Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Komunia św. nie dla polityków wspierających aborcję Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32410 Przeczytał: 133 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 15:35, 08 Cze 2019 Powrót do góry

Komunia św. nie dla polityków wspierających aborcję

Image

Prawodawcy, którzy głosowali przeciw ochronie życia poczętego nie powinni podchodzić do Komunii Św. To oświadczenie, jakie wydała diecezja Springfield. W tym tygodniu w stanie Illinois przegłosowano najbardziej liberalne prawo aborcyjne w Stanach Zjednoczonych. Dzieci będzie można mordować aż do momentu narodzin.

Dekret i list bp. Thomasa Paprockiego został rozesłany do wszystkich polityków, którzy opowiedzieli się za ustawą. Wymienia on z imienia i nazwiska dwóch deputowanych, którzy publicznie przyznawali się do bycia katolikami, lecz od lat ich czyny świadczą o czymś zupełnie przeciwnym. Tzw. katoliccy politycy wyrządzili szkodę osobom wierzącym w całym kraju – stwierdza amerykański hierarcha.

Ordynariusz Springfield powołuje się na kanon 915. Kodeksu Prawa Kanonicznego, który mówi o tym, że do Komunii św. nie należy dopuszczać m.in. osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim. Takim natomiast jest wieloletnie publiczne wspieranie ochydnej zbrodni, jaką jest aborcja. Także wszyscy inni prawodawcy, którzy choćby jednorazowo wsparli projekty wymierzone w świętość ludzkiego życia, nie powinni przyjmować Komunii św., dopóki nie pojednają się z Bogiem i Kościołem.

Kiedy są ludzie, którzy przez swoje zewnętrzne i obiektywne działania, w sposób uporczywy manifestują swój ciężki grzech, jest moim obowiązkiem jako biskupa zareagować na to w sposób adekwatny – mówi bp Paprocki. Powołuje się on także na starożytny traktat Didache, który już u początków chrześcijaństwa zakazywał aborcji i dzieciobójstwa.

Natomiast dla osób, które zasłaniają się epoką posoborową i potrzebą dostosowania do czasów współczesnych, hierarcha cytuje konstytucję „Gaudium et spes” Soboru Watykańskiego II. Stwierdza ona niepodważalnie, że życie podlega „najwyższej ochronie od poczęcia”, a „aborcja i dzieciobójstwo są ochydnymi zbrodniami”.

W ostatnich dniach, nie po raz pierwszy, w sposób dosadny o aborcji wyraził się Papież Franciszek, nazywając ją potworną zbrodnią i porównując ją do wynajęcia płatnego zabójcy. „Teraz jednak mamy polityków, którzy uważają się za katolików, mówiąc jednocześnie, że Kościół myli się w sprawach aborcji, eutanazji, małżeństwa i rodziny. Myślę, że nie możemy pozwolić sobie na niekwestionowanie tych stwierdzeń” – powiedział bp Paprocki.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32410 Przeczytał: 133 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 20:31, 01 Lis 2019 Powrót do góry

Wcześniejsze wątki w tym temacie:

Ksiądz suspendowany za odmowę udzielenia komunii lesbijce.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,111/ksiadz-suspendowany-za-odmowe-udzielenia-komunii-lesbijce,7629.html


Kard. Burke: popierający aborcję nie powinni przystępować do Komunii
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,117/kard-burke-popierajacy-aborcje-nie-powinni-przystepowac-do,9181.html


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ksiądz odmówił Komunii św. kandydatowi na prezydenta USA. Mógł to zrobić?

Image

Odmowa udzielenia Komunii św. byłemu wiceprezydentowi USA Joe Bidenowi była zgodna z kościelnymi przepisami. Polityk Partii Demokratycznej, który chce walczyć o urząd prezydenta w wyborach w 2020 r. od lat wspiera aborcję.

W niedzielę 27 października uczestniczył w Mszy św. w kościele św. Antoniego we Florence w stanie Karolina Południowa. Gdy chciał przyjąć Komunię, ks. Robert Morey odmówił mu jej udzielenia. Zrobił to zgodnie z obowiązującymi od 2004 r. zasadami miejscowej diecezji Charleston, stanowiącymi, że politykom wspierającym aborcję należy odmówić Komunii, gdyż w ten sposób „publicznie współpracują ze złem”. Ma to na celu zarówno „ochronę świętej godności sakramentu ołtarza”, jak i troskę o „zbawienie grzeszników”.

Przepis ten oparty jest na kanonie 915 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który stanowi, że nie wolno dopuścić do komunii „osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim”.

– Komunia święta oznacza, że jesteśmy zjednoczeni z Bogiem, między sobą i z Kościołem. Nasze działania powinny to odzwierciedlać – napisał ks. Morey w oświadczeniu przesłanym agencji CNA. Dodał, że każdy, kto popiera aborcję „stawia się poza nauczaniem Kościoła”.

Sam Biden nie skomentował faktu odmowy udzielenia mu Komunii św. Oświadczył jedynie, że jest praktykującym katolikiem, że opiera się na nauczaniu Kościoła, ale zamierza nikomu narzucać swych religijnych przekonań.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 15:59, 03 Maj 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32410 Przeczytał: 133 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:24, 03 Maj 2021 Powrót do góry

„Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię” (Jr 1,5).

Abp Cordileone: osoby popierające aborcję nie powinny przyjmować Komunii

Image

Osoby odrzucające nauczanie Kościoła na temat świętości życia ludzkiego i te, które nie starają się żyć zgodnie z tym nauczaniem, nie powinny przyjmować Eucharystii – napisał arcybiskup San Francisco Francisco Salvatore J. Cordileone. 1 maja opublikował on pierwszy swój list pasterski do diecezjan zatytułowany „Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię” (Jr 1,5), mówiący o dzieciach nienarodzonych, Komunii św. i odpowiedzialności katolików w życiu publicznym.

Hierarcha podkreślił, że ochrona prawa do życia, jest podstawowym prawem człowieka, bez czego nie sposób mówić o jakichkolwiek innych prawach. Podkreślił, że katolickie nauczanie na temat odpowiedzialności za aborcję, jest bardzo jasne.

„Ci, którzy zabijają lub pomagają w zabiciu dziecka (nawet jeśli osobiście sprzeciwiają się aborcji), ci, którzy wywierają presję lub zachęcają matkę do aborcji, którzy za nią płacą, którzy udzielają pomocy finansowej organizacjom, które dokonują aborcji, lub którzy wspierają kandydatów czy też ustawodawstwo w celu uczynienia aborcji bardziej dostępnym 'wyborem', współpracują z bardzo poważnym złem” – napisał arcybiskup. Podkreślił znaczenie poszanowania dla Eucharystii i zacytował słowa św. Justyna Męczennika z II wieku: „Tylko ten może brać udział w Eucharystii, kto wierzy, że prawdą jest, czego uczymy, kto także został zanurzony w wodzie odradzającej i przynoszącej odpuszczenie grzechów, i żyje tak, jak nauczał Chrystus”.

W tym kontekście podkreślił, że ci, którzy odrzucają nauczanie Kościoła na temat świętości życia ludzkiego i nie starają się żyć zgodnie z nauczaniem Kościoła w tej dziedzinie, nie powinni przyjmować Eucharystii.
Metropolita San Francisco zaapelował do katolików obecnych w życiu publicznym, wzywając ich, aby przestali udawać, że popieranie lub praktykowanie poważnego zła moralnego – takiego, które unicestwia niewinne życie ludzkie, takiego, które odmawia podstawowego prawa człowieka – jest w jakiś sposób zgodne z wiarą katolicką.

„Proszę, wróćcie do domu, do pełni waszej katolickiej wiary. Czekamy na was z otwartymi ramionami” napisał arcybiskup Cordileone.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32410 Przeczytał: 133 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:27, 03 Paź 2021 Powrót do góry

Abp Cordileone: nienarodzone dziecko nie jest przedmiotem do wyrzucenia

Image

„Nienarodzone dziecko nie jest przedmiotem, który można wyrzucić” – napisał arcybiskup San Francisco, komentując ustawę o ochronie zdrowia kobiet uchwaloną 24 września przez Izbę Reprezentantów. Jeśli projekt ten zostanie przyjęty także przez Senat, to w całych Stanach Zjednoczonych aborcja na życzenie stanie się dostępna na mocy prawa federalnego, co zniesie wszystkie przepisy stanowe zabraniające przerywania ciąży.

Ustawa zmusi wszystkich Amerykanów do wspierania przemysłu aborcyjnego z podatków, a przedstawicieli służby zdrowia do dokonywania zabiegów wbrew ich przekonaniom. „Każda rozsądna osoba, która ma minimum przyzwoitości, powinna zadrżeć z przerażenia na widok tak potwornego zła, w dodatku zaaprobowanego przez prawo” – napisał abp Cordileone.
Zwrócił się do polityków, którzy formalnie należą do Kościoła katolickiego. Przypomniał im słowa Papieża Franciszka wypowiedziane podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu po wizycie na Słowacji. „Aborcja jest morderstwem. Kto jej dokonuje, ten zabija. Życie ludzkie musi być szanowane” – powiedział Franciszek.

Abp Cordileone wezwał wszystkich katolików w Stanach Zjednoczonych do modlitwy i postu. „Módlmy się, aby Kongresmeni postąpili właściwie i nie dopuścili do uchwalenia tego okrucieństwa. Odpowiedzią dla kobiety w trudnej ciąży nie jest przemoc, ale miłość” – napisał hierarcha. Przypomniał, że episkopat USA nazwał ten projekt ustawy „najbardziej ekstremalnym prawem aborcyjnym jakie kiedykolwiek zaproponowano w Ameryce”. Biskupi zauważyli, że wcale nie dotyczy ono zdrowia kobiet, ale wyeliminowania jakiejkolwiek ochrony dla nienarodzonych, co doprowadzi do wymordowania milionów dzieci.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32410 Przeczytał: 133 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 17:37, 02 Lut 2022 Powrót do góry

Jeszcze inne głosy w tym temacie:

Kard. Müller: przyjmowanie Komunii św. przez polityków proaborcyjnych to bluźnierstwo

Biskup Las Vegas prosi proaborcyjnych polityków o nieprzyjmowanie Komunii świętej
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,117/kard-m-ller-przyjmowanie-komunii-sw-przez-politykow-proab,16855.html
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)