Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kraków: Katechetka przestała uczyć katechezy. Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:58, 05 Lis 2014 Powrót do góry

Hiszpania: TK uznał, że ślub cywilny z rozwodnikiem nie dyskwalifikuje w zawodzie katechety
(...)
http://www.traditia.fora.pl/wydarzenia-wywiady-wiadomosci,12/katechetce-wolno-grzeszyc,6232.html


------------------------------------------------------------------------

Wracamy do katechetki, ale tym razem nasze polskie podwórko.


Katechetka ucząca religii w Szkole Podstawowej nr 62 w Krakowie została zwolniona z pracy. Dlaczego? Nie przedłużono jej misji kanonicznej - nie chciała pracować w niepełnym wymiarze godzin i... żyła w konkubinacie. „Gazeta Wyborcza” się oczywiście oburza.

Katechetka przestała uczyć katechezy. Lemingi się oburzają

Image

Katechetce tuż przed zakończeniem rocznego urlopu dla poratowania zdrowia zaproponowano pracę w niepełnym wymiarze godzin. Na to się jednak nie zgodziła. Nie rozpoczęła katechezy we wrześniu – przeszła na zwolnienie lekarskie. Z kobieta skontaktował się wydział katechetyczny krakowskiej kurii. W trakcie rozmowy kobieta zadeklarowała, że w przyszłości nie zamierza więcej pracować jako katechetka. Zależało jej jedynie na utrzymaniu etatu w tym roku szkolnym. Dlaczego? Otóż od tego zależeć będzie wysokość świadczeń, które otrzymywać będzie po rozwiązaniu ciąży – żyje w konkubinacie.

Propozycję objęcia połowy etatu – drugie pół miał objąć ksiądz-katecheta skierowany do pracy w tej placówce – katechetka odrzuciła. Kuria nie przedłużyła jej misji kanonicznej, wymaganej do nauczania religii katolickiej w szkole.

Ksiądz dr Krzysztof Wilk, dyrektor wydziału katechetycznego, podkreśla, że proponując kobiecie pół etatu nie wiedział o problemach natury moralnej, w które jest uwikłana. A życie w konkubinacie w przypadku osoby mającej nauczać zasad chrześcijańskiej wiary i moralności, jest – jak podkreśla ks. Wilk – „barierą nie do przeskoczenia”. Dziwić temu może się jedynie „Gazeta Wyborcza”.

Na czym polegać ma „skandal”? Otóż kuria ośmieliła się nie zrealizować zawodowych oczekiwań katechetki, która orzekła, że w przyszłości katechetką być już nie chce. A że żyje w konkubinacie, katechetką być już nie może.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 10:09, 04 Sie 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:36, 06 Lis 2014 Powrót do góry

Kuria ws. zwolnionej katechetki

Image

„Wybór pracy w roli katechety wiąże się z akceptacją wymagań moralnych, jakie stawiane są nam wszystkim, uczącym religii.

Rezygnacja z tych wymagań moralnych oznacza jednocześnie rezygnację z prawa do katechizowania” – napisał w oświadczeniu ks. Krzysztof Wilk. Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie odniósł się do sytuacji jednej z katechetek, która żyła w konkubinacie.

W środę w „Gazecie Wyborczej” ukazał się artykuł o zwolnieniu z jednej z krakowskich szkół katechetki, która żyła w konkubinacie. Ks. Krzysztof Wilk, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie wydał oświadczenie w tej sprawie. Czytamy w nim, że katechetka nie otrzymała od proboszcza wymaganej zgody na przedłużenie misji kanonicznej (wymaganej do nauczanie religii w szkole) „ze względu na swój osobisty wybór życiowy, którego konsekwencje doskonale rozumiała”.

Jak informuje KAI ks. Wilk, kobieta w ubiegłym roku szkolnym była na przysługującym nauczycielom urlopie zdrowotnym. Z końcem sierpnia wygasała jej misja kanoniczna. Wydział Katechetyczny przypomniał jej, że to warunek rozpoczęcia pracy w szkole od września br. Katechetka nie złożyła jednak odpowiednich dokumentów.

Ks. Wilk podkreśla, że kobieta nie została zwolniona przez dyrekcję, a „utraciła na mocy prawa możliwość nauczania religii”. Zaświadczenie o ciąży dostarczyła do szkoły dopiero 22 dni po wygaśnięciu uprawnień do nauczania religii.

„Wybór pracy w roli katechety wiąże się z akceptacją wymagań moralnych, jakie stawiane są nam wszystkim, uczącym religii. Rezygnacja z tych wymagań moralnych oznacza jednocześnie rezygnację z prawa do katechizowania” – poinformował w oświadczeniu ks. Wilk.

W związku z nieobecnością katechetki od 1 września br. dyrekcja szkoły zatrudniła na zastępstwo uczącego w tej placówce księdza.

„W tym trudnym zdarzeniu nie zaistniało nic, co byłoby zaskoczeniem dla katechetów. To prawna konsekwencja, którą znają i z którą liczą się wszyscy uczący religii. Nie można ominąć w tym jednym przypadku zasad i wymogów, które obowiązują pozostałych uczących religii” – napisał dyrektor Wydziału Katechetycznego krakowskiej kurii.

Kapłan przyznał też, że była katechetka pozostaje w złożonej sytuacji prawnej. „Nikt nie poruszył tematu pomocy, jakiej potrzebuje ta Pani. Osobiście Ks. Kardynał przypomniał, by Kościół Krakowski nie zostawił bez pomocy także tej materialnej, gdy przyjdzie na to czas i pora” – kończy oświadczenie ks. Wilk.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 10:03, 04 Sie 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:24, 07 Lis 2014 Powrót do góry

Zwolniona katechetka dostała pracę w Caritas

Image

W charakterze pedagoga w Katolickim Centrum Edukacyjnym Caritas Archidiecezji Krakowskiej zostanie zatrudniona katechetka, która straciła prawo do katechizowania w jednej z krakowskich szkół. Takie ustalenia zapadły po rozmowie kobiety z dyrektorem wydziału katechetycznego kurii metropolitalnej w Krakowie.

„Doszliśmy wspólnie do przekonania, że dla dobra jej i rodziny zostanie zatrudniona w nowym miejscu pracy – mówi ks. Krzysztof Wilk. – Ponieważ Pani Sylwia nie została przeniesiona w swojej szkole do innego przydziału czynności, tracąc na mocy prawa możliwość kontynuacji nauczania religii, jedynym rozwiązaniem prawnym stało się zatrudnienie na równorzędnych warunkach w charakterze pedagoga w Katolickim Centrum Edukacyjnym Caritas Archidiecezji Krakowskiej” – dodaje dyrektor wydziału katechetycznego kurii metropolitalnej w Krakowie.

Jak informuje ks. Wilk, takie rozwiązanie w pełni usatysfakcjonowało obydwie strony.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 10:05, 04 Sie 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 18:10, 21 Paź 2015 Powrót do góry

Ciąg dalszy sprawy zwolnionej katechetki.

Katechetka zwolniona zgodnie z prawem

Image

Katechetka nie może żyć w konkubinacie. A żyła - wyjaśniał sprawę dyrektor wydziału katechetycznego krakowskiej kurii

Szkoła miała prawo zwolnić katechetkę w ciąży - uznał nieprawomocnie krakowski sąd, oddalając pozew Sylwii Zawlockiej wobec placówki. Kobietę zwolniono, gdy biskup cofnął jej skierowanie do nauczania religii, uzasadniając, że żyje ona w konkubinacie.

O wyroku wydanym we wtorek przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Nowej Huty poinformowała w środę monitorująca sprawę Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Sylwia Zawlocka pracowała jako nauczycielka katechezy. Powodem rozwiązania z nią stosunku pracy - kiedy okazało się, że jest w ciąży - było cofnięcie przez biskupa diecezjalnego imiennego pisemnego skierowania do nauczania religii. Zdaniem szkoły obligowało to do rozwiązania z takim nauczycielem stosunku pracy w świetle przepisów Karty Nauczyciela.

Zwolniona nauczycielka wytoczyła powództwo o przywrócenie do pracy; żądała także m.in. zasądzenia odszkodowania z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Sąd oddalił powództwo, uznając, że szkoła miała prawo rozwiązać z nią stosunek pracy - podała HFPC.

Kodeks pracy zakazuje rozwiązywania stosunku pracy z kobietą w ciąży. Według HFPC podstawowym zagadnieniem było to, czy cofnięcie skierowania do nauczania religii i związana z tym utrata uprawnień do dalszego nauczania tego przedmiotu oznacza, że dyrektorka szkoły nie miała innego wyjścia, jak tylko zwolnić z pracy nauczycielkę, niezależnie od przepisów kodeksu pracy dotyczących ochrony stosunku pracy kobiet w ciąży.

Zdaniem pełnomocników Zawlockiej szkoła nie mogła jej zwolnić i powinna była zapewnić jej pracę w charakterze innym niż nauczyciel katechezy.

W 2014 "Gazeta Wyborcza" pisała o sprawie Zawlockiej: "Mama dwójki dzieci, w ciąży, została zwolniona ze szkoły. Oficjalny powód to cofnięcie jej przez kurię prawa do wykonywania zawodu, ponieważ po rozwodzie zaczęła żyć w konkubinacie". "Ta pani siała zgorszenie w środowisku. Katechetka nie może żyć w konkubinacie. A żyła. Straciła więc pracę z własnego wyboru i własnej winy" - mówił wtedy "GW" ks. Krzysztof Wilk, dyrektor wydziału katechetycznego kurii metropolitarnej w Krakowie.

Artykuł 12. konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską mówi, że nauczyciele religii muszą posiadać upoważnienie (missio canonica) od biskupa diecezjalnego. Cofnięcie tego upoważnienia oznacza utratę prawa do nauczania religii. W sprawach treści nauczania i wychowania religijnego nauczyciele religii podlegają przepisom i zarządzeniom kościelnym, a w innych sprawach przepisom państwowym - stanowi konkordat.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 10:06, 04 Sie 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)