Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Włochy: episkopat jednoznacznie o nowych formach rodziny Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:14, 27 Sty 2016 Powrót do góry

Włochy: episkopat jednoznacznie o nowych formach rodziny

Image

Kard. Angelo Bagnasco

Włoscy biskupi apelują do swych rodaków, aby zadbali o rodziny i stali się społeczeństwem przyjaznym dla rodzin, w którym będą się rodzić dzieci. Przewodniczący Episkopatu kard. Angelo Bagnasco wygłosił płomienne przemówienie, w którym zdecydowanie włączył się do trwającej w tym kraju debaty społecznej.

Kontekstem tego przemówienia jest projekt legalizacji związków homoseksualnych, włącznie z przyznaniem im prawa do adopcji dzieci. Sprzeciwia się temu zdecydowana większość Włochów. Na przyszłą sobotę zwołana została do Rzymu ogromna demonstracja obrońców rodziny, tak zwane Family Day. Swój udział zapowiedziało ponad milion osób, w związku z czym organizatorzy musieli zmienić miejsce demonstracji.

Choć włoski episkopat nie jest organizatorem Family Day, to jednak wczorajszym wystąpieniem kard. Bagnasco zdecydowanie poparł starania obrońców rodziny.

„Prawdziwe dobro dzieci musi mieć zawsze pierwszeństwo, bo dzieci są słabe i bezbronne. Nigdy nie są czyimś prawem, bo nie są czymś, co się produkuje. To one mają prawo: do pierwszeństwa i poszanowania, bezpieczeństwa i stabilności. Potrzebują kompletnego mikrokosmosu, wraz z jego podstawowymi elementami. Jak powiedział Papież Franciszek, dzieci mają prawo wzrastać w obecności ojca i matki. Rodzina jest rzeczywistością antropologiczną, a nie ideologiczną” – powiedział kard. Bagnasco.

Przewodniczący Episkopatu Włoch odniósł się również do trwającego od lat kryzysu demograficznego. Zaapelował o wdrożenie programów, które będą wspierać wzrost dzietności. Przytaczając słowa Papieża Franciszka podkreślił, że społeczeństwo, które nie lubi otaczać się dziećmi i postrzega je jako ciężar, problem czy ryzyko, jest społeczeństwem w stanie rozkładu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 22:19, 25 Cze 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:18, 25 Lut 2016 Powrót do góry

Kard. Parolin: nie zrównywać homozwiązków z małżeństwami

Image

Spotkanie we włoskiej ambasadzie przy Stolicy Apostolskiej

Konieczne jest uniknięcie w prawodawstwie jakiegokolwiek zrównywania tzw. związków cywilnych osób tej samej płci z małżeństwami. Podkreślił to kard. Pietro Parolin przy okazji tradycyjnego spotkania najwyższych przedstawicieli Włoch i Watykanu. Odbywa się ono co roku w ambasadzie włoskiej przy Stolicy Apostolskiej dla uczczenia rocznicy traktatów laterańskich sprzed 87 lat (11 lutego 1929 r.) i dokonanej 32 lata temu (18 lutego 1984 r.) rewizji włoskiego konkordatu.

Nawiązując do dyskutowanej obecnie we włoskim senacie ustawy o związkach cywilnych watykański sekretarz stanu uznał za właściwe wykluczenie z niej możliwości adopcji dziecka jednego z partnerów przez drugiego z nich. Równocześnie przestrzegł, by nie znalazły się tam jakiekolwiek inne „wytrychy” prowadzące do prawnego zrównania związków homoseksualnych z małżeństwem.

Również obecny na wczorajszym spotkaniu premier Włoch Matteo Renzi zauważył, że w kwestii związków cywilnych stanowiska rządu i włoskiego episkopatu w wielu punktach się różnią. Przyznał jednak, że jest właściwe, aby biskupi mieli własną opinię i należy ją uszanować. We włoskiej ambasadzie przy Stolicy Apostolskiej ze strony kościelnej byli też m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu kard. Angelo Bagnasco i szef watykańskiej dyplomacji abp Paul Gallagher, a ze strony państwowej prezydent Sergio Mattarella.
Jak powiedział watykański rzecznik, obok kwestii związanych z relacjami Kościół-państwo rozmawiano głównie o problemach międzynarodowych, zwłaszcza śródziemnomorskich, w tym o Libii, Syrii, Iraku i Libanie.

„Wyrażono też uznanie dla zaangażowania Kościoła oraz inspiracji Papieża, gdy chodzi o migrantów. Poruszono problemy szkół niepaństwowych i ich trudności. W szkołach tych jest wielu uczniów, którzy są niepełnosprawni. Nie otrzymują one jednak zasiłków, by móc zaradzić sytuacji niepełnosprawnych” – powiedział watykański rzecznik.

Ks. Federico Lombardi SJ poinformował, że mówiono również o uznaniu we Włoszech tytułów akademickich kościelnych uniwersytetów i o opiece duchowej w siłach zbrojnych. Właśnie jako członek wspólnej komisji kościelno-państwowej ds. duszpasterstwa wojskowego uczestniczył też prof. Giuseppe Dalla Torre, przewodniczący Trybunału Państwa Watykańskiego. Był to pierwszy przypadek, że w skład delegacji Stolicy Apostolskiej na to doroczne spotkanie z najwyższymi władzami Włoch weszła osoba świecka – zaznaczył rzecznik Watykanu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 22:21, 25 Cze 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:55, 25 Lut 2016 Powrót do góry

Kard. Müller: politycy nie mogą narzucać fałszywych ideologii

Image

Kard. Gerhard Müller

Politycy muszą służyć ludziom, a nie narzucać im fałszywe ideologie. W tym ostrym tonie wypowiedział się kard. Gerhard Müller, odnosząc się do trwającej we włoskim senacie debaty nad ustawą dążącą do zalegalizowania związków osób tej samej płci. „Małżeństwo między dwoma mężczyznami czy między dwoma kobietami nie jest możliwe” – podkreślił prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Wskazał zarazem, że jego słowa nie są mieszaniem się do włoskiej polityki, ale jedynie wołaniem do sumień polityków, by szanowali ludzką naturę, której nie są panami.

Głosowanie w senacie nad tzw. ustawą Cirinnà mobilizuje zarówno środowiska LGTB, które domagają się przywrócenia pod obrady także tzw. stepchild adoption, czyli projektu prawnego przyznającego możliwość adopcji biologicznego dziecka partnera. Budził on największe kontrowersje i blokował przyjęcie prawa o homozwiązkach, dlatego też ostatecznie został przez lewicową koalicję wycofany. Z kolei Komitet „Chrońmy nasze dzieci” domaga się całkowitego odrzucenia ustawy podkreślając, że prawa cywilne homoseksualistów są już we Włoszech wystarczająco chronione i nie trzeba w tym celu zrównywać ich związków z małżeństwem.

Dziś wieczorem senat przyjął ustawę o związkach cywilnych osób tej samej płci. Porozumienie polityczne, które umożliwiło przyjęcie ustawy, premier Matteo Renzi uznał za historyczne wydarzenie. Teraz trafi ona do Izby Deputowanych.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 22:23, 25 Cze 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:52, 20 Mar 2016 Powrót do góry

Cytat:

Konieczne jest uniknięcie w prawodawstwie jakiegokolwiek zrównywania tzw. związków cywilnych osób tej samej płci z małżeństwami.


Cytat:

Politycy muszą służyć ludziom, a nie narzucać im fałszywe ideologie. W tym ostrym tonie wypowiedział się kard. Gerhard Müller, odnosząc się do trwającej we włoskim senacie debaty nad ustawą dążącą do zalegalizowania związków osób tej samej płci. „Małżeństwo między dwoma mężczyznami czy między dwoma kobietami nie jest możliwe” – podkreślił prefekt Kongregacji Nauki Wiary.


A tymczasem ... w Mediolanie nie będzie Dnia Ojca, a dlaczego? - proszę czytać.

Mediolan: nie będzie Dnia Ojca

Image

W Dzień Ojca, obchodzony we Włoszech w uroczystość św. Jozefa, dyrekcja jednego z przedszkoli Mediolanu zrobiła maluchom i ich rodzicom niezbyt miły prezent. Otóż postanowiono, że tym razem święta tatusiów nie będzie się obchodzić i przedszkolaki nie będą dla nich rysować tradycyjnych laurek. Kierownictwo placówki znajdującej się w mediolańskiej dzielnicy Isola podjęło taką decyzję, aby nie urazić „tęczowych rodzin”. Jak się okazuje, swoje dziecko przyprowadzają tam również dwie lesbijki, których przedszkolanki nie chciały urazić obchodami Dnia Taty.

Miejscowe kuratorium oświadczyło oburzonym rodzicom, że „wybór sposobu świętowania Dnia Ojca i Dnia Matki pozostawiony jest rozwadze wychowawców, którzy organizują proces dydaktyczno-wychowawczy na podstawie wrażliwości swojej i dzieci”. Taka odpowiedź nie może dziwić, ponieważ już wcześniej władze Mediolanu, w ramach zwalczania dyskryminacji, usunęły ze swoich dyrektyw szkolnych słowa „matka” i „ojciec”, zastępując je terminami „rodzic nr 1” i „rodzic nr 2”. Przedszkolanki z dzielnicy Isola postanowiły, że w tym roku tematem rysunków na Dzień Ojca będzie „pochodzenie różnych grup etnicznych”. „To nie jest to samo – mówi jeden z ojców. – Nie rozumiem, dlaczego eliminuje się zwyczaj, który jest konkretnym wyrazem uczuć i pozostaje na zawsze w pamięci”.

[link widoczny dla zalogowanych]Wszyscy rodzice powinni swoje dzieci pozabierać z tego i jemu podobnych przedszkoli, a niech zostaną tam "rodzice" dewianci i "dewiantki!


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 22:24, 25 Cze 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 23:26, 14 Maj 2016 Powrót do góry

Włochy: rząd zdyscyplinował deputowanych i przeforsował związki gejowskie

Image

Mateo Renzi

We Włoszech zalegalizowano dziś związki partnerskie osób tej samej płci. W senacie głosowanie odbyło się już w lutym. Niższa izba parlamentu głosowała dzisiaj. Sprawa ta podzieliła nie tylko społeczeństwo, ale też polityków partii rządzących. Dlatego premier obawiając się o dyscyplinę w szeregach koalicji, wystąpił o wotum zaufania. Sam Mateo Renzi stwierdził po głosowaniu, że takie nadzwyczajne zdyscyplinowanie parlamentarzystów było konieczne, inaczej ustawa mogłaby zostać odrzucona. Przyznał tym samym, że Włochy zalegalizowały homozwiązki wbrew woli obywateli.

Swego oburzenia takim siłowym załatwieniem tej sprawy nie kryje sekretarz generalny episkopatu bp Nunzio Galantino.

„Myślę, że we wszystkich partiach politycznych podnoszą się głosy o większe poszanowanie dla tych, którzy zostali wybrani, by bardziej liczono się z ich zdaniem. Oczywiście rząd ma swoje racje, ale wystąpienie o wotum zaufania jest porażką dla wszystkich” – powiedział Radiu Watykańskiemu jeszcze przed głosowaniem bp Galantino.

Przyjęta dziś we Włoszech ustawa o związkach homoseksualnych nie zrównuje ich z małżeństwami i nie daje im prawa do adopcji dzieci. Istnieją jednak obawy, że adopcje dla par gejowskich zostaną wprowadzone inną drogą.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 22:26, 25 Cze 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:38, 18 Maj 2016 Powrót do góry

A jeszcze w kwietniu można było przeczytać:

Włochy: sprzeciw burmistrzów wobec homoślubów
(...)
http://www.traditia.fora.pl/informacje-od-pontyfikatu-franciszka,86/papiez-zganil-burmistrza-rzymu-za-homozwiazki,14408.html#69900
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32665 Przeczytał: 69 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:29, 18 Maj 2016 Powrót do góry

Kard. Bagnasco: ostro o związkach partnerskich

Image

Kard. Angelo Bagnasco

Przewodniczący episkopatu Włoch poddał ostrej krytyce przeforsowaną przez rząd ustawę legalizującą związki partnerskie osób tej samej płci. Zauważył zarazem, że władze tego kraju wkładają zbyt wiele energii w walki ideologiczne, a zupełnie zapominają o realnych problemach ludzi. Kard. Angelo Bagnasco mówił o tym na sesji plenarnej episkopatu. Została ona otwarta wczoraj po południu przez Papieża Franciszka.

„Przykładowo niedawne zatwierdzenie ustawy o związkach partnerskich praktycznie zrównuje je z małżeństwem i rodziną, nawet jeśli mówi się, że są to różne rzeczy. W rzeczywistości jednak te różnice są tylko małymi sztuczkami polegającymi na nazewnictwie czy też kruczkami prawnymi łatwymi do obejścia, w oczekiwaniu na ostateczny cios – mówi się już o tym publicznie – w tym również na praktykę «macicy do wynajęcia», która wykorzystuje ciało kobiety żerując na jej biedzie” – podkreślił przewodniczący włoskiego episkopatu.

Nawiązując do nauczania papieży o małżeństwie i rodzinie kard. Bagnasco przypomniał, że współczesne społeczeństwa starają się wyeliminować prawdę o ojcostwie i macierzyństwie. Przypomniał też prawo każdego dziecka do tego, by mieć mamę i tatę. Rządzących zachęcił, aby zajęli się raczej prawdziwymi problemami Włochów. Wymienił tu m.in. pogłębiające się ubóstwo (dotykające 7 proc. społeczeństwa), kryzys gospodarczy, najniższy w historii przyrost naturalny (w 2015 r. zmarło 653 tys. ludzi, urodziło się 488 tys., a 100 tys. wyemigrowało za granicę) i ogromne uzależnienie społeczeństwa od gier hazardowych (zyski z gier hazardowych wzrosły o 350 proc., przynosząc w ubiegłym roku 84 mld euro).

Związki gejowskie zostały zalegalizowane we Włoszech 11 maja. Ich przeciwnicy zapowiedzieli, że obalą ustawę w referendum.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 22:27, 25 Cze 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)