Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Wieczernik nie dla chrześcijan Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:10, 15 Gru 2009 Powrót do góry

Wieczernik nie dla chrześcijan

"Śmierć chrześcijanom" - taki napis wykonany czarną farbą odkryto kilka dni temu na murze w pobliżu Wieczernika. Było to po kolejnej rundzie rozmów między Watykanem a Izraelem, która ponownie nie przyniosła porozumienia w kwestii zwrócenia tak szczególnego dla chrześcijan miejsca. W Wieczerniku Jezus Chrystus ustanowił sakrament kapłaństwa i Eucharystii; tam też nastąpiło zesłanie Ducha Świętego na Apostołów w dniu Pięćdziesiątnicy.

- Takie incydenty zdarzają się we wszystkich krajach świata, tej sytuacji na pewno nie można traktować jako afrontu ze strony całej grupy żydowskiej - podkreśla o. Jerzy Kraj, przełożony klasztoru Ojców Franciszkanów w Betlejem. Jego zdaniem, takie zdarzenia to działanie ludzi młodych atakujących nie tylko chrześcijan, lecz także muzułmanów, a nawet ortodoksyjnych żydów. - Takie formy ataków mobilizują nas jedynie do tego, by podtrzymywać dialog z innymi. My, jako franciszkanie, jesteśmy tutaj właśnie po to, by budować mosty, a nie je burzyć, by szukać elementów pozytywnych - podkreśla zakonnik. Graffiti zostało natychmiast usunięte, prawdopodobnie przez funkcjonariuszy żydowskich, aby nie zaostrzać konfliktów między wyznawcami różnych religii, co - jak zauważa o. Kraj - jest znakiem, że nikt nie chce tego incydentu wykorzystywać jako prowokacji.

Do zdarzenia doszło zaraz po zakończeniu kolejnej sesji plenarnej komisji wspólnej prowadzącej rokowania między Izraelem a Stolicą Apostolską. Mimo że - jak głosi komunikat - po obradach spotkanie przebiegało w "serdecznej atmosferze wzajemnego zrozumienia", nie udało się dojść do porozumienia. Jedną z kwestii spornych jest właśnie Wieczernik, w którym obecnie działa religijna szkoła żydowska. Kolejną turę rozmów między Stolicą Apostolską a Izraelem przewidziano na 27 maja, ale już 7 stycznia odbędzie się robocze spotkanie komisji.

Wieczernik w latach 1335-1551 był franciszkańskim domem zakonnym i pierwotną siedzibą Kustodii Ziemi Świętej. Franciszkanie zostali wypędzeni przez Turków, ale nigdy nie zrzekli się praw do tej nieruchomości. Do roku 1948 znajdował się rękach muzułmanów i służył za meczet. Pielgrzymki chrześcijan mogą do niego wchodzić i modlić się, ale nie mogą odprawiać Eucharystii. W 2000 r. wyjątkowo Mszę Świętą celebrował tam Sługa Boży Jan Paweł II. Wtedy też pojawiły się pierwsze głosy o zwrocie tego miejsca chrześcijanom, szeroko nagłośnione przez światowe agencje informacyjne. Kościół w Hiszpanii zaoferował nawet, że w zamian za zwrot Wieczernika przekaże wspólnocie żydowskiej historyczną synagogę w Toledo, z której obecnie korzysta Kościół rzymskokatolicki. Deklaracje deklaracjami, a po ponad 9 latach sprawa Wieczernika pozostaje daleka od rozwiązania.

Ojciec Jerzy Kraj,
przełożony klasztoru Ojców Franciszkanów w Betlejem:

Trwają rozmowy komisji bilateralnej Stolicy Apostolskiej i Izraela na temat oddania Wieczernika chrześcijanom. Ważne, że franciszkanie z Franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej zostali uznani za historycznych interlokutorów Wieczernika i zaproszeni do rozmów na temat jego przyszłości i statusu. To dopiero wstępne rozmowy, nie można jeszcze mówić o żadnych datach. Szansa na powrót Wieczernika do chrześcijan istnieje. Jeżeli tylko będzie możliwość, nie będziemy rezygnować z prób, próśb i legalnych kroków, by Wieczernik odzyskać. Szansa jest na pewno. Być może to będzie forma współistnienia - na dole grobu Dawida, u góry kaplicy chrześcijańskiej. To opcja najbardziej prawdopodobna. Czy się zrealizuje - nie wiadomo. Trzeba wspierać tę inicjatywę naszą modlitwą, by Wieczernik wrócił w ręce chrześcijan.


[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 20:49, 10 Mar 2017, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:46, 18 Gru 2009 Powrót do góry

Również na Frondzie można przeczytać w tym temacie:

Jerozolima: wulgarne napisy na Wieczerniku

Image

„Zabiliśmy Jezusa” i „chrześcijanie won” - takie napisy pojawiły się kilka dni temu na ścianie Wieczernika w Jerozolimie. Po raz kolejny pod drzwiami ktoś oddał mocz.

Antychrześcijańskie napisy w języku hebrajskim i niemieckim pojawiły się kilka dni temu – podała agencja AsiaNews. W pobliżu kościoła franciszkanów, na ścianie Wieczernika, który w maju odwiedził papież Benedykt XVI, nieznani sprawcy namalowali gwiazdę Dawida oraz napisy „Zabiliśmy Jezusa”, „chrześcijanie won” i „spier...ć”.

Ponadto sprawcy oddali mocz tuż przy wejściu do Wieczernika. Miejscowy kustosz skarży się, że załatwianie potrzeb fizjologicznych na progu Wieczernika stało się codziennym sposobem manifestacji antychrześcijańskich nastrojów.

Kilka dni przed incydentem w Wieczerniku także na drzwiach bazyliki Zaśnięcia pojawiły się obraźliwe dla chrześcijan graffiti. Na murze wypisano wtedy „Śmierć chrześcijanom!”.

Antychrześcijańskie incydenty w Ziemi Świętej zdarzają się od bardzo dawna, ale ostatnio jest ich coraz więcej. Powód? Prezydent Izraela Szimon Peres przed wizytą Benedykta XVI w maju 2009 powiedział, że władze Państwa Żydowskiego dopuszczają możliwość prawnej autonomii Watykanu w miejscach świętych dla katolików. Nie doszło do tego, ale ostra debata na ten temat trwa w Izraelu do dziś. Niedawno jeden z ministrów dolał oliwy do ognia stwierdzeniem, że Watykan chce takie miejsca przejąć na własność. Potem tłumaczył, że został źle zrozumiany, ale było już za późno na powstrzymanie gniewu żydowskich ortodoksów.

AJ/Asianews.it
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 20:16, 10 Mar 2017, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:02, 02 Kwi 2014 Powrót do góry

Akty wandalizmu w Ziemi Świętej
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/akty-wandalizmu-w-ziemi-swietej,9034.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 20:50, 10 Mar 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 8:52, 11 Cze 2014 Powrót do góry

Antychrześcijańska manifestacja w Wieczerniku

Image

W Wieczerniku w Jerozolimie miała miejsce antychrześcijańska demonstracja. Około 30 ultraortodoksyjnych żydów protestowało przeciwko obecności w tym miejscu chrześcijan, przybyłych na obchody Zesłania Ducha Świętego. Izraelska policja od razu interweniowała.

Pielgrzymi i turyści przebywający w Wieczerniku zostali odizolowani przez policjantów w jednej części pomieszczenia, podczas gdy żydzi modlili się i tańczyli. Demonstranci przynieśli ze sobą transparenty oskarżające rząd Izraela, że zamierza oddać Wieczernik chrześcijanom. W okolicy rozlepiali też plakaty z napisem: „Czy chcielibyście modlić się w synagodze, nad którą jest kościół?”. Wieczernik to sala na piętrze budynku, na którego parterze znajduje się symboliczny grób Dawida, wskazywany tam przez żydowską tradycję począwszy od średniowiecza (XII wiek). Zwiedzający parter z grobem króla Dawida chrześcijanie czasem się tam modlą, co zdaniem demonstrantów jest dla żydów bluźnierstwem.

Papież Franciszek w czasie swej pielgrzymki do Ziemi Świętej odprawił w Wieczerniku Mszę. Sama zapowiedź tego wydarzenia wywołała liczne demonstracje żydów ultraortodoksyjnych. Twierdzili oni, że wbrew oficjalnym zaprzeczeniom władze Izraela zawarły niekorzystne dla wyznawców judaizmu porozumienie ze Stolicą Apostolską w sprawie przyszłości Wieczernika.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 19:29, 26 Sty 2023, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:01, 02 Cze 2015 Powrót do góry

Żydzi zabarykadowali się w Wieczerniku, interweniowała policja

Image

Wieczernik w Jerozolimie
[link widoczny dla zalogowanych]


Radykalni żydzi znowu zablokowali katolikom dostęp do Wieczernika i możliwość odprawienia w nim Mszy św. Chrześcijanie mogą tam sprawować liturgię tylko za specjalnym pozwoleniem.

Wczoraj w Wieczerniku zabarykadowało się kilkudziesięciu żydów, którzy nie życzą sobie, aby w miejscu, gdzie pochowany został król Dawid chrześcijanie eksponowali krzyż i sprawowali liturgię. Dzisiaj interweniowała izraelska policja. Kustodia Ziemi Świętej wyraziła ubolewanie z powodu tego wydarzenia, nazywając go poważnym incydentem.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 16:29, 15 Kwi 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 16:37, 15 Kwi 2022 Powrót do góry

A.D. 2022 rok

Znów mogła odbyć się msza w jerozolimskim wieczerniku

Image

W rozpoczynający Triduum Paschalne Wielki Czwartek liczna grupa pielgrzymów przybyła 14 kwietnia do Wieczernika na jerozolimskiej Górze Syjon. Franciszkański kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton przewodniczył Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, połączonej z obrzędem umycia nóg na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Jezusa z uczniami. W poprzednich latach, wskutek sporu o prawa do korzystania z tego miejsca, obrzęd ten odbywał się w czasie krótkiej modlitwy bez celebracji eucharystycznej.

Sala Wieczernika jest „miejscem, w którym Jezus przekazał nam podstawowe prawo Nowego Przymierza” – powiedział w homilii o. Patton. Przypomniał, że to nowe „prawo wzajemnej i braterskiej miłości” jest kluczem do zrozumienia obrzędu umycia nóg i całego misterium paschalnego. „Jeśli miarą naszej miłości ma być miłość Jezusa, to nie można tolerować żadnej wrogości między braćmi i siostrami, nie można dopuszczać przemocy ani usprawiedliwiać wojny” – tłumaczył dalej kaznodzieja. Wskazał, że jedyną drogą musi więc pozostać przebaczenie i pojednanie, w przeciwnym razie historia staje się piekłem, a nie historią zbawienia.

W tym sensie należy również rozumieć umycie nóg: ktoś, kto obmywa nogi swemu bratu, nie nadepnie mu na odcisk, ktoś, kto mu służy, nie wykorzysta go. W ten sposób obmycie nóg przez Jezusa staje się „lekarstwem potrzebnym do przezwyciężenia egoizmu” – wyjaśnił o. kustosz. Następnie obmył nogi dwunastu współbraciom franciszkanom na pamiątkę służebnego gestu Pana Jezusa.

Ewangelia mówi, że w noc przed swym ukrzyżowaniem Jezus sprawował Ostatnią Wieczerzę w Wieczerniku (łac. Coenaculum). Z miejscem tym łączą się tak ważne wydarzenia, jak ustanowienie kapłaństwa, sprawowanie przez Jezusa pierwszego misterium Eucharystii i Zesłanie Ducha Świętego.

Wieczernik był nie tylko miejscem ważnych wydarzeń w życiu rodzącego się Kościoła, ale również ośrodkiem najstarszej gminy chrześcijańskiej w Jerozolimie. Dlatego stał się on sanktuarium zwanym „górnym kościołem Apostołów”, „Hagia Sion” (Święty Syjon) oraz „Mater Ecclesiarum” (Matką Wszystkich Kościołów) i otaczanym czcią jako miejsce, w którym znajdował się dom Najświętszej Marii Panny i w którym sprawowana była pierwsza Eucharystia.

Najwcześniejsze pozostałości strukturalne Sali na Górze pochodzą z czasów zniszczonej bazyliki Hagia Sion (V wiek). Obecna sala była prawdopodobnie boczną kaplicą nieistniejącego już kościoła krzyżowców Santa Maria na Monte Sion. W 1333 zniszczone sanktuarium otrzymali franciszkanie, a w 1342 Klemens VI zatwierdził Kustodię Ziemi Świętej, której główną siedzibą był właśnie odbudowany przez zakonników Wieczernik. Przełożony Kustodii przyjął tytuł „Gwardiana (Strażnika) Świętej Góry Syjon”.

Ale franciszkanie utrzymali się w Wieczerniku tylko przez dwa wieki. Potem miejsce to przechodziło kolejno w ręce Żydów i muzułmanów, będąc przedmiotem nieustannych konfliktów. W XVI wieku muzułmanie przekształcili budynek w meczet. Po wojnie czerwcowej 1967, gdy Izrael odzyskał kontrolę nad całą Jerozolimą, odebrał też dolną część Wieczernika wyznawcom islamu i przekształcił go w synagogę Króla Dawida. Sala na górze pozostała w rękach muzułmanów, a chrześcijanie musieli każdorazowo uzyskiwać zgodę na dostęp do tego miejsca. Aby zakończyć konflikty, Palestyńczycy zrzekli się swoich roszczeń do tego budynku w 2000 roku podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Ziemi Świętej. Obecnie sala Wieczernika jest dostępna dla wszystkich, a miejscem tym zarządza izraelskie Ministerstwo ds. Religii i Turystyki.

Oficjalnie sala Wieczernika nie jest ani kościołem, ani synagogą, ani meczetem. Wprawdzie mogą ją zwiedzać turyści, ale sprawowanie modlitw jest możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach. Za specjalnym zezwoleniem Jan Paweł II sprawował w Wieczerniku liturgię w 2000 roku, a Franciszek w 2014.

Rozmowy między Watykanem a Izraelem w sprawie przyszłego wykorzystania Wieczernika są nadal otwarte. Przewidują, że w wąskim przedziale czasowym będzie można odprawiać tam nabożeństwa chrześcijańskie wszystkich wyznań. Ugrupowania żydowskie protestują przeciwko takiemu rozwiązaniu, ponieważ uważają to za profanację grobu Dawida.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:23, 26 Sty 2023 Powrót do góry

Jerozolima: Wieczernik znakiem i nadzieją jedności chrześcijan

Image

Wieczernik na Syjonie był miejscem ekumenicznego spotkania w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie, odbywającym się nieznacznie później niż w Kościele powszechnym (22-29.01). W liturgii przygotowanej przez benedyktynów z opactwa Hagia Sion, której przewodniczył o. Maksymilian Nawara OSB, prezes Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania, wzięli udział przedstawiciele lokalnych Kościołów oraz pielgrzymi z różnych stron świata.

Ekumeniczna celebracja w historycznym miejscu Ostatniej Wieczerzy była najbardziej charakterystycznym momentem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie. Medytując słowa Psalmu 138, o. Nikodemus Schnabel, wikariusz patriarchalny dla migrantów, podkreślił, że „czynienie dobra i szukanie sprawiedliwości, stanowi konsekwencję odkrycia Bożej obecności oraz radosnego wyśpiewania Jego łaski i wierności”.

Dla licznych uczestników samo sanktuarium Wieczernika było szczególnym symbolem daru wiary i nadzieją jedności. Miejsce, gdzie została ustanowiona Eucharystia i przekazany dar Ducha Świętego, pozostaje bowiem znakiem nie tylko komunii z Bogiem lecz także braterskiej wspólnoty.

W tym roku w organizację ekumenicznej modlitwy w Jerozolimie włączyli się anglikanie, ormianie, luteranie, grekokatolicy, wspólnoty syryjska i etiopska oraz katolicy obrządku łacińskiego, którzy przygotowali nabożeństwo w kościele patriarchalnym przy Bramie Jafskiej.
Głównym aspektem działalności ekumenicznej w Jerozolimie jest codzienny kontakt pomiędzy chrześcijanami opierający się na braterskich relacjach i spontanicznej bezpośredniości. Pozwala to na lepsze poznawanie się oraz okazywanie wzajemnego szacunku wobec braci innych wspólnot. Przykładem praktycznego ekumenizmu są m.in. praktykowane wzajemne wizyty z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 19:22, 30 Maj 2023 Powrót do góry

Jerozolima: uroczystości Pięćdziesiątnicy na Syjonie

Image

W Jerozolimie główne uroczystości Zesłania Ducha Świętego skupiły się na chrześcijańskim Syjonie, kolebce Chrystusowego Kościoła. Ważnym momentem jerozolimskiej liturgii były celebracje w „Sali na górze”, historycznego Wieczernika, gdzie w porannych godzinach franciszkanie odprawili Mszę, a po południu o. Francesco Patton, „Gwardian Góry Syjon” i kustosz Ziemi Świętej, zgodnie z tradycją, przewodniczy uroczystym nieszporom.

Główna Eucharystia Zesłania Ducha Świętego pod przewodnictwem abp. Pierbattisty Pizzaballi, łacińskiego patriarchy Jerozolimy, miała miejsce w benedyktyńskiej świątyni Hagia Sion znajdującej się obok historycznego sanktuarium Wieczernika. Podczas Mszy świętej odbyło się uroczyste błogosławieństwo nowego opata opactwa Zaśnięcia Matki Bożej w Jerozolimie i klasztoru w Tabdze.

W ramach obrzędu opat Nikodemus Schnabel OSB, otrzymał od łacińskiego patriarchy pierścień opacki, pastorał, wskazujący na przełożonego jako na zwierzchnika wspólnoty, wpatrzonego we wzór Dobrego Pasterza oraz pektorał, przypominający o godności zastępcy Chrystusa, jaką uroczyście objął w momencie tej ceremonii. W uroczystości uczestniczyli zwierzchnicy Kościoła katolickiego, przedstawiciele osób konsekrowanych oraz wierni lokalnego kościoła. Na zakończenie nowy opat podziękował wszystkim za udział i polecił się modlitwom o obfite dary Ducha Świętego na swoją posługę.

O. Nikodemus Schnabel został wybrany opatem opactwa Zaśnięcia Matki Bożej w Jerozolimie i klasztoru w Tabdze, 3 lutego 2023 r. na zakończenie wizytacji kanonicznej prowadzonej przez opata przewodniczącego Kongregacji Zwiastowania, o. Maksymiliana Roberta Nawara z klasztoru benedyktynów w Lubinie w Polsce. Opat Nikodemus urodzony 11 grudnia 1978 r. w Stuttgarcie w Niemczech, w 2003 roku wstąpił do benedyktyńskiego opactwa Zaśnięcia na Górze Syjon w Jerozolimie. Śluby czasowe złożył w 2004 r., profesję wieczystą w 2009 r., a święcenia kapłańskie przyjął w 2013 r. Również w 2013 r. obronił doktorat na Uniwersytecie Wiedeńskim. 2 lipca 2021 abp Pizzaballa mianował o. Nikodema Wikariuszem Patriarchalnym ds. Migrantów i Osób Ubiegających się o Azyl odpowiedzialnego za duszpasterstwo Migrantów Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy. Ten urząd przestał piastować z dniem 28 maja 2023 r. czyli z oficjalnym rozpoczęciem swojej posługi jak opata jerozolimskiego.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)