Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Egipt: rośnie napięcie między chrześcijanami i muzułmanami Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31813 Przeczytał: 146 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:54, 01 Sie 2009 Powrót do góry

Egipt: rośnie napięcie między chrześcijanami i muzułmanami

Rośnie napięcie między chrześcijanami i muzułmanami w Egipcie. Tylko w lipcu doszło do kilku starć między obiema grupami religijnymi. Wyznawców Chrystusa dyskryminuje się na wielu płaszczyznach – utrudnia się im np. budowę kościołów i neguje ich prawo do reprezentacji w polityce.

Chrześcijanie stanowią ok. 9 proc. w 83-milionowym społeczeństwie egipskim. Są to przeważnie wierni Kościoła koptyjskiego. Stosunki między nimi a muzułmańską większością od dłuższego czasu nie należą do najlepszych. – Osiągnęliśmy punkt, w którym zwykła kłótnia może się potencjalnie rozwinąć w duży konflikt na tle religijnym – powiedział Nabil Abdel-Fattah, wiceprzewodniczący Centrum Studiów Politycznych i Strategicznych Al-Ahram z siedzibą w Kairze.

W miejscowości Beni Mazar w Górnym Egipcie spalono 11 lipca świeżo wybudowany kościół koptyjski. W kilka dni później do starć między chrześcijanami i muzułmanami doszło w mieście Beni Sueif w środkowej części kraju. Zamieszki, w wyniku których aresztowano 15 osób, wywołała podjęta przez wyznawców Chrystusa próba budowy świątyni bez państwowego pozwolenia. Podobna sprawa doprowadziła do starć w Minya w północnym Egipcie. Miejscowy chrześcijanin chciał przekształcić swój dom w prowizoryczny kościół. W wyniku walk, które wywiązały się z tego powodu 24 lipca, 4 osoby – w tym 2 policjantów – zostały ranne.

– Ok. 90 proc. problemów między obiema religiami wiąże się z budową kościołów – powiedział Naguib Gabriel, prawnik Kościoła koptyjskiego i szef Egipskiego Związku Praw Człowieka. Zaznaczył, że chrześcijanie chcący wybudować lub odrestaurować swoje miejsce kultu napotykają wiele na przeszkód biurokratycznych. Takich trudności nie mają natomiast muzułmanie pragnący wznieść meczet.

Poinformował również, że chrześcijan nie wyznacza się na wysokie urzędy państwowe. Dodał, że w zeszłym miesiącu egipski parlament przegłosował ustawę, precyzującą minimalną ilość kobiet, które winny być posłankami. Tymczasem wciąż ignoruje się postulaty koptów, żądających proporcjonalnej – w stosunku do ich liczby – reprezentacji we władzach ustawodawczych. – Ta marginalizacji służy jedynie roznieceniu niechęci religijnej – podkreślił Gabriel.

Źródło: KAI
Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:43, 09 Kwi 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31813 Przeczytał: 146 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:57, 07 Sty 2010 Powrót do góry

Egipt: krwawe Boże Narodzenie

Krwawo rozpoczęło się wschodnie Boże Narodzenie dla wspólnoty koptyjskiej w Egipcie. Do wiernych wychodzących tej nocy z kościoła po pasterce trzech mężczyzn przejeżdżających samochodem otworzyło ogień z broni automatycznej. Siedem osób w wyniku doznanych obrażeń zmarło, a kilka jest ciężko rannych. Jeden z zabitych to strażnik odpowiadający za bezpieczeństwo przy świątyni, a dwóch rannych to muzułmanie. Do zdarzenia doszło w południowej prowincji Górnego Egiptu w miejscowości Nag Hamadi 68 km od Luksoru.

Policja przypuszcza, że chodzi o zemstę na chrześcijanach. Jednego ze sprawców, prawdopodobnie szefa islamskiej bojówki, świadkowie już zidentyfikowali. Wcześniej miejscowy biskup otrzymywał anonimowe groźby i ostrzeżenia, że nie będą to radosne święta. Źródła egipskie podają jednak niejednolite relacje z przebiegu wydarzeń. Dziś koptyjscy chrześcijanie gwałtownie protestowali przeciwko bezsilności władz.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:40, 09 Kwi 2017, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31813 Przeczytał: 146 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 10:14, 15 Lut 2010 Powrót do góry

Polecam ciekawy wywiad z islamologiem arabskiego pochodzenia Jeanem Alcaderem.

Jean Alcader jest pochodzenia arabskiego i dobrze zna język arabski. Studiował m.in. w Papieskim Instytucie Islamologii w Kairze. Jest autorem wydanej w 2005 roku książki Pt. „Prawdziwe oblicze islamu”. We wstępie do książki pisze m.in.: „chciałbym zwrócić się do moich braci muzułmanów i zapewnić ich o moim szacunku wobec nich. Mając osobiście pochodzenie arabskie z wielką przyjemnością spotykam się podczas wakacji z moją rodziną muzułmańską w Magrebie, jak również z moimi przyjaciółmi, którzy są muzułmanami. Jednocześnie muszę powiedzieć, że od mojej młodości miałem ogromne szczęście poznać, poprzez autentyczne chrześcijańskie wychowanie, nieprzeniknioną miłość Chrystusa.

(...)

http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/jean-alcader-islam-nie-jest-nowa-religia-wywiad,3475.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:44, 09 Kwi 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31813 Przeczytał: 146 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:42, 02 Sty 2011 Powrót do góry

Egipt: dla chrześcijan tragiczny początek roku

Tragicznie rozpoczął się nowy rok dla wyznawców Chrystusa w północnym Egipcie. 21 chrześcijan zginęło a ponad 40 jest rannych w wyniku eksplozji samochodu-pułapki przed koptyjską świątynią w Aleksandrii. Ponad tysiąc osób uczestniczyło tam w Mszy na przełomie starego i nowego roku.

Ładunek wybuchowy umieszczony był w samochodzie zaparkowanym przed kościołem i eksplodował w chwili, gdy wierni rozchodzili się do domów. Zamach sprowokował zamieszki. Tysiące chrześcijan wyszło na ulice a w mieście rozpoczęły się starcia z policją i muzułmanami. Grupy chrześcijan i wyznawców islamu obrzucały się kamieniami. Podpalano też samochody. Dotychczas żadne z ugrupowań ekstremistycznych muzułmanów nie przyznało się do przeprowadzenia zamachu w Aleksandrii, choć powszechnie przypuszcza się, że stoi za nim egipska Al-Qaida. Policja nie zakończyła jeszcze identyfikacji zwłok, dlatego nie wiadomo, czy wśród zabitych są muzułmanie.

Sytuacja wyznawców Chrystusa w Egipcie staje się coraz trudniejsza. W tym 80-milionowym kraju, zdominowanym przez wyznawców islamu, chrześcijanie stanowią zaledwie 10 proc. społeczeństwa. Wielu obawia się, że Egipt będzie kolejnym państwem Bliskiego Wschodu, z którego rozpocznie się exodus ludności niemuzułmańskiej oraz czystki religijne na wzór Iraku. Prezydent kraju, Hosni Mubarak, wezwał chrześcijan i muzułmanów do zachowania jedności narodowej wobec zagrożenia terroryzmem.

Na temat nocnych zamachów Radio Watykańskie rozmawiało z arcybiskupem Michaelem Fitzgeraldem, nuncjuszem apostolskim w Egipcie.

„W imieniu wszystkich chrześcijan w Egipcie, a zwłaszcza w imieniu wszystkich katolików, chciałbym wyrazić głębokie współczucie wspólnocie Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego, z powodu tak licznych zabitych i rannych. Zdecydowanie potępiamy ten atak, tym bardziej, że miał on miejsce w pierwszym dniu Nowego Roku, w czasie, gdy Ojciec Święty wzywa nas do modlitwy o pokój. W swym tegorocznym orędziu Papież podkreśla, że wolność religijna jest warunkiem pokoju. Widzimy, jak bardzo jest to prawdziwe; bo jeśli wspólnoty nie będą mogły swobodnie świętować w warunkach pokojowych, to w ogóle nie będzie spokoju w całym społeczeństwie”.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:46, 09 Kwi 2017, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31813 Przeczytał: 146 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 11:30, 04 Sty 2011 Powrót do góry

W Egipcie przed koptyjskim Bożym Narodzeniem obowiązuje stan podwyższonej gotowości. Władze obawiają się ponownego wybuchu zamieszek.

Egipt po zamachu na Koptów

W zamachu bombowym, do którego doszło w Aleksandrii w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia, zginęło 21 osób, a prawie 100 zostało rannych. W związku z tym wydarzeniem władze zaostrzyły kontrolę na lotniskach i w portach. Na terenie całego kraju rozmieszczono dodatkowe punkty kontrolne. Wszystko po to, by domniemanym sprawcom ataku nie udało się opuścić Egiptu. Chcąc zapobiec kolejnym zamachom, wzmocniono też ochronę kościołów. Zbliża się bowiem 7 stycznia, dzień, w którym Koptowie z Egiptu obchodzą święta Bożego Narodzenia.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:46, 09 Kwi 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31813 Przeczytał: 146 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:13, 10 Sty 2011 Powrót do góry

Bp Hanna: zamach w Egipcie to efekt ”pełzającej islamizacji” kraju

Duchowni katolickiego kościoła koptyjskiego w Egipcie uważają, że ostatni brutalny zamach bombowy na chrześcijan, był aktem politycznej destabilizacji i sygnałem nasilającej się radykalnej „islamizacji” kraju.

– Gazety wskazują na Al-Kaidę, ale terroryzm wyrasta w sektorach społeczeństwa muzułmańskiego, gdzie inne organizacje zachęcają do nietolerancji – uważa biskup pomocniczy Aleksandrii Kamal Fahim Awad Hanna. – Od 40 lat w Egipcie ma miejsce pełzająca islamizacja, która przenika wszystkie dziedziny życia społecznego – dodał hierarcha.

Bp Hanna w rozmowie z watykańską gazetą „L’Osservatore Romano”, 3 stycznia tego roku, przyznał, że rząd robił wszystko, co w jego mocy, by zapewnić bezpieczeństwo wiernym podczas obchodów koptyjskiego Bożego Narodzenia, które przypadało 7 stycznia. Wszystkie świątynie otaczały służby bezpieczeństwa.

Hierarcha podkreślił również, że reakcja koptyjskich chrześcijan na atak z 1 stycznia tego roku nie była rozpaczliwa, ale doszło do kilku spontanicznych protestów.

Zdaniem bp. Hanny, cale społeczeństwo egipskie było wstrząśnięte zamachem. Wszyscy obawiają się, że może to zagrozić w miarę pokojowej koegzystencji chrześcijan z muzułmanami.

Faktem jest jednak, że „islamizacja” kraju postępuje a w rezultacie zamachy takie, jak ten który miał miejsce 1 stycznia, mogą się powtarzać. Według bp. Hanny miejscem szybko postępującej islamizacji są szkoły. – Oni powinni zacząć uczyć dzieci tolerancji już w szkołach podstawowych. Obecnie jednak nie widać żadnych wysiłków nauczycieli, podejmowanych w celu uczenia jedności z poszanowaniem różnic – stwierdził hierarcha.

Kard. Antonios Nagub z Aleksandrii stwierdził, że zamach, który miał miejsce 1 stycznia na koptyjski kościół w Aleksandrii, w wyniku którego zginęło 27 osób a ponad 100 zostało rannych, „był zbrodniczym aktem, mającym na celu destabilizację bezpieczeństwa wewnętrznego i harmonii wśród obywateli”. Wyraził współczucie rodzinom poszkodowanym w zamachu i nadzieję, że władze egipskie podejmą odpowiednie działania, by nie dopuścić do tego typu aktów w przyszłości.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:47, 09 Kwi 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31813 Przeczytał: 146 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:02, 17 Lut 2011 Powrót do góry

Egipt: były minister podejrzany o współudział w zamachu na koptyjski kościół

W związku z zamachem na koptyjską katedrę Al-Qiddissine w Aleksandrii egipska Prokuratura Generalna wszczęła dochodzenie przeciwko byłemu ministrowi spraw wewnętrznych, Habibowi el-Adly. Jest on podejrzany o współudział w zamachu z 31 grudnia. Na skutek eksplozji podłożonej bomby śmierć poniosły wówczas 24 osoby. O dochodzeniu prowadzonym przez prokuraturę poinformowało Stowarzyszenie ds. Narodów Zagrożonych (GfbV) 15 lutego w Getyndze powołując się na telewizję Al-Arabiya.

Według tej stacji brytyjscy dyplomaci i pracownicy tajnych służb informowali, że el-Adly sam zorganizował bojówkę terrorystyczną przeciwko koptom. Pragnął, aby po zamachach rząd prezydenta Mubaraka cieszył się opinią zbawcy islamizmu.

– Gdyby się potwierdziło to brzmiące niesłychanie podejrzenie, rzuciłoby to jeszcze gorsze światło na reżim Mubaraka – powiedział niemieckiej agencji katolickiej KNA referent ds. Afryki w GfbV Ulrich Delius. Przypomniał, że naoczni świadkowie krwawej masakry dziwili się, iż mimo powtarzających się pogróżek wobec chrześcijan, tuż przed nabożeństwem z udziałem dwóch tysięcy wiernych siły bezpieczeństwa wycofały sprzed kościoła wszystkich swoich funkcjonariuszy.

Egipskie ministerstwo spraw wewnętrznych wielokrotnie zmieniało wersje wydarzeń w Aleksandrii i szybko uznało za sprawców zagraniczną sieć terrorystyczną Al Kaidy. Kair przypisywał zamach „Armii Islamu” mającej swoją siedzibę w Strefie Gazy, ta jednak nie przyznała się do zarzucanego czynu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:48, 09 Kwi 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31813 Przeczytał: 146 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:32, 25 Lut 2011 Powrót do góry

Egipt: zamordowano koptyjskiego księdza

W manifestacyjny protest przeciw niesprawiedliwości doznawanej przez chrześcijan przekształcił się wczoraj w Asjut w środkowym Egipcie pogrzeb zamordowanego koptyjskiego księdza. Setki, może nawet ponad 3 tys. Koptów przemaszerowało tam ulicami, domagając się szybkiego znalezienia i ukarania winnych.

Ks. Daoud Boutros pracował w koptyjskiej parafii prawosławnej pod tym miastem, odległym 350 km od Kairu. Ciało z ranami zadanymi nożem znalazła jego córka, która od dwóch dni nie mogła się dodzwonić do ojca telefonicznie.

Egipska policja twierdzi wprawdzie, że chodziło o napad rabunkowy i duchowny został okradziony. Jednak sąsiedzi kapłana zeznają, że widzieli grupę zamaskowanych ludzi wychodzących z jego mieszkania i krzyczących „Allach jest wielki”. Ponadto sam fakt poderżnięcia gardła zdaje się wskazywać na mord na tle religijnym. Również w stołecznym Kairze wczoraj po kazaniu patriarchy Szenudy III setki Koptów demonstrowało koło prawosławnej katedry przeciw zabójstwu księdza.

[link widoczny dla zalogowanych]


Tak samo gardło poderżneli polskiemu misjonarzowi, ks. Markowi Rybińskiemu SDB w Tunezji.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:49, 09 Kwi 2017, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31813 Przeczytał: 146 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 9:21, 09 Maj 2011 Powrót do góry

Egipt: krwawe starcia muzułmanów z Koptami

Już 12 ofiar śmiertelnych i ponad 200 rannych – to wynik starć między muzułmanami a chrześcijanami w Egipcie. Do rozruchów doszło wczoraj w jednej z dzielnic Kairu, gdzie pół tysiąca muzułmanów zaatakowało kościół św. Menasa należący do wspólnoty koptyjskiej. Do kolejnych zamieszek doszło tam również dzisiaj.

Agresorzy chcieli oswobodzić chrześcijankę rzekomo więzioną w świątyni dla przeszkodzenia jej w przejściu na islam. Świadkowie wydarzeń potwierdzają, że wobec chrześcijan użyto broni palnej oraz obrzucano ich koktajlami Mołotowa i kamieniami. Do Koptów strzelali salafici, będący skrajnymi fundamentalistami islamskimi. Muzułmanie spalili dwie świątynie chrześcijańskie. Dopiero wtedy siły wojskowe rozdzieliły strony konfliktu, aresztując 190 uczestników zajść. Zatrzymani staną przed trybunałami wojskowymi.

Do spokoju wezwał Egipcjan wielki mufti tego kraju. Ali Gomaa, zażądał od rady wojskowej, sprawującej władzę w kraju po obaleniu prezydenta Hosniego Mubaraka, by powstrzymała wszystkich zagrażających bezpieczeństwu publicznemu.

W ubiegły piątek egipscy salafici zorganizowali w Kairze manifestację poparcia dla zamordowanego przez wojska amerykańskie przywódcy Al-Kaidy. Śmierć Osamy bin Ladena w Pakistanie wywołała liczne protesty, które obróciły się przeciw wyznawcom Chrystusa nie tylko w Egipcie. Armia tego kraju oświadczyła, że potraktuje sprawców rozruchów jak bandytów i nie dopuści do eskalacji zamieszek. Zapowiedziano też areszty prowokatorów nawołujących do konfliktów międzyreligijnych. Egipt przeżywa kryzys gospodarczy wywołany odpływem turystów, podwyżkami cen żywności oraz kolosalnym bezrobociem.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:50, 09 Kwi 2017, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31813 Przeczytał: 146 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 18:22, 14 Cze 2011 Powrót do góry

Egipt: od arabskiej wiosny po islamizację

W Egipcie brak doświadczenia wolności i demokracji. Istnieje natomiast silny nurt skrajnego islamizmu, wspierany i finansowany przez kraje takie, jak Arabia Saudyjska – ostrzega egipski jezuita i islamolog o. Samir Khalil Samir SJ.

Potwierdza on, że wiosna arabska jest prawdziwą rewolucją, stoi za nią realne pragnienie wolności, jednakże Arabowie nie potrafią przełożyć tego ideału na program polityczny. A to daje przewagę tym, którzy są dobrze zorganizowani, czyli fundamentalistom. Ich hasła są tym bardziej chwytliwe, że Egipt odczuwa skutki trwającej od dziesięcioleci zapaści oświatowej.

O. Samir ostrzega, że nurty radykalne są sterowane z zagranicy. Egipcjanie na przykład zgadzają się na pokój z Izraelem. Wiedzą, że jest on dla nich korzystny. W innych krajach arabskich jest natomiast wielka żądza wojny i pragnienie zemsty na nieprzyjacielu – pisze egipski jezuita. W jego przekonaniu dziś w Egipcie nie ma szans na szybkie zmiany na lepsze. Prawdziwe reformy wymagają długofalowych inwestycji w oświatę i gospodarkę. A od tego uchylają się zarówno Zachód, jak i bogate kraje Zatoki Perskiej.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:51, 09 Kwi 2017, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31813 Przeczytał: 146 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 16:35, 01 Lis 2011 Powrót do góry

Siedemnastoletni Ayman Nabil Labib został zamordowany po tym, jak odmówił zasłonięcia wytatuowanego na nadgarstku znaku krzyża.

Egipt: śmierć w obronie krzyża

O śmierci koptyjskiego chłopca w egipskim mieście Mallawi doniosła Asyryjska Międzynarodowa Agencja Informacyjna. Siedemnastoletni Ayman Nabil Labib został zamordowany po tym, jak odmówił zasłonięcia wytatuowanego na nadgarstku symbolu krzyża. Do zdarzenia doszło w trakcie zajęć lekcyjnych, kiedy nauczyciel zażądał, aby Labib ukrył ten symbol religijny. Chłopiec sprzeciwił się nakazowi, dodatkowo odkrywając łańcuszek z krzyżem, który nosił na szyi. Chłopiec został zaatakowany przez nauczyciela, po czym do linczu dołączyli muzułmańscy koledzy z klasy.

„Od wieków sytuacja chrześcijan w Egipcie nie była tak zła, jak obecnie, po arabskiej wiośnie” – twierdzi miejscowy biskup prawosławny, Stephanos Anba. „Wyznawcy Chrystusa są mordowani z zimną krwią, płoną kościoły, a policja nic z tym nie robi, nasi oprawcy pozostają bezkarni” – żali się koptyjski ordynariusz Beby i Elfashnu. W jego przekonaniu antychrześcijańskie postawy są wszechobecne. Przejawiają się w mediach, które tuszują zbrodnie na chrześcijanach, a także w codziennym życiu. Muzułmanie nie kupują u chrześcijan, nie robią z nimi interesów, nie chcą ich zatrudniać. „Teraz już nikt się z tym nie kryje – mówi bp Stephanos. – Nawet w ogłoszeniach prasowych zastrzega się, że oferta pracy jest zastrzeżona tylko dla muzułmanów”.

Prawosławny hierarcha przestrzega Zachód, by nie wiązał zbyt wielkich nadziei z zapowiedzianymi na koniec listopada wyborami. Ze swej strony deklaruje, że chrześcijanie w Egipcie są gotowi na męczeństwo. Według jego szacunków jest ich tam jeszcze ok. 12 mln na 76 mln mieszkańców. „Wciąż jesteśmy dość liczni. Najważniejsze to zachować wewnątrzchrześcijańską solidarność” – dodaje bp Stephanos.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:53, 09 Kwi 2017, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31813 Przeczytał: 146 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:57, 04 Gru 2011 Powrót do góry

Egipt: Kościół sceptycznie o przyszłości kraju

Image

Choć w Egipcie przebiega właśnie długotrwały proces wyborczy, stan demokracji i swobód obywatelskich jest gorszy niż za reżimu Mubaraka – ostrzega tamtejszy Kościół katolicki.

Jego rzecznik ks. Rafic Greiche przypomina, że stale rosną napięcia między chrześcijanami i muzułmanami, płoną kościoły, młodzi aktywiści stają przed sądami wojskowymi, media podlegają cenzurze. Z drugiej strony kompletne wycofanie się wojska z kontroli nad Egiptem, czego domagają się młodzi manifestanci w Kairze, oznaczałoby anarchię.

Pewnym rozwiązaniem jest aktualny proces wyborczy, który zakończy się w marcu ustanowieniem wyższej izby parlamentu. Jednakże również i tu prognozy nie są zbyt optymistyczne. Po pierwszym etapie wyborów w Kairze i Aleksandrii zdecydowane zwycięstwo odnoszą islamiści. Takiego scenariusza obawia się zwierzchnik Katolickiego Kościoła Koptyjskiego kard. Antonios Naguib. Jeśli islamiści zdobędą większość, będzie to dla nas wielki problem – ostrzega patriarcha.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:04, 17 Lut 2021, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31813 Przeczytał: 146 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:36, 02 Sie 2012 Powrót do góry

Egipt: nowe starcia na tle religijnym

Image

Do ostrych starć między chrześcijanami i muzułmanami doszło w Egipcie. Chodzi o miejscowość Dahshour 40 km od Kairu, gdzie doszło do incydentu w prowadzonej przez chrześcijanina pralni, w wyniku którego zginął muzułmanin.

Wracający z jego pogrzebu wzburzony tłum próbował podpalić miejscowy kościół. Interweniowała policja, która użyła gazów łzawiących. 16 osób, w tym 10 policjantów, zostało poważnie rannych. Zniszczono także kilkanaście domów chrześcijan i spalono trzy samochody policyjne.

Jak podała kuria eparchii koptyjskiej w Gizie, rodziny chrześcijańskie zmuszone zostały do ucieczki w obawie przed kolejnymi atakami muzułmanów. „Napastnicy wybili okna w świątyni oraz w okolicznych domach. Po przybyciu sił porządkowych ograbiono i spalono prowadzone przez chrześcijan sklepy, w tym sklep jubilerski, po czym sterroryzowano ludność, zmuszając ją do opuszczenia domów” – podaje komunikat kurii.

W miejscu zdarzenia zamieszkanym przez muzułmańską większość chrześcijanie stanowią jedynie kilka procent populacji. Miejscowy proboszcz ks. Takla Adel potwierdził, że wszyscy Koptowie już się ewakuowali i na razie nie widać możliwości, by mogli wrócić.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:05, 17 Lut 2021, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31813 Przeczytał: 146 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:22, 11 Sie 2013 Powrót do góry

Egipt: narastają protesty islamistów, chcą się mścić na chrześcijanach

Image

Nasilają się prześladowania chrześcijan w Egipcie. Protestujący na ulicach Kairu i innych miast islamiści z Bractwa Muzułmańskiego obarczają wyznawców Chrystusa odpowiedzialnością za przygotowanie wojskowego przewrotu, który doprowadził do obalenia prezydenta Mursiego. Islamiści zapowiadają zemstę. Codziennie dochodzi do napadów na mniejszościowych Koptów, ich kościoły, domy i sklepy.

Zwierzchnik Kościoła koptyjskiego patriarcha Tawadros znalazł się na liście osób przeznaczonych do likwidacji. Z tego względu i mając na uwadze bezpieczeństwo wiernych, patriarcha zawiesił wszelką działalność publiczną w Kairze. Cotygodniowe katechezy, które Tawadros zwykł dawać w katedrze w każdą środę, odbywają się teraz w jednym z klasztorów na peryferiach miasta.

Zdaniem miejscowych obserwatorów Egipcjanie oczekują od wojska większej kontroli nad sytuacją, czyli poskromienia Bractwa Muzułmańskiego. Wojskowych mają podobno powstrzymywać dyplomaci państw zachodnich, które nie życzą sobie otwartego starcia armii z islamskimi radykałami.

[link widoczny dla zalogowanych]


Jak to tam się dzieje, można poczytać w innych wątkach:

Egipt: umiarkowany dokument muzułmański o wolności
(...)
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/egipt-umiarkowany-dokument-muzulmanski-o-wolnosci,7333.html


Muzułmańska nienawiść do chrześcijan: "Odczuwam do nich wstręt"
(...)
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/muzulmanska-nienawisc-do-chrzescijan-odczuwam-do-nich,9505.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:14, 17 Lut 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31813 Przeczytał: 146 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 9:50, 16 Sie 2013 Powrót do góry

Egipt: chrześcijanie na celowniku - 22 świątynie zniszczone, w tym siedem katolickich

Image

Ponad 500 ofiar śmiertelnych, tysiące rannych, 22 zniszczone kościoły (w tym siedem katolickich), podpalone chrześcijańskie szkoły i zdewastowany franciszkański klasztor oraz szpital prowadzony przez zakonnice, w którym paradoksalnie większość pacjentów stanowili muzułmanie. To oficjalny, ale wciąż fragmentaryczny bilans zajść, jakie miały wczoraj miejsce w Egipcie.

Był to najkrwawszy dzień we współczesnej historii tego kraju. Walka toczyła się między zwolennikami odsuniętego od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego, którego popiera Bractwo Muzułmańskie, a siłami bezpieczeństwa. W Egipcie wprowadzono stan wyjątkowy i ogłoszono godzinę policyjną.

Na szczególnie trudną sytuację tamtejszych chrześcijan zwraca uwagę ks. Rafic Greiche. Rzecznik prasowy Kościoła katolickiego w Egipcie zauważa, że muzułmanie oskarżają chrześcijan o obalenie prezydenta Mursiego, dążąc tym samym do międzyreligijnej konfrontacji i nasilenia islamistycznego terroru. W obawie o swe życie zmuszony do przebywania w ukryciu jest patriarcha Tawadros. Zwierzchnik prawosławnych Koptów jednoznacznie wypowiadał się przeciwko uczynieniu z Egiptu państwa wyznaniowego.

„Jesteśmy na celowniku Bractwa Muzułmańskiego. Zachód wciąż nie może zrozumieć, iż nie jest ono islamską partią o inspiracjach laickich i demokratycznych. To są terroryści w prawdziwym znaczeniu tego słowa” – podkreśla ks. Greiche. Z kolei katolicki biskup Assiut, William Kiryllos, przypomina, że Egipcjanie nie zamierzają się zgodzić na przekształcenie swego kraju w państwo islamskie. Tego samego zdania jest przełożony kombonianów w Kairze, ks. Giuseppe Scattolin.

„Poczynając od demonstracji, które miały miejsce 30 czerwca, jasno widać, że zdecydowana większość mieszkańców Egiptu odrzuciła rządy Bractwa Muzułmańskiego – powiedział Radiu Watykańskiemu włoski misjonarz. – Oznaczało to wejście na drogę demokracji, która poniosła porażkę wraz z rządami islamistów. Był więc czas na podjęcie dialogu także przez Bractwo Muzułmańskie i wejście na drogę prawdziwej demokracji. Niestety odrzucili oni tę możliwość, wybierając przemoc. Stoimy w obliczu fali terroru sianego także przez grupy przybyłe spoza Egiptu, by walczyć o przywrócenie wcześniejszego systemu. Są tu Syryjczycy, Palestyńczycy, islamscy ekstremiści. Chrześcijanie w tej sytuacji są pod szczególną presją”.

W obawie przed atakami ze strony islamistów wiele kościołów, podobnie jak wczoraj, także dziś pozostało zamkniętych. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wierni w wielu wypadkach obchodzili spotykając się na modlitwie w prywatnych domach.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:15, 17 Lut 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)