Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 USA - Illinois: bp Paprocki zapobiegł bluźnierczej modlitwie Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32590 Przeczytał: 95 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 18:26, 07 Lis 2013 Powrót do góry

A tu szczyt bluźnierstwa - modlitwa różańcowa w intencji legalizacji tzw. homomałżeństw w stanie Illinois. Biskup temu zapobiegł.


Biskup zapobiegł bluźnierczej modlitwie

Jako bluźnierczą i świętokradczą określił biskup Thomas Paprocki zapowiedź modlitwy różańcowej w intencji legalizacji tzw. homomałżeństw w stanie Illinois.

Ordynariusz Springfield zapowiedział jednocześnie, że do katedry Niepokalanego Poczęcia, gdzie taka modlitwa miała się odbyć 22 października, nie będą wpuszczane osoby z tęczowymi znaczkami, wstążkami czy szarfami, symbolizującymi poparcie dla postulatów gejowskich. Ostrzegł też, że inni, manifestujący jawnie swe poparcie dla niemoralnych związków, będą wypraszani ze świątyni.

Akcję zaplanowaną przez aktywistów gejowskich bp Paprocki określił jako bluźnierczą. Wyjaśnił, że bluźnierstwo polega na okazaniu braku należnego szacunku wobec Boga lub czegoś świętego. „Ponieważ Jezus jasno nauczał, że małżeństwo, które stworzył Bóg, jest świętą instytucją między mężczyzną i kobietą (zob. Mt 19, 4-6 i Mk 10, 6-9) modlenie się w intencji jednopłciowych małżeństw powinno być uważane za bluźniercze i jako takie niedozwolone w katedrze” – podkreślił biskup w specjalnym oświadczeniu i przypomniał, że katedra oraz inne kościoły parafialne są zawsze otwarte dla każdego, który chce żałować za grzechy i prosić Boga o wybaczenie.

W efekcie stanowczej postawy biskupa homoseksualni aktywiści z Rainbow Sash Movement odwołali zaplanowany „modlitewny protest”. Nie omieszkali przy okazji oskarżyć ordynariusza o głoszenie czegoś, co „stoi w jawnym kontraście z ostatnimi wypowiedziami papieża Franciszka”.

3 lata temu arcybiskup Saint Paul i Minneapolis, John Nienstedt odmówił udzielenia Komunii św. osobom popierającym publiczne zachowania homoseksualne i legalizację związków osób tej samej płci. Metropolita Minneapolis konsekwentnie odmawia Komunii św. osobom, które traktują Eucharystię jako okazję do wyrażania stanowiska politycznego czy protestu przeciw zasadom moralnym wypływającym z konsekwentnego przyjęcia wiary.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 9:10, 26 Cze 2017, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32590 Przeczytał: 95 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:14, 07 Lis 2013 Powrót do góry

Cytat:
(...)
W efekcie stanowczej postawy biskupa homoseksualni aktywiści z Rainbow Sash Movement odwołali zaplanowany „modlitewny protest”. Nie omieszkali przy okazji oskarżyć ordynariusza o głoszenie czegoś, co „stoi w jawnym kontraście z ostatnimi wypowiedziami papieża Franciszka”.
(...)Jak zostały zinterpretowane słowa Franciszka:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/z-konf-prasowej-slynne-slowa-papieza-kim-jestem-by,10127.html#47337


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 15:21, 08 Cze 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32590 Przeczytał: 95 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:48, 29 Lis 2013 Powrót do góry

Biskup egzorcyzmował Illinois

Image

Gubernator stanu Illinois poprzez złożenie podpisu pod ustawą instytucjonalizującą tzw. homomałżeństwa przyczynił się do stworzenia „obiektywnie grzesznej rzeczywistości” – tymi słowami biskup Thomas Paprocki 20 listopada rozpoczął modlitwę przebłagalną połączoną z egzorcyzmem. Jak podkreślał, wierzący nie mogą pozostawać obojętnymi wobec takiego wykroczenia przeciwko Bożemu prawu.

Biskup egzorcyzmował stan Illinois w dniu 20 listopada bieżącego roku. Podczas uroczystości przebłagalnej i wynagradzającej za grzech sodomii hierarcha stwierdził m.in., że gubernator stanu poprzez złożenie podpisu pod skandaliczną ustawą zmieniającą definicję małżeństwa, „wprowadził nie tylko bezprecedensową nowość w prawie stanowym, ale także przyczynił się do instytucjonalizacji obiektywnie grzesznej rzeczywistości”.

Duchowny tłumaczył, że nie można być obojętnym wobec grzechu. Dodał, że naszym moralnym obowiązkiem i wyrazem miłosierdzia jest napominanie bliźniego, by mógł on zerwać z nieprawością. - Ignorowanie innej osoby jest oznaką obojętności – mówił. Hierarcha dodał, że miłosierdzie i przebaczenie Boże rozciąga się jedynie na tych, którzy pokutują i dążą do radyklanej przemiany serca. Podczas Mszy przebłagalnej biskup Springfield przypomniał podstawowe zasady moralności katolickiej. Mówił o odpowiedzialności ustawodawców, którzy przyjęli skandaliczną ustawę oraz o odpowiedzialności gubernatora , który ją podpisał: - Politycy odpowiedzialni za uchwalenie prawa o cywilnych małżeństwach homoseksualnych są moralnie współwinni przyjęcia ustawy ułatwiającej grzech ciężki – tłumaczył.

Hierarcha wyjaśnił dlaczego zdecydował się na przeprowadzenie egzorcyzmu. - Nie twierdzę, że każda osoba zaangażowana w zmianę definicji małżeństwa jest opętana przez diabła i wymaga egzorcyzmowania. Jednak wszyscy jesteśmy narażeni na złe wpływy szatana i potrzebujemy ochrony oraz uwolnienia od zła. Nie zamierzam demonizować. Chcę jednak zwrócić uwagę na demoniczny wpływ, który przenika naszą kulturę zarówno w państwie, jak i w Kościele - tłumaczył.

Duchowny przekonywał, że obecność i zaangażowanie szatana jest szczególnie widoczne w kwestii małżeństw osób tej samej płci, jak i zniechęcenia obrońców małżeństwa. Biskup mówił, że wśród wielu osób panuje przekonanie, że nie warto się angażować w walkę o zachowanie tradycyjnego rozumienie małżeństwa ze względu na napotykane trudności. Tymczasem walka nadal musi być kontynuowana i to z wielką determinacją. Przypomniał, że mimo legalizacji aborcji na żądanie czterdzieści lat temu do tej pory zwolennikom zabijania dzieci poczętych nie udało się uciszyć obrońców życia. Co więcej, dalsza walka w obronie Bożych praw jest konieczna.

Robert Ritchie, dyrektor kampanii fatimskiej TFP w Stanach Zjednoczonych zauważył, że niespełna dwa tygodnie po podpisaniu ustawy stan Illinois nawiedziła seria niszczycielskich tornad, powodując śmierć wielu osób i siejąc wielkie zniszczenie. Biorąc pod uwagę krótki okres pomiędzy przyjęciem ustawy a kataklizmem, który nawiedził stan, wielu widzi w tym karę Boże – zauważa Ritchie.

Jak tłumaczył, Pan Bóg faktycznie może zsyłać katastrofy jako karę za czyny w sposób szczególny sprzeciwiające się Jego prawu. Grzech sodomski – uczyniony w tym przypadku prawem - jest jednym z grzechów wołających o pomstę do nieba.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 15:14, 08 Cze 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32590 Przeczytał: 95 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:00, 13 Sty 2016 Powrót do góry

Kolejny, bardzo dobry, krok bp Thomasa Paprockiego:

Najświętszy Sakrament (Tabernakulum) na swoim miejscu
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/najswietszy-sakrament-tabernakulum-na-swoim-miejscu,14048.html#54836
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32590 Przeczytał: 95 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:03, 26 Cze 2017 Powrót do góry

Bp. Paprocki przypomina o zakazie udzielania ślubów kościelnych osobom tej samej płci

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Tak krótko:

Ordynariusz diecezji Springfield, biskup Tomasz Paprocki przypomniał księżom w jego diecezji Illinois o obowiązującym zakazie udzielania ślubów kościelnych osobom tej samej płci. Oświadczenie wydano tuż przed zaplanowaną na ten weekend w Chicago Paradą Równości.

W wysłanym w ubiegłym tygodniu dekrecie do kapłanów, diakonów, seminarzystów i pracowników w swojej diecezji Springfield , bp Thomas Paprocki określił zbiór norm dotyczących ''małżeństwa'' osób tej samej płci i związanych z tym kwestii duszpasterskich.

Bp Paprocki pisze, że "o ile osoby te nie dały pewnych oznak skruchy przed śmiercią", to ludzie w ''małżeństwach'' osób tej samej płci nie mogą mieć katolickiego pogrzebu.

Osoby w "małżeństwach" tej samej płci, nie powinny przystępować lub być dopuszczone do Komunii świętej.

Dekret i wytyczne bp Paprockiego pokazują to, co Kościół katolicki naucza o właściwej dyspozycji, aby godnie przyjmować sakramenty.

„Kościół ma nie tylko władzę, ale poważny obowiązek, aby potwierdzić swoją autentyczną naukę o małżeństwie, do zachowania i promowania świętą wartość stanu małżeńskiego" - powiedział.

Pisze też o dzieciach mieszkających z takimi parami. Dzieci mieszkające z parami tej samej płci mogą otrzymać Pierwszą Komunię Świętą i bierzmowanie pod warunkiem, że są „inaczej nauczane i odpowiednio przygotowane. Nie będą one odrzucane, będą miały wstęp do szkół katolickich i programów katechetycznych. Biskup Paprocki powiedział, że dzieci będą nauczane „zgodnie z nauczaniem Kościoła na temat małżeństwa i seksualności”.

Biskup powołuje się na różne kanony:

Kan. 915 - Do Komunii świętej nie należy dopuszczać ekskomunikowanych lub podlegających interdyktowi, po wymierzeniu lub deklaracji kary, jak również innych osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim.
Kan. 916 - Kto ma świadomość grzechu ciężkiego, nie powinien bez sakramentalnej spowiedzi odprawiać Mszy świętej ani przyjmować Komunii świętej, chyba że istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się. W takim jednak wypadku ma pamiętać o tym, że jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej.


W Kodeksie Prawa Kanonicznego pisze (kanon 1184):

§ 1. Jeśli przed śmiercią nie dali żadnych oznak pokuty, pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni:
1° notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy;
2° osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej;
3° inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych.

W Katechizmie Kościoła Katolickiego: "Zgor­szenie jest postawą lub zachowaniem, które prowadzi drugiego czło­wieka do popełnienia zła" (KKK, 2284).


Dekret wywołał silne reakcje ataku różnych środowisk na biskupa. Petycja poparcia tego biskupa

[link widoczny dla zalogowanych]


Cała treść Dekretu biskupa:
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 12:07, 29 Cze 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32590 Przeczytał: 95 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:16, 29 Cze 2017 Powrót do góry

Amerykański biskup: trwający w homo-związkach nie mają prawa do Komunii i pogrzebów

Image

Stanowczy głos w kwestii sakramentów dla żyjących w „homo-małżeństwach” zabrał Thomas Paprocki, amerykański biskup diecezji Springfield w stanie Illinois i doktor prawa kanonicznego. Podkreślił on, w oparciu o kodeks prawa kanonicznego, że takie osoby nie mogą przyjmować Ciała Chrystusa a działalność duszpasterzy powinna zmierzać do ich nawrócenia.

Biskup Paprocki podkreślił, że w Kościele katolickim obowiązuje zakaz przystępowania osób żyjących w homoseksualnych „małżeństwach” do Komunii świętej. Dodał, że księża nie mogą udzielać takim ludziom pogrzebu, o ile nie wykazały one oznak żalu za grzechy przed śmiercią.

Hierarcha zwrócił uwagę, że ciąży na nim obowiązek prowadzenia powierzonego mu ludu z miłością, ale bez lekceważenia prawdy. Powołał się przy tym na przepisy KPK (kanony 915 i 916).

„Biorąc pod uwagę obiektywnie niemoralną naturę relacji tworzonych przez tak zwane małżeństwa homoseksualne, osoby w takich związkach nie mogą podchodzi do Komunii Świętej ani nie wolno im udzielać Komunii Świętej” , podkreślił duchowny w podpisanym 12 czerwca „Dekrecie Dotyczącym tzw. Małżeństw Jednopłciowych i Powiązanych Spraw Pastoralnych”.

Zgodnie z kanonem 915 Kodeksu Prawa Kanonicznego „do Komunii świętej nie należy dopuszczać ekskomunikowanych lub podlegających interdyktowi, po wymierzeniu lub deklaracji kary, jak również innych osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim”.

Amerykański Biskup nakazał podległym mu księżom, aby nawoływali do nawrócenia wiernych żyjących w grzesznych związkach, tak aby po Spowiedzi Świętej mogli przyjąć Ciało Chrystusa. Wystosowany przez niego dokument obejmuje również sytuacje zagrożenia śmiercią. Wówczas homoseksualiści mogą otrzymać Wiatyk (ostatnią Komunię) pod warunkiem „wyrażenia żalu za swoje grzechy”.

„Kościół ma nie tylko władzę, ale i poważny obowiązek, potwierdzenia swojego autentycznego nauczania o małżeństwie i ochrony oraz dbałości o świętość stanu małżeńskiego”, naucza biskup Paprocki.

Jak przypomina Clairie Chretien na portalu Life Site News, podobne oświadczenie wygłosił w 2016 roku Charles Chaput, arcybiskup Filadelfii. W swoich wytycznych poinstruował duchownych, że „dwie osoby w trwającej i publicznej relacji jednopłciowej, bez względu na to, jak szczerej, przedstawiają prawdziwe anty-świadectwo wiary katolickiej sprzyjające moralnemu zamętowi we wspólnocie”. Dodał, że tego typu relacje nie mogą zostać zaakceptowane w życiu parafialnym, gdyż w przeciwnym razie dojdzie do zgorszenia, zwłaszcza dzieci.

Powyższe wytyczne nie oznaczają wykluczenia od sakramentów osób o skłonnościach homoseksualnych, jeśli nie trwają one w grzesznych związkach i żyją w czystości. Jak bowiem uczy Katechizm „osoby homoseksualne są wezwane do czystości. Dzięki cnotom panowania nad sobą, które uczą wolności wewnętrznej, niekiedy dzięki wsparciu bezinteresownej przyjaźni, przez modlitwę i łaskę sakramentalną, mogą i powinny przybliżać się one – stopniowo i zdecydowanie – do doskonałości chrześcijańskiej” (KKK 2359).

Należy jednak pamiętać, że akty homoseksualne „są (…) sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej. W żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane” (KKK 2357).

Źródła: [link widoczny dla zalogowanych] / Katechizm Kościoła Katolickiego / Kodeks Prawa Kanonicznego

Za: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32590 Przeczytał: 95 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:55, 25 Lip 2017 Powrót do góry

Amerykański biskup piętnuje lobby homoseksualne w Kościele

Image

Jak informuje Rodney Pelletier z ChurchMilitant.com, biskup Thomas Paprocki z diecezji Springfield w stanie Illinois w USA wydał 12 czerwca tego roku dokument zatytułowany Dekret w sprawie „małżeństw” jednopłciowych i powiązanych kwestii duszpasterskich.

W swoim dekrecie biskup ogłosił, że „duchowni lub przedstawiciele diecezji nie mogą błogosławić tzw. związków tej samej płci ani udostępniać obiektów czy przedmiotów kościelnych dla wydarzeń powiązanych ze ślubami homoseksualnymi”. Biskup Paprocki podkreślił w swoim dokumencie, że będący w związkach homoseksualnych nie mogą przystępować do Komunii św. ani pełnić żadnych funkcji służebnych w parafii, „a jeśli umrą nie wyraziwszy skruchy, nie mogą otrzymać pogrzebu katolickiego”.

Dokument biskupa Springfield spotkał się z atakiem „samozwańczych katolików”. Wśród krytyków znalazł się również prohomoseksualny jezuita ks. James Martin. Stwierdził on, że biskupi, którzy zabraniają pogrzebu ludziom będącym w tzw. „małżeństwach” homoseksualnych, powinni również zabronić takiego pogrzebu np. tym, którzy mają dzieci z nieprawego związku, parom żyjącym razem przed ślubem czy wszystkim tym, którzy stosują antykoncepcję.

Biskup Spriengfield odpowiadając na te ataki listem z 9 lipca zaznaczył: „Fakt, że pojawiały się takie głosy sprzeciwu wobec tego dekretu, jest dość zdumiewający i pokazuje, jak silne jest lobby LGBT zarówno w świecie świeckim, jak i w samym Kościele”.

Biskup Paprocki uwypuklił błędne pojmowanie wielu zagadnień przez księdza Martina i „zauważył, że jest w prawie kościelnym różnica pomiędzy ludźmi, którzy popełniają grzechy natury prywatnej, jak stosujący kontrolę urodzin, a tymi, którzy są jawnymi grzesznikami i dają publiczne zgorszenie, jak mający publiczny, prawny status małżeństwa tej samej płci”. Duchowny wyliczył też inne przypadki, w których „jawni grzesznicy” nie mogą przystępować do Komunii Św., a mianowicie: np. żyjący w pozamałżeńskich relacjach seksualnych (obojętnie czy hetero, czy homoseksualnych), dokonujący aborcji lub w niej pomagający, politycy i sędziowie, którzy pomogli w legalizacji małżeństw jednopłciowych i wspierali aborcję, pary stosujące sztuczną antykoncepcję, opuszczający Mszę św. w niedziele i dni święte.

W odpowiedzi na list Biskupa Paprockiego z kolei inny prohomoseksualny duchowny, bp. Patrick McGrath, powołał się na słowa papieża Franciszka, że „Eucharystia nie jest nagrodą dla doskonałych, ale potężnym lekarstwem i pokarmem dla słabych” i stwierdził, iż ci, którzy w „dobrej wierze” poproszą o sakramenty czy chrześcijański pogrzeb, nie spotkają się z odmową.

Biskup Paprocki, który według dziennikarza „jest jednym z nielicznych amerykańskich biskupów katolickich mówiących o istnieniu lobby homoseksualnego w Kościele”, kończy swój list stwierdzeniem:

„Prawdy wiary wyrażone przez naszego Pana w Piśmie Świętym i Tradycji nie zawsze są łatwe do przyjęcia, szczególnie w świecie, który dąży do tego, by całą prawdę uczynić subiektywną. Faktem jest to, że niektóre prawdy są obiektywne i niezmienne”.


Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 15:10, 10 Cze 2023, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32590 Przeczytał: 95 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 15:17, 10 Cze 2023 Powrót do góry

A.D. 2023 rok


Bp Paprocki apeluje, by czerwiec nie był okresem promowania grzechu

Image

W czerwcu należało by propagować pokorę i czystość, a nie dumę z postaw homoseksualnych – napisał na łamach czasopisma diecezji Springfield w stanie Illinois – „Catholic Times” tamtejszy biskup Thomas Paprocki.

Hierarcha zauważa, że w stolicy stanu Illinois umieszczono w centrum miasta banery oznajmiające, że czerwiec jest miesiącem dumy gejowskiej. Nurt „Gay pride” utrzymuje, że geje, lesbijki oraz osoby transpłciowe powinny być dumne ze swej orientacji. Na maszcie nad Kapitolem Stanowym pod flagą Stanów Zjednoczonych i flagą stanu Illinois powiewa tęczowa flaga, podobnie jak na froncie rezydencji gubernatora. Na ten szum dały się nabrać firmy i drużyny sportowe. Drużyny Major League Baseball organizują w tym miesiącu „noce dumy”. Drużyna baseballowa Los Angeles Dodgers poszła o krok dalej, organizując wieczór ku czci „Sióstr Nieustającego Odpustu”, które biskup Robert Barron określił jako „antykatolicką grupę nienawiści”. Jej członkowie przebierają się w stroje zakonne i opisują siebie jako „zakonnice queer i trans”.

Biskup Paprocki przypomina, że archidiecezja Los Angeles wyraziła protest przeciwko uhonorowaniu grupy, która wyraźnie szydzi z wiary katolickiej i lekceważy szczere i święte powołania zakonnic będących integralną częścią Kościoła. Dodaje, że także rząd USA promuje ruch LGBTQ+, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie. Prezydent Joe Biden niedawno zbeształ prezydenta Ugandy za podpisanie ustawodawstwa, które nakłada sankcje karne za akty homoseksualne. Zagroził również wycofaniem amerykańskiej pomocy finansowej dla tego wschodnioafrykańskiego kraju, chyba że Uganda uchyli prawo. „Takie groźby brzmią jak ironia z ust człowieka, który nazwał supremację białych «największym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa wewnętrznego». Najwyraźniej prezydent Biden nie dostrzega, że pouczanie afrykańskiego narodu o tym, jakie prawa są dla niego właściwe, jest z natury rasistowskie i aroganckie ze strony białego przywódcy Stanów Zjednoczonych” – wskazuje hierarcha.

Zauważa, że mieszkańcy Ugandy mają własną historię radzenia sobie z grzechem homoseksualizmu i przypomina postać św. Karola Lwangi, którego wspomnienie liturgiczne jest obchodzone 3 czerwca. Był on przełożonym królewskich paziów, których chciał uchronić od zasadzek króla- pedofila i homoseksualisty. Dodaje, że 82 procent ludności Ugandy to chrześcijanie. Największą grupą są wśród nich katolicy, stanowiący 39 procent ludności. Jest więc zrozumiałe, że Ugandyjczycy słusznie postrzegają zachowania homoseksualne jako grzeszne – stwierdza katolicki biskup stolicy stanu Illinois. „Kościół katolicki naucza, że pycha jest najpotworniejszym grzechem śmiertelnym, więc należy jej unikać, podobnie jak pożądania, a nie celebrować” – wyskazuje biskup Paprocki.

Katolicki ordynariusz stolicy stanu Illinois przypomina o biblijnej symbolice tęczy jako znaku przymierza z Bogiem (Rdz 9,12). Tęcza nie była symbolem przyzwolenia na grzech, ani też przymierze nie było jednostronną obietnicą ze strony Boga, ponieważ Pan powiedział, że „upomni się u człowieka o życie człowieka i u każdego – o życie brata” (Rdz 9,5). Pokora i czystość: to byłyby bardziej odpowiednie tematy do promowania w czerwcu” – stwierdza biskup Thomas Paprocki.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)