Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kościół wobec kary śmierci - wypowiedź abp. Michalika i inne Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Anonim Anonimus
Użytkownik


Dołączył: 25 Sie 2011
Posty: 89 Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 22:04, 28 Lis 2011 Powrót do góry

"Nie zabijaj obowiązuje zawsze i wszędzie"

- Katechizm Kościoła katolickiego mówi, że zanim zastosuje się karę śmierci, trzeba ocenić, czy da się ochronić życie i wzbudzić w przestępcy poprawę, stosując karę dożywocia - powiedział przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik. - I to jest droga, którą Kościół promuje i zachęca do niej - dodał duchowny pytany przez dziennikarzy o propozycję PiS, który chce przywrócić w Polsce karę śmierci.

Przykazanie "Nie zabijaj!" obowiązuje zawsze i wszędzie, od początku życia aż do naturalnej śmierci - zaznaczył arcybiskup.

Duchowny przypomniał, że Katechizm Kościoła katolickiego stanowi, że:

Jeśli przestępca jest wielokrotny i nie ma innej możliwości, żeby ochronić inne życie, bo ciągle mu zagraża i państwo jest słabe czy sytuacja jest tego rodzaju, że inaczej się nie da, to - w bardzo wyjątkowych sytuacjach - nie byłoby przekroczeniem prawa Bożego podjęcie decyzji o pozbawieniu życia takiego człowieka.

Hierarcha powiedział, że nie chce wkraczać w politykę w dyskusji o karze śmierci.

Zdania polityków są dla mnie ważne, ale nie pierwszorzędne - stwierdził, dodając, że dla niego liczy się przede wszystkim moralność.

Zaznaczył jednak, że w nowoczesnym państwie istnieje możliwość rehabilitacji morderców:

przypadki przepiękne niektórych zabójców, morderców, wobec których uruchomienie wiedzy i psychologii, psychiatry jest bardzo pomocne i wychodzą później jako ludzie, którzy resztę życia poświęcają dla wynagrodzenia i naprawy zła. Przykładem może być morderca paryski Jaques Fesch, który jest kandydatem na ołtarze, bo przez resztę swojego życia naprawiał to, w czym zbłądził - powiedział arcybiskup.

Katechizm Kościoła katolickiego dopuszcza możliwość zastosowania kary śmierci:

Kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem.

Ten sam Katechizm zastrzega jednak, że jeśli ochrona życia ludzkiego jest możliwa poprzez zastosowanie innych środków, władza powinna je stosować:

Biorąc pod uwagę możliwości, jakimi dysponuje państwo, aby skutecznie ukarać zbrodnię i unieszkodliwić tego, kto ją popełnił, nie odbierając mu ostatecznie możliwości skruchy, przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy są bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:26, 28 Lis 2011 Powrót do góry

Wcześniej w tym temacie, również krytycznie, wypowiadał się kard. Nycz.

Kardynał Nycz krytycznie o karze śmierci. "Tylko Bóg może odebrać życie"

Metropolita warszawski Kazimierz Nycz przypomniał, że Kościół od lat nie zmienia stanowiska w kwestii kary śmierci. Duchowny w rozmowie z IAR przypomniał encykliki papieża Jana Pawła II i obecnego - Benedykta XVI. Kardynał Nycz powiedział, że papież Polak mówił - zwłaszcza w "Evangelium vitae" - że współczesne społeczeństwa mają środki, którymi można się zabezpieczyć przez ludźmi niebezpiecznymi czy wielokrotnymi zabójcami. - Tym środkiem jest stosowanie bezwzględnego dożywocia - podkreślił.

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową kardynał Kazimierz Nycz przypomniał jednocześnie, że kościół wielokrotnie przy dyskusjach dotyczących kary śmierci mówił, że nikt z ludzi nie może decydować o odbieraniu czegoś, czego nie dał, czyli życia. - Pan Bóg jest dawcą życia - nawet jeśli człowiek to życie zmarnował - i tylko Pan Bóg może to życie odebrać - mówił duchowny. Zdaniem kardynała Nycza, jeśli człowiek zrobi "jedną furtkę" i będzie na przykład zabijał nienarodzone dzieci, to równie dobrze może zabić każdego.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:38, 05 Mar 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:28, 29 Lis 2011 Powrót do góry

Sekretarz generalny episkopatu bp Wojciech Polak stwierdził, że episkopat nie poprze pomysłu przywrócenia kary śmierci - informuje "Rzeczpospolita"

Bp Polak: Episkopat nie poprze kary śmierci

Każde życie ludzkie jest święte, dlatego Kościół ujmuje się za skazanymi na śmierć – mówią biskupi

Przywrócenia kary śmierci za drastyczne zabójstwa chce PiS, który zapowiedział zgłoszenie projektu zmian w kodeksie karnym. Nie zyska w tym poparcia biskupów.

– Nikt z ludzi nie może decydować o odbieraniu czegoś, czego nie dał, czyli życia. To Pan Bóg jest dawcą życia, nawet jeśli człowiek to życie zmarnował, i tylko Pan Bóg może to życie odebrać – mówił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Do jego słów odniósł się wiceprezes PiS Mariusz Kamiński, który w Radiu Zet powiedział: – Kościół dąży do pewnego ideału, ale katechizm traktuje karę śmieci jako pewną formę samoobrony.

Abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, przypomniał wczoraj, że zgodnie z nauczaniem Kościoła człowiek ma prawo się bronić przed agresorem, łącznie z zabiciem go, ale – jak podkreślał – propozycja PiS dotyczy sytuacji wymierzania kary mordercom. Katechizm Kościoła katolickiego przewiduje, że w państwach demokratycznych, które mają możliwość ochrony przed nimi obywateli, właściwe rozwiązanie to dożywotnie więzienie. – Tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy wielokrotne próby resocjalizacji pokazują, że morderca nadal będzie zabijał, a państwo jest zbyt słabe, by obronić przed nim obywateli, kara śmierci nie byłaby złamaniem prawa bożego – mówi „Rz" abp Michalik.

Kropkę nad „i" postawił bp Wojciech Polak, sekretarz generalny episkopatu. Stwierdził, że episkopat nie poprze pomysłu PiS, bo zgodnie z nauczaniem Kościoła w dzisiejszym świecie „istnieje możliwość innego zabezpieczenia społeczeństwa przed niebezpieczeństwem".

Rzeczpospolita
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:30, 05 Mar 2021, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 20:38, 23 Maj 2014 Powrót do góry

Polska wyrzekła się kary śmierci

Polska ratyfikowała 13. protokół Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który nie zezwala na wymierzanie kary śmierci w żadnych okolicznościach, także w czasie wojny i stanu nadzwyczajnego.

Nasz kraj uczynił to jako ostatni członek Unii Europejskiej. Spośród 47 krajów, należących do Rady Europy, 13. protokołu nie ratyfikowały jedynie Armenia, Azerbejdżan i Rosja.

Kara śmierci, poza sytuacjami nadzwyczajnymi, została zniesiona w Polsce w 1998 r. Od 1989 r. obowiązywało moratorium na jej stosowanie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:01, 03 Sie 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:49, 22 Lut 2016 Powrót do góry

Papież apeluje o zniesienie kary śmierci
(...)
http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/papiez-apeluje-o-zniesienie-kary-smierci,14727.htmlJan Paweł II i Benedykt XVI też ten postulat popierali.

"Kara śmierci stanowi obrazę ludzkiej godności – stwierdził Benedykt XVI w przesłaniu na III Światowy Kongres Przeciw Karze Śmierci."
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]Z Kompendium KKK:

Image


Mega tekst!

Czy Kościół opowiada się za stosowaniem kary śmierci?


Skoro życie ludzkie jest święte i nienaruszalne w każdej swojej fazie i kondycji, skoro jest ono dobrem niepodzielnym, czy zatem Kościół może w swoim nauczaniu mówić karze śmierci ? Na to pytanie ks. Adam KOKOSZKA udziela odpowiedzi w świetle historycznych i najnowszych wypowiedzi magisterium Kościoła.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]W Kompendium Nauki Społecznej Kościoła czytamy: (na ten punkt powołuje się m.in. ks. Kokoszka)

405. Kościół postrzega jako znak nadziei „coraz powszechniejszy sprzeciw opinii publicznej wobec kary śmierci, choćby stosowanej jedynie jako narzędzie «uprawnionej obrony» społecznej: sprzeciw ten wynika z przekonania, że współczesne społeczeństwo jest w stanie skutecznie zwalczać przestępczość metodami, które czynią przestępcę nieszkodliwym, ale nie pozbawiają go ostatecznie możliwości odmiany życia”833. Chociaż tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza – zakładając całkowitą pewność co do tożsamości i odpowiedzialności winowajcy – zastosowania kary śmierci, „jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem”834, to jednak lepiej sięgać po bezkrwawe metody karania, gdyż są one „bardziej zgodne z konkretnymi uwarunkowaniami dobra wspólnego i bardziej odpowiadają godności osoby ludzkiej”835. Rosnąca liczba państw, które podejmują kroki zmierzające do zniesienia kary śmierci lub zawieszenia jej wykonywania, jest również dowodem na to, iż przypadki, w których istnieje absolutna konieczność usunięcia przestępcy, „są bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale”836. Rosnący sprzeciw opinii publicznej wobec kary śmierci i różne posunięcia zmierzające do jej zniesienia, czy też zawieszenia jej wykonywania, są wyraźnymi przejawami wzrastającej wrażliwości moralnej."

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:53, 05 Mar 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:39, 31 Paź 2022 Powrót do góry

"Skoro żyjemy w takich warunkach cywilizacyjnych, że społeczeństwo może skutecznie bronić się przed złoczyńcami również bez stosowania kary śmierci, to zdecydowanie należy z niej zrezygnować"

(...)

Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta: Skoro żyjemy w takich warunkach cywilizacyjnych, że społeczeństwo może skutecznie bronić się przed złoczyńcami również bez stosowania tej kary, to zdecydowanie należy z niej zrezygnować. Zarazem gdyby przyszły czasy takiego chaosu, że państwo nie miałoby innego sposobu obrony swoich obywateli przed największymi złoczyńcami, niestety, sięgnięcia po karę śmierci nie należy wykluczać. Nie wolno nam popaść w takie doktrynerstwo, że prawo nasze bardziej będzie się troszczyć o życie bandytów i rozbójników, niż o życie uczciwych obywateli. Krótko mówiąc: Kary śmierci jako takiej również współczesny Kościół nie odrzuca, w Katechizmie jednak dano wyraz przekonaniu, że społeczeństwa doszły do takiego momentu, w którym możliwe jest niestosowanie jej nigdy.


O. Jacek Salij OP: Kościół wobec kary śmierci
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:18, 31 Paź 2022 Powrót do góry

"(...) Przedstawiciel Watykanu podkreślił, że „istnieją wystarczające środki dla ochrony porządku publicznego i bezpieczeństwa osób bez uciekania się do stosowania kary śmierci”. Ta praktyka jest niebezpieczna, gdyż, jak powiedział Papież Franciszek, zawsze istnieje „możliwość pomyłki sądowej i wykorzystania takiej kary przez reżimy totalitarne, używające jej jako środka do tłumienia oporu politycznego lub prześladowania mniejszości religijnych i etnicznych, do prześladowania wszystkich osób, które w ich ustawodawstwie są określane mianem «przestępców»”. Abp Caccia na zakończenie podkreślił, że „przyjęcie moratorium na stosowanie kary śmierci jako konkretnego kroku w kierunku jej powszechnego zniesienia, pozwoli nam skupić się na zwiększeniu wysiłków na rzecz ochrony życia każdego człowieka”.

[link widoczny dla zalogowanych]

W tym miejscu wystarczy przypomnieć sprawę Tomasza Komendy, który został skazany na 25 lat więzienia i dzięki Bogu że nie na karę śmierci, bo chłopak był nie winny, który po 18 lat wyszedł z więzienia. Wielki szacunek i uznanie dla Pana policjanta i dwóch prokuratorów, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego.

Tu wiele pisze:

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:20, 31 Paź 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)