Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kard. Cordes ostrzega przed naruszaniem jedności Kościoła Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:20, 18 Mar 2015 Powrót do góry

Kard. Cordes ostrzega przed naruszaniem jedności Kościoła

Image

Kard. Paul Josef Cordes publicznie odciął się od poglądów przewodniczącego Episkopatu Niemiec kard. Reinharda Marxa. W liście do dziennika Die Tagespost zareagował on na kontrowersyjne słowa kard. Marxa wypowiedziane na zakończenie niedawnej sesji episkopatu. Twierdził on wówczas, że Kościół w Niemczech daje przykład Kościołowi powszechnemu i że nie jest on bynajmniej filią Watykanu, lecz sam, nie czekając Synodu, musi podjąć decyzje dotyczące wiernych żyjących w związkach niesakramentalnych.

Kard. Cordes zaznaczył, że niemieccy katolicy nie mają podstaw do tego, by wynosić się ponad innych. Tylko nieliczni zachowali w sobie nadprzyrodzoną wiarę. Zaledwie 16 procent z nich wierzy w Trójcę, Boga osobowego, a nie jakąś abstrakcję. W takiej sytuacji nie możemy być wzorem dla innych – podkreślił kard. Cordes.

Za bardzo niebezpieczne uznał on natomiast separatystyczne pogróżki kard. Marxa. Podkreślił on, że rozstrzygnięcia dotyczące duszpasterstwa osób w związkach niesakramentalnych należą do kompetencji Rzymu, a nie niemieckich biskupów. Ostrzegł on również, że takie deklaracje mogą negatywnie odbić się na jedności Kościoła.

Pochodzący z Niemiec kard. Paul Cordes to ważna postać. Należał do najbliższych współpracowników Jana Pawła II i Benedykta XVI. Był jednym z głównych pomysłodawców Światowych Dni Młodzieży. Do 2010 r. przez 15 lat stał na czele charytatywnej dykasterii Stolicy Apostolskiej.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:02, 05 Lut 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:27, 27 Mar 2015 Powrót do góry

Dużo wcześniejsza wypowiedź tego kardynała z 2009 roku o duchowym wymiarze postu:

Kard. Cordes o duchowym wymiarze postu
(...)
http://www.traditia.fora.pl/przedposcie-i-wielki-post,37/kard-cordes-o-duchowym-wymiarze-postu,1625.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 20:12, 09 Kwi 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:41, 12 Gru 2016 Powrót do góry

Niemiecki hierarcha w obronie czterech kardynałów: Magisterium Kościoła jest niezmienne

Image

Kardynał Paul Josef Cordes wyraził swoje poparcie dla pytań czterech kardynałów, którzy zwrócili się z prośbą do papieża Franciszka o wyjaśnienie poważnych wątpliwości związanych z niektórymi zapisami posynodalnej adhortacji „Amoris Laetitia”. Hierarcha powiedział, że nie rozumie oburzenia kierowanego pod adresem autorów dubia.

Kardynał Cordes to dawny przewodniczący Papieskiej Rady "Cor Unum". Wziął on w obronę kardynałów Raymonda Leo Burke, Joachima Meisnera, Waltera Brandmüllera i Carla Caffarrę. Zwrócili się oni do Ojca Świętego z formalnym wnioskiem o wyjaśnienie, czy „Amoris Laetitia” zgodna jest w konkretnych, wymienionych przez autorów punktach, z katolickim nauczaniem moralnym. Dubia pozostały jednak bez odpowiedzi, wskutek czego zostały upublicznione. Ten krok spowodował bezpardonową krytykę czterech kardynałów ze strony bliskich współpracowników papieża.

„Spotkali się [autorzy zapytania skierowanego do papieża] z nieproporcjonalnym sprzeciwem. Nie byłem w stanie zrozumieć tego oburzenia. Miałem wątpliwości, czy było ono motywowane pragnieniem znalezienia prawdy” – powiedział kardynał Cortes w rozmowie z austriackim portalem kath.net.

„Kościół nigdy nie odrzucił żadnej centralnej treści [nauczania Chrystusa] – stwierdził hierarcha, podkreślając niezmienność magisterium Stolicy Apostolskiej. Odwołał się także do niejednokrotnie poruszanej przez Kościół w ciągu wieków kwestii udzielania Komunii świętej rozwiedzionym i żyjącym w nowych związkach, podając przykłady Bazylego Wielkiego, Soboru Trydenckiego i Watykańskiego II, a także adhortacji św. Jana Pawła II, Familiaris Consortio.

Źródło:
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:09, 05 Lip 2023, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:18, 09 Kwi 2018 Powrót do góry

Kard. Cordes o interkomunii Niemczech: to zerwanie z tradycją pierwszych wieków

Image

Propozycja niemieckich biskupów w sprawie dopuszczania do komunii niekatolików jest nierozważna z teologicznego punktu widzenia i stanowi zerwanie z tradycją, której przestrzegano od pierwszych wieków chrześcijaństwa – ostrzega kard. Paul Cordes. Dołączył on tym samym do 7 niemieckich biskupów, którzy nie zgadzają się z opinią episkopatu, który zaproponował, by protestanccy współmałżonkowie katolików mogli przystępować do komunii.

Kard. Cordes to były przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum. Należał do grona najbliższych współpracowników Jana Pawła II. Był jednym z pomysłodawców Światowych Dni Młodzieży.

Komentując decyzję niemieckiego episkopatu zauważył, że propozycja jego rodaków jest sprzeczna z dobrze udokumentowaną tradycją pierwszych wieków chrześcijaństwa. We pierwotnym Kościele, który również zmagał się z błędami i herezjami, przyjmowanie Ciała Chrystusa było widzialnym znakiem jedności Kościoła. Przyjęcie komunii było równoznaczne z podzielaniem tej samej wiary.

Niemiecki purpurat przypomina ponadto, że tak zwana interkomunia jest też sprzeczna z oficjalnym nauczaniem Kościoła, wyrażonym między innymi w adhortacji Benedykta XVI "Sacramentum caritatis".

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:37, 05 Lut 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 18:07, 25 Lut 2020 Powrót do góry

Kardynał przestrzega przed bałwochwalstwem ,Matki Ziemi'

Image

„Krótki przegląd biblijny” wyjawia, że Biblia „jest krytyczna wobec wszelkiego mistycyzmu przyrody. Homogeniczne religie planetarne, ezoteryzm i szamanizm wytyczają jego ścieżkę. Światło Objawienia przeciwstawia się zdecydowanie wszelkiemu kultowi, który nie jest skierowany ku Bogu. Sam Pan Jezus, kuszony na pustyni, odpowiedział diabłu cytatem ze Starego Testamentu: Nie będziesz oddawał im [bogom] pokłonu ani nie będziesz im służył, bo Ja, Pan, Twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym (Pwt 5,9; Mt 4,10)” – pisze kard. Paul Josef Cordes.

Kardynał Cordes, były przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum, opublikował analizę, w której podejmuje temat kultu „Matki Ziemi” oraz relacji „Stwórca – Bóg – i Jego stworzenie, ziemia, kosmos, zwierzęta”. W swoim artykule zamieszczonym na portalu „Life Site News” duchowny odwołuje się do Biblii, a także innych źródeł, które podejmują wspomnianą tematykę. Autor przestrzega przed „nową boginią”, „Matką Ziemią” jako obiektem kultu, obojętnie czy będzie ona nazywana Pachamamą czy też Gają.

Kardynał podkreśla, że według Starego Testamentu wszystko, co stworzył Bóg, „było bardzo dobre” (Rdz 1,31) i że przez stworzenie objawia się dobroć i piękno Boga. A to oznacza także, że człowiek nie może oddawać czci stworzeniu, tylko Stwórcy. Zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie widoczny jest „kontrast między Bogiem a kosmosem”. Samo stworzenie zostało skażone przez grzech pierworodny i „cały wszechświat musi być włączony w historię zbawienia”. Bez Chrystusa otacza nas ciemność: „kłamstwa, grzech i śmierć dominują w świecie i w historii”.

„Nie kult sił kosmicznych, ale wybawienie od nich jest przesłaniem biblijnym – stwierdza autor analizy. – Przynosi je przyjście Chrystusa”. A powołując się na Benedykta XVI, pisze, że „to nie żywioły kosmosu są Bogiem, do którego można się modlić”. Przestrzega też przed „sentymentalnym mitem Gai” oraz „marzycielskim romantyzmem”, wskazując na „brutalne prawa zadekretowane przez Matkę Ziemię”.

Choć świadomość piękna świata i wrażliwość ekologiczna są ważne, to „fatalnym byłoby (...) gdybyśmy zapomnieli o Stwórcy w świetle stworzenia, by pokłonić się dziełu zamiast jego Autorowi. Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek uzasadnione jest stwierdzenie: Nasza bowiem ojczyzna jest w niebie” (Flp 3,20)” – konkluduje kard. Cordes.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:44, 16 Mar 2024 Powrót do góry

Zmarł kardynał Paul Josef Cordes

Image

Dziś rano zmarł w Rzymie w wieku 89 lat niemiecki kardynał kurialny Paul Josef Cordes, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum”.

Paul Joseph Cordes z Niemiec urodził się 5 września 1934 r. w Kirchhundem, w Nadrenii Północnej-Westfalii. Studiował w Münster, Paderborn i Lyonie. 21 grudnia 1961 r. przyjął święcenia kapłańskie. W 1971 r. doktoryzował się u ks. prof. Karla Lehmanna. Był odpowiedzialny za problemy duszpasterskie w sekretariacie Konferencji Biskupów Niemiec.

W październiku 1975 r. Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Paderborn. Sakrę biskupią przyjął 1 lutego 1976 r. z rąk późniejszego kardynała Johannesa Degenhardta. Znany jako poliglota, bp Cordes w 1980 r. rozpoczął pracę w Kurii Rzymskiej jako wiceprzewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Był jednym z twórców organizowanych od 1984 r. Światowych Dni Młodzieży. W 1995 r. otrzymał tytuł arcybiskupa i został przewodniczącym Papieskiej Rady „Cor Unum”, koordynującej pomoc charytatywną Kościoła.

Benedykt XVI 24 listopada 2007 włączył go do Kolegium Kardynalskiego, Był doktorem honoris causa wielu uczelni, w tym 28 kwietnia 2009 otrzymał doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Brał udział w konklawe 2013, które wybrało papieża Franciszka.

5 września 2014 w związku z ukończeniem 80 lat utracił prawo do czynnego udziału w przyszłych konklawe. 19 maja 2018 promowany przez papieża Franciszka do rangi kardynałów prezbiterów.

Jest autorem wielu książek, w Polsce opublikowano m.in. „Communio: utopia czy program”, „Czynne uczestnictwo w Eucharystii” i „Zagubione ojcostwo”.

Po śmierci kardynała Paula Josefa Cordesa Kolegium Kardynalskie liczy 238 członków, w tym 129 uprawionych do udziału w ewentualnym konklawe, oraz 109 którzy to prawo utracili.

Z tych pierwszych 8 powołał Jan Paweł II, 27 – jego następca i 94 – Franciszek a wśród nieelektorów 36 mianował papież Polak, 36 – Benedykt XVI i 37 – Franciszek.

Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Angolczyk Alexandre do Nascimento (ur. 1 III 1925), Argentyńczyk poch. chorwackiego Estanislao Esteban Karlic (7 II 1926) i Ugandyjczyk Emmanuel Wamala (15 XII 1926), najmłodszymi zaś Włoch posługujący w Mongolii Giorgio Marengo, ur. 7 VI 1974, Portugalczyk Américo Manuel Alves Aguiar (12 XII 1973) i Francuz François-Xavier Bustillo OFMConv (23 XI 1968). Najdłuższy staż w Kolegium mają obecnie dwaj kardynałowie: Michael Michai Kitbunchu z Tajlandiii i Alexandre do Nascimento z Angoli, mianowani 2 lutego 1983.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)