Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Positio w procesie beatyfikacyjnym ks. Blachnickiego Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:45, 02 Lut 2013 Powrót do góry

Zakończyły się prace nad Positio w procesie beatyfikacyjnym ks. Blachnickiego

Zakończyły się prace nad Positio w procesie beatyfikacyjnym ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie. Jak poinformował metropolita katowicki, dokument będący obszerną syntezą materiałów zebranych podczas procesu beatyfikacyjnego zostanie wkrótce wydrukowany i przekazany do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

„Kiedy prowadzi się proces w diecezji, zwieńczeniem tego procesu jest właśnie opracowanie Positio, co zostało wreszcie zakończone – mówił abp Wiktor Skworc. – Liczy ona ponad 900 stron, będzie drukowana w Rzymie i zostanie oficjalnie przekazana do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która na podstawie tego dokumentu rozpocznie swoje prace, dyskusje i analizy co do heroiczności cnót, co do doktryny. A my w naszej archidiecezji musimy podjąć modlitwę” – dodał metropolita.

Proces beatyfikacyjny ks. Franciszka Blachnickiego toczy się od 2002 r.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 16:37, 06 Gru 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:43, 27 Lut 2013 Powrót do góry

Czekamy na cud!

Dokładnie 26 rocznicę śmierci ks. Franciszka Blachnickiego rozpoczął się kolejny etap jego procesu beatyfikacyjnego.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc złożył na ręce prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato positio, czyli opis życia, sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. To ważny krok w jego procesie beatyfikacyjnym, który rozpoczął się 9 grudnia 1995 r.

Teraz mogą rozpocząć pracę wyznaczeni przez Kongregację teolodzy konsultorzy i historycy. Prace nie rozpoczną się od razu po złożeniu positio, gdyż to nie jedyny kandydat na ołtarze, zgłoszony do Kongregacji. Proces beatyfikacyjny zakończy decyzja papieża o ogłoszeniu heroiczności cnót Sługi Bożego, który będzie odtąd nosił tytuł venerabilis, czyli czcigodny. Ks. Adam Wodarczyk, postulator procesu beatyfikacyjnego i moderator generalny Ruchu Światło – Życie zwraca uwagę jak bardzo trudno było streścić bogaty życiorys ks. Blachnickiego na wymaganych przez Kongregację tysiącu stronach.

Franciszek Blachnicki, który urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku, jest duchowym ojcem Ruchu Światło – Życie. Założył również Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, czyli ruch trzeźwościowy, oraz Instytut Niepokalanej Matki Kościoła. Sługa Boży jest też autorem Planu Wielkiej Ewangelizacji. Zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu w Niemczech. Od 2000 roku jego grób znajduje się w kościele Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem.

Abp Skworc, który wziął udział w ostatniej audiencji generalnej papieża Benedykta XVI, zaznacza jak ogromne wyzwanie stoi teraz przed całą archidiecezją. Każdego z jej mieszkańców zaprasza do modlitwy o cud za wstawiennictwem ks. Blachnickiego. – Cały czas czekamy na osoby, które mogą zaświadczyć o niewytłumaczalnych uzdrowieniach dokonanych za pośrednictwem ks. Franciszka Blachnickiego. Mamy już sporo takich zgłoszeń, lecz w stosunku do żadnego z nich nie rozpoczął się jeszcze proces potwierdzający jego prawdziwość – wyznaje ks. Wodarczyk. Osoby, które brały udział w opracowaniu historii życia ks. Blachnickiego dodają, że gdyby za cud uzdrowienia można było uznać wyzwolenie z alkoholizmu, to można by przedstawić ich bardzo dużo. Nie jest ono jednak traktowane jako cud, lecz łaska.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 16:36, 06 Gru 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 15:20, 12 Wrz 2013 Powrót do góry

Więcej tematów o założycielu Ruchu Światło-Życie tu:

http://www.traditia.fora.pl/nowa-wiosna-kosciola-posoborowego,31/ruch-swiatlo-zycie-zblizenie-katolicko-protestanckie,226-15.html#47608


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 16:35, 06 Gru 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 16:35, 06 Gru 2016 Powrót do góry

Posłowie chcą upamiętnić ks. Franciszka Blachnickiego

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Upamiętnienia specjalną uchwałą postaci ks. Franciszka Blachnickiego, twórcy ruchu oazowego, w 30. rocznicę jego śmierci chce grupa posłów-sympatyków Ruchu Światło-Życie.

Ich zdaniem, Sejm RP powinien oddać hołd "wielkiemu patriocie, żołnierzowi, duchownemu i działaczowi społecznemu" oraz docenić "jego wkład w rozwój moralny wielu pokoleń".

Projekt jest inicjatywą grupy posłów należących m.in. do parlamentarnego zespołu członków i sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Sprawozdawcą projektu ma być przewodniczący tego zespołu, poseł Robert Telus (PiS).

W uzasadnieniu projektu przypomniano, że 27 lutego 2017 przypadnie 30. rocznica śmierci "wielkiego patrioty i społecznika zaangażowanego w rozwój duchowy polskiego społeczeństwa".

Posłowie przypominają, że ks. Franciszek Blachnicki poświęcił całe swoje życie dobru ojczyzny. "Walczył jako żołnierz w kampanii wrześniowej, działał w konspiracji, był osadzony w obozie koncentracyjnym, prześladowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa. Jego działalność społeczna oparta była na uniwersalnych wartościach, kształtowała postawy moralne narodu. Jako twórca Ruchu Światło – Życie wychowywał młodzież i dorosłych w duchu patriotyzmu, moralności i odpowiedzialności" - zaznaczono w projekcie uchwały.

Dlatego Sejm RP - doceniając zasługi ks. Blachnickiego "dla Narodu Polskiego oraz jego wkład w rozwój moralny wielu pokoleń" – powinien oddać cześć jego pamięci.

Ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987) podczas II wojny światowej walczył jako ochotnik w kampanii wrześniowej. Brał też udział w tworzeniu konspiracji antyhitlerowskiej w ramach Polskiej Organizacji Partyzanckiej i Związku Walki Zbrojnej. Był aresztowany przez gestapo, osadzony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, skazany na karę śmierci, więziony następnie w więzieniach i obozach III Rzeszy.

W oczekiwaniu na wykonanie wyroku odkrył drogę wiary. Po ułaskawieniu był więziony w oflagach III Rzeszy, a po zakończeniu wojny wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, które ukończył w 1950 r.

W projekcie uchwały podkreśla się, że był wizjonerem nowego ładu w Europie („post-sovieticum”), kwestionującego pojałtański system podporządkowania ZSRR wschodniej części naszego kontynentu, przygotowującego ludzi gotowych przyjąć odpowiedzialność za życie swoich narodów w nowej rzeczywistości.

Był także inicjatorem współpracy suwerennych narodów europejskich w latach 80. oraz twórcą Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów – stowarzyszenia skupiającego Polaków i przedstawicieli innych narodów Europy Środkowo-Wschodniej wokół idei tzw. suwerenności wewnętrznej bazującej na personalizmie chrześcijańskim.

Ks. Blachnicki był jednym z najdłużej prześladowanych duchownych katolickich w czasach PRL. Zorganizowano przeciwko niemu wiele prowokacji. W stanie wojennym rozsyłano za nim listy gończe i postawiono mu zarzut zdrady kraju. Jego działalność społeczno-patriotyczna była rozpracowywana przez polskie i niemieckie służby bezpieczeństwa. Został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1994) i Krzyżem Oświęcimskim (1995).

Ks. Blachnicki był też wybitnym teologiem pastoralistą, profesorem KUL. Formy jego działalności duszpasterskiej były wspierane przez kard. Karola Wojtyłę – Jana Pawła II, którego zainspirowały do podjęcia idei Światowych Dni Młodzieży.

Ks. Blachnicki był także działaczem trzeźwościowym, twórcą Krucjaty Wstrzemięźliwości, a następnie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, zrzeszającej setki tysięcy abstynentów i propagującej styl życia wolny od nałogów i uzależnień.

Ruch Światło-Życie został założony przez ks. Blachnickiego w latach 50. Jego celem była formacja dojrzałych chrześcijan, przeżywających swą wiarę w sposób głęboki i żywy. W ciągu kilkudziesięciu lat przez ruch oazowy przeszło kilka pokoleń młodych katolików.

4 listopada 1987 Fundacja Jana Pawła II w Rzymie przyznała Ruchowi Światło-Życie nagrodę „za bezprecedensową w Europie Środkowej pracę nad formacją religijną i moralną polskiej młodzieży, zmierzającą do ukształtowania w niej postawy pełnej odpowiedzialności za życie Kościoła i własnego narodu”.

Obecnie w Polsce w Ruch Światło-Życie zaangażowanych jest 90-100 tys. osób, z czego ok. 35 tys. to małżonkowie zgromadzeni w kręgach Domowego Kościoła, a reszta to grupy dziecięce oraz dorośli formujący się w tzw. Oazie Dorosłych.

Ruch rozwija się w 40 krajach na wszystkich kontynentach, m.in. w Chinach, Filipinach, Turkmenistanie, Afryce, Kenii, Zambii, Brazylii i Boliwii.

Trwający obecnie proces beatyfikacyjny kapłana jest bliski ukończenia. 30 września 2015 roku papież Franciszek podpisał dekret Kongregacji ds. Kanonizacyjnych stwierdzający heroiczność cnót czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 22:57, 28 Lut 2023, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:56, 14 Mar 2023 Powrót do góry

Ustalenia IPN otwierają drogę do uznania ks. Blachnickiego za męczennika. Będzie beatyfikacja bez uznania cudu?

Image

Ustalenia śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie śmierci księdza Franciszka Blachnickiego otwierają drogę do uznania go za męczennika reżimu komunistycznego – powiedział KAI arcybiskup metropolita katowicki, Wiktor Skworc.

Abp Skworc przypomniał, że ks. Franciszek Blachnicki był kapłanem diecezji katowickiej, zmarł 27 lutego 1987 roku, a ustalenia IPN są rezultatem długiego i żmudnego dochodzenia. „Był zawsze traktowany jako wróg przez system komunistyczny, ale nie przypuszczaliśmy, że ten posunie się on aż do takiej zbrodni i to w okresie, kiedy system ten chylił się do upadku - otrucia człowieka, jego eliminacji z życia społecznego. I można jedynie przypuszczać, jak bardzo zagmatwane było dochodzenie do prawdy, bo przesłuchano nowych świadków. Były specjalistyczne badania, ale przede wszystkim dziękujemy za ten wysiłek, dochodzenia do prawdy” – powiedział arcybiskup metropolita katowicki.

Abp Skworc zwrócił uwagę, że przedstawione dzisiaj ustalenia IPN pozwolą na zmianę kwalifikacji prowadzonego procesu beatyfikacyjnego, zakończonego w fazie diecezjalnej w roku 2015. Dokumentacja – tzw. Positio znajduje się od tej pory w Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Metropolita katowicki zaznaczył, że trzeba będzie jeszcze poczekać na bardziej szczegółowe informacje, których będzie wymagała Stolica Apostolska. Dotychczas czekano na cud, za wstawiennictwem Sługi Bożego, ale mimo różnych zgłoszeń nie było takiego wydarzenia, które spełniałoby wymagane kryteria. „Było to znakiem, że pewnie on nie potrzebuje cudu, bo był męczennikiem i wtedy droga do jego beatyfikacji może być otwarta w inny sposób - jego ofiarą życia” – powiedział KAI abp Wiktor Skworc.

[link widoczny dla zalogowanych]

Zobacz: Nasz serwis specjalny, poświęcony ks. Blachnickiemu

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 13:05, 14 Mar 2023 Powrót do góry

Ksiądz Blachnicki został zamordowany. Znamy wyniki śledztwa IPN. Przyczyna śmierci – otrucie

Image

Jak wynika z najnowszych ustaleń IPN, ks. Blachnicki umarł na skutek otrucia. Ustalenia te, są wynikiem wznowionego w 2020 roku śledztwa w sprawie okoliczności śmierci niezłomnego kapłana, założyciela ruchu Światło-Życie. Postanowieniem z 6 lipca 2006 roku prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach umorzył śledztwo w sprawie zabójstwa księdza przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego poprzez podanie mu trucizny. Śledztwo umorzono wskutek braku danych dostatecznie uzasadniających popełnienie takiego przestępstwa. Na wznowienie śledztwa przyszło nam czekać kilkanaście lat. Komunikat o wznowieniu śledztwa pojawił się 4 maja 2020 r. na głównej stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej. Dziś poznaliśmy wyniki śledztwa. „Nie ulega żadnej wątpliwości, dziś w wyniku prowadzonego bardzo skrupulatnie śledztwa, że ksiądz Franciszek Blachnicki został zamordowany. Został otruty” – oznajmił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Ksiądz Franciszek Blachnicki urodził się w 1921 r. w Rybniku. W październiku 2015 r. papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności jego cnót. Był twórcą Ruchu Światło-Życie, ważnej inicjatywy odnowy Kościoła katolickiego po Soborze Watykańskim II. Podczas okupacji walczył z niemieckim najeźdźcą. Był więźniem obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Został skazany na śmierć, jednak później był ułaskawiony i siedział w więzieniu. Po wojnie założył ruch abstynencki – Krucjatę Wyzwolenia Człowieka. Jako bardzo ważna osoba Kościoła, szczególnie dla młodych, był stale prześladowany przez komunistyczne władze. Po wydaniu listu gończego uciekł do Niemiec.

IPN w śledztwie jednoznacznie wykazał, że ksiądz był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa za pośrednictwem jego najbliższych współpracowników.
Zgodnie z ustaleniami śledczych chodzi o małżeństwo Jolanty i Andrzeja Gontarczyków.

Śledztwo IPN z lat 2001-2005 wykazało, że małżeństwo Gontarczyków przebywając w latach 80. w RFN działało jako agenci SB, realizując zadania dla XI Wydziału (zajmującego się zwalczaniem dywersji ideologicznej) I Departamentu MSW – Jolanta Gontarczyk jako TW „Panna”, zaś Andrzej Gontarczyk jako TW „Yon". Jolanta Gontarczyk w 1977 r. została zwerbowana do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa w Łodzi jako tajny współpracownik.

Małżeństwo agentów SB blisko przyjaźniło się z ks. Franciszkiem Blachnickim - więźniem obozów koncentracyjnych, wyjątkowo prześladowanym przez SB, który w 1987 roku zmarł w RFN. Ks. Blachnicki był znany jako założyciel Ruchu Światło-Życie.

Śledztwo w sprawie okoliczności śmierci ks. Franciszka Blachnickiego zostało umorzone w 2006 r. przez prokurator Ewę Koj, jednak na wniosek posła Prawa i Sprawiedliwości Tomasza Rzymkowskiego do prokuratora generalnego śledztwo zostało wznowione. Prokuratura ponownie zajęła się badaniem sprawy małżeństwa komunistycznych agentów Andrzeja i Jolanty Gontarczyków, działającymi pod pseudonimami „Yon” i „Panna”. To właśnie małżeństwo było ostatnimi osobami, z jakimi kontaktowała się ofiara tuż przed śmiercią. Oficerami prowadzącymi Gontarczyków byli Waldemar Mendzelewski, Robert Grochala, nadzorowali Henryk Bosak, Henryk Wróblewicz i Aleksander Makowski.

Jak pisaliśmy na łamach portalu Niezalezna.pl, wszystko wskazuje na to, że znana w kręgach „równościowych” aktywistów Jolanta Lange, która w 2006 r. zmieniła nazwisko z Gontarczyk (po mężu Andrzeju) na rodowe po rodzinie ojca, przez lata mogła liczyć na parasol ochronny ze strony bliskich jej polityków Platformy Obywatelskiej.

(...)


„Człowiek staje się piękny i szlachetny, jeśli żyje w prawdzie” - to słowa księdza Franciszka Blachnickiego

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 13:08, 14 Mar 2023 Powrót do góry

Kulisy morderstwa ks. Blachnickiego. Jeden z oficerów prowadzących małżeństwo agentów to postać broniona przez PO

Jak wynika z najnowszych ustaleń IPN, ks. Blachnicki umarł na skutek otrucia. Oficerami prowadzącymi małżeństwo Gontarczyków (agentów SB, a zarazem ostatnie osoby, z którymi ks. Blachnicki rozmawiał przed śmiercią) byli Waldemar Mendzelewski i Robert Grochala, a nadzorowali ich Henryk Bosak, Henryk Wróblewicz i Aleksander Makowski. O Aleksandrze Makowskim „Gazeta Polska” pisała wielokrotnie. Pierwszy raz – w 2009 r., po kwerendzie w Instytucie Pamięci Narodowej. Publikujemy fragmenty tej publikacji.

Na rolę Aleksandra Makowskiego w inwigilacji ks. Franciszka Blachnickiego zwrócił uwagę prof. Sławomir Cenckiewicz.

Kiedy SB mordowała x. Franciszka Blachnickiego, a operację realizował Wydział XÎ Departamentu I MSW - to szefem tego wydziału był płk. Aleksander Makowski. Tak, ten, który był bohaterem TVN i PO po 2006 r. PO nawet stanęła w jego obronie, kiedy okazało się, że był źródłem osobowym WSI na odcinku afgańskim. Przeczytajcie antyraport Platformy o likwidacji WSI… Ponadto w czasach rządów PO Makowski miał w prokuraturze status pokrzywdzonego w związku z raportem o likwidacji WSI. Topowi dziennikarze robili z nim wywiady i publikowali książki… wstyd! Niesamowite konteksty i historie… ta historia wciąż trwa!

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 13:21, 14 Mar 2023 Powrót do góry

Konferencja prasowa w sprawie śledztwa dotyczącego śmierci ks. Franciszka Blachnickiego (nagranie)

http://www.traditia.fora.pl/historia,163/konferencja-w-sprawie-sledztwa-smierci-ks-blachnickiego,17695.html
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)