Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Abp Salvatore Pennacchio nowym nuncjuszem w Polsce Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:32, 07 Sie 2016 Powrót do góry

Abp Salvatore Pennacchio nowym nuncjuszem w Polsce

Image

Abp Salvatore Pennacchio

Ojciec Święty mianował abp. Salvatore Pennacchio nuncjuszem apostolskim w Polsce. Aktualnie pełni on tę funkcję w Indiach i Nepalu.

Abp Pennacchio urodził się w 1952 r. w Marano koło Neapolu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1976 r. i został inkardynowany do diecezji Aversa. Następnie podjął studia w Papieskiej Akademii Kościelnej. Po jej ukończeniu, od 1979 r., rozpoczął pracę w dyplomacji watykańskiej. Posługiwał kolejno w przedstawicielstwach Stolicy Apostolskiej w Panamie, Etiopii, Australii, Turcji, Egipcie, Jugosławii i Irlandii. W 1998 r. został nuncjuszem w Rwandzie oraz arcybiskupem tytularnym Montemarano. W styczniu 1999 r. przyjął sakrę biskupią z rąk św. Jana Pawła II. W 2003 r. został nuncjuszem w Tajlandii, Singapurze i Kambodży, był także delegatem apostolskim w Birmie, Laosie, Malezji i Brunei. W 2010 r. Benedykt XVI mianował go nuncjuszem w Indiach, a później także w Nepalu. Abp Pennacchio poza włoskim posługuje się także językiem francuskim, angielskim i hiszpańskim.

Tuż po nominacji nowy nuncjusz w Warszawie skierował za pośrednictwem Radia Watykańskiego kilka słów do Polaków.

„Szczęść Boże! Powierzam waszym modlitwom i Matce Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski, moją nową misję powierzoną mi przez Ojca Świętego Franciszka w waszym drogim kraju, kraju św. Jana Pawła II. Szczęść Boże!” – powiedział abp Pennacchio.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 17:15, 25 Sty 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:34, 07 Sie 2016 Powrót do góry

Abp Salvatore Pennacchio zastąpił abp Celestino Migliore, po dziewięciu latach posługi w naszym kraju.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-polska,63/abp-migliore-nuncjuszem-apostolskim-w-polsce,4421.html#72439


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 17:16, 25 Sty 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:11, 20 Paź 2016 Powrót do góry

Nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce przyjeżdża do Warszawy

Image

Nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio, 31 października przyjedzie do Warszawy, a w kilka dni później złoży listy uwierzytelniające na ręce Prezydenta RP.

Mianowany 6 sierpnia br. Nuncjuszem Apostolskim w Polsce, abp Salvatore Pennacchio przyleci do Warszawy 31 października o godz. 11.40 - poinformował KAI ks. prał. Mykhaylo Tkhorovskyy, Chargé d’Affaires a.i. Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie.

Na lotnisku Okęcie zostanie on powitany przez przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski oraz Protokołu Dyplomatycznego MSZ. Nuncjusza ze strony KEP powitają: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego KEP, bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP oraz biskupi diecezjalni z Warszawy, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski i bp Józef Guzek, biskup polowy. Obecni będą także przełożeni męskiej i żeńskiej konsulty zakonów.

Na lotnisku przewidywany jest też krótki briefing dla dziennikarzy.

Tego samego dnia o godz. 16. abp Salvatore Pennacchio złoży wizytę w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, gdzie przekaże abp. Stanisławowi Gądeckiemu "list powierzający" ze strony Stolicy Apostolskiej.

W kilka dni później nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce złoży listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Andrzeja Dudy i od tego momentu rozpocznie się oficjalnie jego posługa w Rzeczypospolitej Polskiej.

Abp Salvatore Pennacchio zastąpił na stanowisku Nuncjusza w Warszawie, abp. Celestino Migliore, który został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Federacji Rosyjskiej.

Abp Salvatore Pennacchio urodził się 7 września 1952 r. w Marano w okolicach Neapolu we Włoszech. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 września 1976 r. w diecezji Aversa. Po uzyskaniu doktoratu z filozofii, został skierowany w 1979 r. do pracy dyplomatycznej przy Stolicy Apostolskiej. Nowo mianowany nuncjusz ma bogate doświadczenie międzynarodowe. Pracował na placówkach dyplomatycznych m.in. w Panamie, Etiopii, Australii, Turcji, Egipcie, Jugosławii i Irlandii. Dnia 28 listopada 1998 r. został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Rwandzie i podniesiony do godności arcybiskupiej (abp tytularny Montemarano). Dnia 6 stycznia 1999 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. W 2003 r. został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Tajlandii, Singapurze i Kambodży oraz Delegatem Apostolskim w Mjanmie, Laosie, Malezji i Brunei. Dnia 8 maja 2010 r. został Nuncjuszem Apostolskim w Indiach i Nepalu, a 6 sierpnia 2016 Ojciec Święty Franciszek mianował go swoim przedstawicielem w Polsce. Oprócz języka włoskiego, zna również francuski, angielski i hiszpański.

Nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce jest znany ze swego szczególnego związku ze św. Janem Pawłem II, z troski o ubogich oraz zaangażowania misyjnego i duszpasterskiego. W wywiadzie dla Biura Prasowego KEP abp Salvatore Pennacchio wyznał: Święty Jan Paweł II swą ojcowską troską otoczył sprawowanie przeze mnie posługi, którą sam zdecydował się mi powierzyć. Na znak wdzięczności wobec świętego Papieża wybrałem na motto biskupie słowa Nolite timere (Nie bójcie się) pomny wezwania „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi!”, z którym polski Papież zwrócił się podczas Mszy św. inaugurującej jego pontyfikat – podkreślił nowo mianowany Nuncjusz Apostolski w Polsce. Abp Pennacchio przyjechał do Polski w 2009 r., w dziesiątą rocznicę swych święceń biskupich, aby nawiedzić miejsce związane ze św. Janem Pawłem II. Polska wywarła na nim bardzo dobre wrażenie, szczególnie jej historia i tradycja. Najbardziej jednak - jak sam przyznaje - ujęła go wiara Polaków.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 17:19, 25 Sty 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Angelight
Użytkownik


Dołączył: 02 Wrz 2009
Posty: 317 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polska
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 15:51, 30 Paź 2016 Powrót do góry

Wiadomo coś więcej z jakiego jest skrzydła ? Liberalny czy konserwatywny? Bliżej mu do wychwalania Lutra czy do poglądów kard. Burke?
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 17:26, 25 Sty 2023 Powrót do góry

Angelight napisał:
Wiadomo coś więcej z jakiego jest skrzydła ? Liberalny czy konserwatywny? Bliżej mu do wychwalania Lutra czy do poglądów kard. Burke?


Nuncjusz apostolski – to dyplomata, legat papieski pełniący równocześnie stałą misję dyplomatyczną. Stały szef misji dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej pierwszej klasy, a jednocześnie przedstawiciel dyplomatyczny papieża jako głowy Kościoła. Jego skrzydła najmniej się tu liczą. Przebywa na różnych placówkach i w różnych krajach, gdzie go papież mianuje.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 17:29, 25 Sty 2023 Powrót do góry

A.D. 2023 rok

Nuncjusz apostolski w Polsce powołany na nowe stanowisko

Image

Ojciec Święty Franciszek mianował abp. Salvatore Pennacchio rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie – podała dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Nuncjusz będzie pełnił swoją misję w Polsce do czasu jej formalnego zakończenia, co zostanie oficjalnie zakomunikowane.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

Nuncjatura Apostolska informuje, że w dniu dzisiejszym Ojciec Święty Franciszek mianował abp. Salvatore Pennacchio rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie.

Nuncjusz Apostolski będzie pełnił swoją misję w Polsce do czasu jej formalnego zakończenia, co zostanie oficjalnie zakomunikowane.

Warszawa, 25.01.2023 roku

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 18:12, 25 Sty 2023 Powrót do góry

Abp Pennacchio: pod koniec mojej posługi pragnę Wam podziękować

Image

Pod koniec mojej posługi w Polsce, którą sfinalizuję w najbliższych tygodniach, pragnę podziękować Wam wszystkim, Drodzy Przyjaciele z Polski – napisał abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w okolicznościowym liście po otrzymanej nominacji na rektora Papieskiej Akademii Kościelnej.

Mimo, iż data zakończenia misji dyplomatycznej abp. Pennacchio w Polsce oraz podjęcia przez niego nowych obowiązków nie została jeszcze podana, nuncjusz przekazał już pierwsze podziękowania.

„Dziękuję kardynałom, arcybiskupom i biskupom, kapłanom oraz osobom konsekrowanym i wiernym świeckim za wspaniałe przyjęcie, jakiego od Was doświadczałem podczas licznych spotkań duszpasterskich w diecezjach, parafiach i we wspólnotach zakonnych” – podkreślił nuncjusz apostolski w Polsce.

[link widoczny dla zalogowanych]

Pełny tekst listu publikujemy TUTAJ.

List abp. Salvatore Pennacchio po nominacji na rektora Papieskiej Akademii Kościelnej | 25 stycznia 2023

Rok: 2023
Autor: abp Salvatore Pennacchio


Drodzy Przyjaciele,

Pragnę Was poinformować, że Papież Franciszek mianował mnie dziś rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej, instytucji mieszczącej się w Rzymie przy Placu della Minerva, która od ponad trzystu lat zajmuje się formacją kapłanów przygotowujących się do posługi w dyplomacji watykańskiej.

Ubogacony dotychczasowym doświadczeniem, zdobytym przez 44 lata posługi na rzecz Stolicy Apostolskiej w różnych miejscach świata, wracam do Wiecznego Miasta, aby teraz dzielić się nim z młodymi kapłanami z wielu krajów, którzy będą w przyszłości służyć Ojcu Świętemu i Stolicy Apostolskiej.

Zabieram z sobą niezapomniane wspomnienia z jedenastu misji dyplomatycznych na pięciu kontynentach, powierzanych mi przez trzech Papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, względem których żywię ogromną wdzięczność.

Pod koniec mojej posługi w Polsce, którą sfinalizuję w najbliższych tygodniach, pragnę podziękować Wam wszystkim, Drodzy Przyjaciele z Polski. Dziękuję kardynałom, arcybiskupom i biskupom, kapłanom oraz osobom konsekrowanym i wiernym świeckim za wspaniałe przyjęcie, jakiego od Was doświadczałem podczas licznych spotkań duszpasterskich w diecezjach, parafiach i we wspólnotach zakonnych.

Szczególne podziękowanie kieruję do Papieża Franciszka, który okazał mi zaufanie i mnie – prostemu pracownikowi winnicy Pańskiej, jak na początku pontyfikatu powiedział o sobie Benedykt XVI – powierzył zadanie pokierowania tak ważną instytucją papieską.

Otaczam Was moją wdzięczną modlitwą i nadal liczę na Wasze wsparcie duchowe i przyjaźń. Do zobaczenia w Rzymie!

Warszawa, 25 stycznia 2023 r.

+ Salvatore Pennacchio
Nuncjusz Apostolski


[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:32, 15 Mar 2023 Powrót do góry

Abp Pennacchio zakończył misję nuncjusza apostolskiego w Polsce

Image

Abp Salvatore Pennacchio zakończył dziś misję nuncjusza apostolskiego w Polsce – poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce. Do czasu złożenia listów uwierzytelniających przez nowego nuncjusza funkcję chargé d’affaires a.i. będzie sprawował ks. prał. Pavol Talapka.

Publikujemy tekst komunikatu:

N. 9150/23

Nuncjatura Apostolska informuje, że w dniu dzisiejszym abp Salvatore Pennacchio zakończył misję nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Począwszy od dziś do czasu złożenia listów uwierzytelniających przez nowego nuncjusza apostolskiego, ks. prałat Pavol TALAPKA będzie sprawował funkcje chargé d’affaires a.i.

Warszawa, 15 marca 2023 roku.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)