Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 'Abp Williams o 'katolickiej' wizji jedności chrześcijaństwa Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:03, 25 Sty 2010 Powrót do góry

O tygodniu modlitw o jedność chrześcijan pisałam tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-polsce,1/43-tydzien-modlitw-o-jednosc-chrzescijan,3442.html


Abp Williams o „katolickiej” wizji jedności chrześcijaństwa

Dialog ekumeniczny potrzebuje uniwersalnego spojrzenia wiary; z drugiej jednak strony nie może być prowadzony w pośpiechu. W tym duchu prymas Wspólnoty Anglikańskiej komentuje kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Według abp. Rowana Williamsa czas pokazał, że założenia, jakie postawiono sobie na początku ekumenicznej drogi, były mało realistyczne.

„Atmosfera celebracji jest może trochę przygaszona, bo zdano sobie sprawę, że nadzieje sprzed 100 lat okazały się niezbyt realistyczne – powiedział Radiu Watykańskiemu duchowy zwierzchnik anglikanów. – Niektórzy wysoko podnosili poprzeczkę i mieli ogromne oczekiwania, według mnie niedoceniające teologicznych złożoności, którym trzeba stawić czoło, by móc osiągnąć głęboką jedność. Z drugiej strony są ludzie z <odważną wizją>, którzy mówią: <Tak, to da się zrobić, nie możemy zniechęcać się z istniejącymi trudnościami>. Są też ludzie posiadający prawdziwie uniwersalną wizję Kościoła. Wydaje mi się, że właśnie ten model ekumenizmu jest najbardziej internujący. Pokusa dzisiejszych czasów to przekonanie, że jedność jest zbyt trudna do osiągnięcia i musimy się zadowolić się tym, co wspólnie robimy na płaszczyźnie lokalnej. Takie myślenie jest paradoksem w czasach, gdy żyjemy w globalnym społeczeństwie, w świecie bez granic. Nie chcemy poddać się tylko lokalnej wizji chrześcijańskiej jedności, ale chcemy przypominać, że istnieje wizja uniwersalna, tak, <katolicka> wizja jedności, do której dążymy” – zaznaczył abp Williams.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 23:08, 19 Sty 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:14, 27 Sty 2010 Powrót do góry

Prekursorzy niech będą wzorem

„Nieustannie się módlcie”. Te słowa św. Pawła z Pierwszego Listu do Tesaloniczan (5, 17) Prośmy Boga, aby owoce tych modlitw były takie, jak w przypadku ich inicjatorów: Paula Wattsona i założonej przez niego wspólnoty anglikańskiej, którzy po roku przeszli na katolicyzm, kontynuując modlitwę o jedność.

Obchody tygodnia modlitw o jedność wyznawców Chrystusa – określanego początkowo jako oktawa – zainicjował sto lat temu Paul Wattson. Ten duchowny amerykańskiej wspólnoty episkopalnej w roku 1898 utworzył w Graymoor w stanie Nowy Jork anglikańską wspólnotę Franciszkanów Pojednania (Franciscan Friars of the Atonement). Na rozpoczęcie i zakończenie oktawy modlitw wybrał on 18 i 25 stycznia jako dni poświęcone apostołom Piotrowi i Pawłowi. 18 stycznia w kalendarzu rzymskokatolickim czczono wówczas Katedrę św. Piotra. Datę tego święta, zachowaną jeszcze w Mszale Jana XXIII, Paweł VI przeniósł na 22 lutego. Natomiast 25 stycznia czci się Nawrócenie św. Pawła. W styczniu 1908 roku oktawę obchodzono po raz pierwszy. W następnym roku Paul Wattson i założona przez niego wspólnota zakonna przeszli na katolicyzm, kontynuując modlitwę o jedność i działalność ekumeniczną.

(...)

... dalej jest rozmowa z kard. Kasperem.

[link widoczny dla zalogowanych]

Zapewne nie były to takie modlitwy i działalność "ekumeniczna" jak dziś obserwujemy.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 23:12, 19 Sty 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:31, 24 Maj 2010
PRZENIESIONY
Wto 23:41, 19 Sty 2021
Powrót do góry

Anglia: wizyta kard. Kaspera w Liverpoolu

Musimy przyznać ze smutkiem, że wciąż nie żyjemy w jedności. A to jest niezgodne z wolą Chrystusa i z Jego testamentem. Rozbicie chrześcijaństwa jest grzechem i skandalem. Niweczy ono dzieło ewangelizacji, do którego powołuje nas Duch Święty. Ten pesymistyczny bilans dokonań ruchu ekumenicznego przedstawił w Liverpoolu kard. Walter Kasper.

- „Jak możemy głosić pojednanie i pokój, skoro sami jesteśmy podzieleni i nie potrafimy się pojednać?” – pytał katolików i anglikanów przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W jego przekonaniu, na początku XXI stulecia zadanie zjednoczenia Kościoła jest tym bardziej pilne, że światu grożą dziś konflikty i napięcia o różnym podłożu, zarówno społecznym, jak i rasowym czy kulturowym. Kard. Kasper przypomniał, że jedność Kościoła to ani uniformizm, ani dowolna mieszanina. Chodzi nam o jedność w miłości i prawdzie, a ta drogo kosztuje. „Nie ma ekumenizmu tanim kosztem – podkreślił szef watykańskiej dykasterii. – Ekumenizm ma swoją cenę i wymaga odważnego ryzyka”.

Kard. Walter Kasper uczestniczył 23 maja w ekumenicznych anglikańsko-katolickich nabożeństwach Zesłania Ducha Świętego. Tradycja wspólnych obchodów tej uroczystości sięga 1982 r., kiedy to Jan Paweł II odbył w Liverpoolu ekumeniczną procesję między katedrami obu wyznań. Od tej pory jest ona ponawiana co roku i towarzyszą jej dwie liturgie: najpierw anglikańska, a potem katolicka.

Dziś natomiast niemiecki purpurat odwiedził Hope University w Liverpoolu. Jako przewodniczący watykańskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem przedstawił on historię relacji między Kościołem a wspólnotą żydowską.

Sądzę, że relacje żydowsko-chrześcijańskie są w Anglii bardzo ważne. Między innymi za sprawą głównego rabina Jonathana Sacksa, który jest dobrze znany również w Watykanie. Dziś bardzo ważne jest, abyśmy zrozumieli, jak wielki postęp dokonał się w ostatnich latach. Dla mnie jako Niemca ten postęp ma naprawdę wielkie znaczenie, ale oczywiście ma on wymiar ogólnoświatowy. Udało się przezwyciężyć wiele uprzedzeń i problemów. Wiele ran zostało już zagojonych. Dziś te wzajemne relacje stoją pod znakiem owocnej współpracy. Mówimy już nie tyle o historii, co o przyszłości, o tym, co możemy zrobić razem dla przemiany naszych społeczeństw. Pamiętamy bowiem, że chrześcijanie i żydzi kierują się tymi samymi wartościami, dziesięciorgiem przykazań.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 23:34, 19 Sty 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)