Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski od 14 kwietnia 2016 r. Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:53, 23 Sty 2015 Powrót do góry

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski od 14 kwietnia 2016 roku

Już wiadomo, że główne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędą się w Gnieźnie i Poznaniu w dniach od 14 do 16 kwietnia przyszłego roku. Opracowywany właśnie program uroczystości przewiduje, że 14 kwietnia odbędą się one w Gnieźnie, natomiast 15 i 16 kwietnia – w Poznaniu.

O szczegółach poinformował biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damian Bryl: „Będzie w tym czasie obradowała Konferencja Episkopatu Polski. Wszyscy zebrani biskupi będą uczestniczyć w Mszach dziękczynnych, które będą miały również charakter wołania o to, abyśmy mądrze umieli podjąć dziedzictwo Chrztu” – podkreślił bp Bryl.

Przygotowano też cykl konferencji naukowych, debat i innych działań popularno-naukowych. Przybliżą one polityczny, społeczny i religijny kontekst chrztu przyjętego przez Mieszka I w 966 r., a także ukażą świadomość Chrztu Polski w dzisiejszym społeczeństwie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 21:09, 09 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 12:22, 14 Lut 2015 Powrót do góry

Przygotowania do 1050. rocznicy Chrztu Polski

Image

Gniezno przygotowuje się do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Centralne obchody odbędą się w dniach 14-16 kwietnia 2016 roku w Gnieźnie i w Poznaniu. Obchody lokalne będą trwały przez cały rocznicowy rok, a zainauguruje je w marcu jubileuszowy X Zjazd Gnieźnieński – informuje bp Krzysztof Wętkowski, przewodniczący komitetu koordynującego przygotowania rocznicowych obchodów.

Wiadomo już, że centralne obchody o charakterze ogólnopolskim odbędą się w dniach 14-16 marca 2016 roku w Gnieźnie i w Poznaniu. Rozpoczną je uroczystości w Gnieźnie z udziałem Episkopatu Polski. Jak informuje bp Krzysztof Wętkowski, biskupi dziękować będą za chrzest Polski w czasie uroczystej Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej. Odwiedzą także pobliski Ostrów Lednicki, gdzie w czasach pierwszych Piastów znajdował się jeden z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych ówczesnej Polski. Tam zabrzmieć ma po raz pierwszy jubileuszowy dzwon, obwieszczając rocznicę chrztu Mieszka I.

W kolejne dwa dni, 15-16 kwietnia, uroczystości odbywać się będą w Poznaniu, gdzie również odbędzie się Msza św. w tamtejszej katedrze i gdzie zaplanowano m.in. szereg inicjatyw ewangelizacyjnych.

Na poziomie lokalnym rocznicowe obchody trwać będą przez cały 2016 rok, a zaakcentowane zostaną już w roku bieżącym.

„W czasie tegorocznych, kwietniowych uroczystości świętowojciechowych wspominać będziemy 990. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego. 6 czerwca rozpocznie się w całej archidiecezji gnieźnieńskiej nowenna będąca duchowym przygotowaniem do rocznicy Chrztu Polski. Poza tym zaplanowano kilka przedsięwzięć kulturalnych i naukowych m.in. widowisko plenerowe poświęcone koronacji i konferencję nt. architektury sakralnej w początkach państwa polskiego” – mówi gnieźnieński biskup pomocniczy.

W rocznicowym roku 2016 jubileuszowe obchody zainauguruje X Zjazd Gnieźnieński, który odbędzie się w marcu i którego tematyka nawiązywać będzie do obchodzonej rocznicy. Na marzec i kwiecień zaplanowano wystawy i konferencje poświęcone tematyce chrzcielnej i początkom państwa polskiego. Wystawy czynne będą do maja. Wśród proponowanych przedsięwzięć jest m.in. sympozjum "Chrzest Polski z perspektywy XXI wieku” i cykl czterech ekspozycji pod wspólnym tytułem "Rezydencjalne ośrodki państwa pierwszych Piastów. Poznań – Ostrów Lednicki – Gniezno”.

W kolejnych miesiącach zaplanowano wydarzenia i inicjatywy adresowane zarówno do szerokiego grona odbiorów, jak i specjalistów zainteresowanych tematem. Odbędzie się m.in. Królewski Festiwal Artystyczny, konferencja poświęcona historii milenijnych badań archeologicznych 1949-1966, ekspozycja "966 Mesico baptisatur. Chrześcijaństwo na ziemiach polskich” oraz młodzieżowy panel dyskusyjny na Ostrowie Lednickim pt. „Gdzie ochrzcił się Mieszko?”. Przypomniane zostaną także milenijne uroczystości z 1966 roku.

W obchody włączona zostanie także diecezjalna odsłona Światowych Dni Młodzieży 2016. Jak informuje bp Wętkowski, do archidiecezji gnieźnieńskiej może przyjechać około ośmiu tysięcy młodych gości z różnych stron świata.

„Grupy już się zgłaszają. Młodych przyciąga przede wszystkim duch i historia archidiecezji gnieźnieńskiej i samego Gniezna – kolebki Kościoła i państwa polskiego, gdzie złożono ciało Wojciecha, świętego niepodzielonego Kościoła i gdzie koronowali się pierwsi polscy królowie. Wcześniej, w dniach 17-30 kwietnia gościć będziemy w Gnieźnie symbole Światowych Dni Młodzieży – Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Będą one obecne na dorocznych uroczystościach świętowojciechowych. Warto przypomnieć, że znaki pielgrzymowały już do Gniezna w czerwcu ubiegłego roku i towarzyszyły młodym uczestniczącym 6 czerwca w Jutrzni Lednickiej w katedrze gnieźnieńskiej” – przypomina bp Wętkowski.

Za datę chrztu Mieszka I przyjmuje się dzień 14 kwietnia 966. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem ceremonie takie odbywały się w Wielką Sobotę. Miejsce nie zostało jak dotąd ustalone. Historycy upatrują go zarówno w Polsce – w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu, jak i poza naszymi ziemiami np. w Ratyzbonie lub w Kolonii. Akt ten zapoczątkował proces chrystianizacji ówczesnego państwa polskiego i jednocześnie włączył je do rodziny chrześcijańskich narodów Europy. Wedle zgodnej opinii historyków bez tego aktu, Polski jako suwerennego organizmu państwowego nie dałoby się utrzymać.

W milenijnym roku 1966 obchody rocznicy Chrztu Polski miały szeroki i uroczysty wymiar. Zgodnie z zamysłem kard. Stefana Wyszyńskiego stanowiły one ukoronowanie rozpoczętej w 1957 roku Wielkiej Nowenny.

Uroczystości w Wielkopolsce – kolebce polskiej państwowości miały szczególny charakter i stanowiły, obok tych zorganizowanych na Jasnej Górze, główne punkty obchodów centralnych. I właśnie na nich władze komunistyczne skoncentrowały swoją uwagę. By odciągnąć wiernych od udziału w nabożeństwach i Mszach św. zorganizowano konkurencyjne obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego. Odbywały się wiece, występy popularnych zespołów muzycznych, kiermasze poszukiwanych towarów i inne masowe imprezy rozrywkowe.

Centralne obchody w Gnieźnie odbyły się w dniach 14-16 kwietnia 1966 roku z udziałem kard. Stefana Wyszyńskiego i Episkopatu Polski. Prymas Tysiąclecia zapisał m.in.: "Zebraliśmy się w Bazylice Prymasowskiej na konkluzyjne nabożeństwo uroczystości milenijnych w Gnieźnie. Nieszpory celebrował arcybiskup Wojtyła. Właśnie gdy rozpoczęliśmy śpiew 'Niechaj będzie pochwalony' odezwały się armaty na salut marszałka Spychalskiego, który na pobliskim placu Wolności odprawiał obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego (forsowanie Odry) Przedziwne wrażenie wywiera ten śpiew przy odgłosie armat. Wkrótce armaty umilkły, a śpiew trwał dalej”.

Źródło: KAI

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 21:14, 09 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:54, 27 Sie 2015 Powrót do góry

Na 1050. rocznicę chrztu Polski episkopat zawierzy Polskę Królowi Królów
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kult-nspj-chrystusa-krola-i-intronizacja,47/sympozjum-i-uroczystosc-nspj-w-krakowie-1-lipca-2011,6319-15.html#65012
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:29, 23 Wrz 2015 Powrót do góry

Debaty jasnogórskie rozpoczną przygotowanie do jubileuszu chrztu Polski

Na Jasnej Górze już 27 września br. rozpoczyna się czas szczególnego przygotowania do 1050. rocznicy chrztu Polski i ponownego zawierzenia Maryi, którego naród polski dokonać ma 3 maja 2016 r. Stanowić je będą debaty zatytułowane „Raport jasnogórski 2016”. To dziewięciomiesięczny cykl dysput nad programem zawartym w Ślubach Jasnogórskich Prymasa Tysiąclecia.

Tymi spotkaniami Jasna Góra powraca do wielowiekowej tradycji debat teologicznych na Sali Rycerskiej.

Tematami debat „Raport jasnogórski 2016” paulini uczynili hasła zaczerpnięte z dziewięcioletniej nowenny przed rokiem 1966, kiedy to Kościół w Polsce i cały naród przygotowywał się do Millenium chrztu Polski. Kard. Stefan Wyszyński duszpasterskim programem na dziewięć lat tzw. Wielkiej Nowenny obrał treść Ślubów Jasnogórskich z 1956 r. Pragnął, aby program Ślubów wszedł w codzienne życie Polaków, w czas obrony wiary w sercach ludzi, wobec nieustającej walki przeciwko Bogu i Kościołowi.

Program Wielkiej Nowenny polegał na wprowadzeniu w życie poszczególnych przyrzeczeń Ślubów Narodu. Obejmował: obronę wiary pod hasłem: „Wierność Bogu, Krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi i jego Pasterzom”, życie w łasce uświęcającej „Naród wierny łasce”, obronę życia, zwłaszcza dzieci nienarodzonych „Życie jest światłością ludzi”, wierność małżeńską „Małżeństwo – sakrament wielki w Kościele”, rodzinę katolicką „Rodzina Bogiem silna”, młodych „Młodzież wierna Chrystusowi”, miłość i sprawiedliwość społeczną „Abyście się społecznie miłowali”, walkę z wadami narodowymi „Nowy człowiek w Chrystusie” i cześć do Matki Najświętszej „Weź w opiekę Naród cały”.

Cały ten program miał cele moralne i społeczne. Chodziło o odnowę ducha Narodu i to w tych punktach, które były najbardziej zagrożone w życiu Polaków. Był to program wyrywający Polaków z wewnętrznej apatii spowodowanej latami wojny i okupacji, program, który Prymas Polski często przedstawiał w swoich wypowiedziach.

Do tego właśnie programu nawiązywać będą rozpoczynająca się teraz dziewięciomiesięczna modlitwa i dysputa jasnogórska. - Inspiracją dla nas są także słowa św. Jana Pawła II: Ludzie współcześni są szczególnie wrażliwi na godność osoby, na jej prawa. Ślubowanie jasnogórskie mieści w sobie także, rzec można polską kartę praw człowieka – napisał w zaproszeniu przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra. - Chcemy także opowiedzieć te treści nowym językiem i zastanowić się nad ich aktualnością w życiu Polaków i w Kościele XXI w. W ten sposób, mamy nadzieję, powstanie Raport Jasnogórski 2016 - zaznaczył przeor klasztoru.

Debaty odbywać się będą przez dziewięć miesięcy (27 września, 24 października, 22 listopada, 20 grudnia, 24 stycznia, 21 lutego, 20 marca, 17 kwietnia, 1 maja). Dyskutanci ze świata Kościoła, nauki i kultury, prowadzeni przez red. Jana Pospieszalskiego spotykać się będą na Jasnej Górze w obecności widowni i zaproszonych gości. Dyskusja będzie rejestrowana, a następnie udostępniana szerokiemu gronu odbiorców w internecie, stacjach radiowych i telewizyjnych.

Intencją organizatorów jest wywołanie szerokiej refleksji, zainspirowanej tymi debatami. Każde spotkanie poprzedzone będzie Mszą św. w kaplicy Matki Bożej o godz. 18.30 w intencjach Ojczyzny i wypełnienia Jasnogórskich Ślubów Narodu. Początek dyskusji zaplanowano na godz. 19.30. O 21.00 odbędzie się Apel Jasnogórski.


Pierwsza debata odbędzie się w niedzielę, 27 września i przebiegać będzie pod hasłem: „Wierność Bogu, krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi i jego Pasterzom”'. Dyskutantami będą: abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski; Anna Rastawicka, członkini Instytutu Prymasowskiego Ślubów Narodu; Joanna Banasiuk, doktor nauk prawnych i europoseł Marek Jurek. Debatę poprowadzi Jan Pospieszalski.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 20:24, 09 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:52, 27 Lis 2015 Powrót do góry

Cytat:
(...) List należy odczytać w niedzielę 22 listopada 2015r., w Uroczystość Chrystusa Króla. (...)

Cytat z listu stąd:
List Pasterski Episkopatu Polski na Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-polska,63/list-kep-na-jubileusz-1050-lecia-chrztu-polski,13874.html


Króluj nam, Chryste
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-polsce,1/chrystus-krol-sprawiedliwy-sedzia-na-koncu-czasow,1117.html#67022
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:05, 28 Lis 2015 Powrót do góry

"UFNI W BOGU" - HYMN OBCHODÓW 1050. ROCZNICY CHRZTU POLSKI

https://www.youtube.com/watch?v=uBttRVDTmO0

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 21:28, 09 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:11, 11 Sty 2016 Powrót do góry

Pomysł umieszczania w domach kropielnicy z wodą święconą na upamiętnienie przypadającej w tym roku rocznicy chrztu Polski.

Kropielniczka w każdym domu

Image

Tak jak pobożni żydzi wchodząc do domu dotykali mezuzy (tj.pudełeczka zawierającego fragment z Biblii, wykonanego z drewna, metalu, kości lub szkła i zawieszanego na zewnętrznej prawej framudze drzwi) tak my winniśmy żegnać się wodą święconą.wzywając Bożej opieki.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 21:30, 09 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:59, 20 Sty 2016 Powrót do góry

Obchody Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski

Główne uroczystości Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski pod hasłem "Gdzie Chrzest tam nadzieja" będą miały miejsce 14 kwietnia w Gnieźnie oraz 15 i 16 kwietnia w Poznaniu z udziałem Konferencji Episkopatu Polski oraz władz państwowych. Szczegóły obchodów zaprezentowano 20 stycznia w Sekretariacie Episkopatu w Warszawie.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 21:32, 09 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:10, 20 Sty 2016 Powrót do góry

15 kwietnia Zgromadzenie Narodowe z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski i powstania państwa polskiego w Poznaniu zbierze się Zgromadzenie Narodowe. Na uroczystości do stolicy Wielkopolski przybędzie ok. 1200 gości z Polski i z zagranicy. W nadzwyczajnym zgromadzeniu obu izb parlamentu wezmą także udział prezydent Andrzej Duda, Rada Ministrów, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

O zwołaniu Zgromadzenia Narodowego poinformował w środę w siedzibie sekretariatu Episkopatu Polski marszałek Sejmu Marek Kuchciński. W siedzibie KEP prezentowany jest bogaty program obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski.

Rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomniał, że obchody millenijne chrztu Polski, zorganizowane w 1966 r., były zakłócane przez władze komunistyczne. Tymczasem obecnie słowem kluczowym do zrozumienia tegorocznych obchodów jest "normalizacja". - Jest to 1050-lecie chrztu Polski i 1050-lecie polskiej państwowości, dlatego wśród nas są przedstawiciele zarówno władz kościelnych, jak i państwowych - dodał.

Współprowadzący konferencję prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski zauważył z kolei, że dzisiejsza obecność najwyższych władz państwa i przedstawicieli Episkopatu Polski ma wymiar "absolutnie symboliczny". - O ile Millennium Chrztu było czasem wielkiej konfrontacji chrześcijaństwa i ówczesnego państwa polskiego, dzisiaj jest podkreśleniem niezwykłej harmonii i współdziałania. Jest to wspólne święto, wspólne 1050. urodziny zarówno Kościoła w Polsce, chrześcijaństwa w Polsce, jak i państwa polskiego, którego bez chrztu by nie było - powiedział prezes KAI.

Podkreślając znaczenie jubileuszu Chrztu Polski dla polskiej państwowości, marszałek Sejmu ocenił je jako wydarzenie doniosłe historycznie dla całego narodu. - Obchody te będą najwyraźniejszym symbolem i faktycznym potwierdzeniem skali zmian dokonanych w życiu społecznym Polski - podkreślił Marek Kuchciński.

"Parlament niepodległej Rzeczypospolitej faktycznie po raz pierwszy sięga do najstarszych fundamentów dziejów naszej państwowości, nierozłącznie związanej z chrześcijaństwem, przypominając decyzje polityczne podjęte w 966 r. oraz Millenium z 1966 r." - powiedział marszałek Sejmu.

Jak stwierdził, "w tamtych decyzjach - tych dawnych i tych niedawnych - umieszczamy źródła aksjologiczne naszych obecnych działań: tej dobrej zmiany dla Polaków i Polski".

Jego zdaniem, "nie będzie dobrej zmiany poprawy życia społecznego Polaków, życia w świecie publicznym, w otoczeniu Polski, bez odnowy ładu moralnego opartego na chrześcijaństwie oraz bez wpisania dziejów chrześcijaństwa na ziemiach polskich w historię naszego państwa i narodu".

"Polityka jako roztropna troska o dobro wspólne nie może opierać się jedynie na realizacji interesów, ale również powinna mieć wymiar moralny, zwłaszcza w dzisiejszej rzeczywistości" - podkreślił marszałek Kuchciński.

Jak dodał, z perspektywy zmian dokonanych po 1989 r. świadomość społeczna Polaków została osadzona na przekonaniu, że jesteśmy naznaczeni piętnem klęski, piętnem nieodpowiedzialności, nasza cała historia została zdominowana przez błędy polityczne.

Z kolei wydarzenia roku 966 i obchody milenijne chrztu Polski w 1966 r. zaprzeczają tej tezie - stwierdził marszałek Kuchciński. - W obu przypadkach był to wyraz historycznej mądrości, sukcesu i odpowiedzialności za państwo i jego mieszkańców - dodał.

Chrzest Polski oraz obchody Millennium nazwał następnie "historycznymi kamieniami milowymi dla narodu polskiego", pomiędzy którymi przez wiele pokoleń Kościół był jedynym depozytariuszem wartości narodowych, tworzących polskość. Kościół zastępował niejednokrotnie nieistniejące państwo, przechowując narodowe dziedzictwo oraz był schronieniem dla powstańców narodowych, członków ruchów niepodległościowych i działaczy opozycji antykomunistycznej.

"Naszym zadaniem na dzisiaj jest także odbudować podmiotowość Polski w środowisku międzynarodowym i spowodować, aby pamięć historyczna stała się ważna w zjednoczonej Europie oraz aby filarem polskości nadal pozostało chrześcijaństwo" - zakończył marszałek Marek Kuchciński.

Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w siedzibie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W uroczystym posiedzeniu obu izb parlamentu, po raz pierwszy organizowanym poza Warszawą, obok posłów i senatorów wezmą udział: prezydent Andrzej Duda, który z okazji obchodów wygłosi orędzie do Polaków, a także Rada Ministrów, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

Po obradach uczestnicy obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski i powstania państwa polskiego będą mogli wysłuchać prawykonania przez Filharmonię Poznańską „Oratorium966.pl”, skomponowanego specjalnie na tę uroczystość.

Z okazji rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu i początków państwa polskiego nakładem Wydawnictwa Sejmowego ukaże się też publikacja okolicznościowa „Chrześcijaństwo w dziejach Polski i Polaków (966-2016)”. Księga będzie dostępna w języku polskim i angielskim. Znajdą się w niej teksty autorstwa prof. dr. hab. Stanisława Rosika, dr. hab. Pawła Krasa, dr. hab. Dariusza Kupisza, prof. dr. hab. Bohdana Cywińskiego, prof. dr. hab. Wiesława J. Wysockiego oraz prof. dr. hab. Jana Żaryna. Prezentacja wydawnictwa odbędzie się podczas centralnych uroczystości rocznicowych w Poznaniu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 21:37, 09 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:13, 20 Sty 2016 Powrót do góry

Chrzest Polski - dobra zmiana

Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, marszałkowie Sejmu i Senatu przyznaja, że obchody 1050. rocznicy Chrztu Mieszka I to wyraz dobrej zmiany w Polsce. - Filarem polskości musi pozostać chrześcijaństwo - zapewnia druga osoba w państwie.

Image

Marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu - Stanisław Karczewski

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 21:42, 09 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:03, 31 Sty 2016 Powrót do góry

Senat przyjął uchwałę o jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski

Image

"Chrzest włączył Polskę w krąg cywilizacji zachodnioeuropejskiej i nadał jej suwerenne znaczenie na naszym kontynencie" - brzmi fragment przyjętej w sobotę przez Senat RP uchwały "Annus Domini MMXVI – Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski".

W uchwale senatorowie oddali cześć Mieszkowi I, którego decyzja o przyjęciu chrztu w obrządku zachodnim w 966 r. miała fundamentalne znaczenie dla dziejów Polski.

Jak przypomniano w uchwale, książę Mieszko I z dynastii Piastów zjednoczył plemiona polskie w jeden organizm państwowy, określił w walce i przez zabiegi dyplomatyczne jego terytorium. Przyjęcie przez niego chrześcijaństwa dopełniło procesu państwotwórczego w wymiarze ideowym i etycznym.

"Chrzest włączył Polskę w krąg cywilizacji zachodnioeuropejskiej i nadał jej suwerenne znaczenie na naszym kontynencie" - zaznaczyli senatorowie w uchwale. Wypływający z chrześcijańskiej wiary system wartości "stał się od tej pory i pozostaje do dziś fundamentem lub punktem odniesienia w wyborach Polaków, aktywnych w służbie Narodu i Państwa".

Uchwała stwierdza ponadto, że rok 966 jest "symbolicznym początkiem dziejów Narodu Polaków, którego politycznym pragnieniem było zawsze posiadanie własnego i niezależnego państwa".

W przyjętym dziś dokumencie Senat RP zaapelował też do wszystkich instytucji i obywateli o włączenie się w obchody Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, jednocześnie zachęcając do "powrotu do źródeł naszej cywilizacji".

W grudniu ub. roku Sejm RP ustanowił w uchwale rok 2016 Rokiem Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski i powstania państwa polskiego, 15 kwietnia w Poznaniu o godz. 12.00 zbierze się Zgromadzenie Narodowe. Na uroczystości do stolicy Wielkopolski przybędzie ok. 1200 gości z Polski i z zagranicy.

W nadzwyczajnym zgromadzeniu obu izb parlamentu wezmą udział prezydent Andrzej Duda, Rada Ministrów, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

Z tej okazji prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie. Po obradach uczestnicy obchodów wysłuchają prawykonania przez Filharmonię Poznańską „Oratorium966.pl”, skomponowanego specjalnie na tę uroczystość.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 21:41, 09 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:07, 13 Mar 2016 Powrót do góry

Cytat:
Gniezno przygotowuje się do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Centralne obchody odbędą się w dniach 14-16 kwietnia 2016 roku w Gnieźnie i w Poznaniu. Obchody lokalne będą trwały przez cały rocznicowy rok, a zainauguruje je w marcu jubileuszowy X Zjazd Gnieźnieński – informuje bp Krzysztof Wętkowski, przewodniczący komitetu koordynującego przygotowania rocznicowych obchodów.

Rozpoczął się X Zjazd Gnieźnieński

Odśpiewaniem Bogurodzicy i modlitwą duchownych: katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego rozpoczął się w piątek w Gnieźnie X Zjazd Gnieźnieński. W trzydniowym kongresie bierze udział ponad pół tysiąca świeckich i duchownych z Polski i zagranicy. Obecny jest także prezydent RP Andrzej Duda.

Uczestników zjazdu witał Prymas Polski abp Wojciech Polak. Jak podkreślił, trzydniowy kongres, odbywający się w pierwszej historycznej stolicy Polski w jubileuszowym roku 1050-lecia Chrztu Polski, podejmuje refleksję „nad wyzwalającą mocą chrześcijaństwa”.

„Parafrazując hasło tegorocznych jubileuszowych obchodów: gdzie chrzest, tam nadzieja, możemy dziś powiedzieć: gdzie chrzest, tam wolność” – podkreślił Prymas Polski dodając, że wolność jest najgłębszym przymiotem ludzkiego ducha, a jednocześnie najtrwalszym spoiwem łączącym ludzką wspólnotę.

„Zakorzenienie w chrzcie świętym stanowi także zasadniczy, choć może często już zapomniany element fundamentu europejskiej tożsamości” – mówił dalej abp Polak, wskazując za papieżem Janem Pawłem II, że brak duchowej jedności Europy wynika głównie z kryzysu chrześcijańskiej samoświadomości.

„Trzeba nam, chrześcijanom, cierpliwie powracać do tego źródła i przywracać, w słusznym dialogu z innymi tradycjami i kulturami, tę fundamentalną więź Europy i chrześcijaństwa. Do tego duchowego procesu odwołuje się postulat odnowy ujęty w haśle tegorocznego Zjazdu: Europa nowych początków. I chodzi tutaj przede wszystkim o początek w sensie jak najbardziej ewangelicznym. Nie mówimy o konstrukcji nowych projektów politycznych, ekonomicznych czy społecznych. Zjazd Gnieźnieński jest po to, by przede wszystkim umocnił w każdej i każdym z nas „nowego człowieka”, odrodzonego z wody i Ducha Świętego” – podkreślił hierarcha.

„Podejmując refleksję na temat wolności w obliczu współczesnych wyzwań Europy, Polski i Kościoła, jako chrześcijanie musimy odważnie powracać do źródła, które daje świeżość i do korzeni, bez których nie ma owoców. Na tym polega odnowa, która musi się nieustannie dokonywać w każdym człowieku i w każdym pokoleniu” – kontynuował Prymas wyrażając nadzieję, że X Zjazd Gnieźnieński będzie inspiracją i zachętą do rachunku sumienia i zapytania siebie o wierność chrzcielnym zobowiązaniom. To pytanie – jak dodał – dotyczy i dotyka wszystkich wspólnot chrześcijańskich.

„Z takiego spojrzenia płynie inspiracja dla odnowy ducha, która przekłada się na nasze podejście do problemów ekonomicznych i kulturowych, do małżeństwa i rodziny, do wychowania młodego pokolenia, do ewangelicznego otwarcia wobec tych, którzy oczekują naszego przyjęcia. Zasadnicza nowość jest bowiem skutkiem wewnętrznej przemiany, a nie jakiejś zewnętrznej rewolucji. Jest owocem osobistego i wspólnotowego doświadczenia mocy płynącej od Boga i z Jego łaski. To jest nasz projekt na przyszłość” – mówił abp Wojciech Polak.

Słowa pozdrowień do uczestników kongresu skierował także prawosławny arcybiskup wrocławski Jeremiasz, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. Nawiązując do hasła zjazdu rozpatrywanego w kontekście Chrztu Polski, prawosławny duchowny podkreślił, że dla chrześcijan chrzest jest przede wszystkim odnową, początkiem życia w Chrystusie.

„Nie jest dziełem przypadku, że narody współczesnej Europy w niezwykle krótkim czasie dokonały ogromnego postępu w zakresie moralności. Byłoby to możliwe dzięki oświeceniu dusz i umysłów światłem Ducha Świętego” – podkreślił.

Przyznał również, że współcześnie rola chrztu w Europie ulega nie tylko zapomnieniu, ale wręcz negacji.

„Niepokojąca jest skłonność wielu elit chrześcijańskich do utożsamiania wolności darowanej przez Chrystusa z wolnością polityczną i ekonomiczną. Można w nich dostrzec elementy wolności Chrystusa, ale byłyby one niemożliwe bez daru Ducha Świętego w życiu człowieka” – zaznaczył prezes Polskiej Rady Ekumenicznej dodając, że dyktat tych pierwszy prowadzi do destrukcji i niszczenia fundamentów wolności politycznej i gospodarczej. Podziękował również organizatorom Zjazdów Gnieźnieńskich za wrażliwość i stawianie pytań wobec tych trudnych tematów.

Obecnych w auli gnieźnieńskiego I LO witała także Marta Titaniec, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego X Zjazdu Gnieźnieńskiego. W nawiązaniu do hasła kongresu „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa” przyznała, że wybór tematu był podyktowany widoczną potrzebą odnowy.

„Każdy z nas potrzebuje nowego początku, by móc znaleźć nadzieję i siłę do dalszej drogi. Kościół potrzebuje nowego początku, którego symbolem są otwarte drzwi Wieczernika. Polska potrzebuje nowego początku, któremu na imię pojednanie. Europa potrzebuje nowego początku, powrotu do swoich chrześcijańskich korzeni” – mówiła.

Przekazała także słowa pozdrowień dla uczestników zjazdu od papieża Franciszka, który „wie o zjeździe i przesyła zapewnienie o duchowej jedności i pamięci w modlitwie oraz udziela wszystkim swojego błogosławieństwa”.

X Zjazd Gnieźnieński potrwa do niedzieli 13 marca. W trzydniowym kongresie bierze udział ponad pół tysiąca osób z Polski i zagranicy, głównie z krajów dawnego bloku wschodniego. Do zabrania głosu zaproszono około 60 prelegentów m.in.: kard. Luisa Antonio Tagle z Filipin i abp Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Obecni są ludzie kultury i polityki, działacze społeczni, ekonomiści i ludzie mediów, a także duchowni dziewięciu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i dwóch spoza Rady. Przede wszystkim jest to jednak spotkanie laikatu, któremu nieobojętna jest przyszłość Europy i Kościoła na Starym Kontynencie. Do Gniezna przyjechali goście z Czech, Niemiec, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Francji, Szwajcarii oraz Włoch.

[link widoczny dla zalogowanych]



Gościem specjalnym pierwszego dnia Zjazdu był prezydent Andrzej Duda. Zachęcał, by zadać sobie pytanie: „Gdzie dzisiaj jest Europa? Wyrzeczenie się tego wszystkiego, co związane jest Dekalogiem, a patrząc dalej, z wartościami, jakie przynosi chrzest, nie prowadzi do rozwoju. Ile razy historia nas uczyła, że fałszywie pojmowana wolność bardzo szybko prowadzi do odebrania wolności drugiemu człowiekowi” – zauważył prezydent.

Image

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 21:45, 09 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:35, 13 Mar 2016 Powrót do góry

Żydowskie i muzułmańskie spojrzenie na chrześcijaństwo zaprezentowano w niedzielę podczas X Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Chrześcijanie w oczach Żydów i muzułmanów

Image

"Tylko chrześcijanie potrafią zrozumieć tajemnicę Izraela" - mówił prof. Stanisław Krajewski, żydowski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. "Papież Franciszek jest dla mnie autorytetem moralnym" - wyznał z kolej Andrzej Saramowicz, muzułmański współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

Pytany o miłosierdzie - jedną z głównych cech Boga we wszystkich religiach monoteistycznych - Saramowicz wskazywał, że każdy muzułmanin w swoich modlitwach kilkanaście razy dziennie wspomina Boga jako miłosiernego i sprawiedliwego.

Z kolei prof. Krajewski przytoczył pewną talmudyczną opowieść, w której sam Bóg modli się o to, by Jego atrybut miłosierdzia przeważył nad atrybutem sprawiedliwości.

Przyznał, że z uwagi na balast przeszłości, Żydzi mają trudność, by z miłosierdziem patrzeć na instytucję Kościoła. Jest on postrzegany jako potęga, która zagraża i która chce Żydów nawracać - dodał.

Wskazując na obecne relacje chrześcijańsko-żydowskie prof. Krajewski podkreślił, że są one o niebo lepsze niż np. 100 lat temu. Podkreślał znaczenie soborowej deklaracji "Nostra aetate" o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. Wskazywał, że żydowskie odpowiedzi, w tym ubiegłoroczna deklaracja 25. rabinów ortodoksyjnych, zwracają uwagę, że chrześcijaństwo jest sprzymierzeńcem Żydów i darem dla narodów.

Pytany o to, co w chrześcijaństwie go ujmuje, prof. Krajewski powiedział, że dzięki tej religii zarówno Stary Testament jak i kategorie biblijne są dziś obecne na całej kuli ziemskiej. "Zgadzam się z opinią pewnego rabina, iż chrześcijanie są nie tylko przyjaciółmi Żydów ale są ich jedynymi przyjaciółmi - tylko oni potrafią naprawdę zrozumieć i docenić tajemnice Izraela" - zaznaczył.

Przyznał też, że irytuje go w chrześcijaństwie poczucie dominacji i władzy, brak pokory i poczucie posiadania prawdy, której wszyscy powinni się podporządkować. "Przeważa chęć ujmowania Żydów i judaizmu instrumentów wzmocnienia chrześcijaństwa a nie jako samych w sobie godnych szacunku" - ocenił współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Dodał przy tym, iż nie jest to "nieunikniony aspekt chrześcijaństwa" czego dowodzi postawa jego wielu chrześcijańskich znajomych.

Z kolei Andrzej Saramowicz mówił z uznaniem o cywilizacji stworzonej w średniowieczu przez chrześcijaństwo. "Podoba mi się papież Franciszek. Mogę powiedzieć, że jest dla mnie autorytetem moralnym - przyznał muzułmanin. - Dobrze, że Kościół ma swoje centrum, że podkreśla wagę miłosierdzia, że są zakony i że są święci" - zakończył współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

W kończącym się dziś X Zjeździe Gnieźnieńskim, zorganizowanym pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa” bierze udział 60 prelegentów z 10 krajów.

Wydarzenie otworzył w piątek prezydent Andrzej Duda, W spotkaniu uczestniczą ludzie kultury i polityki, działacze społeczni, ekonomiści i ludzie mediów, a także duchowni dziewięciu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Trzydniowy kongres jest pierwszym z ważnych wydarzeń w kalendarzu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 21:48, 09 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)