Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Radykalni aktywiści"Wir sind Kirche" znajdą się po Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31741 Przeczytał: 242 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:28, 27 Maj 2009 Powrót do góry

Radykalni aktywiści ”Wir sind Kirche” znajdą się poza Kościołem?

Watykan: radykalni aktywiści ”Wir sind Kirche” znajdą się poza Kościołem?

Aktywiści działającego w Austrii i Niemczech ruchu „Wir sind Kirche” (Jesteśmy Kościołem) mogą być wykluczani z Kościoła. Najwyższy Trybunał Sygnatury Apostolskiej w dekrecie sygnowanym datą 14 marca, cytowanym przez niemiecką agencję informacyjną KNA, stwierdza, że biskupi mają prawo wykluczać ze wspólnoty Kościelnej tych wszystkich członków ruchu, którzy oficjalnie protestują przeciwko papieżowi, biskupom, kościelnemu nauczaniu, gdyż są oni „niezdolni być członkami kościelnych rad”. Decyzja o wykluczeniu z Kościoła leży w gestii biskupa diecezjalnego.

Jak poinformowała KNA, wyrok Trybunału kończy toczący się od kilku lat wewnątrzkościelny spór prawny, który rozgorzał po tym jak przewodniczący rady diecezjalnej w Ratyzbonie Fritz Wallner wytoczył proces miejscowemu ordynariuszowi bp. Gerhardowi Müllerowi. W 2005 r. hierarcha wydał rozporządzenie w sprawie zasad pracy świeckich w diecezji, co spotkało się ze sprzeciwem części laikatu. Podczas kilku protestów przeciwko biskupowi Wallner występował z aktywistami "Wir sind Kirche".

Watykańskie pismo przypomina także inny dokument watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, skierowany do niemieckich biskupów w 1996 r., w którym zwraca się uwagę, że żądanie akcji pod nazwą "Kirchenvolksbegehren" (wyrażenie woli ludu Bożego) „w części jest sprzeczne z nauczaniem Kościoła i otwarcie przeciwstawia się kościelnemu porządkowi". "Jej zwolennicy przyczyniają się do rozłamu między ludem Bożym a kierownictwem Kościoła. Model Kościoła proponowany przez "Wir sind Kirche" jest nie do pogodzenia z obowiązującym modelem Kościoła” - agencja przytacza treść dokumentu z 1996 r.

Ruch "Wir sind Kirche" (Jesteśmy Kościołem) zainicjował wiosną 1995 r. nauczyciel religii w gimnazjum w Innsbrucku, dr Thomas Plankensteiner. Oprócz Austrii organizacja zdobyła zwolenników w Niemczech i w innych krajach. Jej członkowie domagają się m.in. zniesienia obowiązkowego celibatu dla księży, równouprawnienia kobiet w Kościele oraz większego zakresu współdecydowania świeckich w sprawach Kościoła.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 10:22, 02 Maj 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31741 Przeczytał: 242 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:51, 29 Maj 2009 Powrót do góry

Cios dla "My jesteśmy Kościołem"

Katolicka agencja Informacyjna (KNA) dotarła do dekretu Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, umożliwiającego biskupom diecezjalnym wyłączanie ludzi związanych ze świecką organizacją "My jesteśmy Kościołem" (WsK) z kościelnych gremiów. – Ta wiadomość jest nowym i nadzwyczaj zdumiewającym znakiem wewnątrzkatolickiego odrzucenia dialogu – mówią przedstawiciele WsK.

WsK jest jedną z najbardziej aktywnych organizacji świeckich katolików w krajach niemieckojęzycznych, opowiadającą się za reformami w Kościele rzymskokatolickim, jak np. za współdecydowaniem wiernych przy wyborze biskupów, święceniami kapłańskimi dla kobiet, wyświęcaniem na kapłanów tzw. viri probati oraz za liberalizacją etyki seksualnej. Przedstawiciele WsK widzą w watykańskim dekrecie, który nie został jeszcze upubliczniony, próbę dyskredytacji działającej od 15 lat organizacji. WsK zarzucił Watykanowi „totalitarny sposób postępowania zza rzymskiego biurka bez wysłuchania racji wszystkich stron.”

Spór rozpoczął się od precedensowej decyzji ordynariusza Ratyzbony, bp Gerharda Ludwiga Müllera, który usunął ludzi związanych z WsK z podległych mu organizacji diecezjalnych zarzucając im brak wierności nauczaniu Kościoła, zarówno w kwestiach doktrynalnych, jak i moralno-etycznych.

- Konflikty w Kościele są bolesne, ale prawie nie do uniknięcia. Pokazują, że z jednej strony jest porządek, który musi być zagwarantowany przez osoby odpowiedzialne, ale z drugiej strony jest wolność sumienia ochrzczonych – komentuje sprawę o. Eberhard v. Gemmingen z niemieckiej sekcji Radia Watykańskiego. Duchowny uważa, że wierni mają nie tylko obowiązek posłuszeństwa, ale również wyrażania swoich przekonań także i wtedy, gdy nie są zgodne z obowiązującym porządkiem. – Jednak zarówno prawo jak i sprzeciw muszą opierać się na Ewangelii i do sprawdzenia tego powołani są hierarchowie. Po obu stronach konieczna jest też dobra wola – dodaje o. von Gemmingen.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 10:23, 02 Maj 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31741 Przeczytał: 242 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 14:19, 27 Lip 2009 Powrót do góry

Kongregacja Nauki Wiary daje kosza „Wir Sind Kirche”

Organizacja „Wir Sind Kirche” („My Jesteśmy Kościołem”) chce przekazać Kongregacji Nauki Wiary petycję podpisaną przez 50 tysięcy osób, w której nakłania Benedykta XVI do „przestrzegania postanowień Soboru Watykańskiego II”, czego rzekomo nie czyni. KNW odmawia jednak spotkania z „katolickimi” postępowcami.

„Wir Sind Kirche” rozpoczęli zbieranie podpisów pod swoją petycją po ogłoszeniu zdjęcia ekskomuniki z biskupów Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, w tym bp Richarda Williamsona, który negował holocaust. - Poprzez takie działania prawdopodobne staje się to, że niektórzy członkowie rzymsko-katolickiego Kościoła mogą jawnie odrzucić – oprócz wielu innych rzeczy – ducha i literę znaczących dokumentów II Soboru Watykańskiego, jak Dekret o ekumenizmie „Unitatis redintegratio”, Deklarację o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate”, Deklarację o wolności religijnej „Dignitatis humanae” jak i Konstytucję duszpasterską o Kościele w świecie współczesnym „Gaudium et spes” - pisali autorzy „Petycji Vaticanum 2”.

Jak twierdzą, do tej pory zebrali 50 tysięcy podpisów pod swoim dokumentem. Jednak Kongregacja Nauki Wiary do tej pory pozostaje głucha wobec próśb o spotkanie z inicjatorami akcji. - Rozumiemy odmowę prowadzenia dialogu przez Kongregację jako znak wzrastających tendencji fundamentalistycznych oraz potwierdzenie przytoczonych w naszej Petycji obaw przed powrotem części Kościoła rzymsko-katolickiego do antymodernistycznej eksklawy – piszą więc teraz w swoim oświadczeniu.

Jednocześnie powołują się na fakt, iż redakcji austriackiego serwisu Kath.net, który przez stronę „Tak dla Benedykta” („Ja zu Benedikt”) zebrał w przeciągu 3 miesięcy 33 tysiące podpisów pod listem wyrażającym poparcie dla Papieża w obliczu nagonki, z jaką spotkał się po zdjęciu ekskomuniki z lefebrystów. Przedstawiciele Kath.net przekazali Następcy św. Piotra petycję 20 maja 2009 podczas audiencji generalnej.

„Wir Sind Kirche” to założona w 1995 roku w Austrii organizacja dążąca do „zreformowania” Kościoła rzymskokatolickiego. Jej głównymi postulatami są m.in. likwidacja obowiązkowego celibatu księży, równouprawnienie kobiet w pełnieniu funkcji w Kościele (w tym kapłaństwo kobiet), przyzwolenie na antykoncepcję i homoseksualizm. Kościół katolicki nie uznaje tej organizacji za katolicką. - Żądania organizacji są po części sprzeczne z nauką chrześcijańską i otwarcie przeciwstawiają się porządkowi kościelnemu – powiedział na temat „Wir Sind Kirche” Benedykt XVI jeszcze jako kard. Joseph Ratzinger i prefekt Kongregacji Nauki Wiary w 1997 roku.

sks/Wir-sind-kirche.de

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 10:25, 02 Maj 2021, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31741 Przeczytał: 242 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:23, 07 Gru 2011 Powrót do góry

Świeccy w Austrii sami "odprawią" mszę.

Austriacy zrzeszeni w dysydenckiej grupie "My jesteśmy Kościołem" zapowiedzieli, że zamierzają zacząć sami sprawować mszę w przypadkach, kiedy ksiądz jest niedostępny.

Manifest grupy zapowiada, że w parafiach pozbawionych księży świeccy wygłoszą w weekend kazania, dokonują konsekracji i rozdzielą Eucharystię pomimo, iż prawo kanoniczne tego zabrania. Zdaniem Hansa Petera Hurki jednak ważniejsza od prawa kanonicznego jest Biblia, która - zdaniem dysydentów - jak najbardziej dopuszcza świeckich do sprawowania Eucharystii i głoszenia kazań.

Ten kolejny akt nieposłuszeństwa części wiernych z Austrii przychodzi w chwili jesiennej konferencji biskupów. Do tej pory apel o reformy w Kościele wystosowany również przez księży nie spotkał się z odpowiedzią hierarchii austriackiego Kościoła rzymskokatolickiego.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 15:35, 27 Sty 2012, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31741 Przeczytał: 242 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:04, 22 Maj 2014 Powrót do góry

I w końcu doczekali się. Przewodnicząca ruchu "Wir sind Kirche" ("My jesteśmy Kościołem"), Pani Marta Heizer:

Image

Zdjęcie za: [link widoczny dla zalogowanych]

... z mężem Gertem zostali obłożeni ekskomuniką i ... Deo gratias!

Papież ekskomunikował liderów Wir sind Kirche

Jak podaje „Die Welt” Martha Heizer wraz mężem i kilkoma członkami wspólnoty „postępowych katolików” Wir sind Kirche została ekskomunikowana. Pseudokatoliccy moderniści „odprawiali” prywatne Msze Święte bez udziału kapłana.

67-letnia Heizer – od kwietnia będąca szefową „Wir sind die Kirche”, w swoim prywatnym Domu w Tyrolu w obecności męża i współpracowników „celebrowała” Mszę Św. bez udziału kapłana. Takie postępowanie jest uznawana za bardzo ciężkie wykroczenie przeciwko nauce Kościoła. Papież Franciszek zdecydował o nałożeniu na nią i jej męża ekskomuniki.

O „celebrowaniu” mszy bez kapłana przez Heizer mówiło się już w 2011 r.

Grupa „Wir sind Kirche” (niem. – my jesteśmy Kościołem) skupia początkowo niemieckojęzycznych „postępowych katolików” samych siebie nazywających Kościołem Otwartym, a także postępowych księży. Grupa zapoczątkowała działalność „kościelnym referendum” w połowie lat dziewięćdziesiątych, dziś ma swoje oddziały i przedstawicielstwa w ponad 20 krajach na całym świecie.

Liderzy WsK uczynili Kościołowi wiele zła sprowadzając na niewłaściwe ścieżki setki osób. Postulowali zniesienie celibatu, żądali dostępu do święceń diakonatu dla kobiet oraz wyświęcania kobiet na księży, chcieli sami decydować o wyborze lokalnych biskupów. Co ważne żądali także zniesienia nauki katolickiej w kwestii etyki seksualnej i przyznania „prymatu sumienia” nad Dekalogiem.

Wir sind Kirche zasłynęło również wezwaniem świętego Jana Pawła II do abdykacji z urzędu na tydzień przed oficjalnymi obchodami 25. rocznicy jego wyboru na Stolicę Piotrową. Według WsK zaangażowanych w ruch, podczas swojego pontyfikatu papież „zabarykadował wiele okien i drzwi w wewnątrzkościelnych dyskusjach”.

Według liderów Wir sind Kirche Kościół powinien – w przeciwieństwie do tego czego nauczał Pan Jezus – udzielać Komunii Świętej rozwodnikom. Dziś niestety wielu biskupów jest zarażonych tego typu poglądami, miejmy nadzieję że decyzja o ekskomunice nałożonej na Marthę Heizer otrząsną się i zejdą ze złej drogi.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 10:42, 02 Maj 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Monika
Użytkownik


Dołączył: 15 Lut 2014
Posty: 39 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 8:51, 22 Maj 2014
PRZENIESIONY
Czw 11:05, 22 Maj 2014
Powrót do góry

[link widoczny dla zalogowanych]

Pani Marta z mężem Gertem w ramach walki z klerykalizmem lubili czasem się poprzebierać w liturgiczne ciuszki i symulować odprawianie Mszy św. Papież Franciszek docenił ich wysiłki i właśnie oboje obłożył ekskomuniką. Deo gratias!

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31741 Przeczytał: 242 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:56, 22 Maj 2014 Powrót do góry

To nie tak do końca jak wszyscy piszą, że papież to małżeństwo ekskomunikował. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej uściśliło:

Karę ekskomuniki na przewodniczącą „Jesteśmy Kościołem” ogłosiła diecezja, a nie Rzym

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej uściśliło, że przewodnicząca kontestującego ruchu "Wir sind Kirche" (Jesteśmy Kościołem), 67-letnią Martha Heizer i jej mąż Gert zaciągnęli karę ekskomuniki mocą samego faktu (latae sententiae), a decyzję o jej zakomunikowaniu podjęła diecezja w Innsbrucku - podaje powołując się na Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej agencja I-Media.

Jednocześnie zaznaczono, że powodem jest symulowanie sprawowania Eucharystii, co jest poważnym przestępstwem ("delictum gravius") w prawie kościelnym. Jak wyjaśniono, dr Heizer od dwóch i pół roku głosi publicznie, że wraz ze swym mężem i parą innych wiernych prowadzą takie celebracje we własnym domu. Proponowała ona sprawowanie Eucharystii prywatnie, bez kapłanów, aby w ten sposób wprowadzić "kapłaństwo kobiet". Wyjaśniała, że w trakcie tych celebracji "Kościoła domowego" używają jedynie Biblii i modlą się spontanicznie. Stolica Apostolska postępowanie w sprawie tych "Mszy prywatnych" prowadziła przez kilka lat.

Nałożenie ekskomuniki oznacza, że osoby które ją zaciągnęły, bez uprzedniego zwolnienia z tej kary przez Stolicę Apostolską, nie mogą przyjmować sakramentów Kościoła. Wczoraj wieczorem dekret o ekskomunice osobiście chciał dostarczyć obydwojgu biskup Innsbrucku, Manfred Scheuer, ale nie został przyjęty.

Małżonkowie Heizer należeli do grona osób promujących tzw. referendum kościelne, poprzedzające utworzenie ruchu "Wir sind Kirche". W 1996 r. Kongregacja Nauki Wiary orzekła, że inicjatywa ta "w części jest sprzeczna z nauczaniem Kościoła i otwarcie przeciwstawia się kościelnemu porządkowi", jej zwolennicy "przyczyniają się do rozłamu między ludem Bożym a kierownictwem Kościoła", zaś "model Kościoła proponowany przez «Wir sind Kirche» jest nie do pogodzenia z obowiązującym modelem Kościoła".

Ruch "Wir sind Kirche" (Jesteśmy Kościołem) zainicjował wiosną 1995 r. nauczyciel religii w gimnazjum w Innsbrucku, dr Thomas Plankensteiner. Oprócz Austrii organizacja zdobyła zwolenników w Niemczech i innych krajach. Jej członkowie domagają się m.in. zniesienia obowiązkowego celibatu dla księży, kapłaństwa kobiet w Kościele oraz większego zakresu współdecydowania świeckich w sprawach Kościoła. Martha Heizer była współzałożycielką "Wir sind Kirche", a od kwietnia br. jest przewodniczącą tego ruchu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 10:45, 02 Maj 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31741 Przeczytał: 242 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:28, 23 Maj 2014 Powrót do góry

Z kim przyjaźni się liderka Wir sind Kirche?

Liderka modernistycznego ruchu Wir sind Kirche, 67-letnia Marthy Heizer, która wraz z mężem zaciągnęła karę ekskomuniki, jest przyjaciółką kardynała Christopha Schönborna – donosi „Die Welt”. Sam problem symulowania sakramentu w ramach „modernizacji” Kościoła trwał już od lat.

Image

Kardynał Christoph Schönborn komentując sprawę dla „Kathpress” stwierdził, że „jeśli ktoś w tak centralnej dla Kościoła kwestii jak Eucharystia idzie odrębną drogą, która leży poza naszą wiarą, tę drogę propaguje, to jest to poważny krok poza wspólnotę Kościoła”. Pochwalił też decyzję biskupa Innsbrucka o potwierdzeniu zaciągnięcia kary.

Martha Heizer wraz z mężem odmówiła przyjęcia dekretu potwierdzającego zaciągnięcie kary. W wydanym później komunikacie stwierdziła, że jest „głęboko zszokowana, że znalazła się w tej samej kategorii wiernych co księża-pedofile”. Jej zdaniem ma to wskazywać, że „Kościół katolicki dalej potrzebuje odnowy”.

- Jest nas piątka i celebracja jest zawsze inna. Siedzimy przy stole. To zwykła celebracja Eucharystii, taka jak w kościele parafialnym. Nie używamy żadnych tekstów poza Pismem świętym. Modlimy się spontanicznie. Mamy chleb i wino, prosimy Ducha świętego by przemienił je i nas. Razem jemy i pijemy, śpiewamy i dużo się modlimypodkreślała Heizer jeszcze w roku 2012. – Uważam, że nie musimy być nawet szczególnie religijni, by przemieniać chleb i wino. Tego dokonuje Duch święty, przy Jego bądź Jej dyskrecji – stwierdziła.

Rozmawiając z „Der Standard” Heizer podkreślała, że nie jest zainteresowana kościelną oceną jej „celebracji”. – Dla nas jest to Eucharystia, nas to cieszy i nam to służy – twierdziła. Heizer twierdziła wówczas, że nie jest to prowokacją dokonywaną w imię interesów Wir sind Kirche, podkreślała jednak, że chodzi o… wywołanie „dyskusji” dotyczącej sakramentów i przyszłości Kościoła.

Jak podkreśla „Die Welt” Martha Heizer jest jedną z najbardziej wpływowych postaci w „ruchu reformatorskim”. Równocześnie z kardynałem Christophem Schönbornem mają ją łączyć więzy bliskiej przyjaźni. W obronę progresistki zaangażował się przewodniczący Wir sind Kirche, Christian Weisner. Weisner stwierdził, że… Kościół powinien być zadowolony z działań kobiety. Podkreślił, że podobne praktyki stosuje wiele innych grup na całym świecie, zwłaszcza w regionach, w których brakuje duchownych. – Zamiast nakładać kary Kościół powinien być zadowolony z takiej nowej formy zaangażowania świeckich – stwierdził przewodniczący Wir Sind Kirche.

Źródło: welt.de, „Der Standard”

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 10:49, 02 Maj 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)