Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Statystyki: Kościół katolicki w Wielkiej Brytanii Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 20:39, 14 Wrz 2010 Powrót do góry

Statystyki: Kościół katolicki w Wielkiej Brytanii

W związku ze zbliżającą się pielgrzymką Ojca Świętego do Wielkiej Brytanii, episkopat tego kraju stara się stworzyć optymistyczny obraz tamtejszego Kościoła katolickiego. Statystyki jednak wskazują na gwałtowne załamanie praktyk religijnych.

Jak podaje gazeta „The Daily Telegraph”, w Wielkiej Brytanii od czasu ostatniej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w 1982 r., liczba zawieranych małżeństw przez tamtejszych katolików gwałtownie spadła. O ile w najbardziej katolickiej diecezji na Wyspach - Westminister liczba zawieranych małżeństw w 1982 r. wynosiła 3178, o tyle już w 2009 r. było ich 1139.

Chociaż liczba katolików w archidiecezji londyńskiej wzrosła o ponad 40 tys., co przypisuje się napływowi imigrantów, to jednak w ostatnim czasie trzeba było tam zamknąć pięć kościołów parafialnych oraz 44 szkoły katolickie.

W wywiadzie udzielonym niedawno przez dyrektora ds. duszpasterstwa w diecezji Westminister, Edmunda Adamusa agencji Zenit.org można przeczytać, że: „Wielka Brytania stała się geopolitycznym epicentrum Kultury Śmierci”. Innymi słowy stała się krajem, który zrezygnował z ochrony tradycyjnego małżeństwa, dzieci poczętych i osób starszych i ma to poważne konsekwencje dla całego społeczeństwa. Tego zdania nie podziela jednak abp Vincent Nicholas, będący przełożonym Adamusa.

Bp Kieran Conry z diecezji Arundel i Brighton posunął się do stwierdzenia, że „nie ma żadnych problemów w Kościele katolickim w Wielkiej Brytanii”. Dziennikarzowi gazety „The Guardian” powiedział: - Papież Benedykt XVI przybędzie do kraju, w którym katolicyzm jest niezwykle stabilny, dość spójny i wyrazisty w obecnym kontekście ogólnego spadku zainteresowania Kościołem w Zachodniej Europie. Jego zdaniem, tak naprawdę papież przyjedzie do kraju, w którym jest stosunkowo niewiele problemów do rozwiązania (sic!).

Tymczasem, w każdej diecezji notuje się poważny spadek praktyk religijnych. Przykładowo, w diecezji Arundel i Brighton – jednej z lepszych - liczba małżeństw kościelnych spadła z 890 w 1982 r. do 501 obecnie. Jest też mniej księży niż dawniej (kiedyś było ich 210, a obecnie 177). Spadła również liczba zakonnic z 90 do 57, zamknięto 3 kościoły oraz 26 szkół katolickich.

W innych częściach kraju statystyki są dużo gorsze. Wszędzie spada nie tylko liczba księży i osób konsekrowanych, ale także zamykane są liczne kościoły i szkoły katolickie. Ludzie są mniej chętni do zawierania małżeństw kościelnych, błędnie uważając, że związki takie obarczone są zbyt dużym ryzykiem rozpadu.

Źródło: LifeSiteNews.com
[link widoczny dla zalogowanych]
Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 0:09, 31 Maj 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 19:45, 04 Sty 2011 Powrót do góry

Anglia i Walia: anglikanom śpieszno do Rzymu

Nie wszyscy anglikanie mają ochotę czekać z konwersją na powstanie przeznaczonych dla nich ordynariatów personalnych. Świadczy o tym nowy rocznik statystyczny Kościoła katolickiego w Anglii i Walii. Wynika z niego, że w zeszłym roku nawróciło się na katolicyzm ponad 5200 anglikanów, o 20 proc. więcej niż w roku poprzednim. Przepływ anglikanów do Kościoła katolickiego jest więc nasilającą się tendencją, co jeszcze bardziej uzasadnia papieską decyzję o stworzeniu w Kościele specjalnych struktur dla wiernych pochodzących ze Wspólnoty Anglikańskiej.

W Anglii i Walii przybywa też, choć nieco wolniej, małych katolików oraz katolickich małżeństw. W ubiegłym roku ochrzczono ponad 64 tys. dzieci, o 500 więcej niż przed rokiem. Liczba sakramentów małżeństwa wzrosła o niemal 300 do niespełna 10 tys. Na stałym poziomie utrzymuje się liczba kapłanów. Jest ich tam 3,5 tys. Diakonów stałych jest natomiast 750, nieco więcej niż przed rokiem.

Na tym kończą się dobre wiadomości z Anglii i Walii. W ubiegłym roku spadła natomiast liczba katolików praktykujących, o 20 tys. W ciągu zaledwie jednego roku zamknięto też niemal 100 kościołów, w tym 42 parafialne.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 0:06, 31 Maj 2022, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:28, 01 Maj 2016 Powrót do góry

W Walii znikną 22 kościoły

Brak księży spowodował, że do 2020 roku w północnej Walii zostaną zamknięte 22 kościoły katolickie, a więc jedna trzecia spośród czynnych dziś 62. Poinformował o tym w specjalnym liście pasterskim biskup diecezji Wrexham, Peter Brignall.

Według portalu internetowego [link widoczny dla zalogowanych] biskup podał też do wiadomości, że choć zamknięcie 22 kościołów ma dopiero nastąpić, niektóre z tym związane zmiany już zaczną być wprowadzane w najbliższych tygodniach.

W liście pasterskim biskup Wrexham wyraża zrozumienie, że zamknięcie kościołów „będzie dla wielu wiernych szokiem, dla innych krokiem niedostatecznie radykalnym, dla jeszcze innych – nawet skandalem”. On sam uważa ten “wymagający wysiłków krok” jako “wielką szansę odnowy”. Teraz księża i wspólnoty będą musieli się na nowo zastanowić, jak powinni realizować życie parafii. W tym kontekście bp Brignall zwrócił uwagę, że dotychczas Kościół katolicki w północnej Walii był w znacznym stopniu „Kościołem misyjnym”.

Teraz niektóre parafie będą stopniowo rozwiązywane, będą też powstawały nowe - zapowiedział hierarcha. Nie wykluczył też budowy nowych kościołów. Do katolików swojej diecezji zaapelował o przyjęcie tej decyzji „z wielkodusznym sercem i silną wiarą”. Obiecał, że sam uczni wszystko, aby w tych kościołach, które pozostaną, odprawiana była co najmniej jedna niedzielna Msza św.

Winą za zaistniałą sytuację biskup obarcza brak nowych powołań kapłańskich. Oblicza się, że w 2020 roku w diecezji Wrexham będzie tylko 22 księży, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego.

Diecezja Wrexham na północy Walii ma obszar 8.361 km. kwadratowych i obejmuje regiony Anglesey, Caernarfonshire, Denbighshire, Flintshire, Merionethshire oraz Montgomeryshire. Według stanu na koniec 2011 roku w diecezji żyje ponad 34 tys. katolików, co stanowi niecałe pięć procent wśród 720 tys. mieszkańców tego teren. Peter Brignall jest od 2012 roku trzecim z kolei biskupem tej diecezji, utworzonej dopiero w 1987 roku.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 0:06, 31 Maj 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)