:57, 14 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31653 Przeczytał: 242 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:38, 27 Lis 2013 Powrót do góry

Nuncjusz w Moskwie o wizycie Putina w Watykanie: zbieżne stanowisko w sprawie Syrii i pozytywna atmosfera ekumeniczna

Image

Głównym wydarzeniem dnia w Watykanie jest wizyta Władimira Putina. Spotkanie prezydenta Federacji Rosyjskiej z Papieżem przewidziano na popołudnie.

Zdaniem nuncjusza apostolskiego w Moskwie wydarzenie to jest świadectwem wielkiego zainteresowania, jakie Rosja okazuje papiestwu. W wywiadzie poprzedzającym spotkanie Putina z Franciszkiem abp Ivan Jurkovič zauważył, że wizyty rosyjskich przywódców w Watykanie stały się czymś normalnym. Sam Putin będzie tu już po raz czwarty. Dwukrotnie spotkał się z Janem Pawłem II i raz z Benedyktem XVI. Również Dmitrij Miedwiediew dwukrotnie gościł w Watykanie. To właśnie za jego prezydentury przywrócono pełne relacje dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską – przypomina abp Jurkovič w wywiadzie dla agencji AGI.

Papieski dyplomata zauważa, że obecna wizyta odbywa się w szczególnym kontekście międzynarodowym, kiedy to Rosja i Stolica Apostolska podzielają przekonanie o potrzebie odrzucenia przemocy jako metody przezwyciężania kryzysów, zwłaszcza w Syrii. Abp Jurkovič zwraca też uwagę na pozytywny kontekst ekumeniczny. W ostatnim czasie dochodzi do licznych kontaktów między obu Kościołami. W Watykanie gościł metropolita Hilarion, a w Moskwie kard. Scola. W najbliższym czasie z patriarchą Cyrylem spotkają się szefowie dwóch watykańskich dykasterii, ds. ekumenizmu i ds. rodziny, kard. Kurt Koch i abp Vincenzo Paglia.

Ponadto nuncjusz apostolski w Moskwie zapowiedział, że z Putinem Papież na pewno będzie rozmawiał o sytuacji katolików w Rosji i poprosi go o zwrot kościelnego mienia zagrabionego przez komunistyczny reżim. W tym roku zwrócono nam formalnie budynek seminarium duchownego w Petersburgu, ale kilka innych przypadków nie zostało jeszcze uregulowanych – przypomniał abp Jurkovič.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:59, 14 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31653 Przeczytał: 242 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:30, 08 Cze 2015 Powrót do góry

Rosja: przed wizytą Putina w Watykanie

Image

Papież Franciszek i Władimir Putin

Rosyjskie media zwróciły uwagę na papieską wizytę w Sarajewie. Przytaczano apel Franciszka o pokój, choć największe zainteresowanie wzbudziło jego zapowiedziane na środę 10 czerwca spotkanie z Władimirem Putinem. Wiele mówi się przypuszczalnych tematach, jakie będą poruszane w trakcie wizyty prezydenta Rosji w Watykanie.

Dość powszechną opinię pojawiającą się wśród komentatorów na temat przypuszczalnych tematów rozmów Władimira Putina z Franciszkiem zaprezentował sekretarz Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego ds. Relacji Międzychrześcijańskich. O. Stefan Igumnow oznajmił, że problem współpracy Stolicy Apostolskiej z Rosją w sferze obrony chrześcijan i zaangażowanie innych państw w tej sprawie stanie się jednym z najważniejszych punktów poruszonych na spotkaniu Ojca Świętego z prezydentem Rosji. Współdziałanie Federacji Rosyjskiej i rosyjskiego prawosławia z Watykanem najbardziej dotyczy sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

O. Igumnow przypomniał, że w marcu tego roku w Genewie z inicjatywy Rosji, Watykanu i Libanu podpisano apel w sprawie obrony bliskowschodnich chrześcijan, do którego dołączyło się kilkadziesiąt innych państw. Zdaniem oficjalnego przedstawiciela patriarchatu moskiewskiego wydarzenie to miało ogromne znaczenie dla obrony chrześcijan na forum międzynarodowym i z pewnością będzie w przyszłości przez Watykan i Rosję kontynuowane.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 13:00, 14 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31653 Przeczytał: 242 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 14:13, 10 Cze 2015 Powrót do góry

Rosja: Putin będzie rozmawiał z Papieżem o Ukrainie

Image

Prezydent Putin z Papieżem Franciszkiem

Narasta międzynarodowe zainteresowanie wizytą Władimira Putina w Watykanie. Rąbka tajemnicy na temat przypuszczalnych tematów rozmów Papieża z szefem państwa rosyjskiego uchylił doradca prezydenta Jurij Uszakow. Jak wcześniej przypuszczano, poruszona zostanie sprawa obrony praw chrześcijan, zwłaszcza bliskowschodnich, oraz sytuacja na Ukrainie.

Jurij Uszakow oznajmił, że tematem rozmów Putina z Franciszkiem będą dwustronne stosunki Rosji z Watykanem, sytuacja na Ukrainie z akcentem na relacje międzywyznaniowe, w tym dotyczące działalności ukraińskich grekokatolików. Oprócz tego poruszony zostanie problem obrony praw chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Nie wiadomo, czy prezydent zaprosi Papieża do Rosji, ponieważ musi być to uzgodnione z patriarchatem moskiewskim. Jak wiadomo, patriarchat nie odrzuca możliwości rychłego spotkania Cyryla I z Franciszkiem, ale nalega na uregulowanie sytuacji konfliktowych w dwustronnych relacjach, do których zalicza przede wszystkim problem działalności grekokatolików na Ukrainie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 13:01, 14 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31653 Przeczytał: 242 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:49, 10 Cze 2015 Powrót do góry

Prezydent Rosji w Watykanie

Image

Image

Demonstracja Ukraińców przed przyjazdem Putina do Watykanu

Drugie spotkanie Władimira Putina z Papieżem Franciszkiem i drugie poważne spóźnienie. 25 listopada 2013 r. prezydent Federacji Rosyjskiej kazał na siebie czekać Ojcu Świętemu prawie godzinę, a dziś aż 70 minut.

Ojciec Święty zaapelował do prezydenta Putina o podjęcie „szczerych i konkretnych wysiłków w celu przywrócenia pokoju na Ukrainie”. Wezwał też, by wszystkie strony konfliktu prawdziwie zaangażowały się w realizację porozumienia z Mińska. Wskazał na pilną konieczność dostarczenia cierpiącej ludności pomocy humanitarnej. Rozmawiano także o sytuacji na Bliskim Wschodzie, w tym o losie tamtejszych chrześcijan. Rozmowa Papieża z Putinem, przy pomocy tłumaczy, trwała ok. 50 minut.

Władimir Putin przyjechał do Włoch na światową wystawę Expo 2015 w Mediolanie, którą odwiedził wraz z włoskim premierem Matteo Renzim. Kontekst tej wizyty jest jednak bardziej skomplikowany. Wiąże się bowiem z rosnącą izolacją Rosji na arenie międzynarodowej po ujawnieniu kolejnych dowodów na wojskowe zaangażowanie tego kraju po stronie separatystów na wschodniej Ukrainie. Na zakończenie wizyty w Mediolanie prezydent Putin oświadczył, że w kwestii Ukrainy „nie ma innego rozwiązania niż pokój”. Wraz z premierem Włoch wskazywał, że podstawą wszelkich wysiłków w tej sprawie muszą być porozumienia z Mińska. „Porozumienia te powinny być wprowadzone we wszystkich swych aspektach natury politycznej, militarnej, humanitarnej i społecznej, ale nie wszystkie zostały w pełni zrealizowane” - oświadczył rosyjski przywódca na wspólnej konferencji prasowej z szefem włoskiego rządu na terenie światowej wystawy Expo. Podkreślił zarazem, że sankcje nałożone na Rosję muszą być „zniesione albo zmienione, by wspierać firmy, które chcą z nami współpracować. To odnosi się też do kontraktów podpisanych w dziedzinie wojskowej i technologicznej”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 13:06, 14 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)