Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kościół katolicki zawiesza działalność w Nigrze Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 17:21, 22 Sty 2015 Powrót do góry

Kościół katolicki zawiesza działalność w Nigrze

Image

Kościół katolicki w Nigrze zawiesił do odwołania swoją działalność pozaliturgiczną - prowadzenie szkół, ośrodków zdrowia, dzieł charytatywnych i pomocy w rozwoju.

Jest to skutek splądrowania i zniszczenia infrastruktury kościelnej i profanacji świątyń, dokonanych przez islamistów, którzy 16 i 17 stycznia zaatakowali budynki kościelne w proteście przeciwko karykaturom Mahometa, opublikowanym we francuskim tygodniku satyrycznym „Charlie Hebdo”. Spłonęło wówczas m.in. 45 kościołów różnych wyznań chrześcijańskich. Zginęło 10 osób.W zamieszczonym na stronie internetowej Kościoła w Nigrze komunikacie nigerscy biskupi napisali, że decyzja ta pomoże tamtejszym katolikom modlić się i zastanowić się w spokoju nad bolesnymi wydarzeniami, jakich doświadczyli. Podziękowali też wszystkim, którzy wyrażali solidarność z nimi w tych trudnych chwilach. Poprosili też o wzajemną modlitwę w intencji, by „pokój zagościł we wszystkich sercach”.

Komunikat podpisali: bp Laurent Lompo z Niamey, bp Ambroise Ouédraogo z Maradi i abp Michel Cartatéguy z Niamey.

Katolicy stanowią niewielką, liczącą 22 tys. wiernych mniejszość wśród ponad 15 mln mieszkańców kraju, w zdecydowanej większości (ponad 98 proc.) muzułmanów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:33, 24 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 18:43, 24 Sty 2015 Powrót do góry

Niger: chrześcijanie wstrząśnięci brutalnością muzułmanów – to byli nasi przyjaciele

Image

Muzułmanie oburzeni karykaturami Mahometa we francuskim tygodniku "Charlie Hebdo" wyładowują swój gniew na zamieszkującej Niger wspólnocie chrześcijańskiej. Płoną świątynie, a wyznawcy islamu organizują łapanki chrześcijan.

Stolica Nigru, Niamey wciąż drży od islamskiego gniewu. Jego ofiarą padają wyznawcy Chrystusa i ich świątynie. Służby porządkowe wspomagają chrześcijan i chronią miejsca kultu. Rozwścieczony tłum próbował wedrzeć się do stołecznej katedry. Walki o świątynię trwały blisko cztery godziny.

W mieście rozpoczęły się łapanki. Mahometanie wypytują napotkanych ludzi: jesteś „Allahu akbar” czy „Alleluja”? - Nie wiemy, co jeszcze może się wydarzyć – przyznał w rozmowie z Radiem Watykańskim ordynariusz nigerskiej stolicy, Abp Michel Cartatéguy.

„Z 14 kościołów 12 zostało sprofanowanych i kompletnie spustoszonych. Nic nie ocalało. Wszystko zostało spalone. Ostała się jedynie katedra, bo na moją prośbę jest ona chroniona przez siły bezpieczeństwa. Ale nie wiem, jak długo uda się ją utrzymać. Będę domagał się od władz, aby użyto wszystkich możliwych środków, by ją obronić, gdyby doszło do kolejnego szturmu. Bo katedra jest symbolem i dlatego, chcą ją zburzyć. Wciąż jesteśmy w szoku, nie rozumiemy, jak mogli nam to uczynić. Wszystko obrócone w popiół i ruiny. Abyście zrozumieli skalę zniszczeń, powiem wam, że jedynym przedmiotem, który udało mi się ocalić z tych 12 spustoszonych kościołów jest mały krzyżyk. Znajdował się na zakrętce flakonu ze świętymi olejami. Tylko ten mały krzyż wygrzebany z popiołów. Dziś rano zabrałem go ze sobą na spotkanie z moimi kapłanami. Położyłem go pośrodku nas, mówiąc, że to wszystko, co nam pozostało, ten krzyż. On jest najcenniejszy. Wszyscy musimy się teraz do niego zwrócić, bo to wszystko, co mamy” – opowiada abp Cartatéguy.


[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:32, 24 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 22:38, 28 Sty 2015 Powrót do góry

Niger: dobrowolna kolekta na odbudowę spalonych świątyń

Image

Chrześcijanie Nigru postanowili przekazać część swych zarobków na odbudowę kościołów zniszczonych przez muzułmanów. Jednocześnie w wielu miejscach odbywają się modlitwy wynagradzające za sprofanowanie świątyń, trwa też wielkie sprzątanie po atakach islamistów, choć często oznacza to jedynie porządkowanie zgliszczy. Szacuje się, że w trwających trzy dni antychrześcijańskich zamieszkach zniszczono w całym kraju 70 kościołów, kilka klasztorów oraz wiele szkół, przychodni, sierocińców, a także domów wyznawców Chrystusa. Brutalne ataki były reakcją muzułmanów na opublikowanie karykatur Mahometa we francuskim tygodniku „Charlie Hebdo”.

Tylko w stołecznym Niamej straty szacuje się na ponad 2 mln euro. W wielu miejscach furia islamistów była tak wielka, że z budynków nie został kamień na kamieniu, nie mówiąc już o wyposażeniu świątyń. Symbolem podnoszenia się chrześcijan Nigru z popiołów nazwał abp Michel Cartatéguy nadpaloną figurę Matki Bożej, odnalezioną na ruinach kościoła św. Augustyna w stolicy kraju. Właśnie przy niej spotkali się na modlitwie wszyscy kapłani stołecznej diecezji prosząc Boga, by przyjął cierpienia nigryjskich chrześcijan i przywrócił w kraju pokój. Wskazano zarazem, że wydarzenia ostatnich dni są wezwaniem do jeszcze większego zaangażowania w dialog międzyreligijny i umacnianie braterskich relacji z muzułmanami.

Kościół katolicki w Nigrze zawiesił aż do odwołania swoją działalność pozaliturgiczną - prowadzenie szkół, ośrodków zdrowia, dzieł charytatywnych i pomocy w rozwoju. W ostatnią niedzielę Msze św. sprawowane były często na gruzach spalonych kościołów oraz w miejscach chronionych przez policję, w których schronili się zarówno kapłani i zakonnice, jak też wierni.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:29, 24 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:06, 01 Lut 2015 Powrót do góry

Potrzeba dwa miliony euro, by odbudować w Nigrze kościoły zniszczone przez muzułmanów

Image

Zaledwie w ciągu jednego miesiąca nigerscy wyznawcy islamu dokonali aktów przemocy wobec katolicyzmu na niewiarygodną skalę. Ich nasilenie ma związek z karykaturami Mahometa zamieszczonymi w tygodniku „Charlie Hebdo”. Liczba spalonych i zdewastowanych kościołów sięga już prawie setki. Koszty ich odbudowy będą kolosalne, jak zapowiadają miejscowe władze kościelne.

Komunikat w sprawie kosztów odbudowy zniszczonych przez muzułmanów świątyń zamieszczono na stronach internetowych Kościoła w Nigrze. Prawie wszystkie świątynie w Niamey i Madradi zostały zniszczone.

Odpowiadając na apel biskupów, katolicy zebrali się w swoich parafiach, by uporządkować i oczyścić wnętrza ocalałych kościołów. Wszędzie stwierdzano, że trzeba konieczna będzie odbudowa zarówno samych kościołów, jak i przyległych zabudowań. Problemem jest oczywiście znalezienie funduszy. Rozpoczęła się akcja zbierania funduszów.

W ubiegłym tygodniu specjalna diecezjalna komisja oceniła straty stwierdzając, że koszt remontów i odbudowy wyniosą ponad 2 miliony euro. Na szczęście miejscowi wierni okazują się bardzo hojni. Wielu z nich zdecydowało się na systematyczne przekazywanie na ten cel pewnej części swojego wynagrodzenia.

[link widoczny dla zalogowanych]Arabia Saudyjska niech wyłoży kasę!


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:26, 24 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:37, 14 Lut 2015 Powrót do góry

Niger: narasta wrogość wobec chrześcijan

Image

W Nigrze przybiera na sile wrogość wobec chrześcijan. Podsycają ją islamscy fundamentaliści z ugrupowania Boko Haram od lat siejącego śmierć i zniszczenie w sąsiedniej Nigerii.

W ostatnich dniach dżihadyści przekroczyli granicę i zaatakowali wyznawców Chrystusa w przygranicznym mieście Diffa. Podkreśla się, że nastąpiło to kilka godzin po tym, jak władze Nigru przyłączyły się do afrykańskiej ofensywy przeciwko Boko Haram. Włączyły się w nią siły zbrojne Nigerii, Kamerunu, Czadu, Beninu i Nigru.

Chrześcijanie w swych domach czują się coraz bardziej niepewni i szukają bezpieczniejszych miejsc. Sytuacja jest bardzo trudna, ponieważ w styczniowych atakach islamiści spalili ok. 70 kościołów, a także wiele ośrodków parafialnych, katolickich szkół i szpitali.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:25, 24 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:51, 19 Mar 2015 Powrót do góry

Niger: chrześcijanie odbudowują kościoły zniszczone przez muzułmanów

Image Image

Chrześcijanie Nigru masowo włączyli się w odbudowę swych kościołów. 80 proc. kościelnej infrastruktury w tym afrykańskim kraju zostało zniszczone przez muzułmanów w połowie stycznia br. Była to drastyczna odpowiedź wyznawców islamu na opublikowanie karykatur Mahometa we francuskim piśmie Charlie Hebdo. Z ziemią zrównano wówczas i ograbiono nie tylko świątynie, ale i kościelne szkoły, przychodnie i domy dziecka, a nawet zapasy żywności dla sierot.

„Na początku ludzie obawiali się, że ataki się powtórzą, z czasem jednak masowo włączyli się sprzątanie i usuwanie szkód” – mówi pracujący w katedrze w stołecznym Niamey ks. Jean Baptiste Kafando. Dodaje, że trwa wyścig z czasem, by przynajmniej największe szkody naprawić przed zbliżającą się porą deszczową. Nie jest to łatwe, ponieważ wiele budynków wymaga całkowitego podniesienia z ruin. Kapłan przyznaje, że ze zrabowanych rzeczy udało się odzyskać jedynie kilka książek. Po kielichach mszalnych, monstrancjach, rzeźbach i innych mających jakąkolwiek wartość przedmiotach ślad zaginął. Islamiści rozkradli nawet ławki kościelne i wiatraki, powyrywali ze ścian przewody i gniazdka. Czego nie udało się ukraść, spalili.

Po antychrześcijańskich atakach Kościół w Nigrze przypomniał redaktorom Charlie Hebdo, że ich działania miały na całym świecie dramatyczne skutki uboczne. „Pismo jest obecnie w doskonałej kondycji finansowej, więc jego redaktorzy mogliby wesprzeć ofiary. Ich pomoc przyjmiemy z wdzięcznością” – mówi ks. Kafando. Podnoszenie z ruin to zadanie przerastające skromne możliwości miejscowych chrześcijan, choć spontanicznie opodatkowali się ono na ten cel. Rząd obiecał wprawdzie pewne wsparcie, ale na razie na tym się skończyło. Straty szacuje się na ok. 2 mln euro.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:23, 24 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:07, 24 Lip 2015 Powrót do góry

Niger: żadnych winnych za zniszczenie 69 kościołów

Image

Zniszczony kościół w Nigrze

Pół roku po zniszczeniu w Nigrze 69 katolickich kościołów nikt nie został za tę zbrodnię pociągnięty do odpowiedzialności. Tymczasem chrześcijanie z trudem odbudowują spalone świątynie, sprawując swe liturgie pod gołym niebem lub w namiotach.

„Wciąż się zastanawiamy, dlaczego musiało dojść do tej tragedii, która obróciła wniwecz wieki pokojowego współistnienia z muzułmanami” – mówi bp Ambroise Quédraogo, kierujący jedną z dwóch nigryjskich diecezji. Przypomina, że do ataku doszło po opublikowaniu antymuzułmańskich karykatur przez francuskie pismo Charlie Hebdo. „Wolność prasy jest czymś ważnym, jednak trzeba z tej wolności korzystać mądrze, zastanawiając się, jakie to może mieć konsekwencje w innych krajach” – podkreśla bp Quédraogo.

Hierarcha zaświadcza zarazem o niezwykłej sile wiary nigryjskich chrześcijan, której doznał po dramatycznych wydarzeniach. „Nie tylko od razu zabrali się za podnoszenie z gruzów zniszczonych świątyń, ale i postawili na przebaczenie” – wyznaje hierarcha. Zaznacza zarazem, że po wydarzeniach, które miały miejsce 16 i 17 stycznia, pokojowe współistnienie chrześcijan z muzułmanami zostało wyraźnie naruszone. Fakt, że winni popełnionych czynów nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności nie sprzyja budowaniu pokojowego współistnienia.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:21, 24 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:34, 07 Sie 2015 Powrót do góry

Niger: odbudowa kościołów zniszczonych przez islamistów

Image

Spalony kościół w Niamey

„Odbudowujemy nasze kościoły własnymi siłami i z pomocą wielu dobroczyńców” – powiedział abp Michel Christian Cartatéguy SMA, emerytowany ordynariusz archidiecezji Niamey w Nigrze. Na początku roku podczas demonstracji przeciw bluźnierczym karykaturom Mahometa zamieszczonym we francuskim czasopiśmie Charlie Hebdo, muzułmanie ograbili, sprofanowali i spalili kilkadziesiąt kościołów należących do różnych wyznań chrześcijańskich. Arcybiskup poinformował, że na odbudowę kościołów w Zinder i Niamey wciąż potrzeba 3 mln euro.

Mimo siejących strach aktów przemocy chrześcijanie nadal modlą się na zgliszczach swoich kościołów. Abp Cartatéguy podkreślił, że do czasu rozpoczęcia tragicznych wydarzeń w Nigrze między muzułmanami i chrześcijanami istniały bardzo dobre relacje. Teraz do przemocy nawołują kazania islamskich fundamentalistów przyjeżdżających z zagranicy i zmieniających mentalność miejscowej ludności. „Niektóre przejawy zachodniej kultury chce się wszędzie zaszczepić, a to prowokuje wrogość do Zachodu. Nienawiścią wobec krajów zachodnich można wytłumaczyć tolerancję wobec poczynań Boko Haram” – zauważył emerytowany metropolita stolicy Nigru. Na tamtym terenie żyje dziś ok. 25 tys. katolików. Pierwsi katoliccy misjonarze przybyli tam w 1929 r.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:20, 24 Mar 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 23:12, 18 Sty 2016 Powrót do góry

Niger: rok po antychrześcijańskich atakach wciąż „nie znaleziono” winnych

Image

Spalony kościół w Niamey

Trzydniową modlitwą w intencji pokoju i pojednania chrześcijanie Nigru upamiętniają ubiegłoroczne ataki islamistów na kościoły w tym afrykańskim kraju. W ciągu dwóch dni (16 i 17 stycznia 2015 r.) w stołecznym Niamey i mieście Zinder fundamentaliści zniszczyli 69 kościołów, spalili katolickie szkoły, sierocińce, a także wiele domów chrześcijan. Zabitych zostało ponad 20 osób. Rok od tego wydarzenia wciąż nie znaleziono winnych antychrześcijańskich zamieszek i nikt nie poniósł za nie odpowiedzialności.

„Władze obiecały ukaranie winnych, a także wyrównanie strat poniesionych przez Kościół, który w ciągu kilkudziesięciu godzin stracił w tym kraju praktycznie całą swoją infrastrukturę” – wskazuje pracujący w Nigrze o. Mauro Armanino. Misjonarz zauważa, że zapanowała jednak „polityczna amnezja” i do dramatycznych wydarzeń sprzed roku nie chce się wracać. „Jako chrześcijanie przebaczyliśmy oprawcom. Nie oznacza to jednak, że nie domagamy się sprawiedliwości” – podkreśla kapłan. I dodaje: „Na kolanach podnosimy się ze zgliszczy, modląc się o sprawiedliwość, która jest gwarantem pokoju na przyszłość”.

Zmasowane ataki na chrześcijan w Nigrze były odpowiedzią wspólnoty muzułmańskiej na zamieszczenie przez francuskie pismo Charlie Hebdo karykatury Mahometa. Wyznawcy Chrystusa stanowią w tym afrykańskim kraju zaledwie 1 proc. społeczeństwa.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:14, 24 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 14:11, 24 Mar 2021 Powrót do góry

Bestialska masakra w Nigrze: dżihadyści zabili 137 osób

Image

Od kilku miesięcy przybiera na sile ofensywa islamistów w Nigrze. Nigdy wcześniej jednak nie dopuścili się oni w tym kraju tak bestialskich masakr. W minioną niedzielę zaatakowali trzy wioski, w których z zimną krwią wymordowali mieszkańców. Śmierć poniosło 137 osób, w tym kobiety i dzieci. Jest też wielu rannych. W sumie w atakach w ciągu ostatnich sześciu dni zabitych zostało ponad 200 osób.

Świadkowie tragedii opowiadają, że doskonale uzbrojeni dżihadyści „strzelali do wszystkiego co się ruszało”. Do masakry doszło w regionie Tahuna, leżącym na pograniczu z Mali. „Ludność cywilna od dawna jest na celowniku islamskich terrorystów, nigdy wcześniej jednak nie dopuścili się oni takiego barbarzyństwa” – stwierdził rzecznik rządu Zakaria Abdourahamane ogłaszając w całym kraju trzydniową żałobę narodową.

Sytuacja pogarsza się także w innych regionach Nigru, gdzie bojówki islamistyczne są coraz aktywniejsze. Ks. Mauro Armanino, pracujący w Bomoanga, gdzie został uprowadzony włoski misjonarz, który przez dwa lata był więziony przez dżihadystów, poinformował o nowej strategii, która ma na celu totalne zastraszenie ludności i zerwanie jakichkolwiek więzi między wioskami. Chodzi o proceder minowania dróg przez dżihadystów. Tym sposobem ludzie boją się pójść nawet uprawiać własne pole czy doglądać bydło, ponieważ nie mają pewności, że nie napotkają na swej drodze min. Utrudnia to też transport żywności. „Cały kraj staje się powoli zakładnikiem islamistów” – mówi włoski misjonarz, podkreślając, że wpływa to nie tylko na brak bezpieczeństwa, ale i pogłębienie wszechobecnej nędzy. Według oenzetowskiej klasyfikacji rozwoju Niger jest w czołówce najbiedniejszych krajów świata.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)