Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Zwierzchnik prawosławnych Koptów chce odwiedzić Papieża Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 12:08, 06 Kwi 2013 Powrót do góry

Ku spotkaniu dwóch papieży

Image

Zwierzchnik prawosławnych Koptów w Egipcie chce odwiedzić Papieża Franciszka. Doniosły o tym egipskie media, relacjonując wizytę nowego nuncjusza apostolskiego w tym kraju u patriarchy Teodora II. Podczas rozmowy z abp. Jean-Paulem Gobelem koptyjski papież potwierdził wolę ściślejszej współpracy z Kościołem katolickim.

Komentatorzy podkreślają, że wizyta Teodora II w Watykanie stanowiłaby doniosłe wydarzenie ekumeniczne, choć nie bezprecedensowe. Jego poprzednik Szenuda III spotkał się z Pawłem VI dokładnie przed 40 laty (w maju 1973 r.). Podpisano wówczas doniosłą deklarację chrystologiczną oraz zainicjowano dialog obu Kościołów.

Nie oznacza to, że dwustronne relacje były od tamtego czasu pozbawione problemów. Mimo oficjalnego ekumenicznego otwarcia oraz wspólnego zagrożenia w Egipcie ze strony islamskich radykałów koptyjska hierarchia niechętnie odnosiła się do innych wyznań chrześcijańskich. Symbolem tego była praktyka powtórnego chrztu stosowana wobec innowierców pragnących zawrzeć związek małżeński w Kościele koptyjskim. Powtarzające się gesty życzliwości ze strony nowego patriarchy Teodora (Tawadrosa), w tym jego obecność na niedawnym ingresie jego katolickiego odpowiednika Ibrahima Isaaca Sidraka, wskazują na nową jakość we wzajemnych relacjach. Spotkanie dwóch papieży, katolickiego i koptyjskiego, byłoby kolejnym krokiem na tej drodze.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:50, 12 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:23, 09 Maj 2013 Powrót do góry

Wizyta w Rzymie patriarchy koptyjskiego Teodora II

Image

Zwierzchnik prawosławnych Koptów przybywa jutro do Rzymu, by spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Komunikat o wizycie koptyjskiego patriarchy Aleksandrii Teodora II wydała Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Informuje w nim, że „Tawadros II, papież Aleksandrii i patriarcha Stolicy św. Marka” zatrzyma się w Rzymie do 13 maja.

Prawosławny Kościół koptyjski w Egipcie, liczący ok. 10 mln wiernych, jest jednym z najważniejszych na Bliskim Wschodzie. Zwracając na to uwagę, watykańska dykasteria ds. ekumenizmu podkreśla, że bliskowschodnie wspólnoty chrześcijańskie przeżywają bardzo trudne sytuacje. Przypomina też wizytę poprzednika Teodora II, patriarchy Szenudy III w Watykanie przed 40 laty, w maju 1973 r., kiedy podpisał on z Pawłem VI wspólną deklarację chrystologiczną i zapoczątkował dialog obu Kościołów. „Od wyboru nowego prawosławnego patriarchy koptyjskiego Papieża Tawadrosa II – czytamy w komunikacie – widać coraz większe zbliżenie między wspólnotami chrześcijańskimi w Egipcie. Doprowadziło to do utworzenia tam Rady Kościołów Chrześcijańskich”.

Komunikat informuje, że prócz audiencji u Ojca Świętego i wspólnej z nim modlitwy 10 maja patriarcha odwiedzi też Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan i inne dykasterie Kurii Rzymskiej. Nawiedzi groby apostołów Piotra i Pawła oraz spotka się z prawosławnymi Koptami zamieszkałymi w Rzymie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:54, 12 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:25, 09 Maj 2013 Powrót do góry

Watykan: uroczystość Wniebowstąpienia i przyjazd „trzeciego papieża”

Image

Dzisiejszy dzień ma w Watykanie charakter świąteczny, zgodnie z tradycyjnym kalendarzem liturgicznym, w którym obchodzi się Wniebowstąpienie Pańskie. W związku z tym nie była przewidziana żadna publiczna działalność Ojca Świętego, poza jego wpisem, jaki pojawił się na Twitterze. „Cennym darem, jaki Duch Święty przynosi naszym sercom, jest głęboka ufność pokładana w miłości i miłosierdziu Boga” – napisał Franciszek.

Ponadto ważnym wydarzeniem ekumenicznym jest popołudniowy przyjazd zwierzchnika prawosławnych Koptów Teodora II. Co ciekawe, w trakcie swojej wizyty w Rzymie patriarcha będzie rezydował w Watykanie. Oficjalne spotkanie obu papieży przewidziano na jutro.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 12:56, 12 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:41, 10 Maj 2016 Powrót do góry

Franciszek – Tawadros II: dzień przyjaźni koptyjsko-katolickiej

Image

Patriarcha koptyjski Tawadros II i papież Franciszek

„Coraz bardziej pogłębiają się więzi między Stolicą Piotrową a Stolicą św. Marka” – napisał Papież do patriarchy koptyjskiego Tawadrosa II. Dziś właśnie mijają trzy lata od wizyty zwierzchnika Koptów w Rzymie. Był on tutaj 10 maja 2013 r. Rocznica tego ważnego wydarzenia uznana została za dzień przyjaźni koptyjsko-katolickiej.

W liście skierowanym z tej okazji do koptyjskiego papieża Aleksandrii Tawadrosa Franciszek wyraża wdzięczność Bogu za to, że weszliśmy razem z Koptami na drogę pojednania i przyjaźni po całych wiekach milczenia, niezrozumienia i nawet wrogości. Podkreśla, że możemy dawać razem świadectwo ważnym wartościom, takim jak świętość i godność każdego ludzkiego życia, małżeństwa i rodziny oraz poszanowanie dla powierzonego nam przez Boga stworzenia. Ojciec Święty zapewnia też o swej codziennej pamięci i o modlitwie za wspólnoty chrześcijańskie w Egipcie i na całym Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Iraku i Syrii, gdzie nasi bracia i siostry w Chrystusie szczególnie cierpią z powodu bezprecedensowej przemocy.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:00, 12 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:54, 22 Kwi 2023 Powrót do góry

Informacje i wątki w temacie Koptów:

http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,157/patriarcha-koptyjski-kaplanstwo-tylko-dla-mezczyzn-bo-tak,17185.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:55, 22 Kwi 2023 Powrót do góry

A.D. 2023 rok

Papież koptyjski zabierze głos na środowej audiencji ogólnej Franciszka

Image

Papież koptyjski Tawadros II zabierze głos na środowej audiencji ogólnej Franciszka i odprawi koptyjską Liturgię w bazylice św. Jana na Lateranie – katedrze biskupów Rzymu. Dojdzie do tego po raz pierwszy w historii – informuje agencja I.Media.

Papież Aleksandrii i patriarcha Stolicy św. Marka Tawadros II złoży wizytę w Rzymie w dniach 9-14 maja, 10 lat po swym pierwszym spotkaniu z Franciszkiem i 50 lat po pierwszym spotkaniu papieża (Pawła VI) i patriarchy koptyjskiego (Szenudy III).

Będzie on obecny 10 maja na środowej audiencji ogólnej Franciszka na placu św. Piotra i zabierze na niej głos. Z kolei w niedzielę 14 maja będzie sprawował dla koptów Liturgię w bazylice św. Jana na Lateranie. O. Hyacinthe Destivelle z Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan „po raz pierwszy niekatolik będzie odprawiał w katedrze papieża”.

Francuski dominikanin przypomniał, że po 15 wiekach rozłamu, do którego doszło na Soborze Chalcedońskim relacje między Rzymem i Aleksandrią ociepliły się na Soborze Watykańskim II, na którym byli obecni koptyjscy obserwatorzy. W 1968 r. patriarcha Cyryl VI zaprosił Pawła VI do Kairu na poświęcenie nowej katedry. Papież nie mógł tam wówczas pojechać, ale zwrócił koptom relikwie św. Marka, zabrane im w IX wieku przez kupców weneckich. Gest ten zapoczątkował nowe relacje między obu Kościołami.

W 1973 r., na zaproszenie Pawła VI, nowy patriarcha Szenuda III przyjechał do Rzymu na obchody 1600. rocznicy śmierci św. Atanazego. Podpisano wówczas porozumienie chrystologiczne, które kładło kres teologicznej kontrowersji z Soboru Chalcedońskiego, wyrażając wspólną wiarę w Jezusa Chrystusa jako prawdziwego Boga i prawdziwego człowieka. Porozumienie to stało się wzorem porozumień z innymi Kościołami wschodnimi: syryjskim, ormiańskim, syromalankarskim itd.

Podczas wizyty nowego patriarchy Tawadrosa II u nowego papieża Franciszka w 40. rocznicę wspominanego porozumienia, ustanowiono 10 maja Dniem Przyjaźni Koptyjsko-Katolickiej. Obchodzony jest on co roku wymianą przesłań obu zwierzchników kościelnych. W 2017 roku, podczas wizyty Franciszka w Kairze, podpisano z kolei dokument o charakterze duszpasterskim, dotyczącym m.in. unikania powtarzania chrztu w przypadku zawierania małżeństw mieszanych.

Pytany o czynny udział Tawadrosa II w środowej audiencji ogólnej Franciszka, o. Destivelle przypomniał, że w 2012 roku u boku Benedykta XVI był już obecny na takiej audiencji patriarcha-katolikos ormiańnski Karekin II, jednak nie przemawiał obok papieża.

Historyczny charakter będzie miała koptyjska Liturgia sprawowana przez Tawadrosa II w bazylice św. Jana na Lateranie. Nigdy bowiem wcześniej nie zdarzyło się, by niekatolik odprawiał swą liturgię w katedrze biskupów Rzymu. W Rzymie i we Włoszech mieszka diaspora koptyjska, licząca około 100 tys. osób, można się więc spodziewać, że świątynia będzie wypełniona.

Według o. Destivelle’a, Tawadros II wiele zrobił dla relacji ekumenicznych w Egipcie. Jego Kościół liczy około 10 mln wiernych i jest największą wspólnotą chrześcijańską w Egipcie, stanowiąc około 10 proc. społeczeństwa, i na całym Bliskim Wschodzie. Patriarcha ustanowił ekumeniczną radę Kościołów, z rotacyjnym przewodnictwem. Był też obecny na intronizacji katolickiego patriarchy koptyjskiego Ibrahima Sidraka w 2013 roku, co nigdy wcześniej w historii się nie zdarzyło.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)