Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Raport o prześladowaniu chrześcijan na świecie Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32695 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:57, 07 Gru 2009 Powrót do góry

Raport o prześladowaniu chrześcijan na świecie

Prześladowania chrześcijan na świecie rosną, a Europa milczy – podkreślali na konferencji prasowej w Wiedniu 4 grudnia twórcy platformy „Solidarność z prześladowanymi chrześcijanami“. Okazją do zorganizowania konferencji jest przypadający co roku 10 grudnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

„W ubiegłym roku mówiliśmy o 250 milionach chrześcijan, dyskryminowanych i prześladowanych ze względu na wiarę w 50 krajach świata. Dziś stwierdzamy, że sytuacja jeszcze się pogorszyła” – powiedział przewodniczący ekumenicznej fundacji „Pro Oriente“ Johann Marte. Przypomniał, że 80-90 proc. wszystkich osób prześladowanych ze względu na religię stanowią chrześcijanie. W samym tylko 2008 roku 175 chrześcijan oddało życie za wiarę.

Najwięcej tego rodzaju przypadków odnotowuje się w krajach, rządzonych przez komunistów i w których obowiązuje islamskie prawo szariatu. Szczególnie dramatycznie przedstawia się sytuacja chrześcijan w Afganistanie, Somalii, Egipcie, Erytrei, Nigerii oraz w Iraku i Pakistanie. Choć nie we wszystkich tych krajach szariat obowiązuje w sposób restrykcyjny, jest faktem, że „wśród 40 krajów, w których panują największe prześladowania chrześcijan, jest 30 krajów islamskich“.

Platforma "Solidarność z prześladowanymi chrześcijanami“, do której przyłączyło się ponad 20 różnych organizacji, wezwała „wszystkich muzułmanów dobrej woli w Austrii i w Europie“ do wsparcia akcji protestu przeciwko przemocy wobec chrześcijan w krajach islamskich.

O prześladowaniu wyznawców Chrystusa w Pakistanie mówił sekretarz generalny organizacji Międzynarodowa Solidarność Chrześcijańska (CSI) w Austrii Werner Frühwirth. Zaznaczył, że podstawą dla prześladowań jest z jednej strony coraz częstsze i radykalne stosowanie w tym kraju przepisów o bluźnierstwie z 1986 roku, które przewidują karę więzienia za znieważenie Koranu, a za obrazę imienia Mahometa – karę śmierci lub dożywotniego więzienia. Na co dzień chrześcijanie pakistańscy są dyskryminowani w miejscach pracy i w kwestiach prawnych. „Największy jednak problem stanowi postępująca islamizacja i radykalizacja społeczeństwa“ Pakistanu, stwierdził sekretarz generalny CSI. Dodał, że wśród 168 mln mieszkańców tego kraju żyje 1,5 mln chrześcijan.

Przedstawicielka Międzynarodowego Stowarzyszenia Praw Człowieka (IGFM) Katharina Grieb zwróciła uwagę, że jeszcze niedawno chrześcijanie byli prześladowani przez dyktatury komunistyczne, teraz natomiast dzieje się to głównie w „dyktaturach islamskich“. Podkreśliła, że jej organizacja domaga się, aby kraje, w których obowiązuje szariat, przestrzegały wolności religijnej, która jest jednym z podstawowych praw, jakie powinni mieć zarówno chrześcijanie w krajach islamskich, jak i muzułmanie w krajach zdominowanych przez chrześcijan. Przedstawicielka IGFM zaapelowała, aby stawać się „adwokatami pozbawionych głosu i prześladowanych“. Wszystkim znane są liczne przypadki prześladowania chrześcijan, np. w Somalii, gdzie obowiązuje szariat, czy w Turcji , gdzie chrześcijanie są prześladowani „coraz częściej i z coraz większą siłą“.

Na sytuację chrześcijan w Korei Północnej zwrócił uwagę Herbert Rechberger z międzynarodowego dzieła pomocy "Kirche in Not" (Kościół w Potrzebie). Od czasu przejęcia tam władzy przez reżim komunistyczny w 1949 r. bez śladu zginęło w tym kraju ok. 300 tys. chrześcijan, a 80 tys. przebywa w obozach pracy. Choć oficjalnie wolność wyznania wpisana jest w konstytucję Korei Północnej, to w praktyce odnosi się to tylko do niewielkiej liczby chrześcijan, skupionych w organizacjach uznanych i kontrolowanych przez państwo, np. Związek Katolików Północnokoreańskich. Według oficjalnych statystyk w kraju tym żyje ok. 10 tys. protestantów i 4 tys. katolików, ocenia się jednak, że liczba „chrześcijan podziemnych“ jest o wiele wyższa.

Nadal bardzo trudna jest sytuacja chrześcijan w Iraku. Po stosunkowo spokojnym minionym roku od niedawna budzi niepokój nowa seria aktów przemocy wobec mniejszości chrześcijańskiej w tym kraju. Od 2008 w samym tylko Mosulu zamordowano 40 chrześcijan ze względu na ich wiarę. Seria morderstw doprowadziła do tego, że z tego miasta na północy kraju uciekło ponad 100 tys. osób i nadal trwa exodus chrześcijan z Iraku. Obecnie w kraju żyje już tylko ok. 500 tys. Chrześcijan (przed wybuchem wojny w 2003 było ich tam ok. miliona).

Egipski dziennikarz Viktor Elkharat mówił o prześladowaniach koptów w Egipcie. Według niego za ostatnie zamachy na domy i sklepy koptów jest odpowiedzialny rząd, który szerzy pogłoski, że chrześcijanie celowo chcą wywołać wewnętrzne niepokoje w kraju.

Nawiązując do trwającej obecnie debaty wokół szwajcarskiego referendum w sprawie minaretów H. Rechberger wyraził niezadowolenie z powodu sposobu relacjonowania tej sprawy przez media. Podkreślił, że wyrażony przez mieszkańców kraju zakaz wznoszenia minaretów to tylko problem „natury budowlanej“, podczas gdy „codzienne prześladowania, dyskryminacje i zabójstwa chrześcijan na świecie nie budzą większego zainteresowania mediów“. Od tygodnia dziennikarze informują obszernie o referendum w Szwajcarii, a całkowicie zapominają o chrześcijanach, zabijanych tylko z powodu swej wiary, a przecież tu chodzi o ludzkie życie – powiedział szef austriackiej gałęzi „Kirche in Not“.

Przez cały dzień 10 grudnia działacze platformy „Solidarność z prześladowanymi chrześcijanami“ prowadzić będą na wiedeńskim placu św. Szczepana akcję informacyjną o prześladowaniach chrześcijan, spotkania z ekspertami i uchodźcami. Wieczorem w katedrze św. Szczepana odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne z udziałem bp. Franza Scharla, który w episkopacie Austrii odpowiada za opiekę duszpasterską cudzoziemców i syryjsko-prawosławnego duchownego Emanuela Aydina. Po nabożeństwie jego uczestniczy utworzą „łańcuch świateł“ wokół katedry.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 23:03, 16 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32695 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:18, 09 Gru 2009 Powrót do góry

Zabijanie chrześcijan to nie jest modny temat

80 filmów o prawach człowieka. Ani jednego o prześladowanych chrześcijanach

„Najlepsze światowe dokumenty dotyczące szeroko pojętej problematyki praw człowieka” – tak organizatorzy reklamują trwający w Warszawie 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs.

W „szeroko pojętej problematyce” nie zmieściło się łamanie praw chrześcijan w świecie. – Nie znam takich filmów. To znaczy widziałem film o prześladowaniach chrześcijan w Indonezji w końcu lat 90. – mówi dyrektor festiwalu Maciej Nowicki z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Zapewnia, że wśród 1500 dokumentów zgłoszonych na festiwal nie było żadnego o tej tematyce.
(...)

Dlaczego nie jest to tematem dla światowych stacji telewizyjnych, które są głównymi producentami filmów dokumentalnych? – Prześladowania chrześcijan nie są informacją z pierwszych stron największych opiniotwórczych gazet, więc ludzie, którzy decydują o pieniądzach przeznaczanych na produkcję dokumentów, nie są nimi zainteresowani – tłumaczy Nowicki. – Inaczej jest z islamem z uwagi na wojnę z terroryzmem i sytuację polityczną – dodaje.

Zdaniem prof. Andrzeja Zolla, byłego rzecznika praw obywatelskich, program festiwalu „to wynik poprawności politycznej, która nakazuje wyciszać informacje na temat prześladowania chrześcijan, bo może być to źle odebrane na świecie”. – Tymczasem powinniśmy wzmacniać naszą tożsamość chrześcijańską, być tolerancyjni wobec innych, ale też wymagać tego samego wobec nas – dodaje Zoll.

– Zlaicyzowana Europa wstydzi się chrześcijaństwa. Wstydzi się swojej tożsamości religijnej, dlatego stara się nie dotykać tego tematu – uważa reżyserka Agnieszka Dzieduszycka, autorka wstrząsających filmów o Sudanie, gdzie chrześcijańska mniejszość jest brutalnie prześladowana za wiedzą islamskich władz. – Tej Europy nie obchodzi, czy gdzieś chrześcijanie są mordowani, woli się zajmować np. Tybetem.
(...)

[link widoczny dla zalogowanych]



Tę tragedię telewizje pomijają

Co roku na świecie giną tysiące prześladowanych chrześcijan. Dlaczego tak trudno trafić na film, który by o tym mówił?

– Media zamiast pokazywać prześladowania chrześcijan w świecie, czyli to, co powinno obchodzić 90 proc. Polaków – jako ochrzczonych i związanych z kulturą chrześcijańską – chętniej informują o walce z homofobią, z antysemityzmem – mówi Agnieszka Dzieduszycka, autorka wielu dokumentów o sytuacji chrześcijan na świecie, w tym tragedii chrześcijańskiej mniejszości w Sudanie.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 23:06, 16 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32695 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:09, 21 Paź 2013 Powrót do góry

31.01.2011 RAPORT PKWP:

Co roku 200 mln chrześcijan jest brutalnie prześladowanych

Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” opublikowało kolejny raport poświęcony prześladowaniu chrześcijan na świecie w latach 2009-2010. Po raz trzeci tego typu dokument został wydany w języku polskim. Wynika z niego, że aż 200 mln chrześcijan rocznie jest na całym świecie brutalnie prześladowanych z powodu wiary, a w co trzecim kraju brak jest pełnej wolności religijnej.

Podczas prezentacji raportu dyrektor polskiej sekcji „Pomocy Kościołowi w Potrzebie” podkreślił, że każdego roku 170 tys. chrześcijan ginie za wiarę. „Po to ten raport jest m.in. wydawany, żeby pokazać skalę i żeby powiedzieć o tym, bo zanim podejmiemy jakiekolwiek działania, musimy wiedzieć, że takie sytuacje mają miejsce. Drugi krok, który proponujemy, to modlitwa, a trzeci krok to pomoc materialna. W to wpisuje się pomoc w 140 krajach, w których Kościół z różnych powodów nie może w pełni realizować swojej misji” – powiedział ks. Waldemar Cisło.

Wśród głównych źródeł prześladowań raport wymienia radykalny islam, hinduizm i buddyzm oraz komunistyczne reżimy totalitarne i autorytarne.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Sudan – a Wy nie płaczecie razem z nami
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 23:10, 16 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32695 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:15, 21 Paź 2013 Powrót do góry

Raport o chrześcijanach „prześladowanych i zapomnianych”

Image

Kościół w różnych częściach świata nie tylko rośnie, ale też jest prześladowany, i to coraz mocniej. Przypomina o tym opublikowany właśnie raport dzieła Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Nosi on tytuł „Prześladowani i zapomniani?”, a na okładce widnieje wymowna fotografia płonącego kościoła w Kairze. W publikacji omówiono sytuację wyznawców Chrystusa w 30 krajach, w tym w Afganistanie, Chinach, Laosie, Pakistanie, Wietnamie i Zimbabwe.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie zwraca uwagę, że w okresie obejmującym ostatnie 2,5 roku sytuacja w krajach najbardziej prześladujących chrześcijan zdecydowanie się pogorszyła. Dotyczy to zwłaszcza państw muzułmańskich, co stawia pod znakiem zapytania szanse przetrwania na Bliskim Wschodzie wyznawców Chrystusa. Dla nich tzw. arabska wiosna stała się „chrześcijańską zimą”, a ich exodus przybrał rozmiary wprost biblijne.

W raporcie przypomina się o podpalaniu kościołów i domów, porywaniu i gwałceniu kobiet, nasilaniu antychrześcijańskiej propagandy i praktyki w życiu publicznym. Stawia to poważne pytania wobec wspólnoty międzynarodowej co do obrony przez nią wolności religijnej – uważa organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Zwraca ona także uwagę na trudną sytuację ludzi wierzących w krajach komunistycznych, choć tam prześladowanie ma charakter nie tyle stricte religijny, co polityczny.

[link widoczny dla zalogowanych]


Więcej na stronie PKWP - Pomoc Kościołowi w Potrzebie:

Sytuacja chrześcijan w wielu krajach bardzo się pogorszyła. Na Bliskim Wschodzie exodus chrześcijan, który przybrał już rozmiary nieomal biblijne, zagraża dzisiaj istnieniu tamtejszego Kościoła.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 23:12, 16 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32695 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 20:10, 25 Lip 2014 Powrót do góry

Prześladowania chrześcijan na świecie

Image

Co roku na świecie ofiarą prześladowań pada 100 tys. chrześcijan – informuje socjolog religii Massimo Introvigne, kierujący włoskim Obserwatorium Wolności Religijnej. Wyróżnia on trzy strefy geopolityczne, w których jest to najbardziej nasilone. Pierwszą są kraje, w których najbardziej narastają wpływy islamistów, zarówno na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Iraku i Syrii, jak w Afryce, np. Sudanie czy Nigerii. Druga strefa to kraje komunistyczne, zwłaszcza Korea Północna, a trzecia – regiony, głównie w Afryce, objęte konfliktami szczepowymi, w których wyznawcy Chrystusa ze względów etycznych nie chcą brać zbrojnego udziału. Zdaniem Introvigne właśnie ten ostatni motyw dotyczy około połowy ze 100 tys. chrześcijańskich ofiar prześladowań. Natomiast z rąk islamistów ginie od 15 do 20 proc. z nich.

Według danych papieskiej fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie chrześcijanie są dziś najbardziej narażeni na dyskryminację i prześladowania ze względów religijnych. 200 mln z nich żyje w krajach, w których przeważa ludność należąca do innych religii. Wspomniana fundacja wydaje doroczny raport o wolności religijnej w 196 krajach na świecie. W ostatnim, za rok 2012, wskazano na coraz większe zagrożenie wolności religijnej w regionie, gdzie miała miejsce tzw. wiosna arabska, oraz w takich krajach afrykańskich, jak Nigeria, Mali czy Kenia. Wszędzie tam wiąże się ono z narastaniem islamskiego ekstremizmu. Dodajmy, że w wielu z tych miejsc nasiliło się to jeszcze bardziej w ostatnich miesiącach.

Ponadto raport Pomocy Kościołowi w Potrzebie przypomina częste ataki fundamentalistów hinduistycznych na chrześcijańską mniejszość. Zwraca też uwagę na sytuację w kraju afrykańskim często dziś zapominanym, jakim jest Erytrea, gdzie panuje jednopartyjna dyktatura marksistowska. W 2012 r. było tam więzionych za wyznawaną religię dwa do trzech tysięcy wyznawców Chrystusa.

[link widoczny dla zalogowanych]



WOLNOŚĆ RELIGIJNA ZAGROŻONA W WIĘKSZOŚCI KRAJÓW NA CAŁYM ŚWIECIE
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 23:22, 16 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32695 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 20:13, 25 Lip 2014 Powrót do góry

Prześladowania w planach Bożej Opatrzności - rozmyślania z Bogiem dla świeckich:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/katechizm-nauka-katolicka,15/przesladowania-w-planach-bozej-opatrznosci,2136.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 23:23, 16 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32695 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:39, 03 Sty 2015 Powrót do góry

Doroczny raport Pomocy Kościołowi w Potrzebie na temat prześladowania chrześcijan

Image

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie opublikowało swój doroczny raport, z którego jasno wynika, że chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie. Prześladowania i formy dyskryminacji wyznawców Chrystusa nasilają się.

Raport pokazuje, że wolność religijna jest zagrożona w prawie 60 proc. krajów na świecie. 200 mln jest brutalnie prześladowanych, a 350 mln chrześcijan poddawanych jest różnym formom dyskryminacji.

Ks. dr Waldemar Cisło, dyrektor polskiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie mówi, że w czasie badania zauważono również wzrost nietolerancji religijnej i „agresywny ateizm” w Europie Zachodniej. Sytuacja prześladowanych chrześcijan dotyczy całego Bliskiego Wschodu, a także krajów Afryki.

– Monitorowaliśmy 196 krajów. W większości krajów dramatyczna sytuacja prześladowanych chrześcijan nie uległa zmianie – uległa wręcz pogorszeniu. Ojciec Święty potwierdził to, co podajemy w raporcie. Nigeria, Irak, Syria, Państwo Islamskie – to ciągle rosnące zagrożenia. To jest ten problem, z którym świat nie umie sobie poradzić. Przypomnijmy sobie aktywność Ojca Świętego z ostatnich dni – listy do chrześcijan na Bliskim Wschodzie i jego prośba, aby interesować się tym, że dziś przez islamski radykalizm chrześcijanie pozostają bez domów, bez środków do życia. To, co nas niepokoi, to fakt, że światem politycznym organizacji międzynarodowych jest bezskuteczna walka z Państwem Islamskim. Nie widzimy perspektywy, zaangażowania, które dawałoby realny efekt – zaznacza ks. dr Waldemar Cisło.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 23:24, 16 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32695 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:57, 18 Mar 2015 Powrót do góry

100 mln prześladowanych chrześcijan i milczenie świata

Image

Kolejne krwawe zamachy na kościoły w Pakistanie dowodzą, że chrześcijanie są wciąż prześladowani za swą wiarę. Co więcej, najnowszy raport Międzynarodowego Dzieła Chrześcijańskiego „Open Doors” pokazuje, że antychrześcijańskie działania wciąż przybierają na sile. Wyznawcy Chrystusa byli najbardziej prześladowaną grupą ludności Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji. Raport za ubiegły rok mówi o 4344 ofiarach i 1062 zniszczonych kościołach.

Po zamachach na kościoły w Pakistanie Papież Franciszek przypomniał, że podczas gdy chrześcijanie są prześladowani wyłącznie z powodu wyznawanej wiary, świat stara się ten fakt ukryć. „Za swą wiarę w Chrystusa na świecie cierpi w różnej mierze 100 mln ludzi” – mówi Cristina Merola z „Open Doors”.

„Prześladowania w wielu krajach przybierają na sile. Naszą listę przygotowujemy, biorąc pod uwagę pięć elementów dotyczących codziennego życia chrześcijan – powiedziała Radiu Watykańskiemu włoska działaczka. – Staramy się odpowiedzieć na pytanie, czy mogą swobodnie wyznawać swą wiarę: w życiu prywatnym, w rodzinie, w społeczności lokalnej, gdzie żyją, w Kościele, do którego należą, i w życiu publicznym kraju swego zamieszkania. Do tego dochodzi szósty element, określający poziom doświadczanych ograniczeń i prześladowań. Listę otwierają takie kraje, jak Korea Północna, Somalia, Irak, Syria, Afganistan. Sytuacja uległa też znacznemu pogorszeniu w Afryce. Z listy 33 krajów Czarnego Lądu najgorsza sytuacja panuje w Nigerii, Nigrze, Czadzie, Sudanie i Libii. Mowa tu o krajach, w których krąży dużo broni i gdzie islamscy ekstremiści dobrze się uzbroili, a teraz dążą do zaprowadzenia na tym terenie muzułmańskiego prawa szariatu”.

O modlitwę za prześladowanych obecnie chrześcijan zaapelował amerykański episkopat. Przypomina on, że współcześni męczennicy to nie tylko Koptowie zamordowani ostatnio w Libii, ale również tysiące chrześcijańskich rodzin zmuszanych do ucieczki przed okrucieństwami tzw. Państwa Islamskiego. Biskupi Stanów Zjednoczonych wzywają zarazem społeczność międzynarodową, by niosła tym ludziom odpowiednie wsparcie humanitarne.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 23:25, 16 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32695 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:16, 16 Paź 2015 Powrót do góry

Drastycznie pogarsza się sytuacja chrześcijan

Image

Spalony kościół w Indonezji

Sytuacja chrześcijan na świecie w ciągu minionych dwóch lat uległa znacznemu pogorszeniu. W ekstremalnie trudnych warunkach przychodzi im żyć aż w 10 krajach świata – Chinach, Iranie, Arabii Saudyjskiej, Pakistanie, Korei Północnej, Iraku, Nigerii, Sudanie i Syrii. Najbardziej cierpią ze strony islamskich ekstremistów, co ostatnio najdobitniej widać w Iraku i Nigerii. W tym afrykańskim kraju 100 tys. ludzi musiało salwować się ucieczką przed fundamentalistami, którzy tylko w jednej z diecezji zniszczyli 350 kościołów. Dane te pochodzą z najnowszego raportu „Prześladowani i zapomniani”, przygotowywanego przez papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Twórcy raportu zauważają, że jeśli nie dojdzie do zahamowania exodusu chrześcijan z Iraku (60-100 tys. opuszcza rokrocznie ten kraj), to za pięć lat nie będzie tam ani jednego wyznawcy Chrystusa. Wskazują też na natężenie antychrześcijańskich działań ze strony hinduistycznych nacjonalistów w Indiach, a w Sri Lance ze strony buddystów. W minionym roku zniszczono tam 60 kaplic. Reżim komunistyczny najboleśniej uderza w chrześcijan w Erytrei, Chinach, Wietnamie i Korei Północnej. W tym azjatyckim kraju co najmniej 10 proc. z 400 tys. wyznawców Chrystusa przetrzymywanych jest w obozach pracy. Podobna sytuacja panuje w Erytrei zwanej popularnie „Koreą Północną Afryki”. Raport „Prześladowani i zapomniani” zaznacza zarazem, że coraz większy niepokój budzi sytuacja w Rosji i Turcji, gdzie wolność religijna jest łamana.

Papież Franciszek wyraził wdzięczność Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie za przygotowanie kolejnego raportu, który, jak stwierdził, ukazuje światu cierpienia chrześcijan. Zapewnił jednocześnie, że modli się o wykorzenienie prześladowań i dyskryminacji religijnej na świecie. Ojciec Święty zachęca zarazem mających władzę do szukania skuteczniejszych metod międzynarodowej współpracy w zwalczaniu tych zjawisk, które nazywa obrazą ludzkiej godności.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 23:37, 16 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32695 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 16:17, 31 Gru 2015 Powrót do góry

Dramatyczne statystyki zamordowanych duszpasterzy
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/dramatyczne-statystyki-zamordowanych-duszpasterzy,13990.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32695 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:50, 11 Sty 2016 Powrót do góry

Ciekawy wykład dr Tomasza Korczyńskiego. Jakie są przyczyny prześladowań chrześcijan? Kto należy do grona najkrwawszych prześladowców wyznawców Chrystusa? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela doktor Tomasz Korczyński.

Prześladowania chrześcijan - kontrolowany chaos czy żywioł politycznego przypadku?

(...)

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/erytrea-marksistowski-rezim-regularnie-przesladuje-chrzesci,3217.html#68014
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32695 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:41, 16 Lis 2016 Powrót do góry

Krwawe prześladowania chrześcijan w 38 krajach

Image

Zniszczona chrześcijańska wioska w Kaga Bandoro

W 38 krajach świata systematycznie prowadzi się krwawe prześladowania chrześcijan, którzy nadal najbardziej cierpią z rąk islamskich ekstremistów. Mówiono o tym w Rzymie na prezentacji dorocznego raportu o sytuacji wyznawców Chrystusa w 196 krajach. Został on opracowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. „Raport ten to nie powieść, ale jasny dowód ceny, jaką płacą dziś ludzie za wyznawanie swej wiary” – podkreślono na prezentacji. Przypomniano zarazem, że „nie można pomóc prześladowanym braciom, jeśli nie zna się prawdziwych realiów ich życia”.

Raport odnotowuje wyraźne pogorszenie sytuacji, gdy chodzi o przestrzeganie wolności religijnej w ciągu ostatnich dwóch lat. W tym kontekście wymienia m.in. Bangladesz, gdzie dochodzi do radykalizacji islamu, oraz Sudan, gdzie aresztowano ministra ds. wyznań, a rząd bezprawnie konfiskuje ziemie należące do Kościoła. Przypomina też o masowej akcji niszczenia ponad 2 tys. krzyży na kościołach, jaka ma miejsce w Chinach, i o co najmniej 3 tys. chrześcijan więzionych za swą wiarę w Erytrei. Wskazuje też na stosowanie przez władze Korei Północnej zasady zbiorowej odpowiedzialności. Przykładem tego może być zamordowanie tam ostatnio za posiadanie Biblii młodej kobiety, a następnie wymordowanie za to, jak je określono, „przestępstwo”, całej jej rodziny.

„Postanowiliśmy wprowadzić nową kategorię prześladowców, która wcześniej nie była obecna. Jest nią hiperekstremizm islamski, ultrafundamentalizm. Mamu tu na myśli takie grupy terrorystyczne jak tzw. Państwo Islamskie w Syrii i Iraku, Boko Haram, które chce zdechrystianizować Nigerię, fundamentalistów z Asz-Szabab w Somalii i Kenii - mówi Radiu Watykańskiemu Alessandro Monteduro, dyrektor Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie we Włoszech. - Patrząc na to, co się w ostatnim czasie dzieje na świecie, musieliśmy włączyć tę nową kategorię hiperekstremiumu islamskiego, tym bardziej, że jego ofiarą pada na świecie obecnie jeden kraj na pięć. Krwawe działania Państwa Islamskiego są faktem bolesnym”.

Kraje w których sytuacja chrześcijan jest najgorsza i gdzie najbardziej zagrożona jest wolność religijna, to Arabia Saudyjska, Irak, Syria, Afganistan, Somalia, Nigeria i Korea Północna.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 23:41, 16 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32695 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:54, 16 Sty 2020 Powrót do góry

Najnowszy Światowy Indeks Prześladowań chrześcijan

Image

W 2019 r. sytuacja chrześcijan w wielu krajach ponownie pogorszyła się – wynika z najnowszego Światowego Indeksu Prześladowań 2019, ogłoszonego przez Międzynarodowe Dzieło Chrześcijańskie “Open Doors” (Otwarte Drzwi). Wynika z niego, że ok. 260 milionów wyznawców Chrystusa doświadcza poważnych prześladowań. „Uderza coraz większa kontrola i ograniczanie życia kościelnego na całym świecie oraz niszczenie i zamykanie świątyń i instytucji kościelnych” – stwierdza opublikowany 15 stycznia jednocześnie w kilku krajach wykaz 50 krajów, w których dochodzi do największych prześladowań.

Według “Open Doors” w porównaniu z raportem z poprzedniego roku, w Afryce i Azji szerzy się brutalny wojujący islamizm. Aby jeszcze bardziej ograniczyć wolność religii, w wielu krajach, np. w Chinach, wprowadzono pełną cyfrową inwigilację obywateli.

Raport podaje, że w krajach objętych badaniem od 1 listopada 2018 r. do 31 października 2019 r. zaatakowano, zniszczono lub zamknięto prawie 9,5 tys. kościołów i instytucji kościelnych, podczas gdy rok wcześniej było ich 1850. Według organizacji wzrost ten wynika w szczególności z działań komunistycznych władz Chin, które zamknęły ponad 5,5 tys. obiektów kościelnych. Zmniejszyła się natomiast liczba chrześcijan zamordowanych z powodu wyznawanej wiary. W 2109 z tego powodu zginęły 2983 osób w porównaniu z 4139 w 2018.

Ogółem w 50 krajach objętych Indeksem mieszka 5 miliardów, wśród których jest ok. 640 mln chrześcijan. Według badań organizacji prawie 260 milionów z nich doświadcza poważnych prześladowań. Dotyczy to zarówno bezpośredniej przemocy, jak i dyskryminujących przepisów i wykluczenia społecznego. “Na całym świecie jeden na ośmiu chrześcijan podlega ekstremalnym prześladowaniom, a w Azji więcej niż jeden na trzech” – powiedział Kurt Igler, dyrektor „Open Doors” w Austrii.

Pierwsze miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań tradycyjnie już zajmuje Korea Północna a następne kolejno: Afganistan, Somalia, Libia, Pakistan, Erytrea, Sudan, Jemen, Iran i Indie. Kolejne kraje to Syria (11), Nigeria (12), Arabia Saudyjska (13), Irak (15) i Egipt (16).

Komunistyczna Korea otwiera listę od lat. Według „Open Doors” pod rządami Kim Dzong-una dziesiątki tysięcy chrześcijan jest torturowanych i muszą ciężko pracować w obozach pracy. W Afganistanie chrześcijanie są stale zagrożeni śmiercią, ponieważ zaparcie się islamu uchodzi za śmiertelną zbrodnię. Z kolei w Somalii chrześcijanie mogą jedynie potajemnie praktykować swoją wiarę, Natomiast konflikty wewnętrzne w Libii jeszcze bardziej utrudniły życie niewielkiej liczbie tamtejszych chrześcijan. Uchodźcy, którzy starają się uciec do Europy przez Libię, są nękani, torturowani, a nawet mordowani.

W Iranie życie chrześcijan skupia się w “kościołach domowych”, w których wielu chrześcijan spotyka się potajemnie. Mimo to regularnie są oni celem ataków, a kapłani są narażeni na więzienia i tortury. Na krótko przed Bożym Narodzeniem w 2018 irańskie władze aresztowały 194 chrześcijan. Z powodu prześladowań wielu chrześcijańskich konwertytów opuściło kraj.

W Indiach i Chinach (pozycja 23) “Otwarte Drzwi” odnotowały rosnący nadzór cyfrowy nad wyznawcami chrześcijaństwa, oparty na technologiach biometrycznych, wspomagany przez kamery umieszczone w miejscach kultu. W Indiach udokumentowano też ponad 440 brutalnych i motywowanych nienawiścią ataków na chrześcijan. Rząd dopuszcza, aby ekstremistyczni hinduiści w dużej mierze bezkarnie atakowali wyznawców Chrystusa i niszczyli ich mienie.

Według indeksu ekstremiści islamscy toczą teraz wojnę przeciwko społecznościom chrześcijańskim w Afryce subsaharyjskiej. Krwawe ataki podczas nabożeństw w Burkina Faso [pozycja 28], w których zamordowano co najmniej 50 wiernych, po raz pierwszy wprowadziły ten kraj, wcześniej znany z tolerancji religijnej, do Indeksu “Open Doors”. Podobnie znalazły się w nim inne kraje tego regionu, m. in. Mali (miejsce 29).

Zdaniem organizacji wojujący islamizm przysparza cierpień także chrześcijanom w Azji. Bangladesz [pozycja 38] i Sri Lanka (30) znacząco “awansowały” w rankingu. Z kolei w Iraku chrześcijanie niechętnie wracają do kraju ze względu na groźby ze strony szyickich bojówek. Liczba wyznawców Chrystusa spadła tam o 87 procent w ciągu zaledwie jednego pokolenia.

W związku z uwieńczonymi sukcesem międzynarodowymi działaniami na rzecz pakistańskiej chrześcijanki Asi Bibi, która została zwolniona w zeszłym roku z więzienia, oczekując w nim wyroku śmierci za bluźnierstwo, „Open Doors” wzywa do bardziej zdecydowanego wsparcia prześladowanych chrześcijan. Dyr. Igler podkreślił, że wysiłki międzynarodowe mogą istotnie wiele zmienić i zaapelował o zaprzestanie deportacji chrześcijańskich konwertytów do krajów takich jak Afganistan czy Iran, zwłaszcza że zazwyczaj czekają ich tam ostre prześladowania, a nawet śmierć.

Wydawany przez “Open Doors” Światowy Indeks Prześladowań ukazuje się rokrocznie w celu wzrostu świadomości na temat sytuacji prześladowanych chrześcijan oraz zachęcenia zarówno mediów i polityków do podejmowania dojrzałych i przemyślanych decyzji, jak i Kościołów na całym świecie, aby modliły się one za braci i siostry, znajdujących się obecnie na pierwszej linii frontu.

Organizacja ta wspiera prześladowanych chrześcijan w ok. 65 krajach.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32695 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:18, 23 Lis 2020 Powrót do góry

Chrześcijanie najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie

Image

Według raportu Pew Research Center 2018 r. był rekordowy pod względem ograniczeń wolności religijnej na świecie. Najbardziej prześladowaną grupą religijną są wciąż chrześcijanie. Spotykają się oni z przemocą zarówno werbalną jak i fizyczną aż w 145 krajach świata.

Chrześcijanie znajdują się na szycie listy od początku działania Pew Research Center, czyli od 2007 r. Kolejnymi grupami są muzułmanie, żydzi, religie etniczne oraz hinduiści. Najmniej znienawidzoną grupą religijną stanowią buddyści. „To, że w czołówce znajdują się muzułmanie oraz chrześcijanie związane jest z tym, że są to dwie najliczniejsze i najbardziej rozproszone grupy religijne po całym świecie” - uważa Samiry Majumdara, jeden z autorów raportu.

W ponad 100-stronicowym dokumencie czytamy, że najpoważniejsze zagrożenia dla wolności religijnej chrześcijan zaobserwowano na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, a następnie w Azji. Raport podkreśla także, że nietolerancja religijna to nie tylko problem praw i represji, ale także mentalności. Zdaniem autorów dokumentu na świecie wzrosła znacząco niechęć do religii jako takiej. Największe napięcia odnotowano w Danii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii i w Niemczech. W krajach tych wrasta nienawiść społeczna do muzułmanów oraz żydów.

Pew Research Center na potrzeby raportu podzieliło państwa na cztery kategorie: reżimy autorytarne, reżimy hybrydowe, młode i dojrzałe demokracje. Jak można się było spodziewać za najpoważniejsze ograniczenia wolności wyznania odpowiedzialne są reżimy autorytarne.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)