Forum Nauka Kościoła Katolickiego Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Abp Becciu: popularność Franciszka, o pedofilii i abp Vigano Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30875 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 9:24, 09 Cze 2013 Powrót do góry

Abp Becciu: popularność Franciszka wynika z ofiary Benedykta

Image

Popularności Papieża Franciszka nie da się wytłumaczyć, bez uwzględnienia ofiary, jaką z miłości do Chrystusa i Kościoła złożył Benedykt XVI – powiedział substytut watykańskiego sekretariatu stanu abp Angelo Becciu w wywiadzie dla dziennika L’Unione Sarda.

Zaznaczył on, że piękno Kościoła nie polega na przeciwstawianiu jednego Papieża drugiemu, lecz na ich komplementarności. Wielkość Papieża nie zależy od jego popularności, lecz od wierności temu, czego domaga się od niego Chrystus w tym określonym momencie dziejów – podkreślił watykański hierarcha. Ujawnił on, że Franciszek nie przejmuje się żadnymi strategiami, lecz zdaje się na moc Słowa Bożego, które może odnowić wszystko wbrew jakimkolwiek schematom.

Papież jest zdecydowany na reformę Kurii Rzymskiej – dodał abp Becciu. – Już ją rozpoczął swoimi gestami. Przekonał nas do wyboru skromniejszego stylu życia, bardziej kolegialnego sprawowania władzy i odwagi skupiania się na tym, co jest istotą Ewangelii – powiedział substytut Sekretariatu Stanu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 16:32, 13 Lis 2019, w całości zmieniany 6 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30875 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:47, 29 Wrz 2018 Powrót do góry

Kard. Becciu: papieża atakują tradycjonaliści

Image

Ataki na papieża Franciszka pochodzą od tych, którzy deklarują się jako katolicy i chcą bronić tradycyjnych wartości – uważa prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu. Dodaje, że „wartością dla tradycjonalistów powinna być właśnie wierność papieżowi”.

– Jakiej więc wierności tradycji chcą nas uczyć? Tylko dla liturgii i pewnych przepisów? Czy nie zdradzają istoty Kościoła, jaką jest trwanie w jedności, trwanie w komunii? – pyta retorycznie włoski purpurat w programie „Soul” włoskiej telewizji Tv2000, który zostanie nadany 29 września.

Przypomina słowa, które usłyszał od jednego z francuskich biskupów: „Pomyliliśmy się. Aby uczynić wiarę bardziej intelektualną i czystszą, znieśliśmy wszystkie procesje i [kult] świętych. Dzisiaj nie mamy ani intelektualistów, ani prostego ludu”. – Włoscy biskupi potrafili oczyścić swe święta patronalne. Wciąż jest wiele do zrobienia, ale tak właśnie powinniśmy działać. Nie znosić i likwidować, tylko przyzwyczajać chrześcijan do stawiania świętych na właściwym miejscu – zauważył kard. Becciu.

Odniósł się także do zjawiska pedofilii, wobec którego „nie możemy być tolerancyjni i nie dostrzegać jej potworności”. – Nie do pomyślenia było, że ten brud tak się rozpowszechni. To plaga, która spowodowała kryzys, także co do typu Kościoła, jaki dotychczas kształtowaliśmy. Musimy być bardziej surowi w doborze księży i wykorzystywać zdobycze współczesnej nauki, takie jak pogłębiony test psychologiczny dla wszystkich seminarzystów – wskazał prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Mówiąc o watykańsko-chińskim porozumieniu w sprawie nominacji biskupich wyznał, że dla niego jest to dobra wiadomość, gdyż „w końcu tylu katolików czuje się zjednoczonych w jednej rodzinie, mając za punkt odniesienia Rzym i papieża”. – Niektórzy mogą powiedzieć: „Jak to? Najpierw żądacie od nas wierności Ewangelii i papieżowi, a później zawieracie porozumienia z naszymi prześladowcami?”. Ale to dzięki ich cierpieniom, ich wierności Kościołowi nadal istnieje on w Chinach i dzięki nim mieliśmy siłę do zawarcia porozumienia z rządem chińskim. Prosimy tych, którzy byli wierni o [jeszcze jedno] poświęcenie: o zapomnienie i przyjęcie z miłością braci, bo przecież są oni braćmi – powiedział hierarcha.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 20:02, 16 Maj 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30875 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:52, 29 Wrz 2018 Powrót do góry

Odnośnie ataków o czym mówi kard. Becciu to chodzi o listy emerytowanego abp Carla Marii Vigano odnośnie tuszowania zjawiska pedofilii.

Pełny tekst listu księdza arcybiskupa Vigano (pierwszy list) (tłumaczenie)
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Viganò w nowym oświadczeniu: "Czy Chrystus może stać się niewidzialny dla swojego wikariusza?"
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Nowy list abp. Vigano. Pełny tekst w języku polskim

Publikujemy pełne tłumaczenie najnowszego listu arcybiskupa Carla Marii Vigano, który ponad miesiąc temu w obszernym Świadectwie ujawnił niezwykle gorszące szczegóły tuszowania homoseksualnych nadużyć byłego kardynała Theodore McCarricka.

Tytularny arcybiskup Ulpiany
Nuncjusz apostolski
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]Te informacje są naprawdę szokujące! W 11- stronicowym oświadczeniu były nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych (w latach 2011-2016) arcybiskup Carlo Maria Viganò stwierdza, że papież Benedykt XVI tuż przed swoją rezygnacją nałożył na kardynała McCarricka surowe sankcje kanoniczne, ale… Franciszek po swoim wyborze uchylił je, i to mimo, że nuncjusz osobiście rozmawiał z nim o powadze zarzutów wobec byłego metropolity Waszyngtonu. Jakby tego było mało arcybiskup podkreśla, że papież Franciszek nie tylko „krył McCarricka”, ale także uczynił go „zaufanym doradcą”.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 10:42, 29 Wrz 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30875 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:05, 29 Wrz 2018 Powrót do góry

Arcybiskup Vigano publikuje kolejne świadectwo. Padają bardzo mocne słowa

Image

W czwartek katolickie portale opublikowały nowy list arcybiskupa Carla Marii Vigano, który ponad miesiąc temu w obszernym Świadectwie ujawnił niezwykle gorszące szczegóły tuszowania homoseksualnych nadużyć byłego kardynała Theodore McCarricka. Kolejne wystąpienie byłego nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych datowane jest na 29 września, czyli liturgiczne wspomnienie świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała.

W liście, znacznie krótszym od pierwszego, pozostający w ukryciu arcybiskup Vigano odnosi się do reakcji Franciszka na Świadectwo z sierpnia 2018. Z jednej strony papież stwierdził bowiem, że nie powie na ten temat ani słowa i wezwał dziennikarzy do samodzielnej interpretacji listu. Z drugiej zaś, w trakcie publicznych przemówień, raz po raz formułuje niejednoznaczne stwierdzenia, które interpretowane są jako odpowiedź na dokument – druzgocący w swej wymowie, zawierający liczne bardzo poważne oskarżenia wobec wysokich rangą urzędników kurii rzymskiej, w tym samego Franciszka.

„W czterostronicowym dokumencie były nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych odpowiada również na ostatnie homilie, w których papież zdaje się wcielać się w rolę Chrystusa, równocześnie ukazując Viganò jako diabolicznego wielkiego oskarżyciela” – komentuje portal Life Site News, który zamieszcza pełny tekst nowego Świadectwa.

„Czy Chrystus może stać się niewidzialny dla swojego wikariusza? A może ten jest kuszony, by próbował wyręczać naszego jedynego Mistrza i Pana?” – pisze arcybiskup Viganò nawiązując do ewangelicznej sceny, gdy święty Piotr, w obliczu burzy zagrażającej łodzi, na której przebywają uczniowie wraz z Panem Jezusem, budzi Chrystusa, błagając Go o ratunek.

Dawny nuncjusz wyjaśnia też motywację, dla której zdecydował się wyjawić niezwykle gorszące fakty dotyczące hierarchii kościelnej, pomimo obowiązującej go biskupiej tajemnicy. „Celem każdej tajemnicy, w tym tajemnicy pontyfikalnej, jest ochrona Kościoła przed jego wrogami, nie zaś ukrywanie – i tym samym uczestnictwo w zbrodniach popełnionych przez niektórych spośród jego członków” – czytamy w liście.

Ksiądz arcybiskup powtarza też zarzut, iż „od co najmniej 23 czerwca 2013 roku Papież wiedział ode mnie, jak perwersyjny i zły był McCarrick w swych intencjach i działaniach, i zamiast podjąć środki, które podjąłby każdy dobry pasterz, papież uczynił McCarricka jednym ze swoich głównych przedstawicieli w kierowaniu Kościołem, w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych, Kurii, a nawet Chin, jak obecnie widzimy, tak bardzo troszcząc się i niepokojąc o Kościół męczenników” – pisze.

Hierarcha przypomina początkowe twierdzenie papieża, że ​​„nie powie ani słowa” (na temat Świadectwa Vigano), lecz wypomina Franciszkowi, iż ten ​​zaprzecza sam sobie, porównując „własne milczenie z milczeniem Jezusa w Nazarecie oraz przed Piłatem”. Viganò zaś miał zostać postawiony w papieskich wypowiedziach w roli „wielkiego oskarżyciela, szatana, który sieje zgorszenie i podział w Kościele”, chociaż – jak pisze arcybiskup – Franciszek „nigdy nie wymawia [wprost] jego imienia”.

W swym najnowszym liście autor Świadectwa wyraził także zaniepokojenie doniesieniami, iż papież Franciszek odegrał rolę w ukrywaniu lub blokowaniu dochodzeń wobec innych księży i ​​prałatów, w tym ks. Julio Grassiego, brata Mauro Inzolego i kardynała Cormaca Murphy-O'Connora.

Obszerny fragment najnowszego dokumentu dotyczy kardynała Marca Ouelleta, prefekta Kongregacji ds. Biskupów. Arcybiskup Vigano zwraca się do niego wprost, przypominając, iż ma on w swych rękach kluczowe dokumenty dowodzące winy McCarricka i wielu osób w kurii zamieszanych w ukrywanie skandalu. „Wasza Eminencjo, wzywam was, abyście dali świadectwo prawdzie” – apeluje hierarcha. Pisze on także, jak dramatyczną była dla niego decyzja o tak radykalnym wystąpieniu wobec tragedii tysięcy ofiar skrzywdzonych przez nadużycia w Kościele. Decyzja, jak podkreślił, poprzedzona długą modlitwą i namysłem.

„Milczenie pasterzy, którzy mogli zapewnić remedium i zapobiec nowym ofiarom, stało się coraz bardziej nie do obrony, stało się niszczycielską zbrodnią wobec Kościoła” – czytamy. „Zdawałem sobie sprawę z ogromnych konsekwencji, jakie może mieć moje świadectwo, ponieważ to, co zamierzałem ujawnić, dotyczyło następcy samego Piotra. Mimo to zdecydowałem się mówić, aby chronić Kościół, i oświadczam z czystym sumieniem przed Bogiem, że moje świadectwo jest prawdziwe” – napisał abp Vigano.

Zwrócił się on także do wiernych katolików, przywołując swe biskupie motto, zaczerpnięte z Drugiego Listu świętego Pawła do Tymoteusza: Scio cui credidi („Wiem, komu zaufałem” – 2 Tm 1, 12): „Wzbudźcie w sobie akt wiary i całkowitego zaufania do Chrystusa Jezusa, naszego Zbawiciela (…). Jest to czas pokuty, nawrócenia, modlitwy, łaski, dla przygotowania Kościoła, oblubienicy Baranka, do walki i zwycięstwa wraz z Maryją, w Jej walce przeciwko smokowi starodawnemu” – wezwał ksiądz arcybiskup.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

TYLKO U NAS! Pełny tekst listu księdza arcybiskupa Vigano po polsku
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


TYLKO U NAS! Pełny tekst drugiego listu księdza arcybiskupa Vigano po polsku
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Trzeci list arcybiskupa Vigano. Pełny tekst w języku polskim
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30875 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:28, 29 Wrz 2018 Powrót do góry

Abp McCarrick przebywa w klasztorze kapucynów

Image

Były arcybiskup Waszyngtonu, Theodore McCarrick, któremu pod koniec lipca papież Franciszek polecił wycofanie się z wszelkiej posługi i wydarzeń publicznych, przebywa obecnie w kapucyńskim klasztorze świętego Fidelisa w Wiktorii w diecezji Salina. Poinformowała o tym archidiecezja waszyngtońska.

Jak zaznaczono, zgodę na zamieszkanie tam wyrazili prowincjał kapucynów o. Christopher Popravak OFMCap oraz biskup diecezji Salina – Gerald Vincke. Archidiecezja waszyngtońska prosi o poszanowanie prywatności oraz zapewnienie spokoju tamtejszej wspólnocie franciszkanów kapucynów.

28 lipca br. Ojciec Święty przyjął rezygnację 87-leniego abp Theodore’a McCarricka z członkostwa w Kolegium Kardynalskim. Jednocześnie nałożył na niego suspensę ad divinis i nakazał mu prowadzenie życia modlitwy i pokuty w odosobnieniu aż do zakończenia procesu kanonicznego. Wcześniej papież polecił byłemu kardynałowi, by nie wykonywał publicznie posługi kapłańskiej.

Emerytowany arcybiskup Waszyngtonu został oskarżony o molestowanie nieletnich mężczyzn przed 45 laty, gdy był kapłanem diecezji nowojorskiej. Obecnie pojawiły się nowe oskarżenia dotyczące molestowania kleryków w latach osiemdziesiątych.

[link widoczny dla zalogowanych]No cóż? to powinno być wyjaśnione! Co taki arcybiskup myślał nakładając szaty kapłańskie i wychodził do sprawowania Mszy św.? W 2004 r. wyszła u nas w Polsce książka: George Weigel - Odwaga bycia katolikiem, który odsłania kulisy tego wielkiego kryzysu Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych. Stawia wiele pytań, na które nie zawsze jest odpowiedź. Co do listów Abp Vigano to jaki powód miałby ten starszy człowiek już na emeryturze, żeby tak sobie szkodzić? Wydaje mi się to wiarygodne, własnie ze względu na to, że to już emeryt (77 lat), który na tym liście nic nie zyska, a może wiele stracić. Watykan będzie kreował go teraz na kłamce, wichrzyciela lub człowieka niespełna rozumu.

A wszystko zaczęło się od raportu z Pensylwanii. Jak ktoś napisał, "szambo wybiło". Więcej można poczytać tu:

“Wstyd i smutek” – Watykan po raporcie z Pensylwanii

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Greg Burke wydał komunikat w związku z ogłoszeniem we wtorek 14 sierpnia 1300-stronicowego raportu stanowiącego wynik prawie dwuletniego śledztwa prowadzonego przez wielką ławę przysięgłych Pensylwanii.

“W odniesieniu do raportu opublikowanego w tym tygodniu w Pensylwanii, istnieją dwa słowa, które mogą wyrazić uczucia w obliczu tych strasznych przestępstw: wstyd i smutek” – wskazał w komunikacie rzecznik prasowy Watykanu. “Stolica Apostolska traktuje z wielką powagą pracę Śledczej Wielkiej Ławy Przysięgłych Pensylwanii i wytworzony przez nią obszerny Raport Tymczasowy. Stolica Apostolska jednoznacznie potępia molestowanie seksualne nieletnich” – podkreślił.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30875 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:37, 29 Wrz 2018 Powrót do góry

Trudna, bardzo bolesna sprawa, przed tymi problemami, Sodomą i Gomorą jak powiedział publicysta, dziennikarz Tomasz Wiścicki, Kościół katolicki nie ucieknie, stwarza to problem napięć i sporów. Ciekawa rozmowa odsłaniająca wiele kulisów.

STARCIE CYWILIZACJI (odc. 227) - SKANDAL HOMOSEKSUALNY W KOŚCIELE W KOŚCIELE W USA
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=PgExkH186N8


Tu piszą:

- To jest wielkie trzęsienie ziemi. Spowodował je zakaz publicznego sprawowania sakramentów, który kilka tygodni temu otrzymał abp Theodore Edgar McCarrick. Został również wykluczony z kolegium kardynalskiego – mówił ks. prof. Andrzej Kobyliński z Instytutu Filozofii Chrześcijańskiej UKSW.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Herezja homoseksualna

Ideologia homoseksualna skutecznie zmienia nie tylko myślenie ludzi, ale także porządek prawny.

Kościół od początku swego istnienia musiał mierzyć się z różnymi herezjami. Dzisiaj raczej unika się słów „herezja”, „heretycy”. Wiadomo – polityczna poprawność! Niemniej jednak herezje, które zagrażają Kościołowi od wewnątrz, istnieją także dzisiaj. Papież Franciszek mówi o herezji neopelagianizmu i neognostycyzmu. Sadzę jednak, że dużo bardziej realną i niebezpieczną jest herezja homoseksualna. Przez 2 tys. lat wydawało się, że wszystko jest jasne. Stary i Nowy Testament dość jednoznacznie wskazują, że akty homoseksualne to zboczenie i grzech. Tradycja i Magisterium Kościoła były w tej kwestii zgodne. Lecz w ostatnich latach coś zaczęło się zmieniać. Ideologia homoseksualna skutecznie zmienia nie tylko myślenie ludzi, ale także porządek prawny. W konsekwencji zmienia się znaczenie tak podstawowych słów jak: małżeństwo, rodzina, płeć.

Homoseksualny punkt widzenia ujawnia się coraz bardziej wewnątrz Kościoła. W wielu środowiskach kościelnych istnieją rzeczywiste lobby homoseksualne, które – jak się wydaje – cierpliwie i systematycznie pracują nad radykalną zmianą nauczania nt. tej kwestii. Na internetowych stronach „La Nuova Bussola Quottidiana” ukazał się po włosku ciekawy wywiad z ks. Andrzejem Kobylińskim. Polski duchowny zauważa, że Kościół jest coraz głębiej podzielony w kwestii stosunku do tej ideologii. Nieoczekiwanie doszliśmy do sytuacji, w której w praktyce nie ma zgody co do trzech podstawowych kwestii. Po pierwsze, moralna ocena aktów homoseksualnych. Po drugie, stosunek do tzw. małżeństw homoseksualnych i adopcji dzieci przez takie pary. Po trzecie, dopuszczanie osób homoseksualnych do święceń kapłańskich, a potem do święceń biskupich. Ks. Kobyliński stawia tezę, że problem relacji pomiędzy homoseksualizmem a kapłaństwem jest fundamentalny dla przyszłości Kościoła. Bo nie chodzi tu tylko o jakiś osobisty nieład, grzech. Z kapłaństwem są ściśle związane inne sakramenty. Stąd ideologia homoseksualna w Kościele zmierza do zmiany logiki sakramentalnej. Ks. Kobyliński wskazuje na badania, z których wynika, że mamy do czynienia z „heteroseksualnym exodusem z kapłaństwa”. Chodzi o to, że są środowiska, w których heteroseksualni kandydaci do kapłaństwa lub heteroseksualni kapłani czują się nieswojo. W rezultacie odchodzą albo usuwają się na ubocze. Herezja homoseksualna sięga głęboko. Pytanie, jak ją skutecznie zwalczać.

[link widoczny dla zalogowanych]22 Nie będziesz obcował z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość! - Ks. Kapłańska 18,22.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30875 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:39, 29 Wrz 2018 Powrót do góry

Dziewica z Akita. Kontynuacja misji Matki Bożej Fatimskiej

(...)

"Trzecie i ostatnie Objawienie oraz trzecie przesłanie (13 października 1973 r.): "budzące grozę większą niż podczas Potopu"

W dniu 13 października 1973 roku, Najświętsza Dziewica, w 56. rocznicę ostatniego objawienia w Fatimie (13 października 1917), określiła charakter „wielkiej kary” i powiedziała, że będzie „kara większa niż Potop za czasów Noego, która to kara przejawi się poprzez ogień z Nieba. Unicestwi on większość ludzkości, zarówno dobrych jak i złych, nie oszczędzając ani zakonników, ani wiernych. Żyjący będą tak gnębieni, że aż pozazdroszczą zmarłym. Jedyną bronią będzie Różaniec i Znak [krzyża, przypis od redaktora]. Dziewica zapowiada również wewnętrzne spory w Kościele (kardynałowie przeciw kardynałom, biskupi przeciw biskupom), w Kościele będzie krążyć korupcja, a Zły pociągnie za sobą również wiele osób konsekrowanych. Nastąpią prawdziwe prześladowania uknute/zaplanowane przez diabła. Kościół będzie pełen zwolenników kompromisu. Diabeł będzie naciskać na wielu konsekrowanych, aby porzucili służbę Panu, a szczególną bezwzględność okaże duszom poświęconym Bogu."(I. Corona, cit., P. 21-23)."

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30875 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:49, 29 Wrz 2018 Powrót do góry

Arcybiskup Viganò apeluje o przerwanie milczenia

Image

W noszącym datę 29 września swym najnowszym liście były nuncjusz w USA, abp Carlo Maria Viganò wezwał Stolicę Apostolską do przerwania milczenia na temat zarzutów jakie postawił niektórym biskupom i kardynałom. W swym liście abp Viganò oskarżył także Watykan o prowadzenie skierowanej przeciw niemu kampanii „subtelnych oszczerstw”.

Abp Viganò utrzymuje, że motywem opublikowania przez niego „Świadectwa” i złamania przysięgi, iż nie będzie wyjawiał tego, co objęte jest „tajemnicą papieską”, była wyłącznie troska o dobro Kościoła oraz “stan wyższej konieczności”.

Stwierdza, że uczynił to z wielkim bólem oraz po długiej refleksji i modlitwie. Ubolewa z powodu milczenia Ojca Świętego a także wznieconej przeciw sobie kampanii „subtelnych oszczerstw”. Apeluje o zabranie głosu przez prefekta Kongregacji ds. Biskupów, kard. Marca Ouelleta, który mógłby na podstawie dokumentów znajdujących się w tej dykasterii potwierdzić wiele z stawianych przez niego tez.

A nawiązując do niedawnej wizyty w Watykanie kierownictwa episkopatu USA wzywa jego przewodniczącego, kard. Daniela DiNardo do wyjaśnienia, czy będzie miała miejsce wizytacja apostolska, o którą ubiegali się biskupi Stanów Zjednoczonych.

[link widoczny dla zalogowanych]

(Powyżej ten list jest zamieszczony)


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 11:49, 22 Lis 2018, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30875 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:57, 29 Wrz 2018 Powrót do góry

Lisicki: Abp Vigano to osoba bardzo wiarygodna, trudno go dyskredytować

Image

Serdeczne powitanie papieża Franciszka i kardynała Theodore'a McCarricka

Arcybiskup Carlo Maria Vigano opublikował niedawno list, w którym zarzucił papieżowi Franciszkowi m.in. tuszowanie spraw molestowania seksualnego w Stanach Zjednoczonych. – Trudno jest go zdyskredytować, bo przez wiele lat był nuncjuszem w Waszyngtonie. Jeśli przez tyle lat sprawował swoją funkcję, to można założyć, że jest bardzo wiarygodny – powiedział w Polskim Radiu 24 red. naczelny "Do Rzeczy" Paweł Lisicki.

(...)

Redaktor naczelny "Do Rzeczy" podkreślił, że jeżeli wczytamy się w to świadectwo, to znajdziemy tam bardzo dużo konkretów. – Trudno sądzić, że to wszystko abp Vigano sobie wymyślił. W wywiadzie stwierdził, że dziennikarze powinni się dopytywać o dokumenty zgromadzone za czasów Benedykta XVI i o to, co się z nimi później stało – dodał.

– Gdybym miał szukać wspólnego mianownika tych spraw, chociaż bywa to zwodnicze, to uznałbym za niego kryzys braku wiary. Zakładam, że jakaś grupa księży w pewnym momencie tę wiarę traci, a jednocześnie ich homoseksualizm sprawia, że zaczynają żyć niezgodnie z dotychczasową nauką Kościoła. Jednocześnie się wspierają, bo to łączy takie środowiska, co wiąże się z osłabieniem dyscypliny. Po krótkim czasie zaczynają awansować i promują sobie podobnych. Sprawa dotyczy kard. McCarricka, co do którego nie ma wątpliwości. Stracił godność kardynalską, co jest pierwszą tego typu sprawą od 1927 roku. Te zarzuty, które mu stawiano były już znane znacznie wcześniej. Kompletna tolerancja dla niego musi wynikać z faktu, że funkcjonuje w takim środowisku. Inaczej sobie tego nie potrafię wyobrazić – mówił redaktor naczelny "Do Rzeczy".

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30875 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:50, 22 Lis 2018 Powrót do góry

Synodalność w dobie kryzysu
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/synodalnosc-w-dobie-kryzysu-film,15915.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30875 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:12, 16 Gru 2018 Powrót do góry

Były rzecznik Watykanu apeluje o pełne wyjaśnianie przypadków pedofilii w Kościele

Image

Były rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SJ wezwał do pełnego opracowanie skandalu pedofilii wśród duchowieństwa. Jeśli Kościół katolicki nie zajmie się tą sprawą szczegółowo i we wszystkich aspektach, „będzie popadał z jednego kryzysu w drugi” – napisał włoski jezuita na łamach najnowszego numeru jezuickiego czasopisma „La Civiltà Cattolica”. Ostrzegł też przed określaniem tego tematu mianem rozdmuchanego lub próbą zamknięcia go. “To błędna droga” – uważa były dyrektor watykańskiego Biura Prasowego, który piastował ten urząd w latach 2006-2016.

Jego zdaniem Kościół katolicki nadal twierdzi, jakoby wykorzystywanie seksualne nieletnich było problemem Zachodu lub świata anglosaskiego. Niekiedy wśród zwierzchników kościelnych panuje „niewiarygodna naiwność”, stwierdził z ubolewaniem autor artykułu. Przestrzegł, że skandale pedofilskie mogą jeszcze wybuchnąć w innych krajach. „Trzeba patrzeć realnie, bardzo w tym pomaga rozsądna informacja” – dodał.

Włoski jezuita przypomniał, że już pierwszy wielki skandal pedofilii w USA w 2002 roku pokazał, że polityka instytucjonalnej samoobrony, tuszowania czy przenoszenia sprawców w stan spoczynku jest nietrwała. Media, niekiedy w sposób bardzo agresywny, wymogły na Kościele przejrzystość, która wcześniej była bardzo zaniedbana – podkreślił autor.

Przedstawiciele Kościołów powinni zdecydowanie oprzeć się skłonności do ochraniania siebie samych i instytucji, unikając niewygodnych sytuacji – zaznaczył ks. Lombardi. Zwrócił uwagę, że należy zdecydowanie odrzucić bagatelizowanie, tuszowanie i kłamstwo. Kościół musi się nauczyć „jasnego i przejrzystego komunikowania zarówno we własnych szeregach, jak i poza wspólnotą” – czytamy w artykule na łamach dwutygodnika „La Civiltà Cattolica”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30875 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 13:17, 31 Maj 2019 Powrót do góry

Kard. Parolin: w sprawie McCarricka nadal trwa dochodzenie

Image

Stolica Apostolska nadal prowadzi śledztwo w sprawie byłego kardynała Theodore’a MCarricka, gromadzona jest dokumentacja, a na jego zakończenie wydana zostanie deklaracja – powiedział kard. Pietro Parolin zapytany przez dziennikarzy o nowości w sprawie byłego arcybiskupa Waszyngtonu.

Nowe światło na tę sprawę rzuca świadectwo ks. Anthony Figueiredo, który pełnił funkcję rzymskiego sekretarza byłego kardynała. Z ujawnionych przez niego we wtorek dokumentów wynika, że metropolita amerykańskiej stolicy przyznawał się do niewłaściwych zachowań względem seminarzystów, a w 2008 r. zostały na niego nałożone restrykcje, których on jednak często nie przestrzegał, o czym wiedziano zarówno w Watykanie, jak i w Stanach Zjednoczonych.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30875 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 16:37, 13 Lis 2019 Powrót do góry

Wkrótce wyniki śledztwa w sprawie byłego kardynała McCarricka

Image

Rezultat śledztwa watykańskiego sprawie Theodore’a McCarricka zostać opublikowane na początku 2020 r., powiedział kardynał Sean O’Malley. Metropolita Bostonu należy do Rady Kardynałów i przewodniczy Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

Kard. O’Malley przedstawił pokrótce aktualną sytuację dotyczącą stanu dochodzenia Stolicy Apostolskiej w sprawie McCarricka podczas dorocznego jesiennego zgromadzenia plenarnego biskupów USA w Baltimore w stanie Maryland, które odbywa się w dniach 11-13 listopada. Przed kilkoma dniami wraz z biskupami z Nowej Anglii został on przyjęty w ramach wizyty ad limina przez Ojca Świętego oraz spotkał się z kierownictwem dykasterii watykańskich. „Nie baliśmy się poruszyć kwestii odnośnie do raportu dotyczącego Theodore’a McCarricka i podkreśliliśmy ważność opublikowania odpowiedzi na wiele poważnych pytań w tej sprawie” – powiedział kard. O’Malley. Zaznaczył, że rozmawiając z Sekretarzem Stanu, kard. Pietro Parolinem podkreślił, iż biskupi, księża, zakonnicy i wierni świeccy w Stanach Zjednoczonych z niepokojem czekają na wyniki dochodzenia dotyczącego tego jak McCarrick „mógł zostać arcybiskupem i kardynałem, kto, co i kiedy wiedział na ten temat”.

„Długie oczekiwanie spowodowało wielką frustrację biskupów i naszego ludu, a także surową, a nawet cyniczną interpretację pozornej ciszy”, dodał metropolita Bostonu.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin zapewnił delegację z USA o tym, że pierwotnie Watykan miał zamiar opublikowania odpowiedzi na śledztwo przed obecnym spotkaniem biskupów USA w Baltimore, ale zakres śledztwa i ilość informacji odkrytych w tym procesie wymusiły późniejszą datę publikacji.

„Jest pragnienie, staranie o dokładność i przejrzystość, aby odpowiedzieć na pytania ludzi, a nie tylko tworzyć więcej pytań” – powiedział kard. O’Malley o działaniach Stolicy Apostolskiej.

Kardynał dodał, że widział „potężny dokument” Watykanu, który jest tłumaczony na język włoski w celu prezentacji papieżowi Franciszkowi, z zamierzoną publikacją na początku 2020 roku.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)