Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Indie: Krajowy Kongres Eucharystyczny w Bombaju Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:04, 15 Lis 2015 Powrót do góry

Indie: Krajowy Kongres Eucharystyczny w Bombaju

Image

„Karmieni miłością Chrystusa, by nakarmić innych” – pod tym hasłem przez najbliższe cztery dni w Bombaju odbywać się będzie Ogólnoindyjski Kongres Eucharystyczny. Papieskim wysłannikiem na jego obchody jest kard. Malcolm Ranjith, arcybiskup Kolombo i przewodniczący episkopatu Sri Lanki, a wcześniej sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W spotkaniu bierze udział czterech indyjskich kardynałów, 71 biskupów i prawie 700 delegatów z wszystkich diecezji tego ogromnego azjatyckiego kraju, reprezentujących nie tylko Kościół łaciński ale też syromalabarski i syromalankarski.

„Celem spotkania jest odnowienie miłości do Jezusa Eucharystycznego” - mówi gospodarz kongresu kard. Oswald Gracias. Stąd, jak podkreśla, zabrzmią podczas niego m.in. świadectwa osób, które nie zaparły się swej wiary w czasie krwawego pogromu chrześcijan, jaki w 2008 r. miał miejsce w stanie Orisa. W czasie kongresowych stacji ważnym świadkiem miłości do Eucharystii stanie się też - nieodłącznie związana z Indiami - Matka Teresa z Kalkuty, która założenie każdej nowej wspólnoty zawsze wiązała z umieszczeniem w tym miejscu tabernakulum. „Ta błogosławiona Misjonarka Miłości zwykła powtarzać: «Jezus w Najświętszym Sakramencie jest źródłem mojej siły» – mówi kard. Telesphore Toppo. - Ufamy, że kongresowe obchody będą dla chrześcijan Indii czasem odnowy wiary i przylgnięcia do Jezusa Eucharystycznego”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:49, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:20, 15 Lis 2015 Powrót do góry

Papież: Eucharystia to nie nagroda dla dobrych, lecz siła dla grzeszników

Image

Eucharystia to nie tylko nagroda dla dobrych, lecz także siła dla grzeszników - napisał papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Krajowego Kongresu Eucharystycznego w Indiach. Trwa on w dniach 12-15 listopada w Bombaju z udziałem legata papieskiego, kard. Malcolma Ranjitha ze Sri Lanki, czterech indyjskich kardynałów, 71 biskupów i 665 delegatów. Hasłem spotkania są słowa: pod hasłem: „Karmieni przez Chrystusa, by nakarmić innych”.

Franciszek wyraził przekonanie, że kongres jest darem Bożym nie tylko dla indyjskich chrześcijan, ale dla wszystkich mieszkańców kraju, tak bogatego w różnorodność kulturową i religijną. Przypomniał słowa bł. Pawła VI, który zwracając się w Bombaju w 1964 r. do wyznawców religii niechrześcijańskich, podkreślił, że Chrystus inspiruje do miłości i ofiary z samego siebie miliony ludzi, którzy Go poznali i Go kochają.

- Eucharystia uobecnia przymierze, które nas uświęca, oczyszcza i jednoczy w cudownej komunii z Bogiem. Dzięki temu uczymy się, że Eucharystia jest nie tylko nagrodą dla dobrych, ale także siłą dla słabych i dla grzeszników - stwierdził papież. Tłumaczył, że „komunia z Panem” prowadzi nas do solidarności z innymi ludźmi.

Nawiązując do tematu kongresu, Franciszek zauważył, że ludzie na całym świecie potrzebują pokarmu, który zaspokoi nie tylko głód fizyczny. Dlatego ci, którzy karmią się Ciałem i Krwią Chrystusa nie mogą być obojętni na braci i siostry cierpiących głód, nie tylko fizyczny, ale także głód miłości, nieśmiertelności, uczucia, uwagi, przebaczenia, miłosierdzia.

Papież wezwał więc do niesienia radości Ewangelii tym, którzy jej jeszcze nie przyjęli, a także do niesienia nadziei tym, którzy „żyją w ciemnościach i rozpaczy”.

Otwierając obrady kongresu kard. Telesphore Toppo przypomniał swoje spotkanie z bł. Matką Teresą z Kalkuty, która powiedziała mu, że źródłem jej siły jest „Jezus w Świętej Eucharystii”. - Taki jest sekret sukcesu Matki Teresy i Misjonarek Miłości: założenie nowej wspólnoty oznaczało dla niej otwarcie nowego tabernakulum - stwierdził metropolita Rańći. Swe świadectwo przedstawiła też obecna przełożona generalna Zgromadzenia Misjonarek Miłości, s. Prema.

Jutro głos zabiorą dwie osoby ocalałe z antychrześcijańskiego pogromu w Kandhamal w stanie Orisa w 2008 roku.

[link widoczny dla zalogowanych]Franciszek: Eucharystia popycha do solidarności

Image

Eucharystia nie kończy się na przyjęciu Komunii św. Ona nas popycha do solidarności z innymi. Ten, kto ją autentycznie przyjmuje, nie może pozostać obojętnym na braci w potrzebie. Papież Franciszek mówił o tym w wideoprzesłaniu na Ogólnoindyjski Kongres Eucharystyczny, który trwa w Bombaju. Podkreślił przy tym, że Eucharystia nie jest nagrodą dla dobrych, ale umocnieniem dla słabych; jest pokarmem na drogę, który pomaga nam żyć. Ojciec Święty nawiązał też do tematu kongresowego spotkania: „Karmieni miłością Chrystusa, by nakarmić innych”.

„Ludzie na całym świecie potrzebują dziś pożywienia. A tym pokarmem nie jest tylko to, co zaspakaja nasz głód fizyczny. Istnieją też inne rodzaje głodu: miłości, nieśmiertelności, uczucia, opieki, przebaczenia, miłosierdzia. Te rodzaje głodu może zaspokoić tylko Chleb z nieba. Sam Jezus jest Chlebem żywym, który oddał życie za świat – mówił Papież. – Jednak Eucharystia nie kończy się na przyjęciu Ciała i Krwi Pana. Prowadzi nas ku solidarności z innymi. Komunia z Panem jest zarazem komunią z naszymi braćmi. Czyli ten, kto jest karmiony prawdziwym Ciałem i Krwią Chrystusa, nie może pozostać obojętny, kiedy widzi braci i siostry będących w potrzebie i cierpiących głód” – powiedział Papież.

Franciszek przypomniał, że obecny Krajowy Kongres Eucharystyczny odbywa się w 50. rocznicę Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbył się również w Bombaju. Był on jednocześnie pierwszym tego rodzaju spotkaniem, któremu przewodniczył Papież.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:55, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:55, 15 Lis 2015 Powrót do góry

W czerwcu 2015 roku w Boże Ciało, papież Franciszek mówił: "Eucharystia nie jest nagrodą dla dobrych, lecz siłą dla słabych, dla grzeszników», jedynym prawdziwym antidotum, które może uwolnić człowieka od zepsucia."

Wolni od zepsucia. Papież Franciszek wzywa chrześcijan, by nie ulegali pokusom rywalizacji, arogancji i przeciętności.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/audiencje-ogolne-katechezy-srodowe-homilie-franciszka,90/papiez-franciszek-wzywa-chrzescijan-by-nie-ulegali-pokusom,13796.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 16:04, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:16, 16 Lis 2015 Powrót do góry

Indie: straciłam wszystko poza Jezusem

Image

Pomnik ofiar antychrześcijańskich pogromów

„Straciłam wszystko poza Jezusem”. Te słowa świadectwa zabrzmiały na Ogólnoindyjskim Kongresie Eucharystycznym w Bombaju. Wypowiedziała je Kanaka Rekha, której cudem udało się ujść z życiem w czasie antychrześcijańskich pogromów, jakie w 2008 r. miały miejsce w stanie Orisa.

Hinduistyczni oprawcy schwytali jednak jej męża i torturami starali się zmusić do wyrzeczenia się Chrystusa. Gdy jednoznacznie stwierdził, że nigdy nie wyrzeknie się wiary, ścięli mu głowę, odrąbali nogi, a następnie podpalili. Umierając w mękach do końca modlił się do Jezusa. Jego żonie z dwojgiem małych dzieci udało się uciec do lasu. Oprawcy spalili jednak cały ich dobytek. Mordercy są już na wolności, a kobieta nie może wrócić do swojej wioski, ponieważ grożą oni, że się na niej zemszczą za to, iż zgłosiła sprawę na policję.

„Straciłam męża, straciłam dom i wszystko, co posiadałam, ale nie straciłam wiary. Jezus jest moim Zbawicielem” – mówiła Kanaka Rekha na Kongresie w Bombaju. „Takie świadectwa budują naszą wiarę i pokazują, że Jezus jest z nami – mówił po jej poruszającym wystąpieniu gospodarz spotkania kard. Oswald Gracias. – Krzyż jest nieodłącznie wpisany w nasze życie, ale z Jezusem zwyciężamy”.

Krajowy Kongres Eucharystyczny w Bombaju przebiegał pod hasłem: „Karmieni miłością Chrystusa, by nakarmić innych”. Jego celem było odnowienie wiary indyjskich chrześcijan i przylgnięcia do Jezusa Eucharystycznego. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko przedstawiciele Kościóła łacińskiego, ale też syromalabarskiego i syromalankarskiego.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 16:06, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 20:00, 17 Cze 2016 Powrót do góry

Indie: coraz więcej chrześcijan

Image

W Indiach jest coraz więcej chrześcijan. Największy przyrost liczby wyznawców Chrystusa odnotowano w trzech stanach: Ćhattisgarh, Dźharkhand i Orisa. Warto przypomnieć, że przez ostatni z nich w 2008 r. przetoczyła się fala krwawych prześladowań, w których zginęło kilkuset chrześcijan, a dziesiątki tysięcy zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów. Dynamiczna ewangelizacja Orisy rozpoczęła się w 1981 roku. Chrześcijanie stanowili wówczas 9,4 proc. mieszkańców tego stanu, obecnie jest ich tam prawie 25 proc., a ich liczba stale rośnie.

W liczących ponad 1 mld 200 tys. mieszkańców Indiach jest obecnie prawie 28 mln chrześcijan. Najwięcej z nich mieszka właśnie w trzech wspomnianych wcześniej stanach. Co ciekawe, w niektórych regionach chrześcijan jest znacznie więcej niż hinduistów. Ma to miejsce np. w Ranchi, gdzie wyznawcy Chrystusa stanowią aż 80 proc. miejscowej populacji.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 16:07, 30 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)