Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Watykan potwierdza: 16 kwietnia Franciszek na Lesbos Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32410 Przeczytał: 133 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 23:15, 07 Kwi 2016 Powrót do góry

Watykan potwierdza: 16 kwietnia Franciszek na Lesbos

Image

Watykan potwierdził, że Papież Franciszek odwiedzi uchodźców na Lesbos. Ojciec Święty przybędzie na tę grecką wyspę w przyszłą sobotę 16 kwietnia. Towarzyszyć mu będą patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I i prawosławny arcybiskup Aten Hieronim.

Miejscowy Kościół prawosławny z wielkim zadowoleniem przyjął decyzję Papieża. Wskazał, że odwiedzając tę jedną z wysp Morza Egejskiego chce on zwrócić uwagę na tragedię uchodźców, a także na konflikty w regionie śródziemnomorskim. Podkreślono przy tym, że pobyt Papieża w tym miejscu potrwa tylko kilka godzin i będzie miał „czysto humanitarny i symboliczny charakter”.

Warto przypomnieć, że swą pierwszą podróż Franciszek odbył na włoską wyspę Lampedusa, nieodłącznie związaną z dramatem uchodźców.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 23:55, 09 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32410 Przeczytał: 133 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 8:52, 15 Kwi 2016 Powrót do góry

Program papieskiej wizyty na Lesbos

Image

W Watykanie podano szczegółowy program sobotniej podróży Ojca Świętego na grecką wyspę Lesbos. 16 kwietnia Franciszek poleci rano z Fiumicino na międzynarodowe lotnisko w Mitylenie, gdzie spotka się prywatnie z premierem Grecji Aleksisem Tsiprasem. Stamtąd razem z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem i z prawosławnym arcybiskupem Aten Hieronimem pojedzie mikrobusem do obozu w miejscowości Moria, gdzie jest ok. 2,5 tys. uchodźców ubiegających się o azyl.

Wszyscy trzej kościelni zwierzchnicy przemówią do nich i podpiszą wspólną deklarację. Po obiedzie, który będą jedli z grupą uchodźców, pojadą mikrobusem na posterunek straży granicznej. Modlić się tam będą za ofiary migracji, a Papież przemówi do mieszkańców Lesbos i miejscowej wspólnoty katolickiej. Po powrocie na lotnisku w Mitylenie będzie jeszcze rozmawiał prywatnie z premierem i z obu hierarchami prawosławnymi, po czym odleci samolotem na Ciampino.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 23:56, 09 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32410 Przeczytał: 133 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 8:56, 15 Kwi 2016 Powrót do góry

Ks. Lombardi: Papieska wizyta na Lesbos nie ma wymowy politycznej, to gest humanitarny

Image

Przybysze na Lesbos

Papieska podróż na Lesbos nie ma wymowy politycznej. Nie stanowi też krytyki polityki migracyjnej Unii Europejskiej – oświadczył watykański rzecznik podczas prezentacji programu kilkugodzinnej wizyty na tej greckiej wyspie, położonej nieopodal tureckich wybrzeży. Franciszek uda się tam w pojutrze.

„Podróż ta, a raczej wizyta, ma charakter ściśle humanitarny i ekumeniczny, w tym sensie, że Papież złoży tam wizytę wraz z patriarchą ekumenicznym i arcybiskupem Aten – mówił ks. Federico Lombardi SJ. – Nie chodzi tu zatem o zajęcie stanowiska w kwestiach politycznych, ale o wspólne, ekumeniczne zwrócenie uwagi na sytuację humanitarną. Wiemy, że wśród migrantów jest wielu nieletnich, a zatem zwrócenie uwagi na ich los jest w pełni uzasadnione. Wydaje mi się to całkiem normalne, że troska o los migrantów, ubogich, potrzebujących, nie ma charakteru wyznaniowego. Kościół zawsze się interesuje ludźmi w trudnym położeniu, wszystkimi bez wyjątku”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 23:58, 09 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32410 Przeczytał: 133 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:09, 15 Kwi 2016 Powrót do góry

Grecka Caritas na Lesbos

Image

Lesbos, Grecja

Ponad milion migrantów przedostało się w ubiegłym roku do Unii Europejskiej przez Grecję, z czego niemal połowa przez Lesbos. Wyspa ta stanowi najdogodniejszy punkt tranzytowy. Od wybrzeży tureckich dzielą ją bowiem zaledwie 4 kilometry.

W pomoc migrantom zaangażowana jest grecka Caritas. Na Lesbos prowadzi schronisko z 88 pokojami i 220 łóżkami. Jest ono przeznaczone dla migrantów potrzebujących szczególnej opieki, takich jak kobiety w ciąży. Caritas stara się również o ich dalszą podróż, zazwyczaj do Aten.

Mniejszościowy Kościół katolicki pomaga imigrantom również w innych regionach Grecji, choćby na granicy z Macedonią. W ubiegłym roku udzielił pomocy żywnościowej 80 tys. osób. Od niedawna współpracuje też z prawosławnym odpowiednikiem Caritas, funkcjonującym pod nazwą Apostołowie.

Grecka Caritas zaznacza, że Papież przybywając na Lesbos, angażuje się w bardzo delikatną sytuację. Od kilku tygodni obowiązuje bowiem porozumienie Brukseli z Ankarą. Migranci są odsyłani do Turcji. Ich główny obóz stał się strefą zamkniętą, nie mogą go opuszczać. W takiej sytuacji wiadomość o papieskiej podróży przyjęli z wielkim entuzjazmem – zaznacza Tonia Patrikiadou, odpowiedzialna za Caritas na Lesbos.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 23:59, 09 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32410 Przeczytał: 133 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 21:30, 16 Kwi 2016 Powrót do góry

Uchodźcy w centrum rozmowy Franciszka z premierem Grecji

Image

Rozmowa Franciszka z Aleksisem Tsiprasem

Na lotnisku w Mitylenie Ojca Świętego powitali: premier Grecji Aleksis Tsipras, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej oraz prawosławny arcybiskup Aten i całej Grecji Hieronim. Obecny był także przewodniczący katolickiego episkopatu tego kraju bp Franghískos Papamanólis OFMCap.

Po skromnej ceremonii powitalnej Franciszek udał się na krótką rozmowę z premierem Tsiprasem. Głównym jej tematem był problem uchodźców i imigrantów, zwłaszcza na wyspie Lesbos. Podkreślono, że obecny kryzys migracyjny to problem europejski i międzynarodowy, i jako taki wymaga działań kompleksowych, a także przestrzegania obowiązującego prawa. Papież z uznaniem zwrócił uwagę na humanitarną postawę narodu greckiego. Mimo trudnej sytuacji gospodarczej wykazuje on solidarność i zaangażowanie na rzecz uniwersalnych wartości. W rozmowie wskazano także na potrzebę ochrony tych ludzi, którzy z narażeniem życia decydują się na pokonanie Morza Egejskiego i Śródziemnego. Chodzi tu głównie o walkę z siecią handlarzy ludźmi czy procedurą rozlokowywania uchodźców w Europie.

Na lotnisku Franciszek odbył także krótką rozmowę z hierarchami prawosławnymi. Następnie wraz z patriarchą Bartłomiejem i arcybiskupem Hieronimem przejechali mikrobusem do obozu uchodźców w miejscowości Mória. Znajduje się tam w tej chwili ponad 2,5 tys. osób, które ubiegają się o azyl.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 0:00, 10 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32410 Przeczytał: 133 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 21:35, 16 Kwi 2016 Powrót do góry

Papież do uchodźców: nie jesteście sami!

Image

Spotkanie Papieża z uchodźcami w obozie w miejscowości Mória

Głównym punktem wizyty Franciszka na wyspie Lesbos było spotkanie z uchodźcami w obozie w miejscowości Mória. Po przekroczeniu jego bramy Papież i towarzyszący mu hierarchowie prawosławni witali się z oczekującymi na nich młodymi ludźmi. Ojciec Święty zobaczył wiele twarzy cierpiących, pełnych łez. Kilka razy przystawał, tuląc do siebie zabiedzonych, płaczących migrantów.

W jednym z namiotów, do którego wszedł Franciszek, czekało na niego 250 mieszkańców obozu. Tak Papieża, jak i witających się z nim uchodźców ogarniało wielkie wzruszenie. Ta chwila powitania wydłużyła się nieco poza czas przewidziany wcześniej w programie.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]!/pl-1223329Deklaracja trzech hierarchów w obozie Mória

Image

Papież Franciszek, Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej oraz arcybiskup Aten i całej Grecji Hieronim

„My, Papież Franciszek, Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej oraz arcybiskup Aten i całej Grecji Hieronim, spotkaliśmy się na greckiej wyspie Lesbos, aby okazać głęboki niepokój z powodu tragicznej sytuacji licznych uchodźców, migrantów i poszukujących azylu”. Tymi słowami zaczyna się wspólna deklaracja, którą ci trzej hierarchowie podpisali w obozie Mória. Zwrócili w niej uwagę, że wygnańcy „przybywają do Europy, uciekając przed sytuacjami konfliktu, a w wielu przypadkach codziennymi zagrożeniami życia. Światowa opinia publiczna nie może ignorować tego gigantycznego kryzysu humanitarnego”.

Zwierzchnicy Kościołów wezwali zatem wspólnotę międzynarodową do odważnej reakcji, aby stawić czoło temu kryzysowi, uwzględniając „przyczyny leżące u jego podstaw”. Wskazali na potrzebę tak inicjatyw dyplomatycznych, politycznych i charytatywnych na Bliskim Wschodzie i w Europie, jak też wysiłków na rzecz pełnej jedności wszystkich chrześcijan. Winni oni realizować to, czego nauczał Chrystus o miłości bliźniego. W swej wspólnej deklaracji Franciszek, Bartłomiej i Hieronim wezwali też wspólnotę międzynarodową, aby jej priorytetem stała się ochrona ludzkiego życia.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 0:03, 10 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32410 Przeczytał: 133 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 21:40, 16 Kwi 2016 Powrót do góry

Papież do ludności Lesbos: mimo trudności otwarte serca i drzwi

Image

Wspólny obiad Papieża z grupą uchodźców w jednym z kontenerów

Po wspólnym obiedzie, zjedzonym w obozie z grupą uchodźców w jednym z kontenerów, Ojciec Święty z patriarchą Bartłomiejem i arcybiskupem Hieronimem pojechał mikrobusem do miejscowego portu. Tam miało miejsce spotkanie z mieszkańcami wyspy i niewielką lokalną wspólnotą katolików.

W skierowanym do nich przemówieniu Franciszek przypomniał, że Lesbos stała się przystanią dla wielu migrantów szukających pokoju i godności, a on sam pragnął tam przybyć. Z uznaniem odniósł się do wielkodusznej postawy miejscowej ludności wobec tych, którzy tak licznie docierają tu jako uchodźcy.

„Chciałbym wyrazić podziw narodowi greckiemu, który mimo stojących przed nim poważnych trudności potrafił mieć otwarte serca i drzwi. Wielu zwykłych ludzi udostępniło niewielkie posiadane zasoby, aby się nimi podzielić z tymi, którzy zostali pozbawieni wszystkiego. Bóg wynagrodzi wielkoduszność ich i innych sąsiednich narodów, które od pierwszej chwili przyjęły z wielką gotowością bardzo licznych przymusowych migrantów” – powiedział Franciszek.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Lesbos: Papież zabiera ze sobą trzy muzułmańskie rodziny

Image

W drodze powrotnej Papieża z Lesbos towarzyszą mu trzy muzułmańskie rodziny migrantów

Papież Franciszek nie tylko słowem, ale także czynem niesie pomoc uchodźcom. W drodze powrotnej z Lesbos towarzyszą mu trzy muzułmańskie rodziny migrantów, które będą goszczone w Rzymie. Inicjatywę Papieża zrealizowano poprzez negocjacje watykańskiego Sekretariatu Stanu z władzami greckimi i włoskimi.

Dwie rodziny pochodzą z Damaszku, a jedna z Dajr az-Zaur, miasta w strefie okupowanej przez Państwo Islamskie. Ich domy zostały zbombardowane. Koszt zakwaterowania i utrzymania łącznie 12 osób poniesie Watykan, a na początku pobytu gościny udzieli im rzymska Wspólnota św. Idziego.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 23:47, 09 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32410 Przeczytał: 133 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 21:46, 16 Kwi 2016 Powrót do góry

Papież w samolocie o integracji, obawach i Amoris Laetitie

Image

Papież z obrazkiem, który otrzymał od dzieci na Lesbos

To prawda jest to kropla w morzu potrzeb, ale po tej kropli morze nie będzie już takie samo – powiedział Franciszek parafrazując słowa Matki Teresy z Kalkuty w odpowiedzi na pytanie o znaczenie swej podróży i pomocy udzielonej zaledwie dwunastu uchodźcom, którzy wraz z nim odlecieli z Lesbos do Rzymu.

W drodze powrotnej Papież przez pół godziny odpowiadał na pytania dziennikarzy. Na początku jeszcze raz zapewnił, że jego gesty nie mają charakteru politycznego. Dotyczy to zarówno wizyty na Lesbos, jak i jego krótkiego spotkania z Bernie Sandersem, który ubiega się o fotel prezydenta USA.

W kolejnych odpowiedziach zarzucił Europie brak odpowiedniej polityki integracyjnej względem migrantów. Konsekwencją tego, jest fakt, że w europejskich gettach muzułmańskich wyrastają terroryści. „Dziś Europa musi odzyskać tę umiejętność, którą zawsze posiadała. Umiejętność integrowania tych, którzy do niej przybywają” – mówił Franciszek. Odpowiadając na pytanie o możliwość przywrócenia wewnętrznych granic w Unii Europejskiej powiedział m.in.:

„Rozumiem rządy i narody, które mają pewne obawy. Rozumiem to. Potrzeba wielkiej odpowiedzialności w przyjmowaniu przybyszów. Jednym z elementów tej odpowiedzialności jest pytanie, na ile ci ludzie integrują się wśród nas. Zawsze mówiłem, że budowanie murów nie jest rozwiązaniem. Widzieliśmy to w ubiegłym stuleciu, jak upadł jeden z tych murów. To niczego nie rozwiązuje. Trzeba budować mosty. Ale mosty buduje się w sposób inteligentny, przez dialog, integrację. I dlatego rozumiem pewne obawy, ale zamykanie granic niczego nie rozwiązuje, bo na dłuższą metę przynosi to szkody własnemu narodowi. Europa musi natychmiast wprowadzić politykę gościnności, integracji, rozwoju, pracy, reformy gospodarcze. Wszystko to są mosty, które powstrzymają nas od budowania murów. Ale mam pełne zrozumienie dla obaw” – mówił Ojciec Święty.

Franciszek wspomniał też o najbardziej wzruszających chwilach swej wizyty, jakimi były spotkania z dziećmi. Otrzymał od nich obrazki, na których zapisały swoje dramatyczne doświadczenia. „Nad tym trzeba zapłakać” – mówił Papież.

Ostatnie pytania dotyczyły adhortacji Amoris laetitia, a konkretnie tego, czy nastąpiło w niej otwarcie w kwestii komunii dla rozwodników w nowym związku. „Mogę powiedzieć: tak i kropka. Ale byłaby to odpowiedź zbyt krótka” – stwierdził Franciszek, odsyłając wszystkich do lektury prezentacji adhortacji, której dokonał w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej kard. Schönborn.

Odpowiadając na kolejne pytanie dotyczące tej samej kwestii Franciszek nawiązał do słynnej uwagi Benedykta XVI na temat Soboru Watykańskiego II.

„Jeden z ostatnich Papieży, mówiąc o Soborze, powiedział, że były dwa Sobory. Sobór Watykański II, który obywał się w Bazylice św. Piotra, oraz Sobór mediów. Kiedy zwołałem pierwszy Synod, główną troską większości mediów było: czy rozwodnicy w nowym związku będą mogli przystępować do komunii? A że nie jestem święty, to ta postawa trochę mi wadziła, a potem zasmuciła. Bo ja myślę tak: dlaczego te media, które mówią takie rzeczy, nie zauważają, że to nie jest ważny problem? Dlaczego nie dostrzegają, że rodzina na całym świecie przeżywa kryzys. A rodzina jest podstawą społeczeństwa. Tymczasem oni nie widzą, że młodzi nie chcą się pobierać, że trzeba płakać nad spadkiem liczby urodzeń w Europie. Nie widzą, że brak pracy czy słaba praca sprawiają, że zarówno tata jak i mama pracują, a dzieci wychowują się same i nie uczą się wzrastać w dialogu z tatą i mama? To są główne problemy!” – powiedział Papież.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 0:06, 10 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)