Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Zawierzenie Anglii Matce Bożej Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 16:47, 30 Sty 2020 Powrót do góry

Cytat:
Powinniśmy starać się przywrócić zerwaną łączność z własną historią. Zerwanie tej łączności dobrze obrazuje fakt, że wiele osób w naszym kraju nie wie o Sanktuarium NMP w Walsingham, a przynajmniej nie ma zwyczaju go nawiedzać. Wielu pielgrzymuje do Fatimy czy Lourdes, a nigdy nie było we własnym sanktuarium, jednym z największych sanktuariów maryjnych średniowiecznej Europy! Wiem, że ks. prałat Armitage, rektor Sanktuarium katolickiego w Walsingham, chce odnowić tę tradycję i na nowo rozpłomienić miłość do tego miejsca. Ordynariat nawiązuje do tej tradycji i do dawnego angielskiego katolicyzmu.

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,117/wlk-b-pieciu-anglikanskich-biskupow-przeszlo-na-katolicyzm,5162.html#73439




A.D. 2020 rok

Zawierzenie Anglii Matce Bożej

Image

Z inspiracji Sanktuarium Maryjnego w Walsingham 29 marca tego roku wierni Kościoła rzymskokatolickiego w Anglii dokonają aktu osobistego oddania się Matce Bożej. W 1381 roku aktu zawierzenia Maryi całego kraju dokonał król Ryszard II w uroczystym ślubowaniu, w Westminster Abbey.

W obliczu politycznej burzy brytyjski władca zawierzył swój kraj Matce Chrystusa, oddając go pod Jej obronę i przewodnictwo. Anglia otrzymała wówczas tytuł „wiana Maryi”, a słynęła z tak gorącego nabożeństwa do Matki Bożej, że mówiono nawet o „brytyjskiej pobożności maryjnej”.

Jak podkreśla Sanktuarium w Walsingham – 29 marca nie chodzi o powtórne złożenie kraju w darze Maryi, bo to już się dokonało, ale chodzi o osobistą decyzję zawierzenia się pierwszej uczennicy Chrystusa, aby otrzymać Jej pomoc w misji budowania silnych duchowych podstaw dla nowej ewangelizacji na Wyspach.

Obecnie trwa duchowe przygotowanie do tego wydarzenia. W brytyjskich katedrach Kościoła katolickiego odbywają się czuwania przy cudownej Figurze Maryi z Dzieciątkiem, która w 2018 roku wyruszyła z Walsingham na pielgrzymkę po kraju. W najbliższym czasie figura zawita do Katedry św. Piotra w Lancaster (6-8 luty), następnie będzie w Katedrze świętych Piotra i Pawła w Clifton (20-22 luty) i w Katedrze Westminsterskiej w dniach 19-22 marca.

Badacze brytyjskiego średniowiecza podkreślają, iż bez wątpienia Anglia wieków średnich była krajem głębokiego nabożeństwa do Maryi, czego ślady nosi do dzisiaj w postaci świątyń i kaplic Jej dedykowanych, a rozsianych po całym kraju. Jak pisze mariolog Wincenty Łaszewski: w „Świecie maryjnych objawień”: „Objawienia, jakich w 1061 r. dostąpiła Lady Richeldis de Faverches, wdowa mieszkająca na dworze w Walsingham, zapoczątkowały trwającą przez pięć wieków epokę maryjną na Wyspach Brytyjskich. (…) Są tacy, którzy wierzą, że czas ten jeszcze powróci, czego symbolem ma być odbudowana świątynia w Walsingham”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 9:52, 31 Mar 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 9:57, 31 Mar 2020 Powrót do góry

Anglia i Walia zawierzyły się Matce Bożej

Image

Mieszkańcy Anglii i Walii zawierzyli kraj i samych siebie Maryi. Prosili o nawrócenie i ponowną ewangelizację ich ziemi oraz o opiekę w czasie pandemii koronawirusa. Duchowe przygotowania do tego wydarzenia trwały od dwóch lat.

Kapłani modlili się w kościołach pod przewodnictwem arcybiskupa Westminsteru, który dokonał aktu zawierzenia w katedrze. Wierni zaś, każdy indywidualnie, powierzali się Maryi w cichej modlitwie. “To wydarzenie może mieć ogromny wpływ na kraj” - uważa kard. Vincent Nichols.

Wracamy do naszych katolickich korzeni


„To odtworzenie naszego starożytnego katolickiego dziedzictwa. Ryszard II w 1381 r. poświęcił Anglię Matce Bożej w okresie kryzysu politycznego. Wówczas kraj próbował stanąć na nogi po epidemii dżumy. Król postanowił oddać Anglię jako posag dla Maryi. To słowo dziś brzmi staromodnie, ale oznacza, że czynimy z siebie dar dla Matki Bożej, a to zawsze było częścią naszej tradycji - powiedział kard. Nichols. Zwracamy się również do Maryi z prośbą o ochronę. Każdy z nas chciał być osobiście obecnym w katedrze, niestety ze względu na epidemię okazało się to niemożliwe. Mam nadzieję, że to, iż każdy ofiarował siebie Matce Bożej w swoim domu tylko podkreśla osobisty wymiar tego aktu. Uważam, że dla tysięcy ludzi był to moment powrotu do Maryi.“

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)