Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Castel Gandolfo czeka na zwiedzających Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32590 Przeczytał: 95 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 13:54, 04 Mar 2014 Powrót do góry

Castel Gandolfo czeka na zwiedzających

Image

Pielgrzymi i turyści odwiedzający Rzym i Watykan będą mieli do obejrzenia kolejną atrakcję. Chodzi o ogrody letniej rezydencji papieży w Castel Gandolfo, które od początku marca zostały otwarte dla zwiedzających.

Malownicze wille papieskie są położone na obszarze 55 ha nieopodal jeziora Albano na południe od Wiecznego Miasta. Należące do nich ogrody były dotychczas dostępne do zwiedzania jedynie dla zamkniętych grup i to tylko w pewnych ustalonych okresach roku. Obecnie będzie to możliwe również dla szerokiej publiczności za pośrednictwem systemu rezerwacji oferowanego przez Muzea Watykańskie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 18:25, 03 Lut 2023, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32590 Przeczytał: 95 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:06, 10 Gru 2014 Powrót do góry

Nowe rzeżby w ogrodach watykańskich, które papież Franciszek pobłogosławił.

[link widoczny dla zalogowanych]

(proszę kliknąć na obraz to się powiększy)

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

... albo na YT:

https://www.youtube.com/watch?v=ZewZWdd_x6E&ab_channel=MuseiVaticani


Filmik - prace w ogrodzie i wypowiedź autora tych dzieł artysty plastyka Alejandro Marmo:

[link widoczny dla zalogowanych]

https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=tEECdm3o73IPapieskie błogosławieństwo prac

[link widoczny dla zalogowanych]

... albo na YT:

https://www.youtube.com/watch?v=mV5SGE2VqIE&ab_channel=MuseiVaticani


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 18:43, 03 Lut 2023, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Azarias
Użytkownik


Dołączył: 30 Sie 2014
Posty: 74 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 13:59, 10 Gru 2014 Powrót do góry

Tłumaczenie tekściku ze strony Muzeum Watykańskiego

Muzeum otwarte na sztukę „ludową”

„Takimi słowami Papież Franciszek pobłogosławił dwie rzeźby z żelaza, wykonane z surowców wtórnych przez argentyńskiego twórcę Alejandro Marmo:
„Jest to znak, że jesteśmy zdolni tworzyć nawet z odpadków, porzuconych materiałów. Są symbolem genialności, którą Pan Bóg zechciał tchnąć w umysł artysty.”
Dzieła – figura Chrystusa Robotnika i Najświętszej Dziewicy z Luján, znajdą się blisko Ogrodów Watykańskich”.


Tyle tłumaczenie. Cóż – te „dzieła” 'czuć' z daleka wonią postmodernistycznego nihilizmu. Jest to po prostu brzydkie. I nie upiększy ich papieska pochwała, którą Franciszek wydaje się budować jedną z 'tez' pontyfikatu, czyli „Kościół ubogi dla ubogich”. Stylem wpisują się w kiczowate paramenta z Lampeduso i inne 'sacro-twory', których mnóstwo w naszej rzeczywistości liturgicznej i nie tylko.
Tymczasem na pewno nawet z surowców wtórnych można wykonać coś przyciągającego pięknem, a nie odpychającego brzydotą, która – w posoborowych czasach – na dobre zagnieździła się w sztuce sakralnej różnych wymiarów: malarstwie, rzeźbie, muzyce.


Ostatnio zmieniony przez Azarias dnia Śro 14:04, 10 Gru 2014, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32590 Przeczytał: 95 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:09, 30 Sie 2015 Powrót do góry

Kolejka połączy Watykan i Castel Gandolfo

Image

Stacja kolejowa w Watykanie

Specjalna kolejka będzie wozić turystów ze stacji w Watykanie do podrzymskiej rezydencji papieży w Castel Gandolfo, która zostanie otwarta dla zwiedzających. Dzięki temu ożywiona zostanie zarówno nieużytkowana watykańska stacja, jak i letnia posiadłość.

Brama Pałacu Apostolskiego w Castel Gandolfo, w którym wypoczywało wielu poprzedników Franciszka, zostanie otwarta dla turystów 12 września.

Wcześniej papież Bergoglio, który zrezygnował z wyjazdów do rezydencji pod Wiecznym Miastem i nigdy tam nie nocował, podjął decyzję o udostępnieniu zwiedzającym części tamtejszych ogrodów wraz z gospodarstwem rolnym.

Kolejka z małej stacji za Spiżową Bramą, używanej jedynie przy specjalnych okazjach, kursować będzie do miasteczka oddalonego o ok. 30 kilometrów, w soboty.

Watykan ma dla turystów także atrakcyjną ofertę cenową. Wprowadzony zostanie całodzienny bilet, upoważniający do wejścia do Muzeów Watykańskich, Kaplicy Sykstyńskiej oraz podrzymskiej rezydencji- poinformował kustosz zbiorów z Muzeów Sandro Barbagallo, cytowany przez włoską agencję ADNKronos.

Jak zapowiedział, w letniej posiadłości zostanie urządzona część muzealna. W sześciu komnatach wystawionych będzie 51 portretów papieży z ostatnich z 500 lat, a także szaty liturgiczne oraz m.in. tron-lektyka Piusa IX. Na dziedzińcu pałacu będzie można zobaczyć samochód, którym przyjeżdżał tam na wypoczynek Jan Paweł II.

Specjalną atrakcją dla turystów będzie możliwość podziwiania widoku z pałacowych komnat na pobliskie jezioro Albano.

Poza trasą zwiedzania pozostanie papieski apartament w Castel Gandolfo. To zaś oznacza, że w każdej chwili będzie mógł tam przyjechać Franciszek lub emerytowany papież Benedykt XVI, który zawsze lubił tam wypoczywać i w lipcu br. był tam na wakacjach.

Opustoszała w ostatnich latach posiadłość bardzo martwiła władze podrzymskiej miejscowości oraz całą branżę turystyczną, która pogrążyła się w kryzysie przez brak cudzoziemców z całego świata. Przez dekady przyjeżdżali oni tam na spotkania z Janem Pawłem II, a potem z Benedyktem XVI.

[link widoczny dla zalogowanych]Kolejka połączy Watykan i Castel Gandolfo

Image

Ogrody w Castel Gandolfo

Watykan przygotował niezwykłą atrakcję dla turystów. Otwarta zostanie przed nimi brama pałacu apostolskiego w Castel Gandolfo. Co więcej do tej podrzymskiej miejscowości będzie można dojechać specjalnym pociągiem, który będzie wyjeżdżał ze stacji kolejowej w Watykanie. Pierwsi chętni będą mogli skorzystać z tej nowej propozycji już 12 września. Linia kolejowa Watykan-Castel Gandolfo na razie działać będzie jedynie w soboty.

Już wcześniej Papież Franciszek, który nie lubi wakacyjnych wyjazdów poza Watykan, zdecydował o udostępnieniu zwiedzającym papieskich ogrodów w Castel Gandolfo wraz z tamtejszym gospodarstwem rolnym. Teraz zgodził się na udostępnienie pałacu apostolskiego. Poza trasą zwiedzania pozostanie jedynie papieski apartament.

Watykan przygotował też dla turystów atrakcyjną ofertę cenową. Wprowadzony zostanie całodzienny bilet, upoważniający do wejścia do Muzeów Watykańskich, Kaplicy Sykstyńskiej oraz podrzymskiej rezydencji. W cenie znajdzie się przejażdżka watykańską kolejką.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 18:47, 03 Lut 2023, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32590 Przeczytał: 95 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 21:56, 12 Wrz 2015 Powrót do góry

Watykan: zainaugurowano połączenie kolejowe do Castel Gandolfo

Image

Zabytkowy parowóz w Watykanie

Watykan spowiły dziś rano kłęby czarnego dymu. Wszystko za sprawą zabytkowego parowozu, który przybył na watykańską stację kolejową z okazji inauguracji stałego połączenia między Watykanem i Castel Gandolfo. Był to ten sam pociąg, którym w 1962 r. Jan XXIII udał się w pielgrzymkę do Loreto i Asyżu, by Maryi i św. Franciszkowi zawierzyć rozpoczynający się właśnie sobór. Pociągu użyczył mu wówczas włoski prezydent, który odziedziczył go po królu Włoch. Dziś zarządza nim Fundacja Kolei Państwowych.

Niestety zabytkowy parowóz nie będzie obsługiwał trasy Watykan–Castel Gandolfo. Już od jutra zastąpią go współczesne pociągi. Co sobotę będą przewoziły turystów do letniej rezydencji papieży. Zwiedzającym zostaną udostępnione ogrody, farma i Pałac Apostolski, z wyjątkiem apartamentu Papieża. Ten bowiem, jak zaznaczył zarządca rezydencji Osvaldo Gianoli, wciąż jest gotowy na przyjęcie Ojca Świętego.

Pociąg z Watykanu do Castel Gandolfo będzie wyruszał co sobotę i zabierze 500 osób. Rezerwacji należy dokonać w Muzeach Watykańskich.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 18:48, 03 Lut 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32590 Przeczytał: 95 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:14, 18 Paź 2016 Powrót do góry

Apartament papieski w Castel Gandolfo stanie się muzeum

Image

Castel Gandolfo

Franciszek udostępni zwiedzającym prywatny apartament papieży w pałacu w Castel Gandolfo. Pomieszczenia, które przez kilkaset lat były letnią rezydencją jego poprzedników, a Benedykta XVI gościły też w pierwszym okresie po zrzeczeniu się przez niego Stolicy Piotrowej, wejdą niebawem w skład części muzealnej tamtejszych Willi Papieskich.

Uroczyste otwarcie apartamentów w Castel Gandolfo odbędzie się w przyszły piątek, 21 października. Towarzyszyć mu będzie koncert chińskich pieśni ludowych na znak budowania mostów między różnymi kulturami. Chinami Kościół interesuje się dziś coraz bardziej. Prywatne apartamenty papieskie, znajdujące się na trzecim piętrze pałacu, dołączą do innych pomieszczeń, które Franciszek udostępnił turystom i pielgrzymom już ponad rok temu.

Wille w Castel Gandolfo służyły papieżom począwszy od XVII wieku, mianowicie od czasów Urbana VIII, przede wszystkim do wypoczynku w lecie. Natomiast Franciszek nie spędził w nich żadnych letnich wakacji, pozostając w Domu św. Marty na terenie Watykanu. Dla Jana XXIII czy Jana Pawła II pobyty w letniej rezydencji były okazją do kontaktu z ludźmi i wycieczek w okolice, a Benedykt XVI grał tam na fortepianie swe ulubione utwory. Podczas drugiej wojny światowej Pius XII dał w swoich apartamentach schronienie ludności uciekającej przed toczącymi się w okolicy walkami, w tym także Żydom. Papieską sypialnię, która obecnie będzie częścią muzeum, udostępnił rodzącym kobietom.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 18:50, 03 Lut 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32590 Przeczytał: 95 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:01, 03 Wrz 2018 Powrót do góry

Tłumy zwiedzających w Castel Gandolfo

Image

Kaplica w Castel Gandolfo

Od czasu kiedy w 2014 r. pałac i ogrody papieskie w Castel Gandolfo zostały otwarte dla zwiedzających, ich liczba z ponad dziesięciu tysięcy rocznie wzrosła do stu dziesięciu tysięcy. „W obecnym roku zauważamy nadal tendencję wzrostową” - podkreśla Osvaldo Gianoli, dyrektor posiadłości papieskich.

Osvaldo Giannoli wskazuje na opatrznościowe znaczenie decyzji Papieża Franciszka, który otwierając na oścież bramy pałacu oraz ogrodów w Castel Gandolfo uczynił wielki dar. Te cenne dobra Stolicy Świętej zostały bowiem oddane do dyspozycji wszystkich.

Wprawdzie przybywając z wizytą do Castel Gandolfo prawdopodobnie nie spotkamy, ani nie zobaczymy Papieża Franciszka, ale można zwiedzić apartamenty głowy Kościoła, nie tylko w części oficjalnej, ale również tej prywatnej. Wyjątkowy dla rezydencji papieskiej był okres pontyfikatu Piusa XI. To właśnie on podjął restrukturyzację całego pałacu oraz ogrodów, które są wybitnym przykładem dzieła sztuki polegającym na ozdobnym kształtowaniu roślinności.

Ogrody tej letniej rezydencji papieskiej zajmują powierzchnię 55 hektarów, a więc obejmują teren większy od samego Państwa Miasta Watykan. Przechodząc przez nie zwiedzający ma jakby wrażenie przerzucania kart historii, ponieważ każdy ich fragment mówi o swoim czasie.

Posiadłości papieskie można odwiedzać przez wszystkie dni od poniedziałku do piątku od godziny 9.30 do 13.30, w soboty od 9.30 do 16.30. Od początku tego roku są dostępnie także w niedziele, od 9.30 do 15.30, ale jedynie w kwietniu, maju, czerwcu oraz we wrześniu i w październiku.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 18:52, 03 Lut 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32590 Przeczytał: 95 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 18:56, 03 Lut 2023 Powrót do góry

A.D. 2023 rok

Franciszek zlecił przebudowę Castel Gandolfo

Image

Papież Franciszek zlecił przebudować letnią rezydencję papieską Castel Gandolfo w centrum edukacji ekologicznej i rolnictwa. Władze Państwa Watykańskiego poinformowały 2 lutego, że przebudowa ogrodów i budynków nad jeziorem Albano będzie się odbywać w najbliższych miesiącach.

55-hektarowy kompleks służył papieżom jako letnia rezydencja od początku XVII wieku. Oprócz dwóch pałaców i terenów parkowych obejmuje również grunty rolne i zabudowania gospodarcze.

Ostatnio spędził tam kilka letnich dni w pierwszych latach po ustąpieniu Benedykt XVI. W 2016 roku papież Franciszek zlecił przekształcić papieskie wille w muzeum. Każdego roku odwiedza je tysiące osób.

Przyszłe centrum edukacji ekologicznej i rolnictwa będzie nosiło nazwę „Borgo Laudato Si”. Jego nazwa pochodzi od encykliki ekologiczno-społecznej o tym samym tytule opublikowanej przez papieża Franciszka w 2015 roku. Podpisany przez papieża statut projektu opublikował Gubernatorat Państwa Watykańskiego 2 lutego. Dyrektorem centrum papież mianował podsekretarza watykańskiej agencji ds. rozwoju, księdza Fabio Baggio.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)