Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Nikaragua: ''msza rewolucyjna'' i nikaraguańska dyktatura... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32700 Przeczytał: 63 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:11, 11 Kwi 2023 Powrót do góry

Wielkanoc w Nikaragui - Pełne kościoły i 17 aresztowań

Image

Tegoroczne obchody Wielkanocy w Nikaragui przebiegały w atmosferze skrajnego napięcia po tym, jak rząd zakazał z wyprzedzeniem tradycyjnych procesji wielkopiątkowych. 17 wiernych, którzy przeciwstawili się temu nakazowi, zostało aresztowanych przez policję, podobnie jak cztery inne osoby – poinformował we wtorek antyrządowy portal „Despacho 505”.

Jak zauważył kard. Leopoldo José Brenes Solórzano frekwencja na wielkanocnych mszach św. była mimo to ogromna, podaje hiszpańska agencja informacyjna EFE. Zarówno w parafiach, jak i w jego katedrze, domy modlitwy były w Wielkanoc pełne. W Wielki Piątek w Managui wokół katedry odbyła się procesja Drogi Krzyżowej, w której uczestniczyły tysiące osób.

Zakaz wielkopiątkowych procesji został wydany na początku miesiąca i wywołał spore poruszenie. Nawet Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka apelował do rządu o wycofanie nakazu, który był sprzeczny z wolnością religijną, ale bezskutecznie. Ten krok dyktatora Daniela Ortegi jest postrzegany jako kolejny odwet na Kościele po zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Watykanem i skazaniu biskupa dysydenta Rolando Alvareza na 26 lat więzienia. Papież Franciszek już w marcu określił reżim Ortegi jako „dyktaturę”. W Niedzielę Wielkanocną podczas przemówienia „Urbi et Orbi” wezwał do modlitwy za cierpiący Kościół w tym środkowoamerykańskim kraju. „Wiernym uniemożliwia się tam swobodne i publiczne wyznawanie wiary” – powiedział papież.

Kościół katolicki jest od lat najważniejszym głosem w Nikaragui przeciwko reżimowi Ortegi, który reaguje na społeczne niezadowolenie represjami. Według platformy „Unidad Nacional Azul y Blanco” 17 osób zostało aresztowanych za udział w procesjach wielkopiątkowych, które zostały zakazane przez państwo. Według informacji aresztowano również dziennikarza Víctora Ticaya, który relacjonował jedną z takich procesji. W sumie platforma zarejestrowała 21 arbitralnych aresztowań, 14 gróźb, 9 przypadków nękania i wydalenie dwóch osób – w tym księdza z Panamy – między 1 a 9 kwietnia. Filmy rozpowszechniane na Twitterze pokazują m. in. młodzież przebraną za noszących krzyż Jezusa Chrystusa, żołnierzy i apostołów uciekających przed policjantami.

Kard. Brenes Solórzano podczas uroczystości wielkanocnych w katedrze w Managui mówił o „Wielkim Poście ze wzlotami i upadkami”, „ale w końcu jesteśmy tutaj”. Powiedział, że cieszy się, iż pomimo niesprzyjających warunków, uroczystości Wielkiego Tygodnia przed Wielkanocą w kościołach i wokół nich cieszyły się tak dużym zainteresowaniem. Tysiące osób śledziło liturgię również poprzez transmisje na żywo na portalach społecznościowych archidiecezji Managua.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32700 Przeczytał: 63 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:05, 14 Kwi 2023 Powrót do góry

Nikaragua: dwie siostry zakonne wydalone z kraju

Image

Reżim nikaraguański wydalił z kraju dwie siostry ze zgromadzenia dominikanek od Zwiastowania oraz skonfiskował klasztor trapistek w San Pedro de Lóvago.

Pochodzące z Kostaryki siostry Isabel i Cecilia Blanco Cubillo pracowały w domu opieki dla osób starszych. Po usunięciu z Nikaragui dotarły wczoraj do swojej ojczyzny. Natomiast odebraną trapistkom placówkę przekazano Instytutowi Technologii Rolniczej. Siostry opuściły swój klasztor 24 lutego i następnego dnia dotarły do Panamy.

Już wcześniej dochodziło w Nikaragui do wydalenia sióstr zakonnych. W lutym 2022 roku spotkało to Misjonarki Miłości, który odebrano status prawny. W Wielkim Tygodniu podobny los spotkał misjonarza klaretyńskiego o. Donaciana Alarcóna, który modlił się za uwięzionego bp. Rolanda Álvareza. Po tym, jak prezydent Ortega zakazał ostatnio publicznych wydarzeń, wspólnota Kościoła przeżywała trudny Wielki Tydzień. Zakazano ponad 3 tys. procesji w całym kraju i aresztowano ok. 20 osób.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32700 Przeczytał: 63 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 9:52, 02 Cze 2023 Powrót do góry

Nikaragua: policja zamroziła konta Kościoła; prymas wzywa, by zachować spokój

Image

Prymas Brenes podczas uroczystości Zesłania Ducha Świętego

Nikaraguańska policja oskarżyła Kościół o pranie brudnych pieniędzy i zamroziła konta wszystkich diecezji. Według ekspertów to wstęp do całkowitej konfiskaty mienia, Kościół jest już bowiem z góry uznany za winnego. Daniel Ortega, nikaraguański dyktator zwykł o nim mówić, że to mafia.

W ubiegły piątek, 26 maja, jeden z proboszczów z Granady poszedł do banku, gdzie – ku jego zaskoczeniu – poinformowano go, iż konto parafialne zostało zamrożone. Jak się wkrótce okazało, zawieszono wszystkie konta bankowe dziewięciu nikaraguańskich diecezji. Dzień potem policja przyznała się do zamrożenia środków kościelnych, jako powód podając „nielegalną działalność”. Mundurowi poinformowali, że w ramach śledztwa odkryli w instytucjach kościelnych torby z „setkami tysięcy dolarów wątpliwego pochodzenia”. Zamrożenie kont stawia Kościół przed poważnym kryzysem. Na przełomie maja i czerwca liczne instytucje muszą opłacić media, a także pracowników. Wkrótce będą zapewne musiały zawiesić działalność.

Wiele instytucji już zostało rozwiązanych przez rząd, a ich majątki poprzejmowano – w ostatnich dniach policja przejęła budynek instytutu technicznego w San Sebastián de Yalí, prowadzonego przez córki Św. Ludwiki de Marillac. Zagraniczne zakonnice zostały wydalone z kraju, a te mające obywatelstwo Nikaragui zamknięto w klasztorze. W Nikaragui dochodzi też do ataków na kościoły. W maju w kaplicy Matki Boskiej Fatimskiej w Campuzano nieznani sprawcy okradli tabernakulum i rozrzucili hostie na pobliskim polu. Tylko w tym roku odnotowano już 90 ataków.

Prymas Nikaragui, kard. Leopoldo Brenes, w ostatnią niedzielę wzywał wiernych, aby nie tracili ducha.

„W związku z sytuacją, której doświadczamy w naszych parafiach, zachęcam, by zachować spokój. Nie słuchajmy wielu wiadomości, które przesadzają – zawsze mówią tam o «wiarygodnych źródłach», ale nie ujawniają, kto jest tym «wiarygodnym źródłem». Więc zachowajmy spokój; bez wątpienia Duch Święty prowadzi Kościół i wkrótce będziemy mieli odpowiednie rozwiązanie [naszych problemów]. Nasze parafie nadal pracują. Doświadczyliśmy trudnych kryzysów, takich jak czas pandemii, ale Duch, a także hojność was wszystkich, podtrzymuje parafie. Zachęcam więc, abyście zawsze zachowywali spokój oraz nie ulegali wpływom sieci i wiadomości, które naprawdę przesadzają. Kiedy je czytam – nie czytam ich zbyt często, ale czasami mi je wysyłają – śmieszy mnie wszystko, co mówią, ponieważ jest to bezpodstawne.“

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32700 Przeczytał: 63 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:29, 05 Lip 2023 Powrót do góry

Nikaraguański reżim wypuszcza z więzienia „niepokornego biskupa”. To przełom w relacjach z Kościołem?

Image

Biskup Matagalpy i administrator apostolski Estelí w Nikaragui, bp Rolando Alvarez został w poniedziałek późnym wieczorem zwolniony z więzienia – podała agencja Reuters. Powołuje się przy tym na źródła dyplomatyczne.

Decyzja ta może oznaczać punkt zwrotny w przedłużającym się konflikcie lewicowego reżimu Daniela Ortegi z Kościołem katolickim. Źródła dyplomatyczne podały we wtorek, że trwają negocjacje między rządem a biskupami katolickimi w sprawie przyszłości bp. Alvareza, a on sam znajduje się w kompleksie sekretariatu episkopatu Nikaragui, w stolicy kraju Managui. Zaznaczono, że istnieje również możliwość, iż biskup zostanie wydalony ze swej ojczyzny lub w inny sposób zesłany za granicę. Rząd nie odpowiedział na prośbę o komentarz w tej sprawie. Jeśli biskup odmówi opuszczenia kraju, może zostać odesłany do więzienia - podało źródło.

Wcześniej w ciągu dnia, Confidencial News poinformował, że bp Alvarez został zwolniony w poniedziałek wieczorem, powołując się na źródła kościelne i dyplomatyczne. Bp Rolando Alvarez, ordynariusz Matagalpy i administrator apostolski Estelí oraz prominentny krytyk dyktatora Daniela Ortegi, został uwięziony w zeszłym roku - na początku sierpnia - a następnie skazany na 26 lat więzienia pod zarzutem zdrady stanu po tym, jak odmówił deportacji do Stanów Zjednoczonych.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32700 Przeczytał: 63 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 18:57, 16 Sty 2024 Powrót do góry

Nikaragua: uwolniono bp. Álvareza, bp. Morę i innych księży; przyjęła ich Stolica Święta

Image

Bp Rolando Álvarez, przetrzymywany od ponad roku, bp Isidoro del Carmen Mora Ortega, dwóch seminarzystów, piętnastu księży. Łącznie rząd Nikaragui uwolnił 19 przedstawicieli Kościoła katolickiego. Wiadomość, rozpowszechniona przez lokalne media, została potwierdzona przez rząd w Managui. Z wyjątkiem jednego, który pozostał w Wenezueli, wszyscy przybyli do Rzymu w niedzielę 14 stycznia i są gośćmi Stolicy Apostolskiej.

Bp Álvarez, ordynariusz Matagalpy i administrator apostolski diecezji Estelí, skazany na 26 lat więzienia przebywał w zakładzie karnym od lutego ubiegłego roku, po tym jak od sierpnia 2022 r. znajdował się w areszcie domowym. Bp Mora został zatrzymany w grudniu ubiegłego roku.

Podczas modlitwy Anioł Pański na początku roku Papież, przypominając o położeniu biskupów i księży „pozbawionych wolności” w kraju Ameryki Środkowej, zapewnił o swojej „bliskości w modlitwie”, zachęcając lud Boży do modlitwy za Nikaraguę, w odniesieniu do której wyraził nadzieję, „że zawsze będziemy szukać drogi dialogu, aby przezwyciężyć trudności”.

Już w zeszłym roku, w październiku, 12 nikaraguańskich księży zostało zwolnionych z więzienia. Stolica Apostolska przyjęła prośbę o ich przyjęcie. W Rzymie księża zostali zakwaterowani w ośrodkach diecezjalnych.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)