Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kard. Sarah w Warszawie: prezent. książki "Bóg albo nic Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:37, 16 Mar 2016 Powrót do góry

Kardynał Sarah w Warszawie - prezentacja książki "Bóg albo nic"

Image

"Bóg albo nic" - książka kard. Roberta Saraha została dziś zaprezentowana w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Publikacja, przetłumaczona dotychczas na 12 języków, jest zapisem rozmowy przeprowadzonej przez Nicolasa Diata, w której prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dzieli się swoimi refleksjami nt. ważnych zagadnień teologicznych, nie pomija także historii swojego życia.

- Sercem tej książki jest Bóg - powiedział kard. Sarah podczas prezentacji. Wyjaśnił, że tytuł książki jest reakcją na nieobecność Boga w świecie polityki, ekonomii i kultury. - Prawdziwym kryzysem, jaki toczy nasz dzisiejszy świat, nie jest tak naprawdę kryzys ekonomiczny czy polityczny, ale kryzys Boga. Dziś oczywiście mówi się wyłącznie o kryzysie gospodarczym. W rozwoju gospodarczej potęgi Europy, po pierwszych bardziej etycznych i religijnych ukierunkowaniach, czynnikiem determinującym stał się zysk gospodarczy i to w sposób coraz bardziej wyłączny - powiedział pochodzący z Gwinei purpurat.

Jego zdaniem dziś "wydaje się, że nawet w Kościele katolickim nie istnieje już jednoznaczne i pewne nauczanie doktrynalne i moralne, każdy przyznaje sobie absolutną wolność głoszenia własnych opinii i własnych wartości moralnych". - Więc i ja także chciałbym głosić swoją wiarę i radykalną wierność Jezusowi Chrystusowi i wielowiekowemu nauczycielskiemu urzędowi Kościoła. Niech to będzie mój skromny udział w walce Benedykta XVI z dyktaturą relatywizmu - podkreślił kard. Sarah.

Dodał, że swą książką chciałby "na nowo postawić Boga w centrum naszych myśli naszego działania, życia, na jedynym miejscu, jakie Bóg powinien zajmować", bo - jak mówił - "naszymi bogami są dziś: nauka, technologia, pieniądze, władza, wolność posunięta do ostatnich granic oraz niczym nieograniczone przyjemności".

Jak podkreślił, "dzisiaj wielu ludzi postanowiło obejść się bez Boga, a na Zachodzie dla wielu ludzi Bóg umarł". - To myśmy Go zabili, jesteśmy mordercami Boga, a nasze kościoły są Jego grobami. Znaczna część wiernych przestała chodzić do kościoła, żeby oszczędzić sobie zapachu gnicia Boga, ale tak postępując człowiek już nie wie ani kim jest, ani dokąd zmierza. Następuje swoisty powrót do pogaństwa i bałwochwalstwa - taką diagnozę współczesnego człowieka postawił hierarcha.

Zdaniem kardynała "współczesny człowiek jest ukierunkowany niemal wyłącznie na posiadanie i używanie dóbr materialnych". - W kontekście kulturowym społeczeństwa zachodniego nie jest przesadą stwierdzić, że człowiek pracuje, organizuje relacje międzyludzkie, polityczne, gospodarcze i handlowe, oraz nimi zarządza, a także wywołuje wojny, produkuje broń masowej zagłady, podbija i zdobywa inne kraje, wyłącznie lub niemal wyłącznie po to, by zebrać i zgromadzić dobra materialne oraz utrwalić swoją władzę i hegemonię - stwierdził prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Wiele miejsca w swoim wystąpieniu poświęcił kwestii rodziny. Podkreślił, że mamy do czynienia z wolą nie tylko rozbicia małżeństwa i rodziny, ale również i przede wszystkim wolą zniszczenia celów małżeństwa. - Wobec potęg, które obecnie podważają rodzinę, Kościół powinien odkryć w sobie powołanie do bycia jedyną instancją, która jest w stanie ocalić ludzką płciowość oraz naturalną instytucję małżeństwa i rodziny. Chodzi nie tylko o ocalenie moralności chrześcijańskiej. Trzeba ocalić i ochronić moralność naturalną, trzeba ocalić i ochronić ludzkość - powiedział kardynał.

Podkreślił, że część katolików porzuca nauczanie Jezusa i Urząd Nauczycielski Kościoła, przyczyniając się do zniszczenia naturalnej instytucji małżeństwa i rodziny.

W spotkaniu wziął udział przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki, który zauważył, że książka zawiera nie tylko refleksję autobiograficzną, ale na kanwie życia autora zawiera "refleksję nad wszystkimi ważniejszymi zagadnieniami teologicznymi, które niesie ze sobą świat". - To jest refleksja niebagatelna. Przedstawia rzetelną teologię ogarniającą całość zagadnienia. To coś jakby katechizm samego kardynała, w którym można znaleźć odniesienie do różnych tematów. Przeczytałem ją już dawno i jestem pod wielkim wrażeniem tego dzieła. Na pewno różni się od wielu książek, które można z większym lub mniejszym pożytkiem czytać - powiedział metropolita poznański.

Autor wstępu do wydania polskiego, abp Henryk Hoser podkreślił, że kard. Sarah "jest bardziej świadkiem niż nauczycielem, a jeżeli jest nauczycielem, to dlatego, że jest świadkiem". - To ogromna wartość, z której dzisiaj korzystamy - powiedział ordynariusz warszawsko-praski. Dodał, że "kard. Sarah uderza przez to, że jest prawdziwy w każdym momencie, w każdej chwili, w każdej sytuacji. Żyje tym, co głosi i głosi to, czym żyje". - Poznałem go 20 lat temu i już wówczas widziałem, że był wielkim autorytetem całej Afryki Zachodniej. Jest człowiekiem ogromnej modlitwy, której poświęca dużo czasu i jego światło widzenia dzisiejszego świata pochodzi właśnie z tego zatopienia w Bogu. Jest też człowiekiem ogromnej pracowitości, właściwie nie ma życia prywatnego, cały czas poświęca nie tylko na swoje obowiązki, ale również na to, by głosić rekolekcje, gdzie tylko go poproszą - mówił abp Hoser.

Kard. Kazimierz Nycz powiedział z kolei, że "nic nie jest w stanie tej lektury zastąpić". - To głęboka analiza współczesnego świata, Kościoła, także wiary, dokonana przez człowieka, który bardzo głęboko zna problemy Afryki, tzw. drugiego i trzeciego świata, a równocześnie na tyle dobrze poznał problemy cywilizacji zachodniej, że potrafi się swobodnie poruszać w tej analizie, czego przykład w postaci tej książki otrzymaliśmy - stwierdził metropolita warszawski.

Bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, dodał, że książka pokazuje drogę kard. Saraha "z afrykańskiej wioski do Watykanu, ale przede wszystkim odnajdujemy w niej piękne i moce słowa wiary i nadziei".

Książka przetłumaczona już na 12 języków w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Sióstr Loretanek.

***

Kard. Robert Sarah urodził się 15 czerwca 1945 r. w miejscowości Ourous w Gwinei. Święcenia kapłańskie przyjął 20 lipca 1969 r., po czym pracował w archidiecezji Conakry. 13 sierpnia 1979 r. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem stolicy Gwinei – nominat miał wówczas nieco ponad 34 lata i był najmłodszym biskupem na świecie. Sakrę przyjął 8 grudnia tegoż roku. 22 lata później papież powołał go 1 października 2001 r. na sekretarza Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Zarówno na swym poprzednim urzędzie – w Gwinei, jak i później, w Watykanie, dał się poznać jako gorliwy obrońca wiary, zwłaszcza w zderzeniu z islamem. Szczególnie znane stały się jego słowa, ostro krytykujące przywódcę libijskiego Muammara Kadafiego, nawołującego Europejczyków do przechodzenia na islam. Kard. Sarah oświadczył wówczas, że wypowiedź ta jest obraźliwa dla papieża i katolickich Włoch, a mówienie o nawracaniu jest pozbawione sensu, gdyż to sami ludzie mają świadomie decydować, jaką religię chcą wyznawać.

7 października 2010 r. Benedykt XVI mianował go przewodniczącym Papieskiej Rady „Cor Unum”, koordynującej działalność charytatywną Kościoła. 20 listopada tego samego roku włączył go do Kolegium Kardynalskiego.

Z nominacji papieża Franciszka kard. Sarah jest od 23 listopada 2014 r. prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która dba o życie liturgiczne w Kościele, zwłaszcza w odniesieniu do praktyki sakramentalnej. Czuwa nad kształtem liturgii, wydając księgi liturgiczne a także autoryzując ich przekłady na języki narodowe.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:38, 16 Mar 2016 Powrót do góry

Dla wielu ludzi Bóg umarł

Image

- Zastanawiam się, czy gdzieś poza kulturą zachodnią istnieje bluźnierstwo wymierzone w sacrum? - pytał prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, krytykuje kulturę i duchową pustkę Europy. - To myśmy zabili Boga, a nasze kościoły uczyniliśmy dołami grzebalnymi - mówił w siedzibie Episkopatu kard. Robert Sarah, prezentując swoją książkę "Bóg, albo nic".

- Prawdziwym kryzysem, jaki toczy nasz świat nie jest ani kryzys ekonomiczny ani polityczny, ale kryzys Boga. Człowiek dziś jest ukierunkowany niemal wyłącznie na posiadanie i używanie dóbr materialnych: pracuje, organizuje relacje społeczne i wywołuje wojny niemal wyłącznie po to, by zdobyć dobra materialne i utrwalić swoją hegemonię - mówił kard. Robert Sarah podczas prezentacji swojej książki "Bóg, albo nic", która jest zapisem rozmowy z watykanistą Nicolasem Diatem.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:04, 17 Mar 2016 Powrót do góry

Kard. Robert Sarah w Warszawie - spotkanie połączone z prezentacją książki ,,Bóg albo nic"

Niezwykła książka i niezwykły autor – tak o wywiadzie-rzece z kard. Robertem Sarahem, prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów pisze w przedmowie do jej polskiego wydania abp Henryk Hoser SAC. Książka „Bóg albo nic” ukazała się nakładem Wydawnictwa Sióstr Loretanek. 15 marca została zaprezentowana w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie podczas spotkania z jej autorem kard. Robertem Sarahem.

„Książka Bóg albo nic dogłębnie omawia wszystkie zagadnienia związane z wymaganiem naszej radykalnej wierności Bogu i magisterium Kościoła, a jednocześnie posługuje się pogodnym, spokojnym językiem, nikogo nie obrażając" – mówił 15 marca o swojej książce kard. Robert Sarah w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

https://www.youtube.com/watch?v=hlecL_Wlz80

W wywiadzie-rzece siedemdziesięcioletni kardynał odpowiada między innymi na pytania o Kościół i świat. Mówi o wierze, o kolejnych papieżach, dostrzegając ich charyzmaty i główne linie działania. Mówi o tym, co w Kościele dobre, ale nie waha się także piętnować karierowiczostwa, wpływów świata i braku życia duchowego u niektórych kapłanów. Dostrzega piękno człowieka i nie zgadza się na rezygnację z jego wielkości wynikającej z bycia stworzeniem Bożym, na obniżanie poprzeczki, na kompromis i wygodnictwo.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 23:06, 21 Mar 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)