Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Niemcy: Kard. K. Lehmann wzywa do dalszych ''reform'' i ... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31743 Przeczytał: 259 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 20:16, 16 Paź 2012 Powrót do góry

Niemcy - Szczerość kardynała Lehmanna
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/niemcy-szczerosc-kardynala-lehmanna,1663.html

Kard. Lehmann to jeden z głównych winnych obecnego stanu niemieckiego Kościoła.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 13:36, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31743 Przeczytał: 259 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 9:33, 19 Wrz 2013 Powrót do góry

Kard. Lehmann za zniesieniem celibatu

[link widoczny dla zalogowanych]

Arcybiskup Moguncji kard. Karl Lehmann jest w stanie wyobrazić sobie zniesienie celibatu w Kościele. „Życie w celibacie jest w dzisiejszych czasach zdecydowanie bardziej problematyczne niż kiedyś” – przekonywał hierarcha w rozmowie z gazetą „Mainz”.

„W naszych czasach coraz trudniej wytrwać w celibacie (…) bowiem nie znajduje on zrozumienia w otoczeniu, a poza tym coraz mniejsza jest akceptacja takiej formy życia” – podkreślał niemiecki duchowny. – Jestem w stanie sobie wyobrazić, że księża katoliccy za kilka lat będą mogli się żenić – powiedział abp Lehmann.

„Gdy spotykam wspaniałych żonatych diakonów, to tym bardziej chciałbym się opowiadać za tym, aby tacy ludzie przyjmowali za kilka lat święcenia kapłańskie (…) W zasadzie to rozmowa i partnerstwo są dla człowieka najważniejsze”. – Nawet przy założeniu, że żyje się w celibacie, nie oznacza to, że należy stać się całkowitym pustelnikiem – podkreślał biskup Moguncji.

Z informacji podanych przez „Die Zeit”, w Niemczech już wielokrotnie podejmowano próby zniesienia celibatu. [link widoczny dla zalogowanych], „rezygnacja z celibatu przyczyniłaby się do zwiększenia liczby duchownych, których w Niemczech od wielu lat brakuje”. To nie koniec proponowanych pomysłów na walkę z kryzysem w niemieckim Kościele, wśród nich regularnie pojawiają się propozycje większej „pastoralnej” aktywizacji świeckich oraz większej „otwartości” na osoby o różnych stylach życia. Równocześnie w trakcie niedawnego kongresu eucharystycznego kardynał Lehmann występował przeciwko liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego twierdząc, że „nie odpowiada ona czasom”, oczekując odpowiedniego dowartościowania posoborowej „reformy”.

Źródło: Mainz, [link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 13:26, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31743 Przeczytał: 259 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 21:56, 28 Wrz 2013 Powrót do góry

Niemiecki kardynał: potrzebna jest decyzja ws. diakonatu kobiet

Image

Po niedawnej wypowiedzi papieża Franciszka o dowartościowaniu kobiet w Kościele, były wieloletni przewodniczący Episkopatu RFN kard. Karl Lehmann zaapelował o podjęcie decyzji w sprawie wyświęcania kobiet na diakonów.

Zdaniem kardynała Karla Lehmanna papież Franciszek rozpoczął swój pontyfikat od "mocnego startu". Ważne jest jednak, aby pomimo niektórych potknięć, godnie uhonorować pontyfikat Benedykta XVI - podkreślił wieloletni przewodniczący Episkopatu Niemiec w rozmowie z agencją dpa. - Ten papież wiele zdziałał w zakresie odnowy duchowej, teologii i rozważań nad miejscem Kościoła w dzisiejszym świecie - podkreślił kardynał. Dodał, że teraz trzeba "wykorzystać przesyłane nam przez papieża Franciszka impulsy i charyzmatyczne bodźce i zainicjować odnowę duchową".

Kardynał Lehmann, który postrzegany był zawsze jako przedstawiciel postępowego nurtu w Kościele katolickim, opowiedział się za większą samodzielnością biskupów.

- Życzyłbym sobie, żeby pozostawiono nam większe pole manewru i nie okrawano raz po raz naszych kompetencji w imię dawnego centralizmu - powiedział niemiecki hierarcha. Wspomniał w tym kontekście m. in. o kształtowaniu liturgii. Arcybiskup Moguncji jest przekonany, że papież Franciszek to umożliwi.

Kapłaństwo kobiet?

Na pytanie o możliwość dopuszczenia kobiet do kapłaństwa w Kościele katolickim kardynał Lehmann odpowiedział, że znakomicie sprawdzają się jako pastorki w Kościele ewangelickim. - Ale jako teolog katolicki nie mogę sobie wyobrazić, w jaki sposób Kościół katolicki miałby wprowadzić takie zmiany - dodał. Wyjaśnił, że w tej sprawie istnieją wiążące dokumenty wydane przez Jana Pawła II i Bemedykta XVI. Poza tym taka decyzja mogłaby, zdaniem niemieckiego hierarchy, doprowadzić do rozłamu w Kościele. - Jestem przeciwny temu, by kwestię kapłaństwa kobiet uważać za miernik ich rangi w Kościele katolickim. To całkowicie błędne podejście - podkreślił kardynał. Opowiedział się jednocześnie za tym, by kobiety mogły pełnić wszystkie inne funkcje w Kościele oprócz kapłaństwa. - Życzyłbym sobie, żeby kwestia wyświęcania kobiet na diakonisy stałe została w ciągu ostatnich 20-30 lat wyjaśniona w sposób bardziej wiążący. Za długo to trwa, ale z drugiej strony potrzebna jest jednoznaczna decyzja w tej sprawie - powiedział kardynał Lehmann. Dodał, że tą kwestią zajmuje się aktualnie Episkopat Niemiec i przygotowuje konkretne propozycje w tej sprawie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 13:07, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31743 Przeczytał: 259 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 16:40, 16 Lip 2015 Powrót do góry

Kryzys powołań? To nic takiego, należy skupić uwagę na asystentach pastoralnych!

Image

Kardynał Karl Lehmann

Kard. Karl Lehmann uważa, że nie należy przejmować się kryzysem powołań, bo – jak tłumaczy – jest wiele różnych kościelnych posług. Należy raczej odpowiednio dowartościować świeckich animatorów życia religijnego!

W ubiegłym tygodniu diecezje Moguncji oraz Limburga zorganizowały konferencję prasową pt. „Kościelne zawody i powołania” (niem. Kirchliche Berufe und Berufungen). Wzięli w niej udział między innymi moguncki kardynał Karl Lehmann oraz apostolski administrator Limburga, bp Manfred Grothe.

Kardynał Karl Lehmann stwierdził, że nie należy zbyt dużo uwagi poświęcać niewystarczającej liczbie mężczyzn wstępujących do seminariów. Należy zachowywać proporcje i dostrzegać pozytywne aspekty sytuacji. Purpurat przytoczył statystyki, według których w diecezji mogunckiej działa obecnie rekordowa liczba 1000 osób, a kapłani w tym gronie to jedynie 450 członków tej grupy. Lehmann i Grothe zauważyli, że młodzież coraz mniej interesuje się nie tylko kapłaństwem, ale i innymi formami posługi w Kościele, w tym tak popularnymi funkcjami asystenta duszpasterskiego.

Z kolei kierownik mogunckiego seminarium Udo Bentz bronił praktyki przyjmowania do seminarium niewielkiej ilości kandydatów do kapłaństwa, twierdząc, że w Kościele nie może panować „dyktat liczb”. – Myślmy raczej o treści, a nie o liczbach – podkreślał Bentz.

Wypowiedź kard. Lehmanna oraz sam tytuł konferencji krytycznie ocenił publicysta Giuseppe Nardi z portalu „Katholisches.info”. Kardynał Lehmann zdaje się prezentował zwyczaj polityków, którzy, nieważne co by się działo, przedstawiają wszystko w pozytywnym świetle i zaciemniają palące nawet problemy – komentuje Nardi.

„W ten sposób sygnalizuje się, że powołania kapłańskie są w najlepszym wypadku tylko jednym z wielu tematów, bo przecież kościelnych zawodów jest bardzo dużo, a między nimi sytuuje się właśnie powołanie. W Moguncji mówiono o kryzysie powołań, ale nie ukrywając zamiaru, by nie szukać żadnych poważnych [tego kryzysu] przyczyn” – napisał Nardi.


Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 13:05, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31743 Przeczytał: 259 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 14:30, 23 Wrz 2015 Powrót do góry

Kard. Lehmann sugeruje Kościołowi w Niemczech kroczenie własną drogą

Image

Kardynał Karl Lehmann (Moguncja) oczekuje, że Stolica Apostolska zrezygnuje z części swoich prerogatyw na rzecz Kościołów lokalnych. Jak twierdzi, chodzi o umożliwienie Niemcom skorzystania z „wolnej przestrzeni”, jaką miał podarować im II Sobór Watykański.

Według kard. Karla Lehmanna, choć II Sobór Watykański dał Kościołom lokalnym więcej „wolnej przestrzeni”, to dziś Stolica Apostolska podąża w przeciwnym kierunku. Watykan ma – zdaniem niemieckiego hierarchy – ograniczać „wolną przestrzeń” stworzoną przez ostatni sobór. „Trzeba o to czasami bardziej walczyć, tak sądzę” – mówił kard. Lehmann.

Wypowiedź o powierzeniu „większej przestrzeni” Kościołom lokalnym przywodzi na myśl głośne słowa kard. Reinharda Marxa, przewodniczącego niemieckiego episkopatu, który stwierdził w lutym tego roku, że Kościół w Niemczech „nie jest filią Rzymu”. Przewodniczący niemieckiego episkopatu twierdził wówczas, że Niemcy powinni mieć możliwość wprowadzenia własnego rozwiązania w kwestii rozwodników żyjących w kolejnych związkach.

W kwestii nadchodzącej sesji synodu o rodzinie, kard. Lehmann poleca… potraktowanie II Soboru Watykańskiego jako wzoru. Zdaniem niemieckiego hierarchy, należy „inspirować się tym, jak wówczas udało się, pomimo ciężkich walk i częściowo ostrych przeciwieństw, dojść do porozumienia”, z którym „wszyscy mogą dobrze żyć”, nawet w „najbardziej spornych tematach”.

źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 13:10, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31743 Przeczytał: 259 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:58, 11 Mar 2018 Powrót do góry

Na początku marca, na różnych stronach można było przeczytać, że kard. Lehmann szykuje się na drugą stronę zycia: "„ale on sam, choć jest bardzo spokojny, daje nam znać, że rusza w drogę – ostatni etap jego ziemskiego pielgrzymowania”. Jeden z "odnowicieli" Kościoła w Niemczech.

Niemcy: stan zdrowia kard. Karla Lehmanna „krytyczny”

Image

Biskup Moguncji Peter Kohlgraff wezwał do modlitw za swego poprzednika, kard. Karla Lehmanna. Stan zdrowia 81-letniego kardynała jest „krytyczny” - napisał w liście do parafii i współpracowników, o czym poinformowała 5 marca kuria diecezjalna w Moguncji.

Od września ub. roku ten wybitny teolog i wieloletni przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich cierpi na skutki przebytego udaru i wylewu krwi do mózgu. „Stan jego zdrowia był przez długi czas stabilny, mimo iż nic nie wskazywało na większą poprawę. Teraz jednak [kard. Lehmann] znacznie opadł z sił tak bardzo, że musimy obawiać się o jego życie” - napisał bp Kohlgraf.

Podkreślił jednocześnie, że przez cały czas chorym kardynałem opiekują się siostry zakonne i personel medyczny, „ale on sam, choć jest bardzo spokojny, daje nam znać, że rusza w drogę – ostatni etap jego ziemskiego pielgrzymowania”.

Przez niemal 33 lata – od początku października 1983 r. do przejścia na emeryturę w wieku 80 lat w maju 2016 r., kard. Lehmann był biskupem Moguncji, a przez ponad 20 lat (1987-2008) przewodniczącym Konferencji Biskupów Niemieckich.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 13:12, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31743 Przeczytał: 259 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:13, 11 Mar 2018 Powrót do góry

Stan zdrowia kard. Karla Lehmanna był „krytyczny”, dziś czytamy, że rano zmarł.

Dziś rano zmarł znany kardynał Karl Lehmann !

Były biskup Moguncji, kardynał Karl Lehmann zmarł w niedzielę rano w swym domu w Moguncji - poinformowała jego diecezja, na którą powołuje się agencja dpa.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]Skończył się "karnawał" (bo w wielu podanych przykładach tak można śmiało powiedzieć) kard. Lehmanna, o czym tu na forum wiele można przeczytać, już zdał sprawę przed Bogiem ze swojego pasterzowania.

[link widoczny dla zalogowanych]

--------------------------------------------***--------------------------------------

Na niemieckiej stronie ( wydanie w j. polskim) czytamy:Odszedł kardynał Karl Lehmann. Docierał do ludzkich serc

Image

Kardynał Karl Lehmann był jednym z ważniejszych ludzi Kościoła w powojennej historii Niemiec i uosabiał pewną erę w katolickim Kościele w RFN.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

... w powyższym podane wiele odnośników do innych artykułów jakie tam na stronie były. Warto popatrzeć bo i o Polsce sa.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 13:16, 30 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)