Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Peru: uniwersytet już nie papieski ani katolicki Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32658 Przeczytał: 62 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:47, 31 Lip 2012 Powrót do góry

Peru: uniwersytet już nie papieski ani katolicki

Image

Dotychczasowy Papieski Uniwersytet Katolicki Peru musi zmienić nazwę. Nie może już nazywać się ani „Papieskim”, ani „Katolickim”. Prawo do używania obu tych określeń odebrała mu Stolica Apostolska dekretem kardynała sekretarza stanu w oparciu o specjalne papieskie upoważnienie – informuje komunikat watykańskiego biura prasowego.

„Wspomniany uniwersytet powstał w 1917 r., a został erygowany kanonicznie dekretem Stolicy Apostolskiej z 1942 r. – czytamy w komunikacie. – Od 1967 r. wiele razy modyfikował on jednostronnie swój statut z poważną szkodą dla interesów Kościoła”. Od 1990 r. Stolica Apostolska wzywała peruwiański uniwersytet, by dostosował statut do konstytucji apostolskiej Ex corde Ecclesiae, czego jednak nie dokonano. Po wizytacji kanonicznej uczelni w grudniu ub. r. i lutowym spotkaniu jej rektora z kard. Tarcisio Bertone w watykańskim Sekretariacie Stanu podjęto kolejną próbę dialogu. Ostatnio rektor w dwóch listach do kardynała sekretarza stanu uzależnił modyfikację statutu od rezygnacji przez archidiecezję Limy z kontroli nad dobrami uniwersytetu – informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Dodajmy, że zarządzanie znacznym majątkiem, jaki zapisał uczelni zmarły w 1944 r. peruwiański polityk i historyk José de la Riva Agüero, jest przedmiotem długotrwałego sporu z miejscowym arcybiskupem. Watykański komunikat przypomina, że peruwiańskie sądy cywilne kilkakrotnie potwierdziły udział stołecznej archidiecezji w kontroli nad finansami uniwersytetu. Odbierając mu tytuły „Papieski” i „Katolicki” Stolica Apostolska podkreśla jednak, że ma on nadal podlegać ustawodawstwu kanonicznemu. Watykan będzie nadal śledzić sytuację na uczelni z nadzieją, że jej władze zdecydują się na zmianę stanowiska, co umożliwiłoby przywrócenie jej obu wspomnianych tytułów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 14:15, 19 Cze 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32658 Przeczytał: 62 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:48, 31 Lip 2012 Powrót do góry

Decyzję watykańskiego sekretariatu stanu, odbierającą Papieskiemu Uniwersytetowi Katolickiemu Peru prawo do tytułów „Papieski” i „Katolicki”, źle przyjął rektor tej uczelni.

Trwa spór o katolickość Uniwersytetu Peru

Image

Prof. Marcial Rubio uważa ją za niesłuszną. Jego zdaniem uniwersytet, zarejestrowany w Peru jako „Papieski” i „Katolicki”, nie może zmienić tej swojej oficjalnej nazwy. Uważa on także, iż uczelnia wcale nie podlega prawu kanonicznemu, ale wyłącznie cywilnemu i jest chroniona przez peruwiańską konstytucję. „Jest to jasne – powiedział rektor – również dla samej archidiecezji Limy, która procesuje się z nami przed trybunałami peruwiańskimi, chcąc zarządzać majątkiem, który jest własnością naszą, a nie Stolicy Apostolskiej”.

Podobnie jak rektor, prawa do określeń „Papieski” i „Katolicki” broni przewodnicząca federacji studentów tej uczelni. Ona również powołuje się na zapis nazwy uniwersytetu w publicznych rejestrach. Natomiast inna tamtejsza organizacja, Ugrupowanie Uniwersyteckie noszące imię José de la Riva Agüero, fundatora uczelnianego majątku, zaapelowała o pojednanie ze Stolicą Apostolską i odzyskanie katolickiej tożsamości. Zwraca ona uwagę, że w świetle prawa międzynarodowego o wspomnianych tytułach decyduje Kościół katolicki, a nie prawo cywilne. Decyzje o przyszłości Uniwersytetu Peru podejmie zwołane dzisiaj przez rektora Zgromadzenie Uniwersyteckie, w skład którego obok profesorów należą przedstawiciele studentów i pięciu biskupów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 14:17, 19 Cze 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32658 Przeczytał: 62 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:38, 09 Sie 2012 Powrót do góry

Peru: oświadczenie episkopatu w sprawie kościelnego uniwersytetu

Image

Pełne poparcie dla decyzji Stolicy Apostolskiej wyrazili peruwiańscy biskupi w specjalnym oświadczeniu dotyczącym ostatnich wydarzeń związanych z uniwersytetem w Limie. 11 lipca Watykan odebrał tej prestiżowej uczelni kościelnej tytuły „papieski” i „katolicki”. Decyzja była związana z wielokrotnymi modyfikacjami jej statutów, które godziły w dobre imię Kościoła.

Biskupi komentując delikatną sytuację uczelni po papieskiej decyzji potwierdzają pełną wierność i przywiązanie do Benedykta XVI. Równocześnie sprzeciwiają się wszelkim obraźliwym komentarzom, zarówno wobec Stolicy Apostolskiej, jak i bezpośrednio osoby kard. Tarciso Bertone. Pojawiły się one w peruwiańskich mediach oraz w ostrych wypowiedziach władz uniwersytetu.

Hierarchowie poparli także działania arcybiskupa Limy kard. Juana Luisa Ciprianiego w jego sporze z uczelnią. Pozytywnie oceniają też postawę tych członków wspólnoty akademickiej, którzy starają się o utrzymanie katolickiej tożsamości placówki. Episkopat skierował również prośbę do rektora i senatu, by zaakceptowali decyzję Benedykta XVI i dostosowali statuty uczelni do wymogów konstytucji apostolskiej Ex corde Ecclesiae.

Władze uniwersytetu w Limie po decyzji Watykanu zdecydowały się utrzymać starą nazwę uczelni, argumentując tym, że taka jest wpisana do krajowych rejestrów i uznawana przez państwo.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 14:21, 19 Cze 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32658 Przeczytał: 62 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:42, 07 Lut 2013 Powrót do góry

Abp. Müller wspiera rebeliantów "katolickiego" uniwersytetu w Peru?

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Abp. Müller, obecny prefekt Kongregacji Nauki Wiary, który otrzymał tytuł doktora honoris causa "Katolickiego Uniwersytetu Papieskiego" w Peru, już w ramach dochodzenia prowadzonego przez kardynała Cipriani Thorne, 28 listopada 2008.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych] pisze:

Müller wspiera "rebeliantów" uczelni w Peru.
(...)

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 14:41, 19 Cze 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32658 Przeczytał: 62 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:45, 07 Lut 2013 Powrót do góry

Abp. Müller wspiera zbuntowany uniwersytet w Peru?

Arcybiskup Gerhard Ludwig Müller, doktor honoris causa dawnego Papieskiego Katolickiego Uniwersytetu w Limie, zaangażował się w konflikt między uczelnią a Stolicą Apostolską. Uczelnia nie tylko zmieniła swój statut w sposób sprzeczny z konstytucją apostolską, od lat upowszechnia poglądy sprzeczne z katolickim magisterium.

Jak pisał Andres Beltramo Alvarez, w liście skierowanym przez aktualnego prefekta kongregacji nauki wiary do kardynała Ciprianiego, arcybiskupa Limy, szef kongregacji udzielił poparcia uczelni dystansującej się od Kościoła. W formie pisemnej zwrócił się do kardynała o wyjaśnienia w związku z cofnięciem zgody na wykładanie na tej uczelni kilku profesorom katolickiej teologii.

Magazyn „Caretas” ujawnił fragmenty listu, według nich prefekt twierdzi, że na uniwersytecie mogą być prowadzone wykłady z katolickiej teologii do czasu, aż Stolica Apostolska „rozwiąże” istniejące problemy. Osłabia to pozycję metropolity Limy, walczącego o pełne posłuszeństwo władz uczelni wobec prawa Kościoła.

Jak skomentował całą sytuację jeden z pracowników uczelni, Marco Sifuentes, list „stawia” metropolitę na „właściwym” miejscu. Ma to być zresztą reakcja na skargi samych profesorów, którzy w oficjalnej korespondencji z Kongregacją poskarżyli się, że odebrano im prawo do prowadzenia zajęć z powodów „doktrynalnych”. Były rektor otwarcie zaatakował decyzję kard. Ciprianiego jako sprzeczną z „duchem ewangelicznym”.

źródło: rorate-caeli.blogspot.com

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 14:40, 19 Cze 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32658 Przeczytał: 62 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 11:24, 19 Lut 2013 Powrót do góry

Na stronie Vatican Insider sporo pisze w sprawie zaangażowania się abp. Müllera w sprawę dawnego Papieskiego Katolickiego Uniwersytetu w Limie, że był to wielki błąd prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

Sekretarz Stanu Tarcisio Bertone anuluje pismo strażnika ortodoksji katolickiej.

List został unieważniony na spotkaniu zwołanym przez Sekretarza Stanu Tarcisio Bertone. Powód? To była inicjatywa "osobista" prefekta, który nie konsultował się ze specjalistami z Kongregacji Nauki Wiary. List pominął również Kodeks Prawa Kanonicznego. List abp. Müllera nie ma ważności.

W każdym razie, wnioski z posiedzenia z Sekretarzem Stanu Tarcisio Bertone, były głównym ciosem dla prefekta Kongregacji Nauki Wiary. W Kurii Rzymskiej ktoś zaczyna się zastanawiać, czy jest to naprawdę właściwe miejsce, o tak ogromnej ważności, odpowiedzialności, w którym nie ma miejsca na improwizowane ani na błędy w formie lub treści.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 14:53, 19 Cze 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32658 Przeczytał: 62 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:04, 30 Kwi 2014 Powrót do góry

Papież powołał komisję trzech kardynałów dla rozstrzygnięcia problemów związanych z uniwersytetem w Peru

Image

Ojciec Święty powołał specjalną komisję kardynałów celem rozwiązania problemów, jakie zaszły między Stolicą Apostolską a Papieskim Uniwersytetem Katolickim Peru. Przed dwoma laty watykański Sekretariat Stanu odebrał tej uczelni prawo do używania tytułów „Papieski” i „Katolicki”. Jak poinformował wczoraj jej rektor Marcial Rubio, powołując się na komunikat otrzymany z nuncjatury apostolskiej w Limie, trzej purpuraci mają znaleźć ostateczne rozwiązanie polubowne w oparciu o konstytucję apostolską Ex corde Ecclesiae.

Pracami komisji kierować będzie kard. Péter Erdő. Prymas Węgier, znany profesor prawa kanonicznego, przeprowadził ponad dwa lata temu na zlecenie Benedykta XVI wizytację peruwiańskiego uniwersytetu. Ponadto w skład komisji wejdą jeszcze kardynałowie Gérald Cyprien Lacroix z kanadyjskiego Quebecu i Ricardo Ezzati Andrello SDB z Santiago de Chile – informuje rektor uczelni, która pozostaje już od kilku lat w sporze z archidiecezją Limy.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 14:45, 19 Cze 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32658 Przeczytał: 62 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 15:03, 19 Cze 2022 Powrót do góry

A.D. 2022 rok

Tu inna sytuacja, dotycząca gimnazjum.

Po wielomiesięcznym impasie jezuickie gimnazjum w Worcester, w stanie Massachusetts, zostało pozbawione statusu szkoły katolickiej przez miejscowego biskupa, za sprzeciwienie się jego nakazowi zaprzestania wywieszania flag popierających LGBT i ruch Black Lives Matter – donosi agencja CNA.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,117/jezuicka-szkola-traci-status-placowki-katolickiej-za,17379.html
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)