Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Widzenie Leona XIII 13 października 1884 roku Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32751 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:28, 27 Cze 2007 Powrót do góry

Widzenie Leona XIII

13 października 1884 roku,

Po odprawieniu Mszy św w kaplicy watykańskiej, Leon XIII otoczony kilku kardynałami i członkami Watykanu, zatrzymał się nagle u stóp ołtarza. Stał tam około dziesięciu minut jak w ekstazie, z twarzą prześwietloną jasnością. Po czym, udawszy się niezwłoczne do swojego biura, ułożył modlitwę do świętego Michała z zaleceniem odmawiania tej modlitwy wszędzie po każdej cichej Mszy św.

Gdy go zapytano co się przydarzyło, odpowiedział, że w chwili, gdy zamierzał opuścić stopnie ołtarza, nagle usłyszał, głosy, dwa głosy, jeden łagodny i dobry, drugi gardłowy i twardy. Wydawał się, że pochodzą z pobliża tabernakulum. Usłyszał następującą rozmowę :

Głos gardłowy Szatan krzyczący do Pana :
-Mogę zniszczyć twój Kościół!

Łagodny głos Pana: - Możesz?Więc uczyń to:

Szatan: - Do tego potrzeba mi więcej czasu i władzy.

Pan: - Ile czasu? Ile władzy?

Szatan: - Od 75 do 100 lat i większą władzę nad tymi, którzy mi służą.

Pan: - Masz czas, będzie będziesz miał władzę. Rób z tym co zechcesz.
Modlitwa do św. Michała Archanioła

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 12:29, 30 Lip 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32751 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 14:50, 29 Wrz 2013 Powrót do góry

Niedziela 29.09.2013 - Św. Michała Archanioła - 19 Niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego - (w tradycyjnym kalendarzu liturgicznym)


Image

Image

120 lat modlitwy papieża Leona XIII do św. Michała Archanioła

Dnia 29 lipca 2006 r. przypada więc 120. rocznica powstania modlitwy do św. Michała Archanioła.

Święty Michale Archaniele, broń nas w walce. Przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Niech mu rozkaże Bóg, pokornie prosimy, a Ty, Książę wojska niebieskiego, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Za pontyfikatu papieża Leona XIII (1878-1903) masoneria nasiliła swoją działalność i przystąpiła do mocnego ataku na Kościół katolicki. Dlatego Leon XIII wydał encyklikę Humanumgenus, 20 kwietnia 1884 r., w której ukazał główne założenia masonerii, jej strukturę, metody działania, zagrożenia, jakie stwarza, i sposoby jej przeciwdziałania.

Dwa lata później Papież Leon XIII napisał specjalną modlitwę (inwokację) do św. Michała Archanioła pod wpływem przerażającego widzenia demonów, które gromadziły się nad Wiecznym Miastem, aby je osaczyć. Nie znamy jednak dokładnie szczegółów tego widzenia. Jest pewne, że Papież napisał tę modlitwę i 29 lipca 1886 r., polecił Sekretarzowi Kongregacji Obrzędów rozesłać ją do wszystkich Ordynariuszy świata, aby kapłani odmawiali ją wraz z wiernymi, klęcząc, po każdej tzw. Mszy św, cichej, tzn. nie śpiewanej. Inwokację do św. Michała Archanioła poprzedzały modlitwy do Matki Bożej (por. Decreta Liturgica, 1886, f. 44A, Archiwum Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Ex Archiwum Kongregacji Obrzędów).
Dnia 29 lipca 2006 r. przypada więc 120. rocznica powstania tej modlitwy.

Giuseppe Ferrari, we włoskim miesięczniku Mądre di Dio [Matka Boża] (n. 2, luty, 1984, s. 4), w artykule pt. La visione diabolica di Leone XIII (Widzenie diabelskie Leona XIII), przytacza fragment artykułu o. Domenico Pechenino, zamieszczonego w czasopiśmie o niewątpliwej powadze Ephemerides Liturgicae (rok 1955, ss. 58-59), w którym wspomina o widzeniu, jakie miał Leon XIII. Pisze tam: Nie pamiętam dokładnie roku. Pewnego rana wielki papież Leon XIII odprawił swoją Mszę św, i uczestniczył w drugiej, w ramach dziękczynienia, jak to miał zwyczaj czynić. W pewnej chwili zobaczono, że energicznie podniósł on głowę, potem utkwił mocno wzrok w czymś nad głową celebransa. Patrzył nieruchomo, bez poruszania powiekami, ale z uczuciem strachu i zdziwienia, zmieniając kolor i rysy twarzy. Coś niezwykłego, wielkiego, dzialo się w nim... Wreszcie, jakby wracając do siebie, czyniąc lekki, ale energiczny ruch ręką, wstał. Udał się do swojej Biblioteki Prywatnej. Jego najbliżsi współpracownicy udali się za nim z pośpiechem i niepokojem. Zapytali go delikatnie: „Czy Ojciec Święty nie czuje się dobrze? Czy potrzebuje czegoś?" Odpowiedział: „Nic, nic", i zamknął się w pokoju. Po upływie pół godziny kazał wezwać Sekretarza Kongregacji Obrzędów, wręczył mu kartkę papieru, i polecil mu wydrukować napisany na niej tekst i rozeslać go do wszystkich Ordynariuszy świata. Co ta kartka zawierała? - Modlitwę, którą odmawiamy po Mszy św, wspólnie z wiernymi, z prośbą do Maryi i żarliwym wezwaniem do „Księcia wojsk niebieskich", prosząc Boga, aby „strącil szatana do pieklą" (Co więcej, zarządził, aby odmawiano tę modlitwę, klęcząc).

O widzeniu papieża Leona XIII i jego modlitwie wspomniał też kard. Nasalli Rocca w swoim Liście Pasterskim na Wielki Post (Bologna 1946). Kardynał pisał: Leon XIII osobiście napisał tę modlitwę,,. Słowa: „które krążą po świecie" (złe duchy) mają wyjaśnienie historyczne, które wiele razy powtarzał mi sekretarz osobisty Papieża, ks, prałat Rinałdo Angeli. Leon XIII miał naprawdę widzenie złych duchów, które gromadziły się nad Wiecznym Miastem (Rzymem); z tego jego doświadczenia pochodzi modlitwa, którą chciał, aby była odmawiana w całym Kościele, Tę modlitwę sam Papież odmawia! głosem drżącym i mocnym: słyszałem go wiele razy w bazylice watykańskiej. Nie tylko tę modlitwę napisał, ale napisał także, własnoręcznie, specjalny egzorcyzm,

Sobór Watykański II, dokonując reformy liturgicznej, zniósł modlitwy wprowadzone przez papieża Leona XIII, odmawiane bezpośrednio po Mszy św. cichej.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 13:04, 30 Lip 2017, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
patryk
Użytkownik


Dołączył: 15 Sty 2009
Posty: 15 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 10:40, 30 Wrz 2013 Powrót do góry

Ostatnio znalazłem informacje iż autentyczna modlitwa do Michała Archanioła jest inna [link widoczny dla zalogowanych].
Czy jest możliwość ustalenia która wersja jest autentyczna?
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32751 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:25, 30 Wrz 2013 Powrót do góry

patryk napisał:
Ostatnio znalazłem informacje iż autentyczna modlitwa do Michała Archanioła jest inna
[link widoczny dla zalogowanych].
Czy jest możliwość ustalenia która wersja jest autentyczna?

Normalna wersja - ta co jest powyżej zamieszczona - jest używana od dawna w kościołach. Nie wiem, czy to, co cytują, jest w ogóle autentyczne, ale ta wersja, którą znamy, była w użyciu przez prawie sto lat i miała dziesiątki imprimatur. Być może i autentyczna na różnych stronach podają, że: "Modlitwa pochodzi ze “Zbioru” [The Roccolta], 1930, Benziger Bros., s. 314-315. “Zbiór” jest kolekcją oficjalnych i błagalnych modlitw posiadających imprimatur Kościoła." Pan podał to z Glorii.tv, ten ktoś z Glorii wziął to skopiował z innej strony, i.t.d. i tak to idzie dalej, jak mantrę powtarzają wszędzie. Na innych stronach widziałam jeszcze coś więcej jak tylko ta modlitwa. Być może podają pełny egzorcyzm Leona XIII, który jest nie dla świeckich.

Oprócz tej jednej modlitwy, są jeszcze inne ułożone przez papieża Leona XIII. Mam tę książeczkę:

http://www.traditia.fora.pl/modlitwa-i-duchowosc-katolicka,4/koronka-do-sw-michala-archaniola-koronka-anielska,7179.html

... i w niej jest kilka modlitw podanych i m.in. ta, co poniżej zamieszczam:


Egzorcyzm Leona XIII
Modlitwa do Św. Michała Archanioła


W Imię Ojca, Syna i Ducha Świętego
Książę najchwalebniejszy wojska niebieskiego,
święty Michale Archaniele
broń nas w walce przeciw księstwom i mocom,
przeciw władcom ciemności tego świata
oraz złym duchom, krążącym w przestworzach.
Przybądź na pomoc ludziom
których Bóg stworzył na obraz i podobieństwo swoje
oraz wykupił za wielka cenę z niewoli szatańskiej.
Ciebie czci Kościół święty jako Stróża i Patrona;
Tobie powierzył Pan odkupione dusze,
byś je umieścił w niebieskiej szczęśliwości.
Błagaj Boga pokoju,
aby pod naszymi stopami starł szatana
i nie pozwolił na trzymanie ludzi w niewoli i szkodzenie Kościołowi.
Zanieś nasze prośby przed tron Najwyższego,
aby rychło uprzedziło nas miłosierdzie Pańskie,
i pochwyć smoka, węża starodawnego,
który jest diabłem i szatanem,
a związawszy go rzuć w przepaść,
aby więcej nie zwodził narodów. Amen.


I dalej pod tym jest Antyfona: "Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia ....


Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia, życie, słodyczy i nadziejo nasza, witaj! Do Ciebie wołamy wygnańcy, synowie Ewy; do Ciebie wzdychamy jęcząc i płacząc na tym łez padole. Przeto, Orędowniczko nasza, one miłosierne oczy Twoje na nas zwróć, a Jezusa, błogosławiony owoc żywota Twojego, po tym wygnaniu nam okaż. O łaskawa, o litościwa, o słodka Panno Maryjo!

K. Módl się za nami święta Boża Rodzicielko.
W. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych

Módlmy się. Boże, ucieczko nasza i mocy, wejrzyj łaskawie na lud Twój do Ciebie wołający i za przyczyną chwalebnej i niepokalanej Dziewicy i Matki Bożej Maryi, z świętym jej Oblubieńcem Józefem, z świętymi Apostołami Twoimi Piotrem i Pawłem, oraz wszystkimi Świętymi, wysłuchaj miłościwie i łaskawie prośby nasze, które za nawrócenie grzeszników, za wolność i wywyższenie świętej Matki Kościoła naszego do Ciebie zanosimy. Przez tegoż Chrystusa, Pana naszego.
R. Amen.


I jest jeszcze wiele innych modlitw, tu są niektóre napisane:

[link widoczny dla zalogowanych]

... i tu też są modlitwy:

Szatan w życiu Ojca Pio
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 12:55, 30 Lip 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32751 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:55, 30 Wrz 2013 Powrót do góry

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Proszę z gogle - tłumaczem poczytać co tu piszą, a ciekawie piszą i robią porównanie, że 13 października 1884 roku miał tę wizję papież Leon XIII i dokładnie tego samego dnia 33 lata później w 1917 roku, mamy Fatimę, a rok wcześniej pojawił się Anioł Pokoju, który przygotował dzieci na objawienia maryjne.


Inne wątki w tym temacie:


Na temat modlitw po cichej Mszy św.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/msza-swieta-ryt-trydencki,5/na-temat-modlitw-po-cichej-mszy-sw,4905.htmlWprowadzenie w parafiach modlitwy do św. Michała Archanioła
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-polsce,1/wprowadzenie-w-parafiach-modlitwy-do-sw-michala-archaniola,1786.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 13:02, 30 Lip 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32751 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 13:58, 30 Lip 2017 Powrót do góry

Pełny egzorcyzm Leona XIII nie jest przeznaczony do odmawiania dla świeckich. To co powyżej podane, tą modlitwą można się modlić jak najbardziej!

Pełna modlitwa Leona XIII pl/łac

Papież Leon XIII pod koniec Mszy św. otrzymał od Boga objawienie – widział walkę, jaką stoczyć miały zastępy anielskie z demonami. Krótko potem ułożył powyższą modlitwę i nakazał ją odmawiać we wszystkich kościołach po zakończeniu Mszy świętej. Modlitwa ta zaczyna się od słów „Święty Michale Archaniele…” Istnieje też nabożeństwo i egzorcyzm Leona XIII.

Podana niżej modlitwa jest zarezerwowana dla kapłanów i nie może być odmawiana samodzielnie przez wiernych.

Nie znamy pewnego polskiego przekładu, dlatego podajemy wersję angielską.

Modlitwa – egzorcyzm Leona XIII
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Po polsku ta modlitwa i egzorcyzm jest napisany tu:

[link widoczny dla zalogowanych]


W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

Modlitwa do świętego Michała Archanioła
Książę najchwalebniejszy niebiańskiego wojska, / św. Michale Archaniele, / broń nas w walce przeciwko książętom i władzom, / przeciwko wład-com świata tych ciemności, / przeciwko duchom nieprawości, w przestworzach. / Przyjdź z pomocą ludziom, / których Bóg na obraz podobieństwa Swojego stworzył / i od niewoli szatańskiej wykupił ceną wielką / Ciebie jako stróża i patrona / czci św. Kościół. / Tobie Bóg powierzył dusze odkupionych ludzi, / abyś je w najwyższym szczęściu umieścił. / Błagaj Boga pokoju, / aby starł szatana pod nogami naszymi, / aby już nie miał mocy trzymać w niewoli ludzi i szkodzić Kościołowi.

Przekaż nasze prośby przed Oblicze Najwyższego, / aby rychło uprzedziło nas Miłosierdzie Boże / i abyś schwytał smoka, / starego węża; / który jest diabłem i szatanem / i związanego rzucił do przepaści; / aby nie zwodził dalej ludzi.


Egzorcyzm
(stojąc)

W Imię Jezusa Chrystusa, / Boga i Pana naszego, / za przyczyną Niepokalanej Dziewicy Bogarodzicy Maryi, / świętego Michała Archanioła; / świętych Apostołów Piotra i Pawła / i wszystkich Świętych, / ufając w powagę naszego świętego posługiwania, / przystępujemy bezpiecznie / do odrzucenia napadów diabelskiego podstępu.

Psalm 67
Niech powstanie Bóg / i niech rozproszą się nieprzyjaciele Jego / i niech uciekną ci, / którzy Go nienawidzą, / sprzed Oblicza Jego.
Jak rozprasza się dym, / tak niechaj się rozproszą; / jak rozpływa się wosk w obliczu ognia, / tak niech zginą grzesznicy sprzed Oblicza Bożego.
V. Oto przed † Krzyżem Pańskim uciekajcie moce przeciwne.

R. Zwycięża lew z pokolenia Judy, z rodu Dawida.

V. Niech Miłosierdzie Twoje o Panie, będzie nad nami.

R. Ponieważ zaufaliśmy Tobie.

Egzorcyzmujemy ciebie, wszelki nieczysty duchu, / wszelka szatańska mocy, / wszelkie napaści piekielnego przeciwnika, / wszelki legionie, / wszelki zborze i sekto diabelska, / w Imieniu i Mocy Pana naszego JEZUSA † Chrystusa, / wykorzeń się i uciekaj z Kościoła Bożego, / od dusz na obraz Boży stworzonych / i Najdroższą Krwią Baranka odkupionych †. / Nie odważ się więcej, wężu najchytrzejszy, / oszukiwać ludzki ród, / prześladować Kościół Boży / i wybranych Bożych przesiewać / i przetrząsać jakby pszenicę. † / Niech ci rozkaże Bóg Najwyższy, † / któremu w wielkiej twojej pysze czynisz się równym; / który chce zbawić wszystkich ludzi / i chce, aby wszyscy doszli do poznania prawdy. / Rozkazuje ci Bóg Ojciec †, / rozkazuje ci Bóg Syn †, / rozkazuje ci Bóg Duch Święty †, / rozkazuje ci Chrystus, / Odwieczne Słowo Boże, / Które Ciałem się stało †, / Które dla zbawienia rodzaju ludzkiego / zgubionego przez twą zawiść, / upokorzyło się samo / stawszy się posłusznym aż do śmierci. / Chrystus, / Który Kościół Swój zbudował na silnej skale / i oświadczył, / że bramy piekieł nigdy go nie zwyciężą, / ponieważ z nim będzie zawsze każdego dnia / aż do skończenia świata. / Rozkazuje ci tajemnica Krzyża świętego † / i moc wszystkich tajemnic Wiary chrześcijańskiej. † / Rozkazuje ci Bogarodzica Dziewica Maryja, † / Która pyszną twoją głowę / od pierwszej chwili Swego Niepokalanego Poczęcia / w Swojej pokorze starła. / Rozkazuje ci wiara świętych Apostołów Piotra i Pawła / i wszystkich Apostołów †. / Rozkazuje ci krew Męczenników / i pobożne wstawiennictwo wszystkich Świętych †.
Przeto, smoku przeklęty / i wszelki legionie diabelski, / zaklinamy cię przez Boga Żywego †, / przez Boga † Prawdziwego, / przez Boga † Świętego, / przez Boga, Który tak umiłował świat, / że Syna Swego Jedynego dał, / aby każdy, / kto w Niego wierzy, / nie zginął / lecz miał życie wieczne; / przestań uwodzić stworzenia ludzkie / i poić je trucizną wiecznego potępienia, / przestań szkodzić Kościołowi / i zarzucać sidła na jego wolność. / Idź precz szatanie, / wynalazco i nauczycielu wszelkiego oszustwa, / wrogu ludzkiego zbawienia. / Daj miejsce Chrystusowi, / w Którym nic nie znalazłeś z twoich dzieł; / daj miejsce Kościołowi jednemu, / świętemu, katolickiemu / maryjnemu i apostolskiemu, / który Chrystus sam nabył Krwią Swoją. / Upokórz się pod potężną ręką Boga, / drżyj i uciekaj, / ponieważ my wzywamy Święte i straszne Imię JEZUS, / przed którym drży piekło, / Któremu moce niebios / i potęgi i panowanie są podległe; / Którego Cherubini i Serafini / nieustającym wołaniem chwalą, mówiąc: / Święty, Święty, Święty, Pan Bóg zastępów!

(klęcząc)

V. Panie, wysłuchaj modlitwę moją.
R. A wołanie moje niech do Ciebie przyjdzie.
V. (Pan z wami.
R. I duchem twoim).

Módlmy się
Boże niebios, Boże ziemi, / Boże Aniołów, Boże Archaniołów, / Boże Patriarchów, Boże Proroków, Boże Apostołów, / Boże Męczenników, Boże Wyznawców, / Boże Dziewic, Boże wszystkich Świętych, / Boże, Który posiadasz moc dać życie po śmierci / i pokój po pracy; / ponieważ nie ma Boga poza Tobą, / i być nie może, / Stworzycielu wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych, / Którego Królestwu nie będzie końca: / pokornie prosimy Majestat Twej Chwały, / abyś od piekielnych duchów, / wszelkiej władzy, / sidła, oszustwa i niegodziwości, / Potęgą Swoją wyzwolić / i nietkniętych ustrzec nas raczył. / Przez Chrystusa Pana naszego. / Amen.

V. Od sideł szatańskich.
R. Wyzwól nas Panie.
V. Abyś Kościół Twój Święty zachował w Twej służbie bezpieczny i wolny.
R. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie.
V. Abyś nieprzyjaciół Świętego Kościoła upokorzyć raczył.
R. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie.
(Teraz należy pokropić miejsce wodą święconą i odmówić trzy razy Zdrowaś Maryjo, o straż Aniołów dla siebie samego.)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32751 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 14:15, 30 Lip 2017 Powrót do góry

Czy można odmawiać egzorcyzm Leona XIII?


Wobec wątpliwości, czy można modlić się tzw. egzorcyzmem Leona XIII, potrzeba kilku wyjaśnień. Przede wszystkim: czym innym jest egzorcyzm Leona XIII, a czym innym modlitwa o uwolnienie „Święty Michale Archaniele„, która go poprzedza. Przeczytajmy zatem dwa istotne dokumenty, które pozwalają wyjaśnić ten problem.

A. Fragment listu kard. Ratzingera przypominającego normy dot. egzorcyzmów. Mowa w nim o egzorcyzmie Leona XIII.

1. Kanon 1172 Kodeksu Prawa Kanonicznego mówi, że nikt nie może prawomocnie wypowiadać egzorcyzmów nad opętanym, jeśli nie otrzymał od Ordynariusza miejsca specjalnej i wyraźnej licencji (§ 1), i ustala, że ta licencja może być udzielona przez Ordynariusza miejsca tylko kapłanowi odznaczającemu się pobożnością, wiedzą, roztropnością i nieskazitelnością życia (§ 2). Z tego powodu Biskupi są proszeni, by wymagali zachowywania tej normy.

2. Z tego zapisu wynika, że wiernym ani nie wolno używać formuły egzorcyzmów przeciw szatanowi i upadłym aniołom, która została opublikowana na polecenie Papieża Leona XIII, ani tym bardziej nie wolno używać tekstu integralnego tego egzorcyzmu(1). Biskupi, w przypadku konieczności, zatroszczą się o ostrzeżenie wiernych w tej sprawie.

B. Drugi tekst pochodzi z: „Podręcznik egzorcysty”, ks. Raul Salvucci, tłum. o. Aleksander Posacki SJ, Imprimatur: Kuria Metropolitalna w Krakowie Kazimierz Nycz Vic.Gen. Ks.doc. dr hab. Edward Staniek Cenzor L.986/97 Kraków dnia 3.07.1997

Zdarza się czysto, że ludzie dla usprawiedliwienia praktyki egzorcyzmu powołują się na egzorcyzm papieża Leona XIII jako tekst autoryzowany i szeroko znany wśród kleru oraz wśród laikatu. Początkowo egzorcyzm Leona XIII został włączony do Rytuału Rzymskiego z instrukcją, że może być używany także przez świeckich (1925 rok). Przy kolejnych wydaniach niektórzy autorzy powołują, się no stare i nieaktualne komentarze, gdzie używanie przez świeckich czy zwykłych wiernych byto jeszcze dozwolone. Natomiast kard. J. Suenens (1) przypomniał, iż egzorcyzm Leona XIII od roku 1944 decyzją Świętego Oficjum nie może być odmawiany przez wszystkich wiernych „ze względu na przesądy, jakie spowodowało użycie tego egzorcyzmu i ze względu na fakt ze Kościół ma zwyczaj rezerwować stosowanie egzorcyzmu tylko dla uprawnionych kapłanów”.

Wychodząc z tego założenia kard. Suenens wyraża zdziwienie, mówiąc iż nie wie „jakim sposobem ten egzorcyzm stał się dostępny wszystkim wiernym w tekście rozpowszechnionym z imprimatur. Taka anomalia jest jeszcze jednym wskaźnikiem, że istnieje tu probtem duszpasterski, który należy zrewidować i wyjaśnić w sposób pogłębiony”. Przeciwko odmawianiu lego egzorcyzmu, mającego jakby znamię egzorcyzmu w imię Kościoła (a więc „mocnego” egzoryzmu) występuje także G. Amorth i K. Salvucci, który opiera się nie tylko na swoich negatywnych doświadczeniach w tym względzie, ale przede wszystkim na opinii kard. Ratzingera, który wyraził opinię na temat używania egzorcyzmu Leona XIII, poprzedzonego klasyczną modlitwą o uwolnienie skierowaną do Michała Archanioła. Kard. Ratzinger, prefekt Kongregacji Doktryny Wiary mówi wyraźnie w liście okólnym z 29 września 1985, stwierdzając, że „wiernym chrześcijanom nie jest dozwolone używać formuł egzorcyzmu przeciwko Szatanowi i zbuntowanym aniołom, pochodzących z oficjalnego tekstu opublikowanego na zarządzenie Papieża Leona XIII, a tym mniej mogą używać całego tekstu tego egzorcyzmu. Biskupi, jeśli to konieczne, niech uprzedza, wiernych w tym względzie”.

Odnośnik: L. J. Suenens, Odnowa w Duchu Świętym i moce ciemności, Kraków 1989 s. 84.Z tego jasno wynika, że można używać modlitwę do Michała Archanioła poprzedzającą egzorcyzm Leona XIII (inc. Św. Michale Archaniele, broń nas w walce… W tej modlitwie, która nie jest egzorcyzmem, ale modlitwą o uwolnienie, nie ma formuł egzorcyzmujących skierowanych przeciw demonom.

Święty Michale Archaniele broń nas w walce.
Przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną.
Niech go Bóg pogromi, pokornie prosimy.
A Ty, Książe wojska niebieskiego, szatana i inne duchy złe,
które na zgubę dusz krążą po świecie, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.


[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32751 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 20:58, 21 Lip 2023 Powrót do góry

120 lat temu zmarł autor m.in. najsłynniejszej modlitwy do św. Michała

Image

„Święty Michale Archaniele, broń nas w walce” – brzmią początkowe słowa słynnej modlitwy. Dziś mija 120 lat od daty śmierci ich autora. Papież Leon XIII nie tylko napisał pierwszą encyklikę na temat katolickiej nauki społecznej Rerum novarum, ale także właśnie wezwanie do wodza wojsk niebiańskich o ochronę przed zasadzkami złego ducha.

Pod koniec XIX w. ówczesny papież ułożył długą formułę modlitwy za wstawiennictwem św. Michała Archanioła, którą włączono później do rytu egzorcyzmów. Bardziej znana jest obecnie jej wersja skrócona, polecona wówczas do odmawiania po każdej Mszy. Po Soborze Watykańskim II zwyczaj ten przestał formalnie obowiązywać, ale nie wszędzie zarzucono ową tradycję, a w pewnych miejscach się ona odrodziła.

Leon XIII miał napisać modlitwę po osobistej wizji podczas odprawianej przez siebie Eucharystii 13 października 1884 r. Usłyszał wówczas głos Jezusa oraz głos szatana. W rozmowie, Pan udzielił złemu duchowi pozwolenia na próbę zniszczenia Kościoła w ok. 100 lat, podkreślając, że ostatecznie i tak wspólnota ludzi z Bogiem zwycięży, a bramy piekielne nie zdołają jej przemóc. Następnie papież ujrzał atak demonów na wiernych, a wreszcie św. Michała i jego aniołów przeganiających napastników, gdy ludzie skierowali do wodza wojsk niebieskich swoje modlitwy. Zaraz po tym widzeniu Leon XIII ułożył tekst wezwania.

Papież, którego rocznicę śmierci dzisiaj obchodzimy, przez 25 lat kierował Kościołem. Jego posługa wydała wiele ważnych owoców, do których niewątpliwie należą właśnie encyklika Rerum novarum oraz modlitwa do św. Michała Archanioła.

Leon XIII był też pierwszym papieżem nagranym kamerą filmową

(film zamieszczony)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)