Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Ziemia Święta: apel kustosza o. Pierbattista Pizzaballa OFM Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 9:00, 04 Sie 2015 Powrót do góry

Ziemia Święta: apel kustosza by nie zaniechać pielgrzymek

Image

o. Pierbattista Pizzaballa OFM

W obliczu drastycznego spadku liczby pielgrzymów przybywających do Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa OFM zwrócił się do chrześcijan z apelem, by nie opuszczali ojczyzny Jezusa. Przełożony tamtejszych franciszkanów zapewnił, że miejsca zwykle odwiedzane przez pątników są bezpieczne.

Zwracając się do chrześcijan całego świata kustosz Ziemi Świętej mówi, że od dłuższego czasu zmniejsza się liczba pielgrzymów nawiedzających sanktuaria naszego Odkupienia. Powodem tego stanu rzeczy są zapewne konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie i zamachy terrorystyczne, za które odpowiadają grupy fundamentalistów islamskich.

O. Pierbattista Pizzaballa apeluje jednak, by nie rezygnować z nawiedzania Ziemi Świętej. Nie ma powodów, by nie organizować pielgrzymek. W sanktuariach i miejscach odwiedzanych przez grupy pielgrzymkowe jest bezpiecznie. Co więcej, miejscowi chrześcijanie bardziej niż kiedykolwiek potrzebują obecności i wsparcia pielgrzymów, którzy przybywają, by wspólnie wyznawać wiarę w Jezusa Chrystusa i modlić się za cały świat.
Miejscowi chrześcijanie byli zawsze mniejszością, ale mniejszością żywą i dobrze działającą. Ich powołaniem jest dawanie świadectwa swej wiary, miłości i przywiązania do własnej historii i ziemi. Tym samym są strażnikami miejsc odkupienia i tradycji całego świata chrześcijańskiego.

W celu zapewnienia tej nieprzerwanej obecności chrześcijan w Ziemi Świętej i, jeśli to możliwe, umocnienia jej o. Pizzaballa zachęca diecezje, parafie i inne grupy wiernych, by nie zapominać o Ziemi Świętej i przybywać taw w pielgrzymce, która jest świadectwem pokoju i dialogu.

Na zakończenie kustosz Ziemi Świętej wyraża nadzieję, że już niedługo drogi, którymi chodził Jezus, zostaną zapełnione stopami licznych pielgrzymów, którym leży na sercu dobro Jego ziemskiej ojczyzny.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 15:12, 26 Gru 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 17:36, 23 Paź 2015 Powrót do góry

Akty wandalizmu w Ziemi Świętej
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/akty-wandalizmu-w-ziemi-swietej,9034.html


-------------------------***--------------------------

Kustosz Ziemi Świętej: zwierzchnicy religijni, nieście pokój

Image

Meczet Al-Aksa, Jerozolima

Do pogorszenia sytuacji w Ziemi Świętej doszło w ostatnim czasie z powodu konfliktu związanego z meczetem Al-Aksa w Jerozolimie. Wznosi się on na miejscu dawnej świątyni jerozolimskiej, świętym zarówno dla Żydów, jak i muzułmanów. Jest ono od wieków przedmiotem sporów między wyznawcami obu tych religii i dlatego tak trudno im podchodzić do tych kwestii spokojnie – przypomniał w wywiadzie dla Radia Watykańskiego franciszkański kustosz Ziemi Świętej.

O. Pierbattistę Pizzaballę zapytaliśmy, co mogłoby przyczynić się do powstrzymania narastającej fali przemocy.

„Trzeba, żeby zwierzchnicy religijni wezwali swoich wiernych do spokoju i żeby status quo tego miejsca został zachowany, z odnośnymi deklaracjami ze strony wszystkich, tak Żydów, jak muzułmanów. Inaczej sytuacja będzie tu coraz trudniejsza. Napięcie ma w tej chwili akcenty bardziej religijne niż polityczne. Oczywiście politycy mogą tu mieć wpływ, odegrać swą rolę, ale teraz powinny zabrać głos przede wszystkim osobistości religijne. Uczucia są zbyt rozpalone, trzeba po prostu uspokoić sytuację. Wspólnota chrześcijańska Ziemi Świętej jest jak wiadomo niewielka. Oprócz tego, że się modli, wzywa wszystkich na wszelkie możliwe sposoby do większego spokoju i poszanowania miejsc świętych wszystkich wyznań Jerozolimie. Większość ludności szanuje się nawzajem. Ludzie prości, prowadzący normalne życie na ulicy, w terenie, zawsze współpracowali ze sobą, o czym mało kto wie. Od tego należy znowu zacząć, bo przecież wszyscy tu zostaniemy i wszyscy musimy nawiązać na nowo relacje, które zostały przerwane. Istnieją szkoły, gdzie uczą się razem chrześcijanie i muzułmanie, jest tyle stowarzyszeń, ruchów, klubów, gdzie Izraelczycy i Palestyńczycy pracują razem: w Jafie, Tel Awiwie, Jerozolimie (Jerozolimskie Centrum Międzykulturowe). Są też stowarzyszenia świeckie, nie tylko religijne, gdzie robi się rzeczy proste i może banalne: gra się, tworzy wspólne projekty czy po prostu jest się razem i nawet dyskutuje, ale w formie rozmowy. Mówimy zawsze, że każda religia jest religią pokoju. My jako zwierzchnicy religijni winniśmy przez nasze wypowiedzi, naszą formację nie tylko to mówić, ale przetwarzać w konkretną rzeczywistość. Niestety widzimy, że tak nie jest. Apeluję i proszę, abyśmy wszyscy jako reprezentanci religii stali się budowniczymi innego sposobu przeżywania wiary w Boga, który jest Ojcem wszystkich i każdego z nas kocha tak samo. Jak na razie, widzimy ruiny, ale musimy też zobaczyć lokalnych zwierzchników religijnych, mających autorytet i wpływ w terenie, którzy by się spotykali, rozmawiali ze sobą i pokazywali wszystkim, że – nawet różniąc się między sobą i mając odmienne opinie – można się wzajemnie szanować” – powiedział o. Pizzaballa.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 15:11, 26 Gru 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 19:26, 26 Gru 2015 Powrót do góry

O. Pizzaballa: na Bliskim Wschodzie nigdy nie było czystki religijnej na tak wielką skalę
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/nie-bylo-czystki-religijnej-na-tak-wielka-skale,11960.html


--------------------------------***-------------------------------

Ziemia Święta: Boże Narodzenie trudnym czasem dla rodzin

Image

O. Pierbattista Pizzaballa, kustosz Ziemi Świętej

„Dzisiaj założyć rodzinę to znaczy wierzyć i być zdolnym do dawania miłości” – powiedział o. Pierbattista Pizzaballa. Kustosz Ziemi Świętej w wywiadzie dla Radia Watykańskiego wyjaśnia rolę, jaką pełni rodzina w tych miejscach świata, które dotknięte są konfliktami. W świetle Bożego Narodzenia lepiej widać trudności, z jakimi mierzy się ta podstawowa komórka społeczna, którą jest właśnie rodzina.

„Dla wielu rodzin, które żyją głównie z pielgrzymek, jest to bardzo ubogie Boże Narodzenie. Wielu pielgrzymów zdecydowało się bowiem pozostać w domu z obawy przed sytuacją polityczną. Żydzi boją się Arabów, Arabowie boją się Żydów, Zachód boi Wschodu i odwrotnie. Każdy boi się kogoś i ten „inny” staje się tym, który pozbawia nas również nadziei na przyszłość. Musimy pokonać tę mentalność, która nas blokuje. Bóg, przychodząc na świat, zaufał człowiekowi pomimo strasznej sytuacji dwa tysiące lat temu, ale nie mniej strasznej niż dzisiaj. Musimy więc i my w kontekście, w którym żyjemy, budować atmosferę zaufania. Jestem bardzo dumny z tych chrześcijan, którzy mimo wszystko próbują w to Boże Narodzenie świętować. Rodziny i dzieci nadal starają się wyrażać radość bycia chrześcijanami. A przy tym są bardzo solidarni z innymi i mimo przeżywanej biedy organizują zbiórki pieniędzy dla swoich braci, zwłaszcza w Syrii” – powiedział o. Pizzaballa.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 15:09, 26 Gru 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 23:51, 03 Sty 2016 Powrót do góry

Kustosz Ziemi Świętej o sytuacji tamtejszych chrześcijan

Image

O. Pierbattista Pizzaballa OFM

Do takich zamachów, jak w Paryżu, na Bliskim Wschodzie w pewnych miejscach dochodzi codziennie – powiedział przełożony franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej, spotykając się w Jerozolimie z grupą pielgrzymów różnych narodowości. O. Pierbattista Pizzaballa OFM wskazał na narastanie islamskiego fundamentalizmu zwłaszcza tam, gdzie panuje nędza i degradacja, za co odpowiedzialność łatwo tu przypisać Zachodowi. A w islamie polityka zawsze łączy się ściśle z religią – przypomniał franciszkanin.

W Ziemi Świętej pojawiły się już flagi tzw. Państwa Islamskiego. Nie świadczy to jeszcze o przybyciu tam jego bojowników, gdyż siły izraelskie skutecznie strzegą granic, jednak używanie jego symboli przez elementy miejscowe już jest poważnym sygnałem. Zagrożone jest w pierwszym rzędzie państwo Izrael, ale po nim przyjdzie też kolej na chrześcijan – ostrzega o. Pizzaballa.

Kustosz Ziemi Świętej podał aktualne statystyki. Jest tam obecnie 175 tys. miejscowych chrześcijan, niemal wyłącznie arabskich, z czego 60 proc. w Izraelu, a reszta na terytoriach palestyńskich. Liczba ta stale maleje wskutek emigracji wyznawców Chrystusa. Podczas gdy rodziny muzułmańskie mają średnio pięcioro dzieci, a żydowskie troje, to chrześcijańskie tylko dwoje. Ponadto w Izraelu jest ok. 200 tys. zagranicznych pracowników, przybyłych z wizą na 5 lat głównie z Filipin czy Indii. Mieszkają w dzielnicach żydowskich i nie mają kontaktu z miejscowymi chrześcijanami, zarówno ze względów językowych, jak i dlatego, że pracując u Żydów mają wolne tylko soboty i tego dnia organizuje się dla nich nabożeństwa – powiedział o. Pizzaballa.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 15:06, 26 Gru 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:06, 21 Sty 2016 Powrót do góry

Porzucona Ziemia Święta

Image

Ostry spadek liczby pielgrzymów w Ziemi Świętej. Miejsca święte wyglądają na porzucone, a chrześcijanie, którzy pracują w turystyce myślą o emigracji.

O tej dramatycznej sytuacji mówi o. Ibrahim Faltas z franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej w Jerozolimie.

Z samych Włoch w ostatnim roku przyjechało o 40 proc. mniej pielgrzymów. Jego zdaniem nie chodzi tylko o problemy gospodarczo-społeczne, lecz również o "utratę wartości miejsc pielgrzymkowych".

"W istocie 2015 r. był bardzo trudny dla całej Ziemi Świętej i dla pielgrzymów. Możemy powiedzieć, że przyjechało mniej niż połowa w porównaniu z 2014 r. i jest to wielka strata. Szkodzi to również chrześcijańskiej obecności ponieważ większość chrześcijan pracuje w branży turystycznej: mają miejsca noclegowe, prowadzą restauracje, są przewodnikami a w tej chwili wszystkie miejsca pielgrzymkowe są puste. Ludzie płaczą, wielu z nich straciło pracę i dlatego opuszczają Ziemię Świętą. To jest problem" - powiedział o. Faltas.

Franciszkanin przeżył w 2000 roku drugą intifadę [palestyńskie powstanie - przyp. KAI]. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego powiedział, że obecna sytuacja jest jeszcze bardziej dramatyczna jeśli chodzi o liczbę odwiedzających.

"W Ogrodzie Getsemani w Jerozolimie, gdzie normalnie przybywało dziennie od 5 do 6 tys. pielgrzymów teraz nie ma prawie nikogo. Zdaniem o. Faltasa winę za to ponoszą również negatywne doniesienia mediów. "Ponadto myślę, że ludzie się boją. Boją się nie tylko przyjechać do Ziemi Świętej, lecz w ogóle na Bliski Wschód, do Egiptu czy Jordanii. Tam sytuacja jest podobna. Odnosi się to również do Turcji po ostatnich atakach. To są duże problemy, problemy, które są związane ze strachem. Dlatego mówię ludziom, że powinni przezwyciężyć ten strach. Musicie tu przyjeżdżać jako pielgrzymi. W rzeczywistości jeszcze nic złego nie przydarzyło się pielgrzymom. Palestyńczycy i Izraelczycy mają respekt dla turystów" - powiedział franciszkanin.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 15:04, 26 Gru 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 23:05, 30 Sty 2016 Powrót do góry

Kustosz franciszkanów w Ziemi Świętej odchodzi ze stanowiska

Image

Przełożony franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej, prawie 50-letni o. Pierbattista Pizzaballa odchodzi z funkcji pełnionej przez dwie kadencje.

Swoje doświadczenia podsumował w rozmowie z włoskim tygodnikiem katolickim „Famiglia Cristiana”.

Pochodzący z włoskiej Lombardii zakonnik jest drugim z najmłodszych kustoszów miejsc świętych w Ziemi Świętej w historii zakonu franciszkańskiego. Swój urząd objął w 2004 roku. Wcześniej, ten znający biegle język hebrajski franciszkanin, sprawował opiekę duszpasterską nad chrześcijanami hebrajskojęzycznymi w Jerozolimie.

Pierbattista Pizzaballa urodził się 21 kwietnia 1965 roku w Cologno al Serio w diecezji Bergamo. Studiował teologię w Rzymie i Jerozolimie; 15 września 1990 roku przyjął święcenia kapłańskie.

W wywiadzie dla „Famiglia Cristiana” o. kustosz pozytywnie ocenił stan dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Podkreślił, że stosunki te są dziś dojrzalsze i silniejsze niż w przeszłości. „Wprawdzie nie zawsze się lubimy, ale bez wątpienia pozytywny jest fakt, że możemy powiedzieć to sobie bez urazy” – stwierdził franciszkanin.

Jego zdaniem życie codzienne chrześcijan w Izraelu toczy się nie bez trudności. Zakonnik zwrócił uwagę np. na krytyczną sytuację szkół chrześcijańskich w tym kraju oraz na ograniczenia i zagrożenia wynikające z utrzymującego się konfliktu między Izraelczykami a Palestyńczykami.

Franciszkanie opiekują się i zarządzają katolickimi miejscami kultu w Ziemi Świętej od 1350 roku. Kustodia Ziemi Świętej jest autonomiczną prowincją zakonu. Obecnie skupia blisko 300 zakonników z 39 krajów, a na jej czele stoi kustosz jako „strażnik góry Syjon”. Wybiera go generalat zakonu, a wybór ten musi zatwierdzić papież.

Obecność franciszkanów w miejscach świętych i ich zaangażowanie misyjne przyczyniły się do rozwoju Kościoła lokalnego. Umożliwiło to także odrodzenie Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy w 1847. Zakon angażuje się w duszpasterstwo pielgrzymów, utrzymuje szkoły i ośrodki opieki socjalnej, a także aktywnie uczestniczy w życiu miejscowej parafii.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 15:01, 26 Gru 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 15:40, 20 Maj 2016 Powrót do góry

Nowy kustosz Ziemi Świętej

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

O. Francesco Patton nowy kustosz Ziemi Świętej.

Niespełna 53-letni Włoch o. Francesco Patton został nowym kustoszem Ziemi Świętej. Zastąpi na tym stanowisku o. Pierbattistę Pizzaballę, który kierował tą franciszkańską prowincją przez ostatnie osiem lat.

Nowego kustosza mianował minister generalny Zakonu Braci Mniejszych, a jego wybór zatwierdziła Stolica Apostolska, zgodnie z normami obowiązującymi w Kustodii.

Francesco Patton pochodzi z archidiecezji trydenckiej i należy do północnowłoskiej prowincji św. Antoniego. Mówi po włosku, angielsku i hiszpańsku. Urodził się 23 grudnia 1963 r. Pierwsze śluby zakonne złożył w 1983 r., zaś w 1989 r. przyjął święcenia kapłańskie. Cztery lata później uzyskał licencjat z nauk o mediach na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie.

W zakonie był m.in. sekretarzem generalnym kapituł generalnych (w latach 2003 i 2009), wizytatorem generalnym (2003), przełożonym prowincji św. Wirgiliusza w Trydencie (2008-16) i przewodniczącym konferencji przełożonych prowincjalnych we Włoszech i Albanii (COMPI, 2010-13).

Poza zakonem był m.in. członkiem rady kapłańskiej archidiecezji trydenckiej, wykładowcą komunikacji społecznej w tamtejszym Akademickim Studium Teologicznym, a także współpracownikiem miejscowych katolickich środków przekazu (tygodnika, radia i telewizji). W 1991 r. został wpisany do rejestru dziennikarzy prowincji Trydent-Górna Adyga jako publicysta.

Franciszkanie opiekują się i zarządzają katolickimi miejscami kultu w Ziemi Świętej od 1350 r. Kustodia Ziemi Świętej jest autonomiczną prowincją zakonu. Skupia blisko 300 zakonników z 39 krajów, a na jej czele stoi kustosz jako „strażnik Góry Syjon”. Obecność franciszkanów w miejscach świętych i ich zaangażowanie misyjne przyczyniły się do rozwoju Kościoła lokalnego. Umożliwiło to odrodzenie Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy w 1847 r. Zakon angażuje się w duszpasterstwo pielgrzymów, utrzymuje szkoły i ośrodki opieki socjalnej, a także aktywnie uczestniczy w życiu miejscowych parafii.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 10:05, 07 Lip 2023, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:37, 15 Sty 2022 Powrót do góry

A.D. 2022 rok

Ziemia Święta ponownie otwarta dla pielgrzymów

Image

Pomimo rozprzestrzeniania się nowej odmiany koronawirusa i rekordowej liczby zakażeń, Izrael ponownie otwiera się na turystów z zagranicy. Jest to dobra wiadomość z punktu widzenia chrześcijan mieszkających w Ziemi Świętej, którzy w większości czerpią dochody z obsługi pielgrzymów i turystyki religijnej. Wielkim ciosem było dla nich zamknięcie granic pod koniec listopada, na chwilę przed rozpoczęciem okresu bożonarodzeniowego.

Na terytorium Izraela wjechać mogą obecnie tylko osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy. Premier tego kraju zaznaczył, że choć nowa fala koronawirusa jest nie do zatrzymania, to nie ma miejsca na panikę, a zamykanie granic nie rozwiąże problemu. Priorytetem jest ratowanie gospodarki i ochrona najsłabszych – powiedział Naftali Bennett.

Władze spodziewają się, że Omikron może zainfekować od 2 do 4 mln Izraelczyków, w populacji liczącej niecałe 9,5 mln. Najnowsze dane mówią o 44 tys. nowych przypadków dziennie, co jest najwyższą liczbą od początku pandemii. Obecnie 254 pacjentów jest w ciężkim stanie, w tym 63 musiało zostać podłączonych do respiratora. W przypadku osób, które uzyskały pozytywny wynik testu, władze wymagają obecnie siedmiu dni kwarantanny.

Aby pobudzić turystykę uruchomiono stronę internetową [link widoczny dla zalogowanych], która zawiera przydatne informacje na temat podróży, obostrzeń i dokumentów potrzebnych do wjazdu na teren kraju. Miliony pielgrzymów z całego świata czekały na taką szansę. W 2021 roku do Izraela przybyło ponad 400 tys. turystów, to mniej niż jedna dziesiąta odwiedzających ten kraj w 2019 r., przed wybuchem pandemii.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 14:30, 26 Gru 2022 Powrót do góry

Betlejem: powrót pielgrzymów po pandemicznej przerwie

Image

Pasterka w Betlejem

Abp Pierbattista Pizzaballa, łaciński patriarcha Jerozolimy, był najbardziej wyczekiwanym pielgrzymem, wśród licznie przybyłych pątników na bożonarodzeniowe obchody w Betlejem. Uroczysty wjazd hierarchy Kościoła katolickiego i oficjalne powitania przez wspólnoty chrześcijańskie oraz lokalne władze poprzedziły podniosłe ceremonie liturgicznego święta przy Grocie Narodzenia.

Z patriarchą betlejemską pasterkę koncelebrowało 5 biskupów oraz 130 kapłanów. Na początku homilii abp Pizzaballa powitał prezydenta Autonomii Palestyńkiej Mahmouda Abbassa oraz licznie przybyłych pielgrzymów. Wyraził radość z widoku zapełnionego wiernymi franciszkańskiego kościoła świętej Katarzyny, przy bazylice Narodzenia, i powrotu do normalności po dwuletnich ograniczeniach spowodowanych pandemią.

W homilii nie zabrakło odniesienia do trwającego konfliktu w Ziemi Świętej i w Ukrainie, którego źródłem, według hierarchy, jest przemoc nie tylko w polityce, ale też w relacjach społecznych, w mediach, w środowisku szkoły, w rodzinach, a czasem nawet we wspólnocie chrześcijańskiej. Na zakończenie patriarcha życzył: „aby Dzieciątko Jezus na nowo rozbudziło w nas pragnienie dobra wobec każdego człowieku, umocniło naszą ufność we wszystkich i wspierało nasze działania na rzecz pokoju, miłosierdzia i sprawiedliwości w Ziemi Świętej i na świecie.”

Betlejemską pasterkę zakończyła procesja i adoracja Dzieciątka Jezus w Grocie Narodzenia.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 14:52, 26 Gru 2022 Powrót do góry

Strona Kustodii i wszystkie informacje:

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)