Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Katechizm św. Piusa X. Vademecum katolika Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32414 Przeczytał: 131 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:37, 14 Lut 2012 Powrót do góry

Katechizm św. Piusa X. Vademecum katolika

Image

Poniższy tekst jest wprowadzeniem i posłowiem do książki Katechizm św. Piusa X. Vademecum katolika.
[link widoczny dla zalogowanych]

Katolicki katechizm stanowi zbiór podstawowych zasad wiary. W nowożytnej historii Kościoła szczególne znaczenie miał Katechizm Soboru Trydenckiego (Catechismus ex decreto Concilii Tridentini ad parochos), który skierowany został do proboszczów i wydany w Rzymie w roku 1566 przez papieża św. Piusa V (1566–1572).

Głównym zadaniem tego dzieła było przedłożenie i przypomnienie duszpasterzom zasad wiary katolickiej w czasach zamętu wywołanego przez reformację. Z tego powodu wiele kwestii doktrynalnych było tam naświetlonych dla obrony Kościoła przed atakami protestantów. Z kolei wydany w roku 1992 Katechizm Kościoła Katolickiego został skierowany do wszystkich wiernych. W poprzedzającej go konstytucji Fidei depositum z dnia 11 października 1992 roku papież Jan Paweł II przypomniał, że „Nowy katechizm nie ma zastąpić katechizmów opracowanych w różnych miejscach, zatwierdzonych przez kompetentne władze kościelne, przez biskupów diecezjalnych i Konferencje Episkopatów, zwłaszcza jeśli uzyskały one aprobatę Stolicy Apostolskiej. Powinien raczej stać się zachętą i pomocą do opracowania nowych katechizmów lokalnych, przystosowanych do różnorakich środowisk i kultur, a jednocześnie dbających o zachowanie jedności wiary oraz o wierność nauce katolickiej”.

Sięgając do tego dziedzictwa nauczania katolickiego przypominamy ogłoszony w początkach XX wieku z polecenia św. Piusa X (1903–1914) katechizm, który miał się stać popularnym wykładem zasad wiary katolickiej i w jednolitej formie byłby studiowany na całym świecie przez wiernych świeckich. Katechizm ten był wpierw wykorzystywany do nauczania wiernych w prowincji rzymskiej, a później w innych regionach Włoch. Nie został nakazany przez papieża całemu Kościołowi, ale św. Pius X wyraził życzenie, aby biskupi wprowadzali go do użycia na terenie swych diecezji.

Pontyfikat św. Piusa X, ostatniego – jak dotąd – kanonizowanego papieża był czasem trudnym dla Kościoła, gdyż podstawy wiary katolickiej były atakowane przez zwolenników tzw. modernizmu, którzy chcieli sprowadzić wszelką religię do uczucia i pozbawić Kościół rzymski pozycji jedynej prawdziwej religii. W zatwierdzonym przez papieża dnia 4 lipca 1907 roku dekrecie Świętego Oficjum Lamentabili sane exitu znalazły się pełne boleści słowa: „Do opłakanych w istocie następstw prowadzi w czasach naszych, porzucających wszelkie ograniczenia, pogoń za nowinkami w badaniach podstaw rzeczy. Sprawia ona, że po odrzuceniu dziedzictwa ludzkości popada się nierzadko w najpoważniejsze błędy (errores gravissimos). Błędy te stają się szczególnie zgubne, gdy odnoszą się do nauk świętych, tłumaczenia Pisma Świętego oraz głównych tajemnic wiary. Najbardziej należy ubolewać, że nawet wśród katolików znajduje się wielu pisarzy, którzy przekraczają granice wytyczone przez Ojców i sam Kościół święty, a pod pozorem poważniejszej krytyki i w imię metody historycznej zmierzają do takiego rozwoju (progressum) dogmatów, który w rzeczywistości jest ich skażeniem (corruptela)” (1).

Aby uchronić wierny lud od tych zagrożeń św. Pius X nakazał duszpasterzom szczególną troskę o nauczanie czystej doktryny, a w swej encyklice Pascendi Dominici gregis napisał: „Czcigodni Bracia, postanowiliśmy nie zwlekać już dłużej, ale uciec się do bardziej skutecznych środków. Przede wszystkim prosimy Was i błagamy, aby Wam nic nie można było zarzucić w sprawie tak ważnej co do czujności, pilności i energicznego działania. Czego zaś od Was się domagamy i oczekujemy, tego też żądamy i spodziewamy się od wszystkich duszpasterzy, od wychowawców i profesorów młodzieży seminaryjnej, przede wszystkim zaś od kierowników instytucji duchownych” (2). W dziele tym istotne miejsce będzie zajmował niniejszy katechizm.

Idąc śladem współczesnych wydawców tekstu anglojęzycznego zamieszczamy – w posłowiu – wprowadzenie wykładowcy rzymskiego w Kolegium Irlandzkim, msgr Johna Hagana, do irlandzkiego wydania Katechizmu wskazujące na historyczne znaczenie katechizmów w dziejach katolicyzmu. Katechizm został przełożony z wersji angielskiej, ogłoszonej drukiem w roku 1993 w Sydney w Australii na podstawie wydania z roku 1911, opublikowanego w Dublinie (pierwsze wydanie w roku 1910). Obowiązująca dziś w Kościele dyscyplina np. w dziedzinie postów została przedstawiona w przypisach, aby uwspółcześnić omawiane zagadnienia bez dokonywania zmian w oryginalnych odpowiedziach.

Oby to wydanie Katechizmu św. Piusa X było pomocne dla księży, nauczycieli i rodziców w dziele przekazywania wiedzy i miłości do nauki Kościoła katolickiego ich uczniom i dzieciom w całej pełni i pięknie. Mamy nadzieję, że katechizm ten pomoże również dorosłym katolikom odnowić i pogłębić ich własną znajomość wiary. Dla katechumenów byłoby nader pomocnym, gdyby towarzyszyć im na drodze pełnego poznawania jedynej prawdziwej wiary. Oby czysta wiedza na temat wiecznych prawd naszej wiary dała wszystkim czytelnikom mocną pewność, że prawdy te są fundamentem niezachwianych cnót. Niech Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wyprasza wszelkie łaski dla czytelników tego tomu.

Marcin Karas


Krótszy fragment ze wstępu też tu:

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 10:59, 08 Wrz 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32414 Przeczytał: 131 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 16:41, 13 Paź 2012 Powrót do góry

A ja na Rok Wiary polecam powyższy katechizm, super sprawa! Katechizm św. Piusa X jest popularnym wykładem zasad wiary katolickiej. Publikacją tego katechizmu papież pragnął spełnić powszechną potrzebę wiernych posiadania łatwo zrozumiałego, pięknego w swojej prostocie wykładu katolickiej nauki o wierze, modlitwie, przykazaniach, sakramentach i cnotach. Jest jak najbardziej aktualny, co możemy przeczytać powyżej we wstępie:

"(...)[link widoczny dla zalogowanych] roku papież Jan Paweł II przypomniał, że „Nowy katechizm nie ma zastąpić katechizmów opracowanych w różnych miejscach, zatwierdzonych przez kompetentne władze kościelne, przez biskupów diecezjalnych i Konferencje Episkopatów, zwłaszcza jeśli uzyskały one aprobatę Stolicy Apostolskiej. (...)"

Katechizm św. Piusa X krótko omawia podstawowe prawdy Wiary, głównie w takiej formie, aby można je było łatwo zapamiętać.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 11:01, 08 Wrz 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32414 Przeczytał: 131 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 16:58, 13 Paź 2012 Powrót do góry

A do tego polecam bardziej rozszerzony [link widoczny dla zalogowanych]

Tu jest przedstawiony spis tego katechizmu:

(...)
http://www.traditia.fora.pl/katechizm-nauka-katolicka,15/katechizm-katolicki-kard-gasparriego,2183.html

I na zakończenie mały cytat, które wiele mówi:


Cytat:
Amerykański purpurat przypomniał, że apologetyka została zarzucona po Soborze Watykańskim II. Wydawało się bowiem, że jest zbyt defensywna i agresywna. Jeszcze przed Soborem rozpoczęła się dyskusja nad przekształcaniem jej w teologię fundamentalną. Natomiast po Soborze, w przeciągu zaledwie kilku lat, zniknęła z programu nauczania. Tymczasem misja obrony wiary i wyjaśniania jej motywów jest zawsze aktualna – zauważył kard. Levada.

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,2/kard-levada-o-potrzebie-nowej-apologetyki,3998.html
Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 11:03, 08 Wrz 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)