Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Dekrety Benedykta o heroiczności już podpisane! Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1361 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 18:19, 19 Gru 2009 Powrót do góry

Benedykt XVI podpisał dekrety w sprawie Jana Pawła II, Piusa XII i ks. Popiełuszki

Benedykt XVI podpisał dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w sprawie heroiczności cnót Sługi Bożego Jana Pawła II, Piusa XII oraz męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki a także cudu dokonanego za wstawiennictwem bł. Stanisława Kazimierczyka.

Od tej chwili Janowi Pawłowi II będzie przysługiwał tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. Kolejnym etapem koniecznym do beatyfikacji będzie kwestia cudu, jakiego za wstawiennictwem Karola Wojtyły doznała francuska zakonnica, siostra Marie Simon-Pierre. Sprawę tą zbada komisja lekarska, komisja teologów oraz komisja kardynałów i biskupów członków Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Ostateczną decyzję w tej kwestii podejmie Benedykt XVI.

Beatyfikacja Jana Pawła II będzie miała miejsce najprawdopodobniej 16 października 2010 r., w 32. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Oczekuje się, że w uroczystościach beatyfikacyjnych weźmie udział około miliona osób.

Podobnie wygląda sytuacja procesu beatyfikacyjnego Piusa XII, zmarłego 9 października 1958 r. Także do tej beatyfikacji konieczny będzie dekret w sprawie cudu za jego przyczyną.

Dekret w sprawie cudu za sprawą bł. Stanisława Kazimierczyka otwiera drogę do jego kanonizacji, której dokona osobiście papież. Błogosławiony urodził się 27 września 1433 r. w Kazimierzu, wówczas osobnym mieście pod Krakowem. Jego ojciec był tkaczem, a zarazem rajcą miejskim. Stanisław ukończył teologię na Akademii Krakowskiej. W 1456 r. wstąpił do klasztoru Kanoników Regularnych Laterańskich przy kościele Bożego Ciała w Krakowie. Klasztor ów został założony na specjalne życzenie błogosławionej królowej Jadwigi. Po przyjęciu święceń kapłańskich (1462/1463?), przełożeni zlecili mu pełnienie urzędu oficjalnego kaznodziei i spowiednika, a w klasztorze funkcji mistrza nowicjatu, lektora i zastępcy przełożonego. Powierzonym obowiązkom poświęcił się bez reszty. Był przy tym wierny regule i przepisom zakonnym. „Dla wielu był przewodnikiem na drogach życia duchowego” - powiedział o nim Jan Paweł II. Prowadził intensywne życie kontemplacyjne, a zarazem jako znakomity kaznodzieja skutecznie oddziaływał na swoich słuchaczy. Zbliżał ich do Pana Boga nie tylko słowami prawdy, ale również przykładem życia i miłosierdziem wobec bliźnich. Bardzo troszczył się o chorych i biednych, usługiwał im z miłością. Często oddawał część własnego pożywienia potrzebującym. Wiele czasu spędzał na modlitwie, żywił gorące nabożeństwo do Męki Pana Jezusa, czcił Matkę Najświętszą i uważał się za Jej "wybranego" syna. Szczególną pobożnością otaczał swojego patrona, pielgrzymował na jego grób raz w tygodniu.

W klasztorze przeżył 33 lata. Zmarł 3 maja 1489 r. w opinii świętości. Pochowano go pod posadzką kościoła Bożego Ciała, zgodnie z jego pokorną prośbą, aby wszyscy go deptali. Już w rok po śmierci księdza Stanisława sporządzono spis 176 nadzwyczajnych łask uzyskanych dzięki jego orędownictwu. Elewacja relikwii odbyła się w 1632 r. 18 kwietnia 1993 roku podczas uroczystej Mszy świętej beatyfikacyjnej Jan Paweł II dokonał potwierdzenia kultu księdza Stanisława Kazimierczyka i zaliczył go do grona błogosławionych.

Dekret w sprawie męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki oznacza, że możliwa będzie beatyfikacja Sługi Bożego.

Benedykt XVI podpisał także 4 inne dekrety w sprawie cudów dokonanych za wstawiennictwem błogosławionych, w tym australijskiej zakonnicy Mary MacKillop, 5 dekretów odnośnie do cudów za wstawiennictwem Sług Bożych oraz 8 innych dekretów o heroiczności cnót.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez stefan dnia Sob 18:29, 19 Gru 2009, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1361 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 18:28, 19 Gru 2009 Powrót do góry

Wszystkim dogodzić po równo, aby sie nie poobrażali. Starym zwyczajem podobnie jak 3 września 2000 roku - Jan Paweł II beatyfikował w Rzymie papieża Jana XXIII i papieża Piusa IX !
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31743 Przeczytał: 251 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 19:26, 19 Gru 2009 Powrót do góry

Benedykt XVI podpisał dekrety w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II, ks. Popiełuszki i Piusa XII

Być może wiosną ks. Jerzy Popiełuszko zostanie ogłoszony błogosławionym. Prawdopodobnie parę miesięcy po nim na ołtarze zostanie wyniesiony Jan Paweł II.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 17:39, 26 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31743 Przeczytał: 251 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 19:45, 19 Gru 2009 Powrót do góry

Cytat:
Benedykt XVI podpisał dekrety w sprawie Jana Pawła II, Piusa XII i ks. Popiełuszki

Benedykt XVI podpisał dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w sprawie heroiczności cnót Sługi Bożego Jana Pawła II, Piusa XII


"Beatyfikacja Piusa XII będzie miała znaczenie nie tylko dla katolików"

- Część środowisk żydowskich ostro protestuje przeciko wyniesieniu na ołtarze Piusa XII. A przecież on dla Żydów uczynił bardzo dużo - tłumaczy biblista, znawca judaizmu ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Papież Benedykt XVI podpisał w sobotę kilkanaście dekretów kanonizacyjnych i beatyfikacyjnych. Wśród nich dekret o beatyfikacji Piusa XII. Pamiętamy ostre protesty części środowisk żydowskich w trakcie pielgrzymki Benedykta XVI do Ziemi Świętej przeciwko planom wyniesienia Piusa XII na ołtarze. Czy to beatyfikacja Piusa XII zaszkodzi stosunkom żydowsko-chrześcijańskim?

- Beatyfikacja Piusa XII, jak każda inna beatyfikacja, czy kanonizacja jest przede wydarzeniem wewnątrzkościelnym. Kościół wskazuje nam ludzi, którzy są wzorami, bo zachowali wierność Ewangelii. Przez ten pryzmat patrzymy, na tego typu uroczystości. Istnieją jednak i takie wyniesienia na ołtarze, które wychodzą daleko poza Kościół katolicki. Tak było np. z beatyfikacją Edyty Stein, czyli s. Teresy Benedykty od krzyża, oraz w innych przypadkach. I tak jest z Piusem XII. Benedykt XVI wykazał się ogromnym szacunkiem dla chrześcijańskiej tożsamości, a także realizmem w ujęciu dialogu Kościoła z Żydami.

No, właśnie. Mniej więcej od lat 60. pojawiają się oskarżenia wobec Piusa XII, że niewiele zrobił, by ratować Żydów przed holokaustem. Kościół chce go jednak beatyfikować. Skąd więc te oskarżenia się biorą? Jak oceniać Piusa XII?

- W ocenie pontyfikatu Piusa XII kluczowy jest kontekst polityczny i społeczny tamtych czasów. W III Rzeszy narastała narodowosocjalistyczna przemoc. Początek pontyfikatu Piusa XII przypadł na apogeum tej przemocy, tj. na rok 1939. Potem zaczęła się II wojna światowa, po niej podział Europy, panoszenie się komunistycznego totalitaryzmu. Mówiąc o papiestwie nie zapominajmy o „żółtym” totalitaryzmie z Azji. Przez te wszystkie lata po II wojnie światowej, wielu poważnych historyków badało i opisywało okres pontyfikatu Piusa XII. Wyłania się z nich obraz człowieka zatroskanego o Kościół, który realnie pomagał również Żydom. Czy mógł uczynić więcej? To pytanie retoryczne, bo zawsze można uczynić więcej.

Skoro dokumenty i opracowania historyczne stawiają Piusa XII w dobrym świetle, to skąd takie gwałtowne protesty niektórych środowisk żydowskich wobec potwierdzonego w sobotę wyniesienia go na ołtarze?

- Pius XII dla Żydów uczynił bardzo dużo. Można zestawić wysiłki tego papieża z analogicznymi działaniami Żydów amerykańskich. Jednak tego nikt nie robi „w imię dobrych wzajemnych stosunków”. Benedykt XVI dekretu o beatyfikacji Piusa XII nie podpisał ani pochopnie, ani przypadkowo. Dlatego sądzę, że te protesty części kręgów żydowskich dobrze oddają ich faktyczne nastawienie do Kościoła katolickiego i wiary chrześcijańskiej. Napięcia między judaizmem, a chrześcijaństwem istniały od zawsze. W naszych czasach przybrały na sile, także dlatego, że interesują się nimi i nagłaśniają je media. Dzisiaj strona żydowska posuwa się do tego, że chce ingerować i dyktować postępowanie w sprawach wewnątrz samego Kościoła. To absolutnie niedopuszczalne. Co by było, gdybyśmy to my chcieli dyktować kogo mają czcić i uznawać?

Polscy wierni dzisiaj żyją jednak głównie tym, że wśród kilkunastu kandydatów na świętych i błogosławionych, których dokumenty podpisał już Ojciec Święty są Jan Paweł II i ks. Popiełuszko.

- Jest się z czego cieszyć. Ale warto się też chyba zastanowić, dlaczego tak żywego zainteresowania mediów nie wywołuje beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Jego beatyfikacja odsłoniłaby wiele mechanizmów historii naszego kraju po II wojnie światowej. Mogłaby nakazać rzetelną refleksję nad tym, czym naprawdę był PRL i jaka była rola Kościoła w przeprowadzeniu społeczeństwa przez ten trudny okres, kto stawiał najsilniejszy opór komunizmowi i kto położył największe zasługi w tym, że w 1978 r. na Stolicę Piotrową został wybrany papież Polak.

Rozmawiał Mariusz Majewski

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 17:35, 26 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1361 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 22:58, 19 Gru 2009 Powrót do góry

Jak donoszą media w dekrecie papieskim wpisano mylnie datę śmierci ks Jerzego Popiełuszki. Czyli co - dekret bedzie nieważny? Nie podejrzewam kancelistów watykańskich o taka niechlujność. Pewnie znowu mataczy ktoś w Watykanie.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]Cytat:
Wpadka ws. śmierci ks. Jerzego

Zwykła pomyłka - tak źródła w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych tłumaczą to, że w ogłoszonym w Watykanie dekrecie o uznaniu męczeństwa księdza Jerzego Popiełuszki znajduje się inna od powszechnie uznanej data jego śmierci z rąk oficerów SB.
W krótkiej notce, dotyczącej kapelana Solidarności, napisano: - Zabity z nienawiści do Wiary 20 października 1984 roku w okolicach Włocławka.

Za datę śmierci uprowadzonego kapłana uznaje się tymczasem 19 października 1984 r.

Doszło do pomyłki, która nie została skorygowana w dekrecie, choć osoby prowadzące proces zwracały na to uwagę - wyjaśniono.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31743 Przeczytał: 251 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 9:21, 20 Gru 2009 Powrót do góry

stefan napisał:
Jak donoszą media w dekrecie papieskim wpisano mylnie datę śmierci ks Jerzego Popiełuszki. Czyli co - dekret bedzie nieważny? Nie podejrzewam kancelistów watykańskich o taka niechlujność. Pewnie znowu mataczy ktoś w Watykanie.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]Cytat:
Wpadka ws. śmierci ks. Jerzego

Zwykła pomyłka - tak źródła w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych tłumaczą to, że w ogłoszonym w Watykanie dekrecie o uznaniu męczeństwa księdza Jerzego Popiełuszki znajduje się inna od powszechnie uznanej data jego śmierci z rąk oficerów SB.
W krótkiej notce, dotyczącej kapelana Solidarności, napisano: - Zabity z nienawiści do Wiary 20 października 1984 roku w okolicach Włocławka.

Za datę śmierci uprowadzonego kapłana uznaje się tymczasem 19 października 1984 r.

Doszło do pomyłki, która nie została skorygowana w dekrecie, choć osoby prowadzące proces zwracały na to uwagę - wyjaśniono.

Ja bym się tym nie przejmowała i nie rozdmuchiwała tego, bo gra nie warta świeczki. A z drugiej strony, tak jak powiedział ks. prof. Chrostowski:
Cytat:
Ale warto się też chyba zastanowić, dlaczego tak żywego zainteresowania mediów nie wywołuje beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.(...)

A w Watykanie, jak źle napisali to skorygują, nie podejrzewam ich o "niechlujność".


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 17:34, 26 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31743 Przeczytał: 251 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 19:13, 20 Gru 2009 Powrót do góry

Cytat:
- Część środowisk żydowskich ostro protestuje przeciko wyniesieniu na ołtarze Piusa XII. A przecież on dla Żydów uczynił bardzo dużo - tłumaczy biblista, znawca judaizmu ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Można już przeczytać takie informacje:

Przywódcy żydowscy krytycznie o Piusie XII

Trzej przywódcy włoskich wspólnot żydowskich w nocie, opublikowanej w sobotę w reakcji na złożenie przez Benedykta XVI podpisu pod dekretem o heroiczności cnót Piusa XII, oświadczyli, że wciąż krytycznie oceniają postać papieża czasów wojny.

Proces beatyfikacyjny Piusa XII, którego zasadnicza część została zakończona wraz z ogłoszeniem dekretu w Watykanie, budzi protesty środowisk żydowskich. Jednak Stolica Apostolska odpowiada od lat, że tzw. czarna legenda tego papieża, oskarżanego o brak stanowczości czy wręcz bierność w obliczu holokaustu, to wymysł propagandy ZSRR.

"Jeśli dzisiejsza decyzja miałaby oznaczać definitywną i jednostronną ocenę historycznego postępowania Piusa XII powtarzamy, że nasza ocena pozostaje krytyczna" - stwierdzili główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni, przewodniczący związku włoskich gmin żydowskich Renzo Gattegna i szef wspólnoty w Wiecznym Mieście Riccardo Pacifici.

Działacze żydowscy, którzy za niecały miesiąc - 17 stycznia - mają powitać Benedykta XVI, składającego pierwszą wizytę w rzymskiej synagodze, oświadczyli zarazem, że w żadnym razie nie mogą "ingerować w wewnętrzne decyzje Kościoła". Za taką uznają zaś proces beatyfikacyjny.

Przypomnieli zarazem, że wspólna komisja historyków żydowskich i Watykanu nadal oczekuje na dostęp do archiwów, dotyczących lat, na jakie przypadał pontyfikat papieża Pacellego.

"Nie zapominamy deportacji Żydów z Włoch, a zwłaszcza pociągu z 1021 deportowanymi 16 października 1943 roku, który odjechał do Auschwitz ze stacji Tiburtina w Rzymie przy milczeniu Piusa XII" - podkreślili Di Segni, Gattegna i Pacifici.

W konkluzji oświadczenia położyli nacisk na to, że środowiska żydowskie "uznają, iż poszczególne osoby i instytucje Kościoła angażowały się, by ratować prześladowanych Żydów".

[link widoczny dla zalogowanych]


Teraz tylko czekać jak "Tygodnik P." i "G.W." zaczną ubolewać i lamentować nad nieroztropnością Benedykta. Brawo Benedykcie XVI! Już tyle było w tym temacie:

Relator procesu beatyfikacyjnego Piusa XII o nowych dowodach na papieskie zaangażowanie w ratowanie Żydów
(...)
http://www.traditia.fora.pl/wydarzenia-wywiady-wiadomosci,12/nowe-dowody-potwierdzajace-wklad-piusa-xii-w-ratowanie-zydow,1680.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 17:07, 26 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31743 Przeczytał: 251 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 19:19, 20 Gru 2009 Powrót do góry

Ks. Gumpel: dekret ws. Piusa XII zaskoczeniem dla wielu obserwatorów

"Uznanie heroiczności cnót papieża Piusa XII jest zaskoczeniem dla wielu obserwatorów. Ten papież w wielu sprawach nie był nieomylny, ale o tej decyzji rozstrzygnęło całe jego życie i działalność” - uważa ks. Peter Gumpel SJ, relator procesu beatyfikacyjnego papieża Pacellego.

Benedykt XVI podpisał 19 grudnia dekret Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o heroiczności cnót swojego poprzednika.

Zdaniem niemieckiego jezuity podpisany przez papieża dekret o heroiczności cnót Piusa XII potwierdza, że „żył on wszystkimi cnotami przez całe swoje życie w najlepszej wierze, zgodnie z sumieniem i wolą Bożą jako papież, ale również już jako członek sekretariatu stanu, jako nuncjusz apostolski i w końcu jako sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej”.

„Dekret taki nie znaczy ani, że ktoś był nieomylny we wszystkich swoich decyzjach, ani także tego, że nie istnieje w jego przypadku jakaś mała niedoskonałość. Jeśli jednak ogarniemy całe życie, co zresztą dekret potwierdza, to osoba ta zawsze robiła wszystko mając dobre zamiary, zgodnie z najlepszą wiedzą i sumieniem, po zasięgnięciu rady odpowiednich osób, poprzez modlitwę i prawdziwą więź z Bogiem w myśl zasady: 'mogę to uczynić albo nie mogę tego zrobić'” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim relator procesu beatyfikacyjnego papieża Pacellego.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 17:01, 26 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31743 Przeczytał: 251 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 19:57, 20 Gru 2009 Powrót do góry

Żydowskie krytyki papieskiego dekretu o Piusie XII

Szerokim echem odbiła się decyzja Benedykta XVI uznająca heroiczność cnót Piusa XII. Z wielkim krytycyzmem, czego należało się zresztą spodziewać, przyjęła ją część środowisk żydowskich. Dla wielu jest ona jednak oznaką dużej odwagi i wolności w decydowaniu Benedykta XVI, który podjął takie postanowienie w imię prawdy wiedząc, że będzie za to szeroko krytykowany.

W tym kontekście warto przypomnieć, że 17 stycznia 2010 r. Papież odwiedzi rzymską synagogę. Włoscy komentatorzy zapowiadają, że zostanie tam chłodno przyjęty, co ma według nich sugerować krytyczny komunikat ogłoszeniu heroiczności cnót Piusa XII w dniu 19 grudnia. „Nie zamierzamy w żaden sposób ingerować w wewnętrzne decyzje Kościoła, jeżeli jednak uznanie heroiczności cnót miałoby oznaczać ostateczną i jednostronną ocenę historycznej działalności Piusa XII, powtarzamy, że nasza ocena pozostaje krytyczna” – czytamy w oświadczeniu włoskich środowisk żydowskich. Podpisali je główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni, prezes związku Żydów włoskich Renzo Gattegna i prezes rzymskiej gminy żydowskiej Riccardo Pacifici. Autorzy noty przypominają jednocześnie, że komisja wspólna historyków żydowskich i Watykanu wciąż oczekuje na dostęp do archiwaliów z okresu pontyfikatu Piusa XII.

„Izrael uznaje decyzję w sprawie kanonizacji za wewnętrzną sprawę Kościoła, jednocześnie jest przekonany o konieczności zbadania przez historyków postawy Piusa XII w czasie holokaustu” – stwierdził z kolei rzecznik izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych Ygal Palmor. Natomiast według rabina Davida Rosena, stojącego na czele Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego ds. Konsultacji Międzyreligijnych, decyzja Watykanu jest wyrazem „braku wrażliwości na kwestie podnoszone w tej sprawie przez wspólnotę żydowską”. Wyraził on zarazem nadzieję, że nie jest to zapowiedź „przyśpieszenia”, gdy chodzi o beatyfikację Piusa XII.

O tym, że decyzja o uznaniu heroiczności cnót wielu zaskoczyła mówi też relator w procesie beatyfikacyjnym Piusa XII, ks. Peter Gumpel SJ. Wskazuje zarazem, że o ostatecznej decyzji w tej sprawie zadecydowało całe życie Eugenio Pacellego. „Dekret o heroiczności cnót Piusa XII potwierdza, że żył on wszystkimi cnotami przez całe swoje życie w najlepszej wierze, zgodnie z sumieniem i wolą Bożą jako papież, ale również już jako pracownik sekretariatu stanu, jako nuncjusz apostolski i w końcu jako sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Gumpel. – Dekret taki nie znaczy ani, że ktoś był nieomylny we wszystkich swoich decyzjach, ani także tego, że nie istnieje w jego przypadku jakaś mała niedoskonałość. Jeśli jednak ogarniemy całe jego życie, co zresztą dekret potwierdza, to osoba ta zawsze robiła wszystko mając dobre zamiary, zgodnie z najlepszą wiedzą i sumieniem, po zasięgnięciu rady odpowiednich osób, poprzez modlitwę i prawdziwą więź z Bogiem w myśl zasady: «mogę to uczynić albo nie mogę tego zrobić»” – mówił jezuicki historyk.

Wiadomość o uznaniu przez Benedykta XVI heroiczności cnót Piusa XII całkowicie zdominowała we włoskich mediach doniesienia dotyczące heroiczności cnót Jana Pawła II. Dzienniki przedstawiają czarną legendę Piusa XII i rozpisują się o trwających od lat protestach środowisk żydowskich przeciwko beatyfikacji Eugenio Pacellego, któremu od zawsze zarzucano brak stanowczej reakcji na włoskie ustawy rasowe oraz zagładę Żydów. Emerytowany watykanista Corriere della Sera przypomina, że dwa i pół roku temu Benedykt XVI zarządził dodatkowy „czas refleksji i studiów” nad pontyfikatem Piusa XII, zanim zapadnie ostateczna decyzja o jego beatyfikacji. Luigi Accattoli podkreśla, że Benedykt XVI nie da się zastraszyć i mimo polemik beatyfikuje Eugenio Pacellego.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:59, 26 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31743 Przeczytał: 251 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:21, 21 Gru 2009 Powrót do góry

stefan napisał:
Jak donoszą media w dekrecie papieskim wpisano mylnie datę śmierci ks Jerzego Popiełuszki.(...)

No to przeczytaj sobie jak to dziennikarze się mylą, jak odróżniać piuskę od jarmułki. Najpierw napisano: "Konsystorz biskupów Francji wyraził w niedzielę wieczorem swoje "zdumienie" decyzją papieża o kontynuowaniu procesu beatyfikacji Piusa XII ...." A to był: "
Centralny Konsystorz Francji (organizacja francuskich Żydów) wyraził w niedzielę wieczorem swoje "zdumienie" decyzją papieża o kontynuowaniu procesu beatyfikacji Piusa XII ...."

Informację tę zupełnie bezrefleksyjnie przekleiły liczne portale internetowe, między innymi Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Wprost, TVN 24 oraz wiele innych. Ciekawe prawda? Także z tymi pomyłkami to różnie bywa.

Piękny umysł z PAPu - Michał Barcikowski

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:45, 26 Lut 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1361 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 20:31, 29 Gru 2009 Powrót do góry

Francuski oddział B’nai B’rith: Pius XII - nie, Jan Paweł II - tak

Image

Francuscy Żydzi z organizacji B’nai B’rith wyrazili swój sprzeciw wobec decyzji Ojca Świętego w sprawie uznania heroiczności cnót papieża Piusa XII. Stworzyli specjalną stronę internetową, na której można podpisać petycję przeciwko jego beatyfikacji. Jednocześnie wyrazili zadowolenie z powodu bliskiej beatyfikacji Jana Pawła II.

– Jego ewentualna beatyfikacja może tylko rozdrapać we wspólnocie żydowskiej ranę, której daleko do zabliźnienia – podkreśla przewodniczący B’nai B’rith France, André Nadjar. W zamiarze beatyfikacji widzi bowiem aprobatę dla „postawy Piusa XII wobec katów” narodu żydowskiego z czasów nazistowskiego barbarzyństwa.

Podkreśla, że po wyborze na papieża w 1939 roku Pius XII porzucił zamiar Piusa XI dotyczący opublikowania encykliki potępiającej rasizm i antysemityzm. Nadjar powtarza zarzuty, że Pius XII, „najwyższy autorytet chrześcijaństwa”, „wydawał się milcząco, ale w pełni świadomie przyzwalać na nazistowskie zbrodnie” na narodzie żydowskim i nazywa tę postawę „moralną winą”.

Jednocześnie przewodniczący B’nai B’rith France wyraża radość z powodu bliskiej beatyfikacji Jana Pawła II, wskazując na „wielkość jego charyzmatycznych działań, powszechnie docenianych i uznawanych”.

Organizacja B’nai B’rith (Synowie Przymierza) istniejąca od 1846 roku. Zajmuje się dbaniem o prawa Żydów i zwalczaniem antysemityzmu. Zaangażowana jest również w dialog chrześcijańsko-żydowski.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)