Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Akty wandalizmu w Ziemi Świętej Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:23, 06 Sty 2013 Powrót do góry

Wandale zniszczyli grób króla Dawida

Image

Grób króla Dawida

Po raz drugi w ciągu 10 dni symboliczny grób króla Dawida w Jerozolimie został zniszczony przez wandali. Cenotaf, czyli pusty sarkofag, upamiętniający izraelskiego monarchę z lat 1010-970 przed Chrystusem, znajduje się na górze Syjon, na parterze budynku, na którego piętrze mieści się Wieczernik - miejsce Ostatniej Wieczerzy.

W nocy z 2 na 3 stycznia kilkuosobowa grupa weszła do budynku, niszcząc XVII-wieczne ozdoby cenotafu. Podobnie jak 26 grudnia zniszczono nożem ceramikę pokrywającą ścianę, która oddziela pomieszczenie z cenotafem od korytarza. Zabytkowe kafle ceramiczne, pochodzące z XVII w., zostały położone podczas renowacji grobu w czasach ottomańskich. Straty są znaczne.

Po pierwszym akcie wandalizmu policja zatrzymała 30-letniego ultraortodoksyjnego Żyda. Izraelski urząd ds. starożytności wezwał osoby odpowiedzialne za budynek, władze Jerozolimy i policję do skutecznej „ochrony tego świętego miejsca”.

Pierwotnie znajdowała się tam synagoga, którą w IV w. zastąpił kościół, a z czasem bazylika, której częścią był Wieczernik, który przetrwał po zniszczeniu świątyni w XIII w. Od XIV do XVI w. budynek był własnością franciszkanów z Kustodii Ziemi Świętej. W 1552 r. wypędzili ich stamtąd Turcy, przekształcając Wieczernik w meczet. Przejęli oni także domniemany grób Dawida. Po powstaniu Państwa Izrael w 1948 r. zarząd nad gmachem objęli Żydzi. Obecnie mieści się w nim także jesziwa (żydowska szkoła talmudyczna).

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 20:21, 10 Mar 2017, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
marekpiotr1984
Użytkownik


Dołączył: 31 Gru 2012
Posty: 4 Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Śro 0:36, 09 Sty 2013 Powrót do góry

Wandale to największe niedorozwoje naszego świata! Przepraszam za wyrażenie, ale nie mam słów żeby opisać to jak bardzo denerwuje mnie ich zachowanie Sad
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:24, 18 Lip 2013 Powrót do góry

Tym razem akty wandalizmu w stronę klasztoru prawosławnych mniszek:

Ziemia Święta: nowe akty antychrześcijańskiego wandalizmu

Image

O respektowanie prawosławnej posesji oraz zaniechanie antychrześcijańskich akcji przeciwko żeńskiemu klasztorowi w Betanii prosi w liście do prezydenta Autonomii Palestyńskiej przełożona greckoprawosławnych sióstr. Arabska nazwa Betanii, al-Azariyeh, nawiązuje do wskrzeszonego przez Jezusa Łazarza, brata Marii i Marty. Od pewnego czasu obiekt ten jest miejscem powtarzających się aktów wandalizmu.

W liście do prezydenta Mahmuda Abbasa prawosławne mniszki proszą o interwencję władz Autonomii Palestyńskiej w sprawie narastającej agresji przeciw ich klasztorowi. Od jakiegoś czasu – skarżą się zakonnice – „są obrzucane kamieniami, mają powybijane szyby, a ich posesja jest okradana i niszczona”. Według sióstr jest to „naprawdę zaplanowana strategia zastraszenia”.

„Nie wykluczamy – napisała przełożona Ibraxia – że za tymi atakami kryją się prowokatorzy mający na celu poróżnienie społeczności palestyńskiej”. Na prowokacje przeciwko chrześcijańskiej obecności siostry stanowczo odpowiadają: „My stąd nie uciekniemy”.

Solidarność z prawosławnym klasztorem wyraziło wiele lokalnych rodzin chrześcijańskich i muzułmańskich. Mieszkańcy Betanii nie popierają prowokacyjnych aktów agresji.

Ewangeliczna wioska leżąca na wschodnim zboczu Góry Oliwnej jest zamieszkała przez muzułmanów, wśród których żyje nieduża wspólnota chrześcijan. W ostatnich latach terytorium Betanii, gdzie znajduje się grób Łazarza oraz sanktuarium domu przyjaciół Jezusa Marty, Marii i ich brata, został oddzielony murem bezpieczeństwa. Administracja cywilna jest w rękach Palestyńczyków, lecz kontrolę bezpieczeństwa sprawują nadal Izraelczycy. Będąc swego rodzaju „ziemią niczyją”, terytorium Al Azariyeh zostało „zdominowane przemocą i przekupstwem” – uważają jej mieszkańcy. Efektem tej sytuacji jest pogorszenie się warunków socjalnych i wzrost przestępczości.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 16:52, 15 Kwi 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 13:22, 30 Sty 2014 Powrót do góry

Ziemia Święta: antychrześcijańskie hasła i prowokacje

Image

Łaciński Patriarchat Jerozolimy podał, że na niektórych chrześcijańskich budynkach Jerozolimy pojawiły się antychrześcijańskie hasła. Obraźliwe napisy wypisano m.in. na murach Centrum Notre-Dame.

– To nie pierwszy przypadek, gdy napisy na ścianach wzywają do prześladowania, a nawet wygnania chrześcijan – czytamy w oświadczeniu Patriarchatu Jerozolimskiego. Napisy zauważyli spacerujący po starówce młodzi mieszkańcy miasta, natychmiast informując o tym policję.

Społeczność chrześcijańska Jerozolimy zwraca uwagę na fakt, że antychrześcijańskie hasła w sercu miasta oznaczają kompletną bezradność izraelskich władz, nie radzących sobie z coraz powszechniejszymi przykładami religijnej nietolerancji.

W czasie obchodów Bożego Narodzenia łaciński patriarcha Jerozolimy przypomniał, że chrześcijanie w Jerozolimie w roku 2013 byli ofiarami rekordowej liczby przejawów ekstremizmu i wandalizmu ze strony wyznawców innych wyznań. Doszło do nich w 20 miejscach świętych i świątyniach.

O tym, że także na początku tego roku antychrześcijańskie nastroje nie słabną, świadczą wydarzenia z Nazaretu. Tam naprzeciwko kościoła Zwiastowania umieszczony został wielki baner ostrzegający chrześcijan m.in. przed uznawaniem Trójcy Świętej i wzywający do „islamskiej interpretacji Pisma Świętego”. Zdaniem ekspertów, miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo – to tam w ciągu ostatnich lat organizacje islamistyczne planują budowę meczetu Shihab ad-Din. Angielski tekst umieszczony na transparencie stanowi pomieszanie tłumaczenia i parafrazy sur Koranu. Twórcy baneru w swej antychrześcijańskiej złości chcieli popisać się oryginalnością. Wyszła natomiast całkowita ignorancja w rozumieniu podstawowych zasad chrześcijaństwa.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 16:50, 15 Kwi 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:11, 02 Kwi 2014 Powrót do góry

Wieczernik nie dla chrześcijan
(...)
http://www.traditia.fora.pl/tematy-ktore-nurtuja-bulwersuja-i-wprost-szokuja,66/wieczernik-nie-dla-chrzescijan,3253.htmlIzrael: bluźniercze graffiti na katolickim klasztorze

Image

W Izraelu po raz kolejny na murach chrześcijańskich budynków pojawiły się bluźniercze napisy pod adresem Jezusa i Maryi. Tym razem ofiarą wandali padł katolicki klasztor Deir Rafat w okolicach miasta Beit Shemesh.

Autorzy bluźnierczych napisów uszkodzili także kilka samochodów, zaparkowanych przy zabudowaniach klasztornych. Jest to już kolejny taki incydent w ostatnich miesiącach. Policja szuka winnych. Najprawdopodobniej pochodzą oni z pobliskich kolonii.

Do klasztoru przybył łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal. „Jest to zła wiadomość dla państwa Izrael i dla nas wszystkich. Ziemia Święta nie potrzebuje takich czynów. Tym bardziej, że są one wymierzone przeciw zakonnicom, które nie są zaangażowane w żadną politykę, lecz modlą się jedynie o pokój” – powiedział abp Twal.

Łaciński Patriarchat Jerozolimy już wcześniej apelował o walkę z tym procederem, wskazując nie tylko na potrzebę środków prawnych, lecz również na właściwe wychowanie w izraelskich szkołach.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 20:28, 10 Mar 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:11, 30 Kwi 2014 Powrót do góry

Ziemia Święta: wandalizm w Galilei

Image

Niedziela Miłosierdzia Bożego, dzień kanonizacji dwóch Papieży, była radosna dla Kościoła w Ziemi Świętej. Mszy dziękczynnej z udziałem licznych wiernych w konkatedrze Najświętszego Imienia Jezus przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal. Radość Kościoła Matki w Jerozolimie zakłóciły jednak wiadomości o wydarzeniach, do jakich doszło w Galilei.

W ubiegłą niedzielę 27 kwietnia koło południa grupa młodzieży w strojach Żydów ortodoksyjnych weszła w miejscowości Tabga nad jeziorem Galilejskim na teren należący do benedyktynów i zaczęła obrzucać kamieniami stojący tam krzyż. Po interwencji litewskiego pielgrzyma, który był świadkiem wydarzenia, grupa uciekła i udała się do pobliskiego klasztoru sióstr benedyktynek. Tam wymazano błotem ołtarz i zrzucono krzyż ołtarzowy. Następnie niszczono ławki, pozostawiając na nich znaki gwiazdy Dawida. Przed opuszczeniem klasztoru opluto znajdujące się tam osoby.

Tego samego dnia wikariat patriarchatu łacińskiego otrzymał list z pogróżkami. List, podpisany przez jednego z rabinów Galilei, zawiera cytaty z Tory i tradycji żydowskiej zastosowane przeciwko chrześcijanom i obcokrajowcom przebywającym w ziemi Izraela. List kończy się wezwaniem, by wszyscy ludzie Kościoła i chrześcijanie opuścili ziemię Izraela „pod groźbą surowych represji”. Policja izraelska zapewnia, że autor listu został już aresztowany.

Również w niedzielę grupa osób zaatakowała świątynię prawosławną w miejscowości Al-Bassah, znajdującej się w północno-zachodniej Galilei. Konferencja Katolickich Ordynariuszy Ziemi Świętej jest głęboko zaniepokojona wydarzeniami, jakie miały miejsce w ubiegłą niedzielę. W oficjalnym komunikacie zwraca się do władz cywilnych i policji, by reagowały natychmiast i aresztowały sprawców tych przykrych wydarzeń. Prosi także o wzajemne poszanowanie wolności religijnej.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 9:38, 25 Maj 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 8:55, 04 Sie 2015 Powrót do góry

Podpalono kościół Rozmnożenia Chleba w Tabdze
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/izrael-podpalono-kosciol-rozmnozenia-chleba-w-tabdze,13340.html
Ziemia Święta: dużo mniej pielgrzymów

Image

Dużo mniej osób pielgrzymuje do Ziemi Świętej

Prawie o 300 tys. pielgrzymów mniej, w porównaniu z analogicznym okresem roku biegłego, przybyło w ciągu pierwszych pięciu miesięcy do Ziemi Świętej. Najnowsze dane na ten temat publikuje centralne biuro statystyczne Izraela. Największy odpływ pielgrzymów odnotowano z takich krajów, jak Finlandia (-50 proc.), Chorwacja (-49 proc.), Włochy (-46 proc.) i Niemcy (-34 proc.). Stąd też franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej ponawia apel o pielgrzymowanie do ojczyzny Jezusa, przypominając, że turystyka jest jednym z faktorów decydujących o przetrwaniu miejscowych chrześcijan na tym terenie.

Przy ogólnym spadku liczby pielgrzymów odnotowuje się swoisty boom, jeśli chodzi o przyjeżdżających z Chin. W ciągu minionych trzech lat ich liczba wzrosła aż o 81 proc. Więcej pielgrzymów przybywa też z Indii, Turcji, Jordanii i Egiptu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 16:14, 15 Kwi 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:43, 11 Sty 2016 Powrót do góry

Izrael: żydowscy fundamentaliści sprofanowali cmentarz

Image

Bp William Shomali

Koło izraelskiego miasta Bet Szemesz na zachód od Jerozolimy sprofanowano salezjański cmentarz, niszcząc krzyże i groby. Doszło do tego jeszcze przed Bożym Narodzeniem, ale dopiero w tych dniach łaciński patriarchat Jerozolimy wydał komunikat o tym kolejnym akcie antychrześcijańskiego wandalizmu. Nie jest to pierwszy taki przypadek – powiedział Radiu Watykańskiemu jerozolimski wikariusz patriarchalny bp William Shomali.

„Nieznani sprawcy zaatakowali i sprofanowali cmentarz księży salezjanów w Bait Dżimal koło Bet Szemesz, niszcząc kamienne i drewniane krzyże. Salezjanie zgłosili to policji, która prowadzi dochodzenie. Wiemy, że dokonali tego miejscowi fundamentaliści żydowscy, bo do podobnego przypadku ze strony Żydów z sąsiedztwa doszło tam już przed laty. Ponieważ takie akty się mnożą, żądamy, by policja pracowała poważniej i znalazła tych kryminalistów, którzy wciąż atakują kościoły, cmentarze, klasztory, symbole chrześcijańskie. Ekstremiści są tu liczni. Znani są też ci, którzy zachęcają do profanacji. Policja może ich więc zidentyfikować, ale musi się do tego lepiej przyłożyć. Niezbędna jest też edukacja do współistnienia, bo jeśli ktoś niszczy symbole religijne innych, znaczy to, że wpojono mu nienawiść i nietolerancję. Trzeba więc wprowadzić właściwe wychowanie do rodziny, szkoły, miejsc kultu i także do mediów” – powiedział bp Shomali.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 16:15, 15 Kwi 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 23:06, 18 Sty 2016 Powrót do góry

Znowu hebrajskie napisy antychrześcijańskie w Jerozolimie

Image

Hebrajskie napisy o antychrześcijańskiej treści pojawiły się znowu na zewnętrznych murach benedyktyńskiego opactwa Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Jerozolimie, wznoszącego się nieopodal Wieczernika. W nocy z soboty 16 na niedzielę 17 stycznia żydowscy ekstremiści napisali tam m.in. „Śmierć poganom, wrogom Izraela” i „Chrześcijanie do piekła”. Podobny incydent miał już miejsce przed trzema laty, w maju 2013 r. Władze izraelskie obiecały wówczas benedyktynom, że policja umieści tam kamery, ale dotychczas tego nie uczyniono. Również tym razem akt wandalizmu spotkał się z potępieniem ze strony premiera Netanyahu, a minister ds. bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan obiecał, że takie profanacje nie będą tolerowane.

Ubolewanie z powodu ostatniego ataku wyraził łaciński patriarchat Jerozolimy przypominając 50-lecie soborowej deklaracji Nostra aetate i otwarcie Kościoła katolickiego na dialog z judaizmem. Najlepszy tego przykład to wczorajsze odwiedziny Papieża w rzymskiej synagodze, w przeddzień których umieszczono wspomniane napisy na katolickim opactwie w Jerozolimie, a w tym samym czasie podobne także na murach pobliskiego klasztoru greckoprawosławnego i cmentarza ormiańskiego. Również wcześniej w Izraelu miały miejsce podobne akty antychrześcijańskie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 16:16, 15 Kwi 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:54, 28 Sty 2016 Powrót do góry

Teresa napisał:
Izrael: żydowscy fundamentaliści sprofanowali cmentarz
(...)

Rabini odwiedzili sprofanowany cmentarz katolicki

Ponad 60 rabinów z organizacji „Tag Mehir” (Świetlisty wyróżnik) odwiedziła sprofanowany w ubiegłym miesiącu cmentarz salezjański w Beit Dżamal koło Jerozolimy. W ten sposób wyrazili ubolewanie i potępienie wobec tego barbarzyńskiego czynu oraz solidarność z opiekującymi się tym miejscem zakonnikami.

Na zakończenie pobytu goście zasadzili krzew oliwny przy wejściu do klasztoru. Poinformowała o tym 27 stycznia watykańska agencja misyjna Fides, powołując się na Łaciński Patriarchat Jerozolimy.

Z doniesień wynika, że duchowni żydowscy odwiedzili to miejsce 22 bm., ale Patriarchat poinformował o tym dopiero w środę. Również samo zbezczeszczenie chrześcijańskiego miejsca pochówku, do którego doszło w połowie grudnia 2015, katolickie władze kościelne ujawniły kilka dni temu.

Organizacja „Tag Mehir”, skupiająca wspomnianych rabinów, powstała w 2011 w celu przeciwstawienia się wszelkim przejawom rasizmu i zastraszania wspólnot nieżydowskich w Izraelu. Członkowie stowarzyszenia sprzeciwiają się stanowczo coraz częstszym aktom przemocy, jakich od 2012 dopuszczają się skrajnie nacjonalistyczni osadnicy żydowscy, m.in. w miejscowościach Tabgha, Beit Dżamal, Latrun, w bazylice Wniebowzięcia i innych. Ofiarami napaści padają meczety i chrześcijańskie miejsca kultu, a ich sprawcy „podpisują” swe czyny słowami „Cena do zapłaty”.

Cmentarz przylegający do klasztoru salezjańskiego Beit Dżamal w miasteczku Beit Szemesz (na zachód od Jerozolimy) sprofanowano w połowie grudnia. Osadnicy obalili na ziemię i zniszczyli szereg drewnianych i cementowych krzyży nagrobnych. Łaciński Patriarchat Jerozolimy powiadomił o zdarzeniu miejscową policję, która rozpoczęła śledztwo w tej sprawie, ale – jak na razie – nie przyniosło ono żadnych ustaleń.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 16:23, 15 Kwi 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:32, 27 Paź 2016 Powrót do góry

Profanacja bazyliki Przemienienia Pańskiego na górze Tabor
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/profanacja-bazyliki-przemienienia-panskiego-na-gorze-tabor,15103.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 13:19, 05 Gru 2016 Powrót do góry

Ziemia Święta: profanacja chrześcijańskiego cmentarza w Galilei

Image

Image

Łaciński patriarchat Jerozolimy w jedności ze wszystkimi Kościołami Ziemi Świętej ostro potępił profanację chrześcijańskiego cmentarza, do jakiej doszło w czwartek 1 grudnia w miejscowości Kafr Jasif. Leży ona w północno-zachodniej Galilei, między Hajfą a granicą izraelsko-libańską, jest zamieszkiwana przez Arabów, zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów.

Na murze otaczającym cmentarz i licznych grobach wyznawców Chrystusa pojawiły się bluźniercze i wulgarne napisy w języku arabskim. Patriarchat domaga się, by izraelska policja jak najprędzej znalazła sprawców i oddała ich w ręce wymiaru sprawiedliwości. Składa też wyrazy współczucia i solidarności rodzinom znieważonych zmarłych.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 16:48, 15 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 20:47, 10 Mar 2017 Powrót do góry

Podpalono Kaplicę Wniebowstąpienia na Górze Oliwnej

Image

W Jerozolimie sprofanowano i podpalono Kaplicę Wniebowstąpienia na Górze Oliwnej. Na znajdującej się w świątyni skale, z której Jezus miał wstąpić do nieba, podpalono samochodową oponę. Zniszczono też kiosk z pamiątkami.

„Wiemy kim są sprawcy. Mamy do czynienia ze sporem między dwiema rodzinami, które mają na pieczy wstęp na ten teren, za co pobiera się pieniądze. I to w ramach tego sporu ktoś podłożył ogień. Tyle dowiedzieliśmy się do tej pory. Czekamy, aż policja poda nam bardziej precyzyjne informacje. Jest to zajście o charakterze religijnym, ale nie wprost. Celem nie było ugodzenie w chrześcijan, ale raczej walka o kontrolę nad tym terytorium. To takie burdy, w których miesza się wiele rzeczy” - mówi administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.

Kaplica Wniebowstąpienia jest jednym z czterech głównych miejsc chrześcijańskiego kultu w Jerozolimie, nad którym zarząd sprawują muzułmanie. Islam uznaje bowiem wniebowstąpienie Jezusa, choć neguje Jego śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie. Obecna kaplica została wybudowana przez krzyżowców na miejscu wcześniejszego kościoła zburzonego przez Persów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 16:47, 15 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 18:03, 05 Lut 2023 Powrót do góry

W Izraelu nasilają się akty antychrześcijańskiej przemocy

Image

Żydowski ekstremista zniszczył figurę Pana Jezusa w sanktuarium Biczowania w Jerozolimie

Do kolejnych aktów profanacji doszło w Izraelu. W czwartek, 2 lutego, żydowski ekstremista zniszczył figurę Pana Jezusa w kaplicy pierwszej stacji Drogi Krzyżowej w sanktuarium Biczowania w Jerozolimie. To już piąty podobny przypadek antychrześcijańskiej przemocy w ostatnich tygodniach.

Kilka dni temu grupa religijnych Żydów zaatakowała turystów w dzielnicy chrześcijańskiej przy Bramie Nowej. Wcześniej sprofanowano protestancki cmentarz w Jerozolimie, na ścianach klasztoru ormiańskiego pojawiły się graffiti „śmierć chrześcijanom”, a w Galilei zdewastowano pomieszczenia kaplicy w maronickim centrum Ma'alot.

W oficjalnej deklaracji Kustosz Ziemi Świętej napisał: „Z niepokojem śledzimy i zdecydowanie potępiamy tę rosnącą sekwencję poważnych aktów nienawiści i przemocy wobec wspólnoty chrześcijańskiej w Izraelu”. „Oczekujemy i żądamy, – wezwał – aby izraelski rząd i organy ścigania podjęły zdecydowane działania w celu zagwarantowania bezpieczeństwa wszystkim grupom społecznym, zapewnienia ochrony mniejszości religijnych i wykorzenienia fanatyzmu religijnego”

Podczas Mszy św. zadośćuczynienia za akt profanacji we franciszkańskiej kaplicy ojciec Francesco Patton zadeklarował: „W naszych sercach nie ma nienawiści ani pragnienia odwetu czy zemsty. W naszych sercach jest prośba o prawdę i sprawiedliwość, nie tylko dla naszego dobra, ale dla dobra wszystkich, dla dobra ziemi, na której żyjemy i którą uważamy za świętą”.

Te akty wandalizmu i profanacji napawają smutkiem i lękiem o przyszłość. Wobec nieuzasadnionej przemocy skierowanej wobec instytucji i osób tylko dlatego, że są chrześcijanami odpowiedzią proponowaną przez zwierzchników Kościołów jest przede wszystkim miłość zdolna pocieszyć tych, którzy cierpią z jej powodu a także zdolna przemienić tych, którzy stosują przemoc.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:23, 27 Lut 2023 Powrót do góry

Bp Shomali: w Jerozolimie na co dzień jesteśmy narażeni na upokorzenia

Image

Zniszczony krzyż Jezusa w kaplicy w Jerozolimie

Chrześcijanie w Jerozolimie na co dzień są narażeni na upokorzenia ze strony ortodkosyjnych Żydów. Jednakże my się tego nie boimy, to nas tylko umacnia i jednoczy – mówi Radiu Watykańskiemu bp William Shomali, wikariusz generalny łacińskiego patriarchatu Jerozolimy.

Zastrzega on, że nie jest to zjawisko powszechne, nie można powiedzieć, że dotyczy wszystkich ortodoksyjnych Żydów. W Jerozolimie jest to bardziej odczuwalne, bo to właśnie tam żyją najbardziej skrajne nurty izraelskiego społeczeństwa – mówi palestyński biskup.

„Antychrześcijańskie agresje zaczynają się od rzeczy bardzo błahych, ale są też i takie, których nie można tolerować. W czasie procesji naszych patriarchatów - ormiańskiego, prawosławnego, łacińskiego - do Grobu Pańskiego fundamentalistyczni Żydzi odwracają czasem głowy, aby nie widzieć krzyża. Czasami plują na ziemię albo na przechodzących duchownych. Ormiański ksiądz został uderzony na ulicy. Ostatnio zaatakowano cmentarz protestancki, ale to nie jest rzecz odosobniona, zwłaszcza na Górze Syjon, gdzie znajduje się grób Dawida i Wieczernik. Powtarzają się akty wandalizmu spalono organy u ojców benedyktynów. W nocy pojawiają się graffiti, życzące śmierci chrześcijanom, Palestyńczykom, Arabom... W większości przypadków sprawcy nie zostają ujęci, pozostają na wolności.“

Bp Shomali dodaje, że antychrześcijańskie incydenty, jak niedawna profanacja protestanckiego cmentarza na Górze Syjon, wywołują wielkie poruszenie w mediach. Jednak to nie one powodują ucieczkę chrześcijan z Ziemi Świętej. Za to jest odpowiedzialna trudna sytuacja polityczna i ekonomiczna – mówi palestyński hierarcha.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)