Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Homilie głoszone przez świeckich? Droga synodalna Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:53, 31 Mar 2023 Powrót do góry

Homilie głoszone przez świeckich? Droga synodalna

Image

Osoby świeckie nie mogą regularnie głosić homilii podczas Mszy Świętej czy udzielać sakramentu Chrztu św.- stwierdził prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynał Arthur Roche w liście do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, biskupa Georga Bätzinga.

Szef dykasterii liturgicznej stwierdza, iż czymś „niedopuszczalnym jest, aby w świadomości wspólnoty chrześcijańskiej dochodziło do nieporozumień dotyczących formy i tożsamości kapłana, który jako jedyny może działać «in persona Christi capitis» na niwie sakramentalnej”. Zaznacza, iż kapłan na mocy święceń reprezentuje Chrystusa. „Nie jest to kwestia nierówności między ochrzczonymi, ale chodzi o uznanie, że istnieją rozróżnienia dokonane przez Ducha Świętego, który stwarza różne charyzmaty, które są odrębne i wzajemnie się uzupełniają”. Dodał, że „wyłączność” głoszenia homilii w celebracji wszystkich sakramentów „należy rozumieć na płaszczyźnie sakramentalnej, a nie tylko funkcjonalnej”: jest to „działanie strukturalnie i nierozerwalnie związane z działaniem sakramentalnym, za które, zawsze na mocy sakramentu święceń odpowiada wyświęcony szafarz”. Prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wskazał, że nie chodzi więc także o osiągnięcie „lepszego przygotowania teologicznego czy lepszych umiejętności komunikacyjnych osób świeckich (mężczyzn lub kobiet)”. Dobrze wykształceni świeccy powinni wnosić swój wkład w ramach katechezy czy w rozmowach o Piśmie Świętym – ale nie w odprawianiu Mszy Świętej, podkreśla kard. Roche, „jak to już ma miejsce w różnych miejscach” – dodał angielski purpurat kurialny.

Kardynał wyraźnie odrzuca też wprowadzenie w niektórych niemieckich diecezjach świeckich jako stałych szafarzy chrztu. Uzasadnianie tego np. brakiem księży nie jest możliwe w świetle prawa kanonicznego. Osoby świeckie mogłyby ważnie udzielać chrztu tylko w wyjątkowych okolicznościach, takich jak niebezpieczeństwo śmierci lub „w bolesnych sytuacjach prześladowań, ale także na terenach misyjnych i w innych przypadkach szczególnej potrzeby”. Jednak taka sytuacja nie istnieje w diecezjach niemieckich, nawet jeśli ksiądz może mieć wiele chrztów – lub może nie być dostępny w miejscu i czasie, którego życzyłaby sobie rodzina.

„Nie istnieje zatem żaden zatwierdzony niemieckojęzyczny obrzęd celebracji chrztu dokonywanej przez nadzwyczajnego szafarza” – wyjaśnił kard. Arthur Roche.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 18:33, 13 Kwi 2023 Powrót do góry

Inna sprawa ze świeckimi w Niemczech.

Watykan nie zgadza się na udział świeckich w wyborze kandydatów na biskupa

Image

Stolica Apostolska odrzuciła możliwość udziału świeckich w wyborach kandydata na biskupa w archidiecezji Paderborn. Jak poinformowano 12 kwietnia, po analizie w Rzymie trzeba było zdecydować, że prawo to przysługuje jedynie członkom kapituły katedralnej. Na mocy tzw. konkordatu pruskiego na terenie byłego Królestwa Prus kapituły katedralne przedstawiają Stolicy Apostolskiej trzech kandydatów na biskupa diecezjalnego.

W Paderborn po rezygnacji 1 października 2022 roku arcybiskupa Hansa-Josefa Beckera, oprócz kapituły metropolitalnej, w skład której wchodzi 14 kanoników, powstała grupa składająca się z 14 osób świeckich. Obie grupy miały wspólnie sporządzić listę propozycji obsadzenia stolicy arcybiskupiej. Stolica Apostolska nie wyraziła zgody na objęcie osób świeckich tzw. „tajemnicą papieską”. Oznacza to, że nie mogą brać one udziału w wyborze kandydata na biskupa.

„Z odpowiedzi z Rzymu wynika jasno, że objęcie świeckich tajemnicą papieską, a tym samym udział w wyborze arcybiskupa jest niezgodny z postanowieniami Konkordatu Pruskiego i zagraża legalności wyboru biskupa” – poinformowała archidiecezja. W odpowiedzi z Watykanu wskazano, że to objęcie świeckich tajemnicą papieską nie może być przeprowadzone jednostronnie przez Stolicę Apostolską, lecz musi nastąpić koordynacja z partnerami konkordatu, czyli krajami związkowymi. Jak taka koordynacja miała by wyglądać należałoby wyjaśnić w dalszych rozmowach między Konferencją Episkopatu Niemiec a Rzymem” – dodano w komunikacie.

Postulat szerokiego udziału osób świeckich oraz ich udział w wyborze biskupa zgłaszano w ramach prowadzonego w Niemczech procesu tzw. drogi synodalnej.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)