Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Rosja: przed spotkaniem Franciszka z Władimirem Putinem Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 20:44, 22 Lis 2013 Powrót do góry

Rosja: przed spotkaniem Papieża Franciszka z Władimirem Putinem

Image

Patriarchat Moskiewski oczekuje od spotkania prezydenta Putina z Papieżem Franciszkiem pozytywnego impulsu w stosunkach prawosławno-katolickich. Poinformował o tym korespondenta agencji Interfax zachowujący anonimowość przedstawiciel patriarchalnego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych.

Przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego wyraził nadzieję, że spotkanie Władimira Putina z Franciszkiem umocni relacje rosyjsko-watykańskie oraz stosunki między Rosyjską Cerkwią Prawosławną i Kościołem rzymskokatolickim. Jednocześnie podkreślił, że chodzi tu o spotkanie dwóch głów państw, a relacje międzykościelne Kościoły regulują w kontaktach bezpośrednich. Władimir Putin spotykał się już z bł. Janem Pawłem II w roku 2000 i 2003 oraz z Benedyktem XVI w roku 2007.

Oczekuje się, że w trakcie spotkania poruszone zostaną sprawy związane z konfliktem w Syrii. Patriarchat moskiewski prowadzi tam działania mające na celu obronę chrześcijan, wobec których stosowana jest przemoc. Spotkanie Putina z Franciszkiem budzi nadzieję na zjednoczenie wysiłków prawosławno-katolickich w tej sprawie tak ważnej dla chrześcijan wszystkich wyznań.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:06, 26 Lis 2013 Powrót do góry

Putin u Papieża: sytuacja katolików, obrona życia i rodziny, konflikt w Syrii

Image

Oddaniem czci ikonie Matki Bożej Włodzimierskiej zakończyła się audiencja Władimira Putina u Papieża Franciszka. Ikonę przywiózł Papieżowi Putin. Prezydent zapytał się Franciszka, czy podoba mu się jego dar, a następnie ucałował ikonę i przeżegnał się. Po nim to samo uczynił również Papież.

Jak poinformowano w komunikacie prasowym, w czasie serdecznych rozmów wyrażono zadowolenie z dobrych relacji dwustronnych i poruszono kwestie będące przedmiotem obopólnego zainteresowania, jak życie wspólnoty katolickiej w Rosji, wskazując przy tym na istotny wkład chrześcijaństwa w rosyjskie społeczeństwo. W tym kontekście wspomniano o krytycznej sytuacji chrześcijan w niektórych regionach świata, jak również o obronie i promowaniu wartości odnoszących się do godności osoby, obrony ludzkiego życia i rodziny.

Jak informuje watykański komunikat szczególną uwagę zwrócono na zabieganie o pokój na Bliskim Wschodzie i poważną sytuację w Syrii. Nawiązując do niej prezydent Putin podziękował Ojcu Świętemu za list, który do niego napisał z okazji spotkania G20 w Sankt Petersburgu. Podkreślono też potrzebę pilnego powstrzymania przemocy oraz udzielenie niezbędnej pomocy humanitarnej ludności Syrii, jak również wspierania konkretnych inicjatyw na rzecz pokojowego przezwyciężenia konfliktu, w których pierwszeństwo daje się negocjacjom i angażuje się różne elementy etniczne i religijne, uznając ich niezbędną rolę w społeczeństwie.

Po audiencji u Papieża Władimir Putin spotkał się również z watykańskim sekretarzem stanu abp. Pietrem Parolinem oraz szefem watykańskiej dyplomacji abp. Dominiquem Mambertim.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:38, 27 Lis 2013 Powrót do góry

Nuncjusz w Moskwie o wizycie Putina w Watykanie: zbieżne stanowisko w sprawie Syrii i pozytywna atmosfera ekumeniczna

Image

Głównym wydarzeniem dnia w Watykanie jest wizyta Władimira Putina. Spotkanie prezydenta Federacji Rosyjskiej z Papieżem przewidziano na popołudnie.

Zdaniem nuncjusza apostolskiego w Moskwie wydarzenie to jest świadectwem wielkiego zainteresowania, jakie Rosja okazuje papiestwu. W wywiadzie poprzedzającym spotkanie Putina z Franciszkiem abp Ivan Jurkovič zauważył, że wizyty rosyjskich przywódców w Watykanie stały się czymś normalnym. Sam Putin będzie tu już po raz czwarty. Dwukrotnie spotkał się z Janem Pawłem II i raz z Benedyktem XVI. Również Dmitrij Miedwiediew dwukrotnie gościł w Watykanie. To właśnie za jego prezydentury przywrócono pełne relacje dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską – przypomina abp Jurkovič w wywiadzie dla agencji AGI.

Papieski dyplomata zauważa, że obecna wizyta odbywa się w szczególnym kontekście międzynarodowym, kiedy to Rosja i Stolica Apostolska podzielają przekonanie o potrzebie odrzucenia przemocy jako metody przezwyciężania kryzysów, zwłaszcza w Syrii. Abp Jurkovič zwraca też uwagę na pozytywny kontekst ekumeniczny. W ostatnim czasie dochodzi do licznych kontaktów między obu Kościołami. W Watykanie gościł metropolita Hilarion, a w Moskwie kard. Scola. W najbliższym czasie z patriarchą Cyrylem spotkają się szefowie dwóch watykańskich dykasterii, ds. ekumenizmu i ds. rodziny, kard. Kurt Koch i abp Vincenzo Paglia.

Ponadto nuncjusz apostolski w Moskwie zapowiedział, że z Putinem Papież na pewno będzie rozmawiał o sytuacji katolików w Rosji i poprosi go o zwrot kościelnego mienia zagrabionego przez komunistyczny reżim. W tym roku zwrócono nam formalnie budynek seminarium duchownego w Petersburgu, ale kilka innych przypadków nie zostało jeszcze uregulowanych – przypomniał abp Jurkovič.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:55, 08 Kwi 2015 Powrót do góry

Putin a poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi

(...)

W styczniu br. pojawił się wywiad ze znanym fatimologiem ojciem Pawłem Kramerem, w którym stwierdził on, iż pan Putin w czasie swojej podróży do Watykanu w listopadzie 2013 poprosił Franciszka o poświęcenie Rosji Maryi i spotkał się z odmową. Gwoli sprawiedliwości podam, że informacja ta zaistniała po polsku, tyle, że opublikowała ją [link widoczny dla zalogowanych]

Sądzę, iż ktoś wyprowadził o. Kramera w pole. Między nami mówiąc, to wręcz w dzikie pola.


Image

Wizja Putina proszącego Franciszka o poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi wydaje się absurdalna. Matka Boża domagała się tego aktu podczas objawień fatimskich, bowiem pragnęła wyrzeknięcia się przez Rosję błędów komunizmu oraz nawrócenia jej na wiarę katolicką. Państwo sowiecko - rosyjskie kontrolujące cerkiew prawosławną przez 30 ostatnich lat (licząc od początku "pierestrojki") nie uznało za stosowne, by Kreml odwiedził Jan Paweł II czy Benedykt XVI. Kraj ten opiera się o oligarchię dawnych służb specjalnych, a więc kwintesencję sił dawnego "imperium zła". Bezpośrednie zaplecze prezydenta Rosji niezwłocznie zneutrealizowałoby go, gdyby tylko zaczął przejawiać tendencje katolicyzujące.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:30, 08 Cze 2015 Powrót do góry

Rosja: przed wizytą Putina w Watykanie

Image

Papież Franciszek i Władimir Putin

Rosyjskie media zwróciły uwagę na papieską wizytę w Sarajewie. Przytaczano apel Franciszka o pokój, choć największe zainteresowanie wzbudziło jego zapowiedziane na środę 10 czerwca spotkanie z Władimirem Putinem. Wiele mówi się przypuszczalnych tematach, jakie będą poruszane w trakcie wizyty prezydenta Rosji w Watykanie.

Dość powszechną opinię pojawiającą się wśród komentatorów na temat przypuszczalnych tematów rozmów Władimira Putina z Franciszkiem zaprezentował sekretarz Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego ds. Relacji Międzychrześcijańskich. O. Stefan Igumnow oznajmił, że problem współpracy Stolicy Apostolskiej z Rosją w sferze obrony chrześcijan i zaangażowanie innych państw w tej sprawie stanie się jednym z najważniejszych punktów poruszonych na spotkaniu Ojca Świętego z prezydentem Rosji. Współdziałanie Federacji Rosyjskiej i rosyjskiego prawosławia z Watykanem najbardziej dotyczy sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

O. Igumnow przypomniał, że w marcu tego roku w Genewie z inicjatywy Rosji, Watykanu i Libanu podpisano apel w sprawie obrony bliskowschodnich chrześcijan, do którego dołączyło się kilkadziesiąt innych państw. Zdaniem oficjalnego przedstawiciela patriarchatu moskiewskiego wydarzenie to miało ogromne znaczenie dla obrony chrześcijan na forum międzynarodowym i z pewnością będzie w przyszłości przez Watykan i Rosję kontynuowane.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 14:13, 10 Cze 2015 Powrót do góry

Rosja: Putin będzie rozmawiał z Papieżem o Ukrainie

Image

Prezydent Putin z Papieżem Franciszkiem

Narasta międzynarodowe zainteresowanie wizytą Władimira Putina w Watykanie. Rąbka tajemnicy na temat przypuszczalnych tematów rozmów Papieża z szefem państwa rosyjskiego uchylił doradca prezydenta Jurij Uszakow. Jak wcześniej przypuszczano, poruszona zostanie sprawa obrony praw chrześcijan, zwłaszcza bliskowschodnich, oraz sytuacja na Ukrainie.

Jurij Uszakow oznajmił, że tematem rozmów Putina z Franciszkiem będą dwustronne stosunki Rosji z Watykanem, sytuacja na Ukrainie z akcentem na relacje międzywyznaniowe, w tym dotyczące działalności ukraińskich grekokatolików. Oprócz tego poruszony zostanie problem obrony praw chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Nie wiadomo, czy prezydent zaprosi Papieża do Rosji, ponieważ musi być to uzgodnione z patriarchatem moskiewskim. Jak wiadomo, patriarchat nie odrzuca możliwości rychłego spotkania Cyryla I z Franciszkiem, ale nalega na uregulowanie sytuacji konfliktowych w dwustronnych relacjach, do których zalicza przede wszystkim problem działalności grekokatolików na Ukrainie.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:49, 10 Cze 2015 Powrót do góry

Prezydent Rosji w Watykanie

Image

Demonstracja Ukraińców przed przyjazdem Putina do Watykanu

Drugie spotkanie Władimira Putina z Papieżem Franciszkiem i drugie poważne spóźnienie. 25 listopada 2013 r. prezydent Federacji Rosyjskiej kazał na siebie czekać Ojcu Świętemu prawie godzinę, a dziś aż 70 minut.

Ojciec Święty zaapelował do prezydenta Putina o podjęcie „szczerych i konkretnych wysiłków w celu przywrócenia pokoju na Ukrainie”. Wezwał też, by wszystkie strony konfliktu prawdziwie zaangażowały się w realizację porozumienia z Mińska. Wskazał na pilną konieczność dostarczenia cierpiącej ludności pomocy humanitarnej. Rozmawiano także o sytuacji na Bliskim Wschodzie, w tym o losie tamtejszych chrześcijan. Rozmowa Papieża z Putinem, przy pomocy tłumaczy, trwała ok. 50 minut.

Władimir Putin przyjechał do Włoch na światową wystawę Expo 2015 w Mediolanie, którą odwiedził wraz z włoskim premierem Matteo Renzim. Kontekst tej wizyty jest jednak bardziej skomplikowany. Wiąże się bowiem z rosnącą izolacją Rosji na arenie międzynarodowej po ujawnieniu kolejnych dowodów na wojskowe zaangażowanie tego kraju po stronie separatystów na wschodniej Ukrainie. Na zakończenie wizyty w Mediolanie prezydent Putin oświadczył, że w kwestii Ukrainy „nie ma innego rozwiązania niż pokój”. Wraz z premierem Włoch wskazywał, że podstawą wszelkich wysiłków w tej sprawie muszą być porozumienia z Mińska. „Porozumienia te powinny być wprowadzone we wszystkich swych aspektach natury politycznej, militarnej, humanitarnej i społecznej, ale nie wszystkie zostały w pełni zrealizowane” - oświadczył rosyjski przywódca na wspólnej konferencji prasowej z szefem włoskiego rządu na terenie światowej wystawy Expo. Podkreślił zarazem, że sankcje nałożone na Rosję muszą być „zniesione albo zmienione, by wspierać firmy, które chcą z nami współpracować. To odnosi się też do kontraktów podpisanych w dziedzinie wojskowej i technologicznej”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)