Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Zgromadzenie synodalne Ameryki Płn. Kard. Grech: nie bójcie Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:29, 15 Lut 2023 Powrót do góry

Kard. Grech: nie bójcie się zmienić zdania na podstawie tego, co słyszycie

Image

Nie bójcie się mówić i nie bójcie się słuchać. A także nie bójcie się zmieniać zdania na podstawie tego, co słyszycie. Z takim apelem zwrócił się kard. Mario Grech, sekretarz generalny synodu biskupów, do uczestników rozpoczętego w poniedziałek w Orlando kontynentalnego zgromadzenia synodalnego Ameryki Północnej.

Kard. Grech zachęcił ich, aby poprzez innych ludzi słuchali Ducha Świętego, który jest prawdziwą osobą wiodącą procesu synodalnego, a który rozbrzmiewa w słowach Ludu Bożego. „Miejcie ufność, to Duch wskaże nam drogę, którą mamy podążać i będzie nam towarzyszył, byśmy szli. Dobrze jest widzieć, jak drogi, którymi podąża się, mają tak wiele elementów wspólnych, ale też tak wiele różnic w terminach, w sposobie organizowania spotkań. To znak ubogacenia i żywotności. To właśnie tak działa Duch Święty” – powiedział.

Sekretarz generalny synodu biskupów zachęcił do szczerego dialogu, który jest prowadzony w duchu prawdy i miłości oraz wewnętrznej wolności. „Uczestniczcie w zgromadzeniu kontynentalnym, pielęgnując postawę synodalną, która wyraża się przez dialog. On jest jedyną drogą, na której możemy wzrastać jako Kościół – wskazał purpurat. – Wymaga to mówienia odważnego i szczerego, czyli, zintegrowania prawdy i miłości z głęboką wewnętrzną wolnością. Szczeremu mówieniu towarzyszy jednak zawsze pokora w słuchaniu. Pierwszym owocem i znakiem autentyczności prawdziwego dialogu jest bowiem to, że każda osoba jest otwarta na nowość. To znaczy, że jest gotowa zmienić własne zdanie na podstawie oraz dzięki temu, co usłyszała od innych w świetle Słowa Bożego i magisterium Kościoła. Jest to ważne podczas całego Synodu, a także podczas zgromadzeń kontynentalnych. Nie bójcie się mówić. Nie bójcie się słuchać, podejmować wysiłku, by przyjąć i zrozumieć innych. A także nie bójcie się zmieniać zdania na podstawie tego, co słyszycie”.

Kard. Grech podkreślił także, iż w tych warunkach zgromadzenia kontynentalne będą tym, czym być powinny – kościelnym dokonywaniem rozeznawania, które opiera się na przekonaniu, że Bóg działa w historii świata, a konkretnie w wydarzeniach i sytuacjach, którymi żyje Lud Boży na każdym kontynencie.

Sekretarz generalny synodu biskupów podkreślił jednocześnie: „Pamiętajcie jednak, że to jeszcze nie jest czas na podejmowanie decyzji, by opracowywać plany. Im bardziej rozeznanie każdego zgromadzenia synodalnego jest w stanie rozpoznać, co Duch sugeruje Kościołom każdego kontynentu, tym bardziej stymulujące będzie zgromadzenie synodalne w październiku. Pamiętajcie też o głębokim znaczeniu procesu synodalnego, który ma pchnąć cały Kościół, każdego wierzącego, do zrobienia kroku w kierunku tej niezgłębionej głębi, z której wynika autentyczne źródło naszego wspólnego podążania”.

W tym kontekście kard. Grech zaznaczył, że głos Pana Boga wzywa do wspólnej misji, do głoszenia Jego Ewangelii i niesienia Jego zbawienia zranionemu światu, który go rozpaczliwie potrzebuje. „Synodalność działa, gdy jest ukierunkowana na służbę misji i w ten sposób nosi znamię radości Ewangelii, która wypełnia serca i życie tych, którzy spotykają Jezusa” – dodał.

Kontynentalne zgromadzenie synodalne Ameryki Północnej odbywa się do 17 lutego w Orlando na Florydzie. Uczestniczą w nim delegaci z 268 diecezji Stanów Zjednoczonych i Kanady. Obrady podsumuje się w dokumencie, który zostanie przekazany do Sekretariatu Generalnego Synodu do 31 marca.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 9:21, 24 Maj 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:31, 15 Lut 2023 Powrót do góry

Abp Chaput: na synodzie trzeba się pytać, czy jest z nami Jezus

Image

Jedynym programem godnym synodu jest ten, który Jezus przekazał nam w Ewangelii – mówi w kontekście rozpoczynającego się w Orlando północnoamerykańskiego zgromadzenia synodalnego abp Charles Chaput. Podkreśla on, że Kościół jest dziś domem podzielonym. Zarówno lewica, jak i prawica forsują swoje programy. Tymczasem kościelne zgromadzenia powinny dotyczyć głoszenia Ewangelii, a nie promowania jakiejś ideologii czy socjologicznej analizy.

Były arcybiskup Filadelfii jest jednym z najbardziej doświadczonych ojców synodalnych w USA. Uczestniczył w wielu Synodach Biskupów za trzech pontyfikatów. Zauważa, że w Nowym Testamencie jest tylko jedno miejsce, w którym pojawia się greckie słowo oznaczające synodalność, a mianowicie kiedy Maryja i Józef są w drodze powrotnej z Jerozolimy do Nazaretu i odkrywają, że wśród podróżnych nie ma Jezusa. Również i my musimy się upewnić, czy na czele i w centrum naszego synodalnego podróżowania jest Jezus, a nie jakiś obcy program, który wykorzystuje Kościół do własnych celów i prowadzi go w złym kierunku – mówi abp Chaput.

Podkreśla on, że prawdziwym problemem Kościoła i przedmiotem ewentualnej reformy jesteśmy my sami. Struktury i programy są ważne, ale to ludzie odgrywają decydującą rolę. Centrum reformy jest zawsze takie samo: ja i ty. Jest to tak proste, a zarazem tak trudne, bo nikt nie chce się zmieniać – dodaje nestor amerykańskiego episkopatu. Zapytany o potrzebę wypracowania przekonujących odpowiedzi dla współczesnego człowieka, abp Chaput zauważył, że Kościół zawsze dawał przekonujące odpowiedzi. „Są one przekonujące, ponieważ są prawdziwe; nie zawsze łatwe lub mile widziane, ale życiodajne i prawdziwe. To właśnie tłumaczy sukces chrześcijaństwa na przestrzeni czasu. Powrót do podstaw jest tym, co odnowi Kościół, a nie odpowiedzi, które odpowiadają naszym czasom, ale naruszają wiarę katolicką” – dodaje amerykański arcybiskup.

W wywiadzie dla agencji ACI odniósł się on również do wyzwania, jakim jest dla Kościoła sekularyzacja. Jego zdaniem sekularyzacja to jedno z magicznych słów, które sugerują nieuchronny proces społeczny. Tymczasem, jak podkreśla były metropolita Filadelfii, nie ma w tym nic nieuniknionego. Ludzie opowiadają się za sekularyzacją, bo jest to łatwiejsza i materialnie satysfakcjonująca. Wszyscy zmagamy się z pokusą naśladowania świata. Jest obecna, odkąd diabeł zaproponował Jezusowi, że odda mu świat. Jest to szczególnie kuszące dla liderów, takich jak biskupi i księża w Kościele, oraz polityków w porządku świeckim. Katoliccy przywódcy polityczni sprzeniewierzają się wierze, aby zadowolić swój elektorat i pozostać u władzy. W procesie synodalnym pokusa ta przejawia się w próbie pogodzenia się ze światowymi postawami, które są sprzeczne z nauczaniem Jezusa i Jego Kościoła – dodaje abp Chaput.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)