Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Zapowiedź i podróż papieska do Meksyku i na Kubę - 2012 rok Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:38, 10 Gru 2011 Powrót do góry

Benedykt XVI wiosną przyszłego roku odwiedzi Kubę – poinformował wczoraj sekretarz generalny tamtejszego episkopatu, ks. prał. Jose Felix Perez. ''Wizyta pokoju i pojednania''

Kuba: Papież pielgrzymem na jubileusz Matki Bożej z Cobre

Image

Papież przybędzie w przyszłym roku na Kubę jako Peregrino de la Caridad – zapowiada tamtejszy episkopat. Użyte w liście pasterskim wyrażenie można rozumieć jako „Pielgrzym miłości”, a zarazem „Pielgrzym do Matki Bożej Miłosierdzia” z Cobre – Caridad del Cobre – patronki karaibskiej wyspy. „Benedykt XVI pragnie odwiedzić nasz kraj, aby być z nami i umocnić wiarę Kubańczyków upamiętniających 400 lat obecności wizerunku Najświętszej Panny wśród nas” – piszą biskupi w ogłoszonym wczoraj przesłaniu na obchody rocznicy znalezienia cudownej figurki, czczonej w sanktuarium Cobre w archidiecezji Santiago de Cuba.

Z okazji czterechsetlecia znalezienia figurki czczonej obecnie w Cobre obchodzić się będzie na Kubie Maryjny Rok Jubileuszowy, który rozpocznie się już za miesiąc, 7 stycznia, i potrwa do 5 stycznia 2013 r. Jubileusz przygotowała trwająca od 8 sierpnia ub.r. peregrynacja wizerunku patronki narodu kubańskiego. Figurka przemierzyła wyspę od krańca wschodniego do zachodniego, od archidiecezji Santiago de Cuba aż po stołeczną Hawanę. Była to dla Kuby „nowa wiosna wiary” – piszą biskupi w przesłaniu. Przypominają, że przed wizerunkiem swej patronki Kubańczycy modlili się za rodzinę, która tak potrzebuje odzyskania swych wartości ludzkich i znaczenia jako wspólnoty miłości. Prosili w potrzebach chorych, tych, którzy są oddzieleni od swych bliskich, nieraz żyjących za granicą, a także więźniów i ich rodziny. Wśród intencji modlitw była też przyszłość ojczyzny, jej młodzieży i dzieci, troski osób starszych i niepokojące tak wielu ludzi trudności ekonomiczne. Episkopat Kuby zachęca wszystkich Kubańczyków do udziału w Roku Jubileuszowym przez uczynki miłosierdzia, pogłębienie życia religijnego i pojednanie w całym społeczeństwie.

Podróż papieska na Kubę „ma być wizytą pokoju i pojednania” – powiedział wczoraj na konferencji prasowej sekretarz kubańskiego episkopatu. Ks. José Félix Pérez podkreślił duszpasterski, a nie polityczny charakter papieskiej pielgrzymki. Zapowiedział, że Benedykt XVI zapowie datę podróży i może też pewne szczegóły jej programu 12 grudnia Mszy w bazylice św. Piotra z okazji dwóchsetlecia niepodległości krajów Ameryki Łacińskiej.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 22:47, 27 Wrz 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:05, 03 Sty 2012 Powrót do góry

Benedykt XVI odwiedzi Meksyk w dniach 23-26 marca, a Kubę w dniach 26-28 marca. Będzie to 23. pielgrzymka zagraniczna obecnego Następcy Piotra.

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej rozesłało dziś akredytowanym dziennikarzom komunikat episkopatów Meksyku i Kuby w tej sprawie.


W marcu do Meksyku i na Kubę
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 22:40, 27 Wrz 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 21:17, 04 Lut 2012 Powrót do góry

Watykan: program papieskiej podróży do Meksyku i na Kubę

Stolica Apostolska opublikowała szczegółowy program papieskiej wizyty w Meksyku i na Kubie. W piątek 23 marca Papież przyleci do León. Tego dnia Benedykt XVI wygłosi jedynie przemówienie powitalne na lotnisku w pobliskim Silao. Później w papieskim programie przewidziano całą dobę na aklimatyzację. Przypomnijmy, że miasto León położone jest niemal 2 tys. m n.p.m. Dopiero w sobotę wieczorem Benedykt XVI spotka się w Guanajuato z prezydentem Meksyku, a następnie z dziećmi. Na niedzielę przewidziano poranną Mszę w León dla przedstawicieli wszystkich diecezji, a wieczorem w tamtejszej katedrze nieszpory z biskupami Meksyku i Ameryki Łacińskiej.

W poniedziałek 26 marca Papież odleci na Kubę. Jeszcze tego samego dnia w Santiago de Cuba odprawi Mszę z okazji 400-lecia kultu Matki Bożej z El Cobre. Samo sanktuarium odwiedzi następnego dnia rano, po czym odleci do Hawany. Tam złoży wizytę prezydentowi Raulowi Castro oraz spotka się z biskupami. W środę 28 marca odprawi Mszę na stołecznym Placu Rewolucji. Po południu odleci do Rzymu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 22:38, 27 Wrz 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:28, 23 Mar 2012 Powrót do góry

Benedykt XVI rozpoczął 23. podróż apostolską

Benedykt XVI jedzie do Meksyku i na Kubę

Benedykt XVI odwiedzi Meksyk w dniach 23-26 marca, a Kubę w dniach 26-28 marca.

[link widoczny dla zalogowanych]


Pełny program podróży Benedykta XVI do Meksyku i na Kubę

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 22:27, 27 Wrz 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 8:12, 26 Mar 2012 Powrót do góry

Meksykański chrzest Benedykta XVI

Papież od razu zdobył serca wiernych, ale nie mógł nie słyszeć zarzutów ofiar ojca Maciela.

BenedyktXVIbył przyjmowany w Meksyku równie gorąco jak niegdyś Jan Paweł II, który pięć razy odwiedzał ten kraj. W piątek i w sobotę na ulicach Léon i Guanajuato witały go tłumy, które zdawały się zaprzeczać tezie, że Meksyk potrzebuje nowej ewangelizacji.

W ostatniej dekadzie z tutejszego Kościoła katolickiego odeszło jednak kilka procent wiernych, rośnie popularność zielonoświątkowców, kwitną zakazane kulty, np. śmierci, wielkie miasta się ateizują.

Wdodatku Meksyk szczególnie boleśnie dotknął skandal pedofilski w Kościele katolickim. Wywołał go nieżyjący już założyciel potężnego zgromadzenia Legionistów Chrystusa Marcial Maciel, przez dziesiątki lat cieszący się w Watykanie ślepym zaufaniem mimo oskarżeń płynących od jego ofiar.

W programie trzydniowej wizyty papieża w Meksyku, pierwszej w tym kraju, drugiej w Ameryce Łacińskiej (w2007 r. odwiedził Brazylię) zabrakło jednak spotkania z ofiarami Maciela. Dwie z nich, byli legioniści José Barba i Alberto Athié, zorganizowali w sobotę konferencję prasową połączoną zprezentacją książki „La voluntad de no saber" (Wola niewiedzy), będącej jednym wielkim aktem oskarżenia wobec Maciela. Według autorów zawarte w niej dokumenty mogłyby przeszkodzić w beatyfikacji Jana Pawła II, gdyby dotarły na czas do postulatorów.

Choćby list Athié z 1999 r. do Josepha Ratzingera, wówczas prefekta Kongregacji Nauki Wiary, który miał mu odpowiedzieć, że niestety nie może niczego zrobić w jego sprawie, bo Maciel to „osoba szczególnie ukochana przez Jana Pawła II". Gdy kardynał Ratzinger został papieżem, nakazał Macielowi usunąć się w cień i pokutować za grzechy.

Benedykt XVI wprawdzie apelował w sobotę w Meksyku o zapewnienie dzieciom warunków do życia „w pokoju i bez przemocy", ale miał na myśli wojnę, jaką rozpętały w tym kraju kartele narkotykowe, walczące ze sobą nawzajem, z wojskiem, policją, władzami lokalnymi i całym państwem.

W poniedziałek Benedykt XVI jedzie na Kubę, gdzie spotkania z nim usilnie domagała się z kolei opozycja. Jeśli chodzi o lokalny Kościół, to od wizyty Jana Pawła II na wyspie w 1998 r. jego pozycja tak bardzo się umocniła, że stał się jedyną pozasystemową instytucją upoważnioną do dialogu z komunistycznym reżimem. Często skutecznego, bo doprowadził do uwolnienia w latach 2010 – 2011 około 130 więźniów politycznych. Ale też do otwarcia pierwszego od pół wieku seminarium duchownego, odbudowy popadających w ruinę świątyń czy pielgrzymki patronki Kuby po wyspie.

Kuba nie stała się jednak przez to bardziej demokratyczna. – Jeśli Benedykt XVI rzeczywiście nie spotka się z opozycją, popełni błąd. Będzie to cios dla walki o demokrację, ale zaszkodzi też samemu Kościołowi – mówi „Rz" Angel de Fana, szef działającej w Miami antycastrowskiej organizacji Plantados hasta la Libertad y la Democracia en Cuba, który spędził 16 lat w więzieniach Fidela Castro. Natomiast rozmawiając z braćmi Castro, papież wyśle jego zdaniem światu mylący sygnał, że na wyspie zachodzą jakieś pozytywne zmiany.

Rzeczpospolita
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 22:23, 27 Wrz 2022, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 8:24, 26 Mar 2012 Powrót do góry

Dlaczego papież nie spotka się z ofiarami ks. Maciela

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi oświadczył, że ofiary pedofilii i molestowania ze strony meksykańskiego księdza Marciala Maciela Degollado, założyciela zgromadzenia Legioniści Chrystusa, zbyt "napastliwie" domagały się spotkania z Benedyktem XVI.

Postawę ofiar zmarłego w 2008 r. duchownego ks. Lombardi wskazał jako jeden z powodów tego, że do takiego spotkania nie dojdzie podczas trwającej obecnie wizyty papieża w Meksyku.

Ks. Maciel przez kilkadziesiąt lat wykorzystywał dzieci, również swoje własne, oraz seminarzystów. Był to największy skandal seksualny w Kościele.

Ofiary Maciela domagały się kilkakrotnie rozmowy z Benedyktem XVI. Jednak już na tydzień przed pielgrzymką watykański rzecznik poinformował, że nie należy oczekiwać takiego spotkania, głównie dlatego, że o jego organizację nie poprosili meksykańscy biskupi.

Do sprawy tej ksiądz Lombardi powrócił w czasie briefingu w mieście Leon po drugim dniu papieskiej pielgrzymki.

Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej uznał za niesprawiedliwe stawiane przez ofiary Maciela zarzuty, że obecny papież jeszcze jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary od 1998 roku wiedział o jego czynach i nie podjął przez lata żadnych działań. Benedykt XVI ukarał go w 2006 roku, a więc na początku pontyfikatu, nakazując mu życie w izolacji i modlitwie.

Odnosząc się do postulatu organizacji spotkania ofiar z Benedyktem XVI ks. Lombardi stwierdził, że o podobne rozmowy w innych krajach wnioskowali biskupi. "Były one przygotowywane i były elementem procesu dialogu i pomocy, w jaki zaangażowany był Kościół" - oświadczył ks. Lombardi. Przypomniał, że w niektórych krajach, na przykład w Portugalii i we Francji, Benedykt XVI nie spotkał się z ofiarami pedofilii.

Następnie rzecznik Watykanu ocenił, że ofiary księdza Maciela z "napastliwością" domagały się spotkania. "Była w tym też pewna dwuznaczność; mówiło się, że chce się spotkania z papieżem, ale nie chciało się go posłuchać w głęboki sposób" - dodał ks. Lombardi.

Stanowczo odrzucił stawiane papieżowi zarzuty braku reakcji na sygnały od ofiar założyciela Legionistów Chrystusa, napływające do Watykanu. "To odnosi się także do Jana Pawła II, który nie zdawał sobie sprawy z podwójnego życia, mrocznej strony Maciela. W tej sprawie złożono uroczystą deklarację podczas procesu beatyfikacyjnego (papieża)" - oznajmił ksiądz Lombardi.

- Dwaj papieże zawsze opowiadali się po stronie prawdy i przejrzystości w tej sprawie - zapewnił.

Zauważa się, że w dniach papieskiej pielgrzymki do Meksyku ukazała się książka ofiar ks. Marciala Maciela Degollado, zaprezentowana przez nie w mieście Leon, gdzie przebywa Benedykt XVI. Były ksiądz Alberto Athie oraz ofiary wykorzystywania Jose Barba i Francisco Gonzalez w książce "La Voluntad de no Saber" (Wola, by nie wiedzieć) opublikowali 200 dokumentów, relacji i skarg, jakie przez lata kierowano do Watykanu i które według nich pozostawały bez odpowiedzi przy całkowitym milczeniu episkopatu Meksyku.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 22:29, 27 Wrz 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:54, 30 Mar 2012 Powrót do góry

Z podróży na Kubę, relacja ze spotkania z ... :

Fidel Castro zapytał papieża Benedykta o powody ostatnich zmian w liturgii, o jego rolę i problemy światowej

Image

Animowane spotkanie: Castro podobno pytał Papieża o zmiany w liturgii podczas II Soboru Watykańskiego i o jego rolę

Po mszy Benedykt spotkał się przez około pół godziny z Castro, wykształconym przez jezuitów ministrantem, który stał się przywódcą rewolucji.

Jego goszczenie papieża Jana Pawła II w 1998 r. było punktem zwrotnym w stosunkach Kościoła z Kubą.

Rzecznik Watykanu, jezuita, ojciec Federico Lombardi , powiedział, że obserwował dwóch mężczyzn, a ich rozmowa wydawała się bardzo ożywiona.

Papież powiedział, że Castro, który wychował się jako katolik, zapytał o przyczyny zmian w liturgii po Soborze Watykańskim II, o rolę Papieża i o myślenie Papieża o szerszych kwestiach filozoficznych ciążących dziś na umysłach ludzi .

Na spotkanie Castro przyprowadził swoją żonę Dalię i dwóch swoich synów.

A ponieważ zmian nie rozumie, poprosił Papieża o podesłanie książek, które mu tę sprawę wyjaśnią.

(sporo zdjęć do obejrzenia na stronie)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 22:13, 27 Wrz 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:24, 31 Mar 2012 Powrót do góry

Caritas: porzućmy romantyczne wyobrażenia o Kubie, odkryjmy biedę

Świat toleruje kubański reżim, wierząc, że choć Kubańczycy nie mają swobód obywatelskich, mogą jednak korzystać ze zdobyczy socjalizmu, takich jak dobra edukacja, służba zdrowia czy opieka społeczna. Prawda jest jednak zupełnie inna. Zdecydowana większość społeczeństwa żyje tam w skrajnej nędzy. Zwraca na to uwagę Ryan Worms, rzecznik prasowy Caritas Internationalis, który z okazji papieskiej podróży wizytował dzieła prowadzone wśród potrzebujących przez kubańską Caritas.

„Kuba zaskoczyła mnie skrajnym ubóstwem niektórych grup społecznych. W świecie pokutuje jeszcze romantyczna wizja rewolucji kubańskiej, która przyniosła społeczeństwu udogodnienia socjalne. Ja widziałem na Kubie skrajną biedę. Nieco wcześniej byłem na Haiti. Na Kubie spotykamy się z podobną biedą, tylko że jest ona lepiej ukrywana. W tym kontekście rośnie znaczenie działalności tamtejszej Caritas. Kościół dociera bezpośrednio do najbardziej potrzebujących. Najbiedniejszą grupą są emeryci. Średnia emerytura to 240 pesos, czyli 6-8 dolarów, na miesiąc. Przy kubańskich cenach z tego nie da się wyżyć. Dlatego praktycznie w każdej parafii istnieją stołówki, w których najbiedniejsi otrzymują darmowe posiłki. Bez tej konkretnej pomocy Kościoła wiele osób pozostawałoby praktycznie bez jedzenia. Z emerytury starczyłoby im bowiem na jeden, dwa posiłki w tygodniu, nic więcej” – powiedział papieskiej rozgłośni rzecznik prasowy Caritas Internationalis.

Rzecznik Caritas Internationalis podkreśla, że kubański Kościół nie ma dla swej charytatywnej działalności żadnych podstaw prawnych. Wszystko zależy od dobrej woli reżimu. Na razie współpraca przebiega jednak dobrze, ponieważ jest jasne, że działalność Caritas nie ma na celu konfrontacji, przeciwnie, w sposób wymierny pomaga społeczeństwu.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 22:01, 27 Wrz 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)