Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Wg. KAI i GN - u luteranów są święcenia biskupie Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 82 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 23:08, 09 Lut 2014 Powrót do góry

Katolicki biskup gratuluje ewangelickiemu - w rocznicę święceń biskupich

Z okazji 22 rocznicy przyjęcia święceń biskupich przez ks. Pawła Anweilera wyrazy radości i najlepsze życzenia przesłał luterańskiemu duchownemu biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

Konsekracja duchownego na urząd biskupa diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz wprowadzenie w urzędowanie odbyły się w kościele Zbawiciela w Bielsku-Białej 9 lutego 1992 r. Głównym konsekratorem był ówczesny zwierzchnik Kościoła luterańskiego bp Jan Szarek.

Bp Pindel w osobistym liście do luterańskiego duchownego zauważył, że jego twórczość poetycka ma wiele wspólnego z poezją ks. Jana Twardowskiego, „w tym i głęboką oraz żywą więź z naszym Panem w każdym momencie życia”. Biskup bielsko-żywiecki wyraził życzenie, by spełniły się w życiu przewodniczącego Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej słowa z jego wiersza: „Najwyższym Panem jesteś/Boże Abrahama/Izaaka, Jakuba – /Święty Izraela;/Chroń mocą swą wielką,/Niech wstydu nie doznam, Ale radości/ I Twego wesela.”

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Wyraźnie widać co napisali i jest tu mowa o święceniach, nie chodzi tylko o grzecznościowe tytułowanie "biskupem, księdzem". Na takie kurtuazyjne formy obruszał się autor KNO: "Kolejny raz Gość Niedzielny bezkrytycznie pisze "biskup" o świeckim superintendencie albo "ksiądz" o pastorze - zatrudnionych na umowę o pracę przez heretycką wspólnotę wyznaniową oraz "diakon" o kimś, kto choćby z racji płci nigdy nie może ważnie przyjąć święceń kapłańskich".Ręce, które leczą
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 20:03, 13 Lut 2017, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 82 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 23:22, 09 Lut 2014 Powrót do góry

niedziela, 9 lutego 2014
gratulacje z okazji rocznicy symulacji


[link widoczny dla zalogowanych]

Z okazji 22 rocznicy przyjęcia święceń biskupich przez ks. Pawła Anweilera wyrazy radości i najlepsze życzenia przesłał luterańskiemu duchownemu biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. Konsekracja duchownego na urząd biskupa diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz wprowadzenie w urzędowanie odbyły się w kościele Zbawiciela w Bielsku-Białej 9 lutego 1992 r. Głównym konsekratorem był ówczesny zwierzchnik Kościoła luterańskiego bp Jan Szarek.

Jego Ekscelencji biskupowi Romanowi Pindelowi chcielibyśmy przypomnieć, że pan Paweł Anweiler nie jest żadnym duchownym tylko świeckim nadintendentem zboru heretyckiego, nie jest również żadnym "księdzem" ani tym bardziej "biskupem". Wstyd, że bp Pindel wprowadza powierzonych sobie wiernych w błąd i przykro, że nie zna elementarnych prawd katolickiej sakramentologii. A takiej znajomości wymaga się od dzieci przygotowujących się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej, wiec tym bardziej mamy prawo wymagać tego od ordynariusza całkiem sporej katolickiej diecezji, którego obowiązkiem jest utwierdzanie swoich diecezjan w WIERZE. A nie w BŁĘDZIE.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:06, 13 Lut 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 82 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:54, 15 Wrz 2014 Powrót do góry

No proszę! gazeta katolicka Gość Niedzielny znów pisze święceniach biskupich, akcie konsekracji w zborze protestanckim ewangelicko-agsburskim pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. Confused

Ewangelicy mają nowego biskupa

Konsekracja i wprowadzenie bp. elekta Mariana Niemca odbyły się w niedzielę w kościele ewangelicko-agsburskim pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach.

Image

Bp Marian Niemiec na biskupa diecezji katowickiej został wybrany 10 maja przez synod diecezjalny. Na urzędzie zastąpił bp. Tadeusza Szurmana zmarłego 30 stycznia tego roku.

Aktu konsekracji poprzez nałożenie rąk dokonał bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce w asyście bp. Ryszarda Bogusza z Wrocławia oraz bp. Rudolfa Bażanowskiego z Olsztyna.

Przed konsekracją biskup Samiec skierował do biskupa elekta słowo, w którym jako przykład do naśladowania przedstawił mu Mojżesza modlącego się i trzymającego w górze ręce podczas walki Izraelitów z Amalekitami. Gdy ręce jego opadały, naród wybrany przegrywał. Znaleźli się jednak ludzie, którzy podtrzymując dłonie Mojżesza, także przyczynili się do zwycięstwa Izraelitów. Rolą biskupa ma więc być modlitwa z rękami "podtrzymywanymi przez współpracowników: braci i siostry w Chrystusie Jezusie".

W kazaniu nowo wyświęcony biskup, odwołując się do słów, które wybrał sobie jako zawołanie duszpasterskie: "Mowa o krzyżu jest mocą Bożą"; przede wszystkim skupił się na znaku krzyża, jako miejscu zbawienia, jedności i wolności każdego chrześcijanina. Cytując abp. Alfonsa Nossola zaznaczył, że krzyż Chrystusa jest także wezwaniem do pojednania i przebaczania. – Jako chrześcijanie różnych wyznań musimy zapragnąć zbliżać się do Chrystusowego krzyża. A kiedy będziemy już blisko, zaczniemy obejmować krzyż i nawet nie zauważymy, że obejmujemy się wzajemnie – mówił bp Niemiec.

W uroczystym nabożeństwie uczestniczyli duchowni Kościoła ewangelicko-augsburskiego, zwierzchnicy innych Kościołów oraz przedstawiciele władz samorządowych oraz wojewódzkich. Kościół katolicki reprezentowali biskupi metropolii górnośląskiej na czele z abp. Wiktorem Skworcem. – Drogi biskupie Marianie, życzę ci mocy w głoszeniu dobrej nowiny, miłości w przewodzeniu ludowi Bożemu, mądrości w doborze współpracowników, cierpliwości w walce ze słabościami i przeciwnościami, sił i zdrowia, nade wszystko zaś otwartości na głos Ducha Św. – mówił abp Skworc.

Bp Marian Niemiec urodził się w 1961 r. w Kobielicach koło Pszczyny. W latach 1979-1984 studiował w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Praktykę kandydacką odbył w Kaliszu i Starym Bielsku. Został ordynowany w Mikołowie w 1985 r. przez bp. Janusza Narzyńskiego. Pracował jako wikary w Starym Bielsku, a następnie w Opolu, gdzie od 1993 r. służył jako proboszcz. W latach 2002-2012 pełnił funkcję radcy rady diecezjalnej diecezji katowickiej. Od 2004 r. jest prezesem Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie. Od 2006 r. wybierany był do synodu Kościoła z listy duchownych. Był przewodniczącym komisji rewizyjnej Kościoła. W 2011 r. został wybrany do konsystorza Kościoła.

Ma 53 lata, ma żonę, syna i córkę.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:04, 13 Lut 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 82 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:55, 15 Wrz 2014 Powrót do góry

Ile tych Kościołów Pan Jezus ustanowił? - odpowiedzią niech będzie pierwszy z brzegu tam komentarz:

"Na Litość Boską, przestańcie zakłamywać rzeczywistość! To nie jest żaden biskup, oni nie mają kapłaństwa sakramentalnego, sakramentu święceń a więc i żadnej sukcesji apostolskiej to jest nowy superintendent. I żaden kościół - to jest zbór."

I jeszcze jeden:

"Co wy za bzdury piszecie?!!! Zastanawiam się od dłuższego czasu czy jest to jeszcze katolicki portal? U heretyków nie ma biskupów bo nie ma tam i nigdy nie było sukcesji apostolskiej!!! Konsekracja?!!! Co Wy za bzdury piszecie? Heretyków promujecie?

Ręce opadają!"


Nic ująć, dodać można!

Bóg w nieskończonym miłosierdziu swoim objawił się człowiekowi upadłemu w grzechy w Starym Zakonie przez patriarchów i proroków, a w Nowym przez Syna swego Jezusa Chrystusa. "Idąc tedy nauczajcie wszystkie narody, chrzcząc je i nauczając je chować wszystko, com wam przykazał", powiedział Boski Zbawiciel do Apostołów. Aby zaś ta nauka Jego rozszerzała się na tym świecie, nie doznając uszczerbku, założył instytucję, która miała ją przechowywać nieskażoną, czyli Kościół święty – "A ja tobie powiadam", mówi do Piotra, pierwszego Apostoła, "iżeś ty jest opoka, a na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne nie zwyciężą go". ..." A tobie dam klucze królestwa niebieskiego, a cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane i w niebie, a cokolwiek rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane i w niebie"... (Mt. 16, 18-19).

Wyraźnie powiada tutaj Chrystus Pan, że zakłada na ziemi swój Kościół, nie kościoły, a więc jeden Kościół, który miał prowadzić ludzi do ich ostatecznego celu i końca. Mówi tylko do Piotra, i do nikogo więcej, a więc wszystkie inne kościoły nie są od Boga założone, ale od ludzi.

Przeszło 1500 lat po Chrystusie Panu powstał Kościół protestancki, którego założycielem jest ks. Marcin Luter.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:02, 13 Lut 2017, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 82 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 17:05, 15 Wrz 2014 Powrót do góry

Można galerię zdjęć obejrzeć, jak nasi biskupi wymieszali się z ichnimi "biskupami":

Image Image Image

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 18:42, 13 Lut 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 82 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:56, 27 Paź 2014 Powrót do góry

"Gość Niedzielny" odnalazł u luteranów sukcesję apostolską - czytając powyżej, to nie pierwszy to już raz.

Luteranie mają nowego biskupa

Image

Nowy biskup diecezji wrocławskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego, Waldemar Pytel

Diecezja wrocławsko kościoła ewangelicko-augsburskiego ma nowego zwierzchnika. Bp. Ryszarda Bogusza, który nie kandydował na kolejną kadencję zastąpi ks. Waldemar Pytel ze Świdnicy.

Wyboru nowego biskupa dokonał synod diecezji wrocławskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce podczas swojej jesiennej sesji w Międzyzdrojach. Kandydatura ks. W. Pytla wskazana została przez konferencję duchownych diecezji wrocławskiej.

Jak czytamy na stronie [link widoczny dla zalogowanych] pastor jeszcze przed wyborem wskazał jako wzór posługi swojego poprzednika, bp. Ryszarda Bogusza i wyraził chęć kontynuowania jego dzieła. Przekonywał, że bliska mu jest postać apostoła Pawła, jeżdżącego, odwiedzającego i wspierającego zbory. "Pragnę być biskupem duszpasterzem, a nie tylko nadzorcą" - mówił.

Przed elekcją swoje pytania mogli zadawać również zebrani na synodzie duchowni. Jedną z podjętych kwestii było odniesienie się do trendów mających na celu legitymizację związków homoseksualnych w Kościele ewangelickim. Ks. Pytel odpowiedział bardzo stanowczo, że dla niego tego typu związki są nie do zaakceptowania. Przekonywał, że nie można przekroczyć pewnych granic.

Po części przeznaczonej na dyskusję rozpoczęło się właściwe głosowanie. Na ks. Pytla swój głos oddało 40 uprawnionych, a 5 wstrzymało się do głosu. Wyniki głosowania ogłosił zwierzchnik kościoła luterańskiego w Polsce, bp Jerzy Samiec.

Dotychczasowy biskup wrocławski, Ryszard Bogusz pełnił swój urząd przez dwie dziesięcioletnie kadencje i nie zdecydował się kandydować na kolejną. Swój urząd będzie pełnił do momentu uroczystej konsekracji swojego następcy (termin nie jest jeszcze znany). Należy zaznaczyć, że bp Ryszard Bogusz pozostanie proboszczem wrocławskiej parafii Opatrzności Bożej.

Nowy biskup, Waldemar Pytel, będzie łączył obowiązki ordynariusza diecezji i proboszcza w Świdnicy.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 18:41, 13 Lut 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 82 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:43, 07 Mar 2015 Powrót do góry

Teresa napisał:
(...)
Dotychczasowy biskup wrocławski, Ryszard Bogusz pełnił swój urząd przez dwie dziesięcioletnie kadencje i nie zdecydował się kandydować na kolejną. Swój urząd będzie pełnił do momentu uroczystej konsekracji swojego następcy (termin nie jest jeszcze znany). Należy zaznaczyć, że bp Ryszard Bogusz pozostanie proboszczem wrocławskiej parafii Opatrzności Bożej.

Nowy biskup, Waldemar Pytel, będzie łączył obowiązki ordynariusza diecezji i proboszcza w Świdnicy.

[link widoczny dla zalogowanych]

Jak możemy dziś przeczytać na stronie GN, taki moment nastąpił, dziś uroczystość wprowadzenia na urząd nowego "biskupa" - informuje nas ks. Roman Tomaszczuk.

Nowy biskup dla diecezji ewangelickiej

Image

Waldemar Pytel, pastor Kościoła Pokoju, podczas nabożeństwa ekumenicznego w świdnickiej katedrze

Przez prawie 30 lat ks. Waldemar Pytel służył wspólnocie ewangelickiej w Świdnicy. Od 7 marca staje się jej biskupem. Nadal jednak mieszkać będzie w Świdnicy, choć jego katedra znajduje się we Wrocławiu.

7 marca w Kościele Pokoju w Świdnicy, dotychczasowy proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej, zostanie ordynowany i wprowadzony na urząd biskupa diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP. Diecezja wrocławska obejmuje swoim zasięgiem całą zachodnią Polskę, rozciąga się od gór (Karpacz) po morze - parafie w Szczecinie i Trzebiatowie - i liczy 16 parafii.

"Ks. Waldemar Pytel zostanie konsekrowany i wprowadzony w urząd biskupa diecezji wrocławskiej przez zwierzchnika Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, bp. Jerzego Samca. Asystentami będą biskupi: Ryszard Bogusz, dotychczasowy zwierzchnik diecezji, oraz bp Ragnar Persenius, zwierzchnik diecezji Uppsala w Szwecji, wraz z innymi biskupami" - głosi obwieszczenie na stronie internetowej Kościoła Pokoju.

Kościół ewangelicko-augsburski jest jednym z historycznych Kościołów protestanckich powstałych na skutek reformacji zapoczątkowanej przez zakonnika augustiańskiego Marcina Lutra. Nawoływał on do odnowy Kościoła katolickiego w duchu Ewangelii. Luter sprzeciwiał się sprzedaży odpustów, a także innym nadużyciom w Kościele. Zamiarem Lutra nie było stworzenie nowego wyznania, ale odnowa istniejącego Kościoła. Swoim wystąpieniem Luter rozpoczął jednak wielką dysputę, która skutkowała schizmą Kościoła zachodniego.

Biblijną naukę Kościoła ewangelicko-augsburskiego streszczają 4 zasady: sola Scriptura - jedynie Pismo; solus Christus - jedynie Chrystus; solum Verbum - jedynie Słowo, sola gratia, sola fide - jedynie łaska, jedynie wiara.

W swojej oficjalnej nazwie nawiązuje do tekstu wyznania wiary złożonego w 1530 roku na sejmie w Augsburgu, stanowiącego także jedną z podstawowych ksiąg wyznaniowych w luteranizmie – do Wyznania Augsburskiego.

Biskup ewangelicki jest duchownym zwierzchnikiem kościoła. Kieruje on pracami kościoła jako Prezes Konsystorza, a także sprawuje duchową opiekę nad wszystkimi duchownymi i katechetami. Ordynuje duchownych oraz wyświęca biskupów. Wybierany jest przez synod na okres 10 lat z możliwością powtórnej elekcji.

Przy okazji ustanowienia ks. Waldemara Pytla biskupem w Świdnicy toczy się dyskusja na temat ważności święceń, sukcesji apostolskiej czy charakteru episkopatu w luteranizmie.

W uroczystościach, które rozpoczynają się o 12.00, weźmie udział m.in. bp Ignacy Dec.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 18:40, 13 Lut 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 82 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:47, 07 Mar 2015 Powrót do góry

Mogę się tylko powtórzyć. To jest Pan Waldemar Pytel! - tak samo jak ci inni zwący się "biskupami" Panowie - uparcie trwający w herezji, a nasi wielebni to jeszcze popierają i na takie pseudo "sakry" chodzą i gratulacje składaja! Obyście nie usłyszeli kiedyś Chrystusowego "Biada Wam! ..."


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 18:30, 13 Lut 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 82 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 15:30, 07 Mar 2015 Powrót do góry

Drugi biskup gratuluje:

W związku z uroczystością wprowadzenia w urzędowanie nowego biskupa diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburgskiego ks. Waldemara Pytla, abp Józef Kupny przekazał nowemu zwierzchnikowi wrocławskich luteran list z życzeniami i gratulacjami.

Nowemu biskupowi

Image

(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Breviarium komentuje:


sobota, 7 marca 2015
czy abp Kupny zna treść deklaracji Dominus Iesus?


[link widoczny dla zalogowanych]

„Biskup w tradycji apostolskiej pełni posługę słowa i sakramentów, troszcząc się, by Słowo Boże było wiernie i czysto zwiastowane, a sakramenty święte sprawowane i udzielane zgodnie z ustanowieniem Bożym” – napisał metropolita wrocławski

"Wierzę także w kontynuację doskonałej współpracy pomiędzy Kościołami, którym służymy"


Przypominamy Jego Ekscelencji, że jedynym sakramentem jakiego może ważnie udzielić pan Waldemar Pytel jest sakrament Chrztu świętego, a jedynym Kościołem ustanowionym przez Boga jest Kościół katolicki. I żadne łżeekumeniczne napinanie się tego nie zmieni.

Sorry, taką mamy dogmatykę.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:17, 13 Lut 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 82 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 16:07, 07 Mar 2015 Powrót do góry

Dziennik lokalny doba.pl fajny tytuł dał i zamieścił sporą galerię zdjęć:

Świdnica ma dwóch biskupów

Image Image Image Image

Dwa pierwsze zdjęcia to biskupi katoliccy, dwa następne to księża biorący udział w tej hucpie "konsekracyjnej".

Cała galeria tu:
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 18:54, 20 Sty 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 82 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:47, 11 Mar 2015 Powrót do góry

Dobrze żeby pamiętali co nas dzieli. Bo dziś szukają tylko tego co łączy:

Nie zapominajmy nigdy o naszej Katolickiej wierze i kulcie Najświętszej Dziewicy podczas "szukania tego, co łączy, a nie dzieli"

Fragmenty nauczania wspólnoty luterańskiej o Maryi.


(...)

http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/fragmenty-nauczania-wspolnoty-luteranskiej-o-maryi,12756.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 18:37, 13 Lut 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 82 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:22, 08 Kwi 2015 Powrót do góry

I niech to wszystko podsumuje czcigodny sługa Boży abp Piotr Jan Fulton Sheen:

"Na kogo można liczyć w walce o ratunek dla naszego Kościoła? Nie na naszych biskupów, naszych kapłanów ani członków zakonów. To WASZE zadanie, ludu wiernego! Pan Bóg dał wam rozum, oczy i uszy, abyście uratowali Kościół. WASZA misja to pilnować, aby wasi kapłani zachowywali się jak kapłani, biskupi jak biskupi, a zakonnicy jak zakonnicy!"


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 18:37, 13 Lut 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 82 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:16, 07 Sty 2016 Powrót do góry

Konsekracja nowego biskupa ewangelickiego

Image

W Święto Epifanii, 6 stycznia, odbyła się konsekracja i introdukcja - wprowadzenie w urzędowanie - ks. dr. Adriana Korczago na Biskupa Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Uroczystość odbyła się w największej świątyni ewangelickiej w Polsce.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


[link widoczny dla zalogowanych]

Bp Roman Pindel, ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej Kościoła Rzymskokatolickiego

Galeria tu:
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 19:06, 20 Sty 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 82 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:46, 13 Lut 2017 Powrót do góry

Odnośnie "konsekracji" ks. Waldemara Pytla na "biskupa" ewangelickiego, fakty kontra ekumenizm! Chwała księdzu Zbigniewowi! ale i ks. bp Ignacemu Decowi, który w krótkiej rozmowie potwierdził to stanowisko. W końcu ktoś powiedział prawdę! Ekumenizm tylko w PRAWDZIE! Ksiądz powiedział to, co nie jeden biskup w Polsce winien zrobić.

Katolicki ksiądz twierdzi, że biskup Waldemar Pytel nie jest biskupem

Wykładowca Seminarium Duchownego w Świdnicy ks. Zbigniew Chromy stwierdził, że ks. Waldemar Pytel nie jest biskupem „we właściwym tego słowa rozumieniu”. Takie stanowisko potwierdził w krótkiej rozmowie ze Swidnica24.pl biskup katolicki Ignacy Dec, który wraz z kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem i biskupem pomocniczym Adamem Bałabuchem w marcu 2015 roku reprezentował Kościół Rzymskokatolicki podczas konsekracji ks. Waldemara Pytla na biskupa diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Image

Od lewej: biskup Adam Bałabuch, kardynał Henryk Gulbinowicz i biskup Ignacy Dec w drodze na konsekrację biskupa Waldemara Pytla w Kościele Pokoju. Marzec 2015 roku.

W wywiadzie [link widoczny dla zalogowanych], poświęconym podsumowaniu Tygodnia Jedności Chrześcijan, ks. Chromy mówi: „Ze względu więc na brak święceń kapłańskich, z których świadomie zrezygnowano, wspólnoty protestanckie nie zachowały sukcesji apostolskiej oraz ważnej Eucharystii. Z tego samego powodu zwierzchników tych wspólnot nie należy nazywać biskupami w tym znaczeniu, w jakim mówi się o biskupach katolickich czy prawosławnych.”

Na pytanie prowadzącego rozmowę ks. Pojaska „Czy zatem biskup Waldemar Pytel nie jest biskupem?”, Chromy odpowiada: „Bardzo szanuję pastora Waldemara Pytla, to wielki erudyta, doskonały mówca, świetny menedżer, ale oczywiście nie jest on biskupem we właściwym tego słowa znaczeniu”. Dodaje również, że do lat 60-tych XX wieku sami ewangelicy o zwierzchnikach w swoim Kościele mówili „seniorzy”. Stwierdza kategorycznie, że katolicy nie mogą uczestniczyć ani przystępować do Eucharystii podczas nabożeństwa w Kościele Ewangelickim.


Image

Ks. Waldemar Pytel, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Trójcy w Świdnicy, gospodarz Kościoła Pokoju, został poświęcony na biskupa diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego 15 marca 2015 roku. W uroczystym nabożeństwie i konsekracji uczestniczyli kardynał Henryk Gulbinowicz, biskup katolickiej diecezji świdnickiej ks. Ignacy Dec, biskup pomocniczy tejże diecezji ks. Adam Bałabuch. – Było to związane z wizytą kurtuazyjną. Księża biskupi zostali zaproszeni na uroczystość i to zaproszenie zostało przyjęte. Nie brali udziału w święceniach – mówi ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik kurii świdnickiej. Biskup katolicki Ignacy Dec nie zgodził się na spotkanie, a w krótkiej telefonicznej rozmowie stwierdził jedynie, że słowa ks. Chromego w wywiadzie dla Gościa Świdnickiego są prawdziwe. Z wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego udało nam się porozmawiać, jednak zażądał autoryzacji wypowiedzi, na którą wciąż czekamy.

Wywiad z ks. Chromym, zatytułowany [link widoczny dla zalogowanych] ukazał się z okazji Tygodnia Jedności Chrześcijan. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa zwyczajowo od 18 do 25 stycznia. Termin ten został zaproponowany przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA w 1908 roku. W Świdnicy od wielu lat wspólne nabożeństwa celebrują księża katoliccy, ewangeliccy i prawosławni. Modlitwom przewodniczą również Ignacy Dec i Waldemar Pytel.


Image

Konsekracja ks. Waldemara Pytla na biskupa. Marzec 2015 roku.

O komentarz do zawartych w artykule stwierdzeń poprosiliśmy biskupa Waldemara Pytla. Odpowiedział sekretarz biskupa ks. Zbigniew Obracaj.

Jak odebrał ksiądz biskup stwierdzenie ks. Chromego, że biskup we wspólnotach protestanckich biskupem nie jest, a tym samym również JE nie może być tytułowany biskupem? Ks. Chromy wprost pisze: pastor Waldemar Pytel. Dodaje również, że to protestanci sami nazywali zwierzchników seniorami aż do lat 60-tych XX wieku i unikali tytułu „biskup”.

Z zainteresowaniem, ale i pewnym niedowierzaniem przeczytałem artykuł autorstwa ks. Chromego w świdnickiej edycji ” Gościa Niedzielnego”. Ciekawe, dlaczego ta tematyka, która jest tak stara jak długie są teologiczne debaty luterańsko-rzymskokatolickie ujrzała światło dzienne teraz. W roku 500. lat Jubileuszu Reformacji i intensywnych w wielu miejscach relacji ekumenicznych. Ekumenicznej aktywności Papieża Franciszka. Sądzę, że wielu znajdzie odpowiedź… Oczywiście trudno w krótkim tekście odpowiedzieć na Pani redaktor pytanie wyczerpująco. Luteranin z opinią Księdza Chromego nie może się zgodzić. Dlatego pozostaje luteraninem i dlatego są różnice zdań. Brak tytułu biskupa stanowił polityczny spadek po unii staropruskiej, i co do zasady obcy jest luteranizmowi. Katolickie rozumienie urzędu biskupiego nierozerwalnie związane jest z sukcesją apostolską, czyli nieprzerwanym przekazywaniem godności biskupiej od czasów apostołów. W dobie Reformacji, z przyczyn pragmatycznych, na gruncie niemieckim faktycznie odstąpiono od restrykcyjnego przekazywania sukcesji. Natomiast inaczej rzecz miała się w Szwecji, gdzie rzymskokatolicki biskup Peter Magni (konsekrowany przez papieża Klemensa VII) wyświęcił w rycie rzymskim, 22.09.1531 r., pierwszego luterańskiego Arcybiskupa Uppsali Laurentiusa Petri Nericiusa. Zatem Kościół Szwecji zachował nieprzerwaną sukcesję apostolską, która została przekazana Biskupowi Waldemarowi Pytlowi przez bpa Ragnara Perseniusa, który wcześniej przekazał ją również Biskupowi Jerzemu Samcowi – zwierzchnikowi polskich luteran. Oprócz bpa Perseniusa Biskupa Pytla konsekrował również bp Ryszard Bogusz, na którego z kolei ręce nałożył w roku 1994 bp Jan Tyrawa, ówczesny Biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej.

Ks. Chromy twierdzi także, że uczestniczenie przez katolików w nabożeństwach w Kościele Pokoju jest niewłaściwe. Wspiera się przy tym słowami Jana Pawła II. Jak JE ocenia takie stwierdzenie?

To ciekawa opinia, że modlitwa w chrześcijańskim kościele uznającym podstawowe dogmaty jest niewłaściwa. Ksiądz ewangelicki nigdy nie powiedziałby, że nie wolno uczestniczyć np. w mszy św. czy przekraczać progu kościoła innego wyznania. To takie myślenie przedsoborowe. Dyrektorium ekumeniczne zatwierdzone w 1993 r. przez papieża Jana Pawła II naucza, że: „Mimo poważnych różnic uniemożliwiających pełną komunię eklezjalną, jasne jest, że ci wszyscy, którzy zostali przez chrzest wcieleni w Chrystusa, mają udział w wielu elementach życia chrześcijańskiego. Istnieje więc między chrześcijanami pewna rzeczywista komunia, która – jeśli nawet jest niedoskonała – może być wyrażona na różne sposoby, łącznie z udziałem w modlitwie i kulcie liturgicznym”. Oczywiście odrębnym problemem jest kwestia wzajemnego przyjmowania Komunii św. Ale sądzę, że to odrębny temat. A propos słów Jana Pawła II. W przemówieniu wygłoszonym we Włocławku (06.06.1991) podczas spotkania z nauczycielami, katechetami i uczniami, powiedział słowa warte zacytowania: „nie do pogodzenia z prawdą chrześcijańską jest postawa fanatyzmu czy fundamentalizmu tych ludzi, którzy w imię ideologii uważającej się za naukową lub religijną czują się uprawnieni do narzucania innym własnej koncepcji prawdy i dobra. Metodą Kościoła jest poszanowanie wolności przy niezmiennym uznawaniu transcendentnej godności osoby ludzkiej (…). Ewangeliczna wrażliwość i czujność ochronią nas przed emocjami i wzburzeniem, które łatwo mogą prowadzić do ksenofobii czy jakiejś nietolerancji, sprzecznych z duchem Ewangelii, z duchem Boga, który jest Stwórcą i miłującym wszystkich ludzi Ojcem”. Warto wspierać się tymi słowami i je przypominać.

W rozmowie ze Swidnica24.pl ks. Marcinkiewicz stwierdził, że biskupi katoliccy uczestniczyli w konsekracji JE z przyczyn kurtuazyjnych. Ks. Chromy w rozmowie z nami (na której autoryzację czekamy) powiedział, że biskup Ignacy Dec godności „biskup” używa w tej sytuacji grzecznościowo.

Odniosłem się do meritum sprawy odpowiadając na pierwsze pytanie. Trudno oceniać, a nawet nie wypada komentować czyjegoś zachowania. Tym bardziej jeżeli jest ono eleganckie, nasycone elementem grzeczności. Dla mnie mój biskup to Biskup w pełnym tego słowa znaczeniu, tak jak i dla wielu innych osób niekoniecznie wyznania ewangelickiego. Jego konsekracja to nie był spektakl, a pełny porządek wyświęcenia biskupa. Na ile się orientuję prowadząc kalendarz bpa Pytla, on sam uczestniczy w wielu spotkaniach ponieważ wypada być z przyczyn grzecznościowych w ten sposób okazując szacunek instytucji, czy osobom zapraszającym.

Wywiad ukazał się w związku z tegorocznym Tygodniem Jedności Chrześcijan. Czy takie wypowiedzi w tym kontekście mogą zaszkodzić tytułowej jedności chrześcijan?

Takie wypowiedzi z pewnością nie służą budowaniu jedności i wzajemnych relacji w duchu zaufania. Oczywiście w dialogu ekumenicznym nie chodzi o udawanie, że nie ma różnic. Chodzi o wspólną modlitwę, dialog, szacunek i wzajemne świadectwo wobec świata, że Bóg jest miłością. Tak się dzieje np. we Wrocławiu, gdzie rodzi się ciekawa inicjatywa biskupów Wrocławia, aby zainicjować wspólną akcję pomocy dla Aleppo. To jest piękne świadectwo jedności w pomocy drugiemu człowiekowi. Jeżeli tak lubimy cytować papieży to przytoczę encyklikę „Deus Caritas est” , gdzie papież Benedykt XVI napisał: ” Aby świat stał się lepszy, konieczne jest, by chrześcijanie przemawiali jednym głosem i działali na rzecz szacunku dla praw i potrzeb wszystkich, zwłaszcza ubogich, poniżonych i bezbronnych.” To powinna być istota naszego wspólnego świadectwa.

Na zakończenie chciałbym dodać, że Kościół rzymskokatolicki w wielu miejscach naszego kraju angażuje się w dialog ekumeniczny.

Także pozytywnie odnosząc się do ważnego dla nas roku Jubileuszu 500. lat Reformacji. Np. Prymas Polski Abp Polak podczas inauguracji Jubileuszu w Cieszynie powiedział: „Nie stajemy tu dzisiaj, aby się nawzajem oskarżać, ale by z nadzieją spojrzeć w przyszłość i szukać nie tyle tego, co nas dzieli, ale tego, co łączy. Pragniemy bowiem umocnić więzi i głębsze wzajemne zrozumienie w służbie i w świadectwie. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie naszemu wspólnemu świadectwu radości, piękna i przemieniającej mocy wiary…” zaś w szwedzkim Lund papież Franciszek powiedział: „Z wdzięcznością uznajemy, że Reformacja przyczyniła się do przyznania bardziej centralnego miejsca Pismu Świętemu w życiu Kościoła. Luter odkrył tego miłosiernego Boga w Dobrej Nowinie o Jezusie Chrystusie wcielonym, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. Poprzez wyrażenie „tylko z łaski Boga”, przypomina nam, że Bóg zawsze przejmuje inicjatywę i uprzedza wszelką ludzką odpowiedź, w tej samej chwili, w której stara się wzbudzić taką odpowiedź. Nauka o usprawiedliwieniu wyraża więc istotę ludzkiego życia przed Bogiem… wspólna modlitwa jest zarazem uświadomieniem sobie, że bez Boga nic nie możemy uczynić. Dlatego katolikom i luteranom potrzebne jest zjednoczenie z Bogiem i uświadomienie sobie, żeby składać świadectwo wobec tych , którzy potrzebują zawsze Jego łaski.”

W 2013 roku został opublikowany ciekawy, wspólny dokument teologów rzymskokatolickich i luterańskich pt: ” Od konfliktu do komunii.” Warto, żeby nasza wspólna droga wiary nie prowadziła od komunii do nowego konfliktu…

Zebrała Agnieszka Szymkiewicz

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 19:07, 20 Sty 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32526 Przeczytał: 82 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:00, 13 Lut 2017 Powrót do góry

Komentarz, który warto tu zacytować:

"Jako były luteranin potwierdzam. Pytel na pewno nie jest biskupem, podobnie jak nie jest księdzem i kapłanem. Protestanci nie mają święceń kapłańskich, więc nie mogą nimi być, czyli księżmi i biskupami. Są pastorami, czyli świeckimi ludźmi. A ich zwierzchnik nie jest biskupem, tylko superintendentem. Z innowierców, tylko prawosławni i niektóre sekty starokatolickie mogą być kapłanami i biskupami, choć pełniony niegodnie. Problem akurat dobrze mam przestudiowany."Obserwując to wszystko, słowa warte przypomnienia:

"(...) Również Kościół musi używać kija pasterza, kija, którym broni wiary przed fałszerzami, przed kierunkami, które są w rzeczywistości dezorientacją. Właśnie użycie kija może być posługą miłości. Dziś widzimy, że nie jest to miłość, kiedy toleruje się zachowania niegodne życia kapłańskiego. Jak również nie chodzi o miłość, gdy pozwala się szerzyć herezji, wypaczeniu i zniszczeniu wiary, jak gdybyśmy samodzielnie wynaleźli wiarę. Jak gdyby nie była już darem Boga, cenna perłą, której nie damy sobie wyrwać. Jednocześnie jednak kij musi stale na nowo stawać się laską pasterza – laską, która pomoże ludziom iść po trudnych ścieżkach i postępować za Panem.(...)"

Z Katechezy Benedykta XVI podczas audiencji ogólnej 10 czerwca 2010.


Polecam posłuchać i poczytać, są polskie napisy.

Michael Voris w programie "The Vortex" (ChurchMilitant.tv) zadaje pytanie, czy protestanci i katolicy wierzą w tego samego Chrystusa. Czy Jezus protestantów jest tożsamy z tym, który założył Kościół Święty i czy protestanckie nabożeństwo jest w stanie cokolwiek Bogu ofiarować?

https://www.youtube.com/watch?v=2v9SkHw5xog


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 19:15, 20 Sty 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)