Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Komunia dla rozwiedzionych? - Papieska Rada zaprzeczyła ... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 15:26, 25 Kwi 2013 Powrót do góry

Komunia dla rozwiedzionych?

Papieska Rada ds. Rodziny zaprzeczyła, jakoby papież Franciszek polecił tej dykasterii przygotować dokument na temat możliwości przystępowania osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach do Komunii Świętej.

Takie sensacyjne doniesienia pojawiły się na łamach włoskiego dziennika [link widoczny dla zalogowanych] Jak wiadomo stanowisko Kościoła w tej kwestii wyraża [link widoczny dla zalogowanych] Kongregacji Nauki Wiary z 14 września 1994 r., podpisany przez jej ówczesnego prefekta kard. Josepha Ratzingera. Przewidziano w nim, że możliwe jest przystępowanie przez takie osoby do Komunii św. jedynie w przypadku, gdy mężczyzna i kobieta, którzy z ważnych powodów - jak na przykład wychowanie dzieci - nie mogą uczynić zadość zobowiązaniu separacji, «postanawiają żyć w pełnej wstrzemięźliwości, czyli powstrzymywać się od aktów, które przysługują jedynie małżonkom». Trzeba jednak przestrzegać obowiązek uniknięcia zgorszenia. Natomiast wierny, który żyje stale na sposób małżeński (more uxorio) z osobą, która nie jest prawowitą małżonką albo prawowitym mężem, nie może przystępować do Komunii św.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:09, 15 Mar 2017, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 18:31, 13 Sty 2015 Powrót do góry

Jeszcze na długo przed Synodem o Rodzinie - na którym też była kwestia komunii dla rozwodników - puszczali "balony" na temat możliwości przystępowania osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach do Komunii Świętej. Dowodem powyższy news z kwietnia 2013 r. a Synod był w październiku 2014 roku.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:29, 15 Mar 2017 Powrót do góry

A.D. 2017 rok

Komunia dla rozwiedzionych? - Biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer ...

Image

Biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer opublikował wytyczne dla kapłanów swojej diecezji, w których opisuje duszpasterstwo osób rozwiedzionych. Dopuszcza w nich w „skrajnych przypadkach” możliwość udzielania Komunii osobom rozwiedzionym żyjącym w ponownych cywilnych związkach małżeńskich.

Według ordynariusza Ratyzbony chodzi o osoby, u których „z najwyższą moralną pewnością stwierdzona została nieważność pierwszego małżeństwa”, ta jednak „z formalnych względów i bez winy zainteresowanych nie może być prawnie udowodniona”. Bp Voderholzer powołuje się tu na wytyczne, które już w 2003 r. opublikował jego poprzednik, a dziś prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller.

Obecny ordynariusz Ratyzbony pisze, że duszpasterze powinni z wielką troską traktować wiernych, których sakramentalne małżeństwa się rozpadły, i zachęcać ich do aktywnego udziału w życiu Kościoła. Ten możliwy jest „w modlitwie osobistej i wspólnej, w różnych formach liturgicznych, w służbie i dawaniu świadectwa”, a także w czytaniu Pisma Świętego. Jeśli zainteresowani małżonkowie zapytają jednak o możliwość przystąpienia do Komunii, konieczna będzie rozmowa z duszpasterzem i rozeznanie ich drogi.

Bp Voderholzer przypomina też o możliwości przystąpienia do Komunii osób rozwiedzionych, które postanawiają „żyć w pełnej wstrzemięźliwości”. Według niemieckiego biskupa ta ostatnio nieco zapomniana opcja, o której nauczał już Jan Paweł II, powinna być dziś ponownie wzięta pod uwagę.

Wytyczne w sprawie duszpasterstwa osób rozwiedzionych jako pierwszy w Niemczech opublikował biskup Pasawy Stefan Oster, który zachęcał do bardzo rozważnego traktowania tematu. Wyprzedził on w ten sposób opublikowany w lutym przez niemiecki episkopat dokument komentujący adhortację apostolską „Amoris laetitia”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:44, 15 Mar 2017 Powrót do góry

Niemieccy biskupi o komunii dla rozwodników
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/niemcy-sakramenty-dla-rozwodnikow,10394.html#75273


Inna wypowiedź ks. bp Rudolfa Voderholzera, ordynariusza Ratyzbony jest tu:

Biskup Ratyzbony: islamu nie da się zintegrować
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/biskup-ratyzbony-islamu-nie-da-sie-zintegrowac,15259.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:35, 21 Lip 2018 Powrót do góry

Biskup Ratyzbony: "Zwrócę się do Watykanu o wyjaśnienie sprawy udzielania Komunii św. niekatolikom"

Image

W obliczu braku jedności biskupów niemieckich co do udzielania Komunii św. protestanckim współmałżonkom katolików biskup Rudolf Voderholzer zapowiedział zwrócenie się do Kongregacji Nauki Wiary o wyjaśnienie wszystkich związanych z tym kwestii w świetle prawa Kościoła powszechnego. Biskup Ratyzbony zapowiedział to w wywiadzie dla portalu [link widoczny dla zalogowanych]

Wiceprzewodniczący Komisji Doktrynalnej Niemieckiej Konferencji Biskupów podkreślił, że prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Luis Ladaria SJ w swoim liście z 25 maja 2018 r. wyraźnie stwierdził, że kwestia, czy chrześcijanie, którzy nie są w pełni zjednoczeni z Kościołem, mogą przyjmować Eucharystię, może być rozstrzygnięta tylko w jedności z Kościołem powszechnym. Opublikowany pod koniec czerwca dokument orientacyjny episkopatu Niemiec może stanowić jedynie podstawę do refleksji biskupów, natomiast dla działań ekumenicznych swoją ważność zachowują zasady zawarte w Dyrektorium Ekumenicznym z 25 marca 1993 r.

Jednocześnie bp Voderholzer przypomniał, że w liście kard. Ladarii znajduje się zapowiedź autorytatywnego wyjaśnienia przez Kongregację Nauki Wiary, co w kanonie 844 § 4 oznacza termin „inna poważna konieczność”. Dodał, że zwróci się do tej dykasterii (której jest członkiem) o wyjaśnienie niektórych kwestii dotyczących wiary katolickiej na temat Eucharystii i co jest koniecznym warunkiem, by do niej przystępować. Podkreślił, że wspólne przystępowanie do Stołu Eucharystycznego jest celem, a nie środkiem działań na rzecz jedności chrześcijan. Wskazał jednak także na konieczność osiągnięcia jedności poglądów w tej sprawie w łonie Niemieckiej Konferencji Biskupów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 13:11, 05 Gru 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)