Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Czechy: dziedzictwo Jana Husa nadal aktualne Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32696 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 17:44, 16 Paź 2010 Powrót do góry

Czechy: dziedzictwo Jana Husa nadal aktualne

Nuncjusz apostolski w Czechach wezwał biskupów do głębszej refleksji nad dziedzictwem Jana Husa. W przekonaniu abp. Diego Causero wiedza o praskim reformatorze i jego wpływie na czeskie dzieje jest dziś zbyt powierzchowna. Papieski przedstawiciel w Pradze zabrał głos na zgromadzeniu plenarnym episkopatu. Wezwał Czechów, by bardziej korzystali z dziedzictwa wielkich chrześcijan, którzy kształtowali ich ojczyznę, w pierwszym rzędzie św. Wacława. Za znamienne uznał, że do tej postaci jako założyciela państwa wciąż jeszcze odwołują się najwyższe osobistości, m.in. prezydent Klaus. Czechy są jedynym na świecie krajem, gdzie świętami narodowymi są trzy dni upamiętniające ludzi uważanych za świętych: Wacława, Cyryla i Metodego oraz Jana Husa – zaznaczył nuncjusz.

Korzystając z obecności abp. Causero, czescy i morawscy biskupi mówili m.in. o planach drugiej już wizyty Benedykta XVI w tym kraju. Czesi chcą go zaprosić do udziału w 1150-tej rocznicy przybycia na Morawy śś. Cyryla i Metodego. Tym razem miałaby to być wizyta jednodniowa, ograniczająca się jedynie do sanktuarium Braci Sołuńskich na Velehradzie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 11:04, 20 Lis 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Angelight
Użytkownik


Dołączył: 02 Wrz 2009
Posty: 317 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polska
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 18:26, 16 Paź 2010 Powrót do góry

Taa, chyba śnięty Heretyk
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32696 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:10, 17 Paź 2010 Powrót do góry

Polecam zapoznać się z dziełem i odpowiedzieć sobie jak to jest z tą inkryminowaną "świętością" Jana Husa.:

HISTORIA POWSZECHNA
Ruch husycki. – Sobory Konstancjański i Bazylejski. – Cesarz Zygmunt (*)
F. J. HOLZWARTH


Do przeczytania tutaj:

[link widoczny dla zalogowanych]

SPIS TREŚCI

Jan Hus. – Czechy na schyłku wieku XIV. Konrad Waldhauser; Milicz z Kromieryża; Maciej z Janowa; Tomasz ze Szczytnego; żywot Husa; ustąpienie Niemców z uniwersytetu praskiego; zawichrzenia religijne w Pradze; doktryny religijne Husa

Sobór w Konstancji. – Postawa soboru wobec papieża Jana XXIII; "narody" na soborze; depozycja Jana XXIII; abdykacja Grzegorza XII; detronizacja Benedykta XIII

Hus i Hieronim z Pragi przed Soborem Konstancjańskim. Elekcja papieża Marcina V. – Proces wytoczony Husowi; Jakub ze Strzybra; utrakwiści; potępienie i śmierć Jana Husa; wyrok soboru na Hieronima z Pragi; sprawa reformy kościelnej; papież Marcin V (Otto Colonna)

Wojny husyckie. – Mikołaj z Husińca i Jan Żyżka; stronnictwa czeskie; tabory husyckie; dwie pierwsze krucjaty przeciwko husytom; Zygmunt Korybut; śmierć Żyżki; trzecia i czwarta krucjata do Czech

Sobór Bazylejski. – Sobór w Pawii i Sienie; papież Eugeniusz IV; otwarcie soboru w Bazylei; antypapieska postawa soboru; poselstwo husyckie w Bazylei; Kompaktaty praskie; taboryci i sieroty; cesarz Zygmunt w Pradze; zgon Zygmunta


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 11:15, 20 Lis 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32696 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:04, 20 Sty 2014 Powrót do góry

Praga: w niedzielę husyci pośpią dłużej, zlikwidowali niedzielną liturgię

Prascy husyci zdecydowali się na zlikwidowanie niedzielnych liturgii. Zamiast tego proponują spotkania przy kawie, zabawy i workshopy. Na ten sprzeczny z chrześcijańską tożsamością gest zdecydował się praski zbór Braci Czeskich, czyli jednego z Kościołów wywodzących się z ruchu husyckiego.

Jak twierdzi rzecznik prasowy tej wspólnoty, kierowano się tu względami czysto praktycznymi. Okazało się, że niedziela to dla naszych wiernych najmniej stosowny czas na jakiekolwiek publiczne akcje. Bez względu na to, jak ciekawe były to zajęcia, frekwencja była o wiele niższa niż w inne dni tygodnia – powiedział cytowany przez Lidové noviny Richard Kraus. Zapewnia on również, że Bracia Czescy nadal będą wierni tradycji ojców. „Nie boimy się jednak innowacji w zakresie przekazu ich wartości współczesnemu człowiekowi” – dodał Kraus.

Decyzja praskiego zboru została zatwierdzona przez zwierzchnie władze Kościoła. „Niedzielnej liturgii nie uważamy za centrum chrześcijańskiego życia. Nam nie zależy na obrzędach, ale na codziennym życiu jednostki” – oświadczyła rzecznik prasowy Braci Czeskich Ester Brožová.

Decyzją praskiego zboru nie jest też zdziwiony prof. Zdeňek Vojtíšek, kierownik katedry religioznawstwa na husyckim wydziale teologicznym Uniwersytetu Karola w Pradze. W jego przekonaniu jest to przejaw ucharyzmatycznienia Kościoła. Zapewnia, że jest to zjawisko powszechne, obecne również wśród katolików.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 11:12, 20 Lis 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32696 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:15, 15 Cze 2015 Powrót do góry

Papież do husytów: jedność chrześcijan służy ewangelizacji

Image

„Jan Hus przez długi czas był przedmiotem sporu między chrześcijanami, natomiast dzisiaj stał się motywem dialogu”. Tak wyraził się o średniowiecznym kaznodziei Ojciec Święty, przyjmując w Watykanie przedstawicieli Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego i Ewangelickiego Kościoła Czeskobraterskiego, którym towarzyszył praski arcybiskup-senior kard. Miloslav Vlk. Przybyli oni do Rzymu, by u grobów Apostołów uczestniczyć w nabożeństwie pojednania z okazji 600-lecia śmierci Jana Husa. Spalono go na stosie 6 lipca 1415 r. na Soborze w Konstancji. Papież przypomniał, że Jan Paweł II w 1999 r. głęboko ubolewał nad tym aktem okrucieństwa. Franciszek podkreślił potrzebę kontynuowania badań nad osobą i działalnością tego reformatora Kościoła.

„Badania te, prowadzone bez uwarunkowań typu ideologicznego, będą ważną służbą prawdzie historycznej, wszystkim chrześcijanom i całemu społeczeństwu, również poza granicami waszego kraju. Szczególnie dzisiaj konieczność nowej ewangelizacji tylu ludzi, którzy zdają się obojętni na radosną nowinę Ewangelii, sprawia, że nie można dłużej odkładać odnowy wszelkich struktur kościelnych. Pomoże to wszystkim, którym Jezus oferuje swą przyjaźń, dawać na to pozytywną odpowiedź. A widzialna jedność między chrześcijanami z pewnością sprawi, że głoszenie [Dobrej Nowiny] będzie bardziej wiarygodne”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 11:06, 20 Lis 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32696 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:27, 15 Cze 2015 Powrót do góry

Teresa napisał:
Papież przypomniał, że Jan Paweł II w 1999 r. głęboko ubolewał nad tym aktem okrucieństwa. Franciszek podkreślił potrzebę kontynuowania badań nad osobą i działalnością tego reformatora Kościoła.

To co? wcześniej wszyscy się mylili? Przecież tak bogate są opracowania w tym temacie, ale ... to wszystko było i jest na potrzeby chorego ekumenizmu.

Tu ciekawie pisze:

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 11:07, 20 Lis 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32696 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:43, 16 Cze 2015 Powrót do góry

Papież zachęca do kontynuowania badań nad osobą Jana Husa

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Do kontynuowania badań naukowych nad osobą Jana Husa zachęcił Ojciec Święty przedstawicieli Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego oraz Czeskobraterskiego Kościoła Ewangelickiego. Przybyli oni do Rzymu z okazji 600. rocznicy spalenia w Konstancji tego reformatora Kościoła.

Towarzyszyli im emerytowany metropolita praski, kard. Miloslav Vlk oraz emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Walter Kasper.

W swoim przemówieniu papież zaznaczył, że będąc posłusznymi Panu Jezusowi chrześcijanie zobowiązani są do pogłębienia wzajemnych relacji, krzewienia większego wzajemnego zrozumienia i aktywnej współpracy. Wiele sporów z przeszłości wymaga, by spojrzeć na nie na nowo w świetle obecnej sytuacji, natomiast warunkiem osiągnięcia porozumień i zbieżności jest podjęcie tradycyjnych kwestii kontrowersyjnych w nowym ujęciu. „Przede wszystkim nie możemy zapominać, że wspólne wyznanie wiary w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego, w której zostaliśmy ochrzczeni, już nas łączy więzami prawdziwego braterstwa” - stwierdził Ojciec Święty.

Nawiązując do 600. rocznicy tragicznej śmierci Jana Husa Franciszek przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który w 1999 roku wyraził „głębokie ubolewanie z powodu okrutnej śmierci zadanej Janowi Husowi” i zaliczył go do reformatorów Kościoła. Wskazał, że w świetle tego podejścia należy kontynuować badania na temat osoby i dzieła Jana Husa, który przez długi czas był przedmiotem sporu między chrześcijanami, natomiast dziś stał się motywem dialogu. „Takie badania prowadzone bez uwarunkowań natury ideologicznej będą ważną posługą dla prawdy historycznej, dla wszystkich chrześcijan i dla całego społeczeństwa, także poza granicami waszego kraju” - powiedział papież.

Ojciec Święty przypominał naukę II Soboru Watykańskiego o ekumenizmie. Podkreślił też znaczenie odnowy Kościoła w obliczu konieczności ewangelizacji wielu osób zdających się obojętnymi na orędzie Ewangelii. Zaznaczył, że widzialna jedność chrześcijan uczyni takie przepowiadanie bardziej wiarygodnym. „Odpowiadając na wezwanie Chrystusa do nieustannego nawracania się, którego wszyscy potrzebujemy, możemy iść naprzód drogą pojednania i pokoju. Na tej drodze nauczymy się, dzięki Bożej łasce, by uznać siebie nawzajem za przyjaciół oraz postrzegania motywacji innych w jak najlepszym świetle. W tym sensie mam nadzieję, że rozwijane będą także więzi przyjaźni na poziomie wspólnot lokalnych i parafii”- stwierdził Ojciec Święty.

Franciszek zapewnił, że łączy się duchowo z liturgią pokutną, jaką czescy chrześcijanie będą sprawować dziś wieczorem w kolegium Nepomucenum w Rzymie.

Jan Hus (1371-1415) przyjął święcenia kapłańskie w 1400 r. Od 1402 r. jako rektor kaplicy Betlejemskiej w Pradze był popularny jako kaznodzieja synodalny. Swoje reformatorskie poglądy głosił z katedry uniwersytetu w Pradze, w kazaniach oraz licznych pracach. Dotyczyły one zarówno kwestii doktrynalnych, jak i problemów związanych z organizacją Kościoła.

Odrzucając autorytety kościelne, za wyłączne kryterium wiary Hus uznał Pismo Święte. Kościół zaś uważał za ciało mistyczne, którego głową jest Chrystus, a jego członkami wybrani przez Boga sprawiedliwi. Ponadto odrzucał zasadność ekskomuniki, negował znaczenie absolucji kapłańskiej, potępiał sprzedawanie odpustów. Kiedy w 1410 r. został ekskomunikowany i nie zaprzestał swojej działalności reformatorskiej, w 1411 r. został wyklęty przez antypapieża Jana XXII, a w 1412 r. na rozkaz króla musiał opuścić Pragę.

Rosnące wpływy nauk Husa zaniepokoiły czeskie władze świeckie i kościelne. To go skłoniło w 1414 r. do udania się na obrady soboru w Konstancji, gdzie wystąpił w obronie swoich poglądów. Sobór potępił jego poglądy jako herezję i przekazał władzy świeckiej, która go uwięziła i skazała na spalenie na stosie w Konstancji, ignorując gwarancje bezpieczeństwa udzielone mu przez króla czeskiego Wacława IV. Hus umarł w płomieniach, śpiewając „Kyrie eleison”. Dzień spalenia Husa, 6 lipca, jest do dziś świętem narodowym w Czechach.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 11:10, 20 Lis 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)