Forum Nauka Kościoła Katolickiego Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Zgniłe owoce polityki niereagowania na zło: O.Marcial Maciel Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30810 Przeczytał: 188 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:30, 16 Gru 2010 Powrót do góry

Rewizja konstytucji Legionistów Chrystusa

Reforma zgromadzenia Legionistów Chrystusa nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Papieski delegat, któremu Benedykt XVI powierzył dzieło przekształcenia i odbudowy tej instytucji, utworzył komisję, która zajmie się reformą zakonnych konstytucji. Kard. Velasio de Paolis powołał do niej dwóch osobistych doradców: księży Gianfranco Ghirlandę SJ i Agostino Montana CSI. Poza tym do komisji weszło czterech legionistów. Warta odnotowania jest obecność w komisji konstytucyjnej ks. Ghirlandy, byłego rektora Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego oraz eksperta prawnego wielu watykańskich dykasterii. Włoski jezuita jest specjalistą od prawa zakonnego, co znacznie ułatwi pracę nad rewizją ustawodawstwa legionistów i ich stowarzyszenia świeckiego Regnum Christi.

Już w dekrecie ustanawiającym delegaturę w tym zgromadzeniu Papież wspominał o uchyleniu wielu punktów konstytucji i o koniecznych zmianach w funkcjonowaniu legionistów, zarówno gdy chodzi o zarządzanie instytucją, jak i praktyki życia duchowego. Kard. De Paolis wezwał zakonników do modlitewnej refleksji nad propozycjami zmian w tekstach konstytucji. Proces rewizji ustawodawstwa legionistów zajmie przypuszczalnie kilka lat. Nowe konstytucje zatwierdzi następnie kapituła zgromadzenia, która przekaże je do aprobaty Stolicy Apostolskiej.

Tymczasem przełożony generalny Legionistów Chrystusa, a zarazem zwierzchnik instytucji związanych ze zgromadzeniem, opublikował nowe normy dotyczące odniesień do założyciela. O. Alvaro Corcuera LC za zgodą papieskiego delegata zarządził całkowity zakaz kultu, jakim otaczany był o. Marcial Maciel. Jego portrety mają zostać usunięte ze wszystkich domów zgromadzenia. Chodzi zwłaszcza o nadużywane zdjęcia założyciela z Janem Pawłem II. Podobnie rzecz się ma z jego dorobkiem literackim, który nie będzie już publikowany i kolportowany w zgromadzeniu. Przełożony generalny zniósł też wszystkie, nader liczne święta związane z założycielem, dotychczas uroczyście obchodzone przez legionistów. Jedynie rocznica śmierci o. Maciela ma być dniem specjalnej modlitwy w jego intencji. O. Corcuera wyraził nadzieję, że zarządzone zmiany pomogą legionistom ponownie przylgnąć do Chrystusa i jeszcze bardziej zjednoczyć się we wzajemnej miłości.

Benedykt XVI w ostatniej książce-wywiadzie Światło świata nazwał założyciela Legionistów Chrystusa, o. Marciala Maciela LC, „fałszywym prorokiem, którego czyny przekroczyły to, co moralne”. Papież przyznał jednak, iż mimo wszystko „tajemnicą jest, że ta dwuznaczna postać dokonała dzieł pozytywnych w założonym przez siebie zgromadzeniu”. W odczuciu Ojca Świętego interwencja Stolicy Apostolskiej okazała się zbyt opieszała i spóźniona, ponieważ sprawy Legionu Chrystusa ukrywane były przez o. Maciela bardzo skutecznie.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 21:01, 27 Sie 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30810 Przeczytał: 188 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:42, 18 Gru 2010 Powrót do góry

Zacieranie śladów po Macielu

Z placówek należących do Legionu Chrystusa znikają portrety lubieżnego ojca założyciela.

Watykan chce, by świat jak najszybciej zapomniał o zmarłym w 2008 roku meksykańskim księdzu Marcialu Macielu, który molestował seminarzystów, miał troje nieślubnych dzieci, korumpował hierarchów, wyłudzał datki i brał narkotyki. Był tak sprytny, że cieszył się pełnym zaufaniem kolejnych papieży, w tym Jana Pawła II.

Na stronie internetowej Legionu Chrystusa opublikowano dokładną instrukcję w sprawie relacji zgromadzenia i świeckiego ruchu Regnum Christi „z osobą o. Maciela”. Prócz zakazu wieszania zdjęć założyciela zabrania się świętowania jego urodzin, imienin czy rocznicy święceń, a data jego śmierci ma być dniem modlitwy. Zgromadzenie nie będzie rozpowszechniać jego pism. Miejsce pochówku Maciela w rodzinnym mieście Cotija w Meksyku ma być traktowane jak każdy chrześcijański grób, a nie jako cel pielgrzymek. Prywatnie można przechowywać zdjęcia Maciela, czytać jego pisma i odtwarzać homilie. Księżom nie zakazuje się czerpania z nich inspiracji do kazań, byleby nie cytowali źródła. Nowy szef Legionu Alvaro Corcuera wierzy, że dyrektywy pomogą legionistom „skupić się na osobie Chrystusa”.

Postawę Kościoła wobec Maciela skrytykował niedawno w wywiadzie rzece Benedykt XVI. „Działaliśmy bardzo wolno i z dużym opóźnieniem” – przyznał. Tłumaczył, że Meksykanin tak sprytnie ukrywał swe występki, że dowody zaczęły docierać do Watykanu dopiero po roku 2000. Przyznał jednak, że życie Maciela nadal pozostało dla niego tajemnicą: z jednej strony – niemoralność, bezczelność, przebiegłość, z drugiej – ogromny dynamizm i siła, z jaką budował założone w 1941 roku zgromadzenie, obecne dziś w 22 krajach. „Sama wspólnota jest zdrowa” – uważa papież.

Ofiary księdza, z którymi rozmawiali biskupi prowadzący przez osiem miesięcy przesłuchania w Legionie Chrystusa i Regnum Christi, odtwarzały tę samą scenę, która zmieniła ich młodzieńcze lata w koszmar. Maciel mówił, że jest chory, kładł się do łóżka i wzywał jednego z seminarzystów. Kazał mu masować swego członka, co – twierdził – przynosiło mu ulgę w cierpieniu. Potem wykorzystywał chłopca i zmuszał go do milczenia, wmawiając, że ma dyspensę od papieża. Gnębionych wyrzutami sumienia rozgrzeszał.

W 2005 roku ojciec Maciel przestał kierować zgromadzeniem. Rok później Benedykt XVI nakazał mu zaprzestać sprawowania posługi i spędzić resztę dni na modlitwie i pokucie. Zmarł w styczniu 2008 roku w Teksasie w wieku 87 lat.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 13:16, 08 Lut 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30810 Przeczytał: 188 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:15, 30 Sie 2018 Powrót do góry

Legion Chrystusa -Skandal w Watykanie lektor pl
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=HizJ4XVRWAU
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30810 Przeczytał: 188 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:30, 08 Lut 2020 Powrót do góry

stefan napisał:
Teresa napisał:
Zgadza sie, tak było. Był najważniejszą osobą przy Janie Pawle II, ale czy to on? czy kto inny? Czy się tego dowiemy kto chronił?

Jak nie z listów to z gazet
Jan Paweł II pewnie gazet nie czytywał (gazety trąbiły o tej aferze od poczatku lat 90 tych), ale nie uwierzę że nie czytał gazet sekretrz papieża. Poza tym jakiś hierarcha wyższy stanowiskiem nakazał wstrzymać kard Ratzingerowi dochodzenie. Ilu takich hierarchów było przy Janie PawleII?

Dziś trafiłam na artykuł ze stycznia 2019 roku.

„Watykan zajmował się nadużyciami Marciala Maciela od 63 lat”

Skarga pochodzi od kard. João Braz de Aviz, szefa Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego. W Watykanie przewidują, że nowe przypadki nadużyć ujawnią się w 2019 r

Od 1943 r. Watykan posiadał dokumenty na poparcie zarzutów pedofilii przeciwko założycielowi Legionistów Chrystusa, o. Marcial Maciel , ale postanowił je ukryć.

Image

Przyznał to siedemdziesięcioletni brazylijski kardynał João Braz de Aviz , prefekt Kongregacji ds. Instytutów życia konsekrowanego , a teraz wiadomości z pewnym opóźnieniem krążą w Internecie.

El Vaticano ocultó la pederastia del fundador de los Legionarios de Cristo durante 63 años
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

W swojej skardze [link widoczny dla zalogowanych] że „ktokolwiek ukrywał go w Watykanie, był mafią, a nie Kościołem”. Według Braz de Aviz, oskarżenia związane z wykorzystywaniem dzieci „wzrosną, ponieważ jesteśmy dopiero na początku. Spędziliśmy 70 lat, ukrywając je, a to był straszny błąd”.

Marcial Maciel, bliski przyjaciel kilku papieży, zmarł dziesięć lat temu. Został zbadany zaledwie trzynaście lat po pierwszych wiadomościach, między 1956 a 1959 r., Pod kątem podejrzeń o pedofilię. Jednak wyniki tych dochodzeń nie miały natychmiastowych konsekwencji.

Dopiero w 2006 roku, kiedy papież Benedykt XVI zmusił go do przejścia na emeryturę na resztę życia do Meksyku, by poświęcił się „pokucie i modlitwie”, wpływy Maciela zaczęły słabnąć. Zmarł dwa lata później w Neapolu, nigdy nie prosząc o wybaczenie za popełnione zbrodnie, podczas gdy watykańska komisja śledcza już jednoznacznie ujawniła jego przestępcze działania i rozwiązłe życie. Niezliczone ofiary Maciela potępiły go i poprosiły o odszkodowanie, a także pojawiły się wieści, że kardynał miał dzieci z niektórymi kobietami.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30810 Przeczytał: 188 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:34, 08 Lut 2020 Powrót do góry

A.D.2020 rok


Amerykanin nowym przełożonym generalnym Legionistów Chrystusa

Image

John Connor – 51-letni kapłan ze Stanów Zjednoczonych – został nowym przełożonym generalnym Legionu Chrystusa, zastępując na tym stanowisku Meksykanina Eduardo Roblesa Gila. Wyboru dokonali w nocy z 6 na 7 lutego uczestnicy kapituły generalnej zgromadzenia, obradujący od 20 stycznia w Rzymie.

Po raz pierwszy na czele tej wspólnoty zakonnej, założonej w 1941 przez ks. Marciala Maciela z Meksyku, stanął duchowny spoza tego kraju. Ks. Connor był od 2014 dyrektorem terytorialnym Legionu w Ameryce Północnej i dotychczas jest członkiem Terytorialnego Kolegium Kierowniczego Regnum Christi (organizacji świeckiej, związanej z legionistami) na tym obszarze. Uzyskał licencjat z zarządzania na Uniwersytecie Ignacego Loyoli w Chicago, mieszkał w Niemczech, we Włoszech i w Hiszpanii oraz studiował filozofię i teologię w Rzymie i tam 2 stycznia 2001 przyjął święcenia kapłańskie.

Na wieść o wyborze nowego generała Legionu niektóre meksykańskie środki przekazu zwróciły uwagę, że w przeszłości był on krytykowany za sposób prowadzenia dochodzenia przeciw jednemu ze swych współbraci zakonnych Michaelowi Sullivanowi. Zarzucano mu „niewłaściwe zachowanie seksualne” wobec niektórych kobiet, za co został ostatecznie wydalony ze zgromadzenia.

Kapituła odbywa się w trudnym dla wspólnoty okresie, gdy musi ona znów stanąć w obliczu nowych skandali związanych z seksualnym wykorzystywaniem małoletnich przez niektórych jej członków. Główną uwagę delegaci skupiają na omawianiu właśnie tych problemów, na sprawie pomocy ofiarom i określaniu odpowiedzialności za te czyny. Komunikat z obrad zapowiada, że na zakończenie prac obradujący przedstawią ich wyniki oraz treść uchwał i rezolucji na ten temat.

Mandat ks. Connora potrwa 6 lat a w najbliższym czasie delegaci wybiorą również sześciu członków Zarządu zgromadzenia, tworzących Radę Generalną, zgodnie z Konstytucjami, zatwierdzonymi w 2014 przez Stolicę Apostolską. Te nowe przepisy uchwalono po całkowitej odnowie Legionu, do której zobowiązał go Watykan po ujawnieniu skandalu związanego z życiem i działalnością założyciela zgromadzenia, wspomnianego ks. Maciela.

24 stycznia uczestnicy kapituły generalnej ogłosili publicznie determinację do zmierzenia się w sposób zasadniczy ze sprawą wykorzystywania seksualnego. Delegaci wysłuchali też świadectw dwóch ofiar przestępstw seksualnych i rozmawiali z ks. Hansem Zollnerem – sekretarzem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, który wezwał ich do wychodzenia naprzeciw ofiarom.

Na początku obrad legioniści zapoznali się ze szczegółami nadużyć seksualnych, których dopuścił się ich współbrat ks. Fernando Martínez Suárez. Ogłosili list, wyrażający “wstyd” z powodu jego przestępstw oraz „zaniedbań ze strony zgromadzenia w sprawie wcześniejszych oskarżeń i braku właściwego podejścia do ofiar”. Zapowiedziano przy tym „przeprowadzenie śledztwa w tej sprawie w porozumienia z odpowiednim urzędem Stolicy Apostolskiej, aby ustalić osobistą odpowiedzialność za zaniedbania lub ukrywanie tego przypadku”.

Legion Chrystusa rozpoczął proces odnowy w 2014, po ujawnieniu skandalu, którego „bohaterem” był ks. Maciel Degollado (1920-2008). Zarzucano mu kilkadziesiąt przestępstw na tle seksualnym wobec seminarzystów swego zgromadzenia, kilkoro nieślubnych dzieci z różnymi kobietami oraz zażywanie narkotyków. Benedykt XVI potępił go w 2006 za „grzeszne i niemoralne” postępowanie a w 2010 nakazał przeprowadzenie dogłębnej inspekcji w całym zgromadzeniu, która trwała rok. W 2014 nowym przełożonym na 6-letnią kadencję został Meksykanin Eduardo Robles Gil, wybrany podczas ponad miesięcznego zgromadzenia generalnego, zwołanego w celu całkowitej odnowy podstaw Legionu.

21 grudnia ub.r. zgromadzenie przedstawiło w Düsseldorfie wewnętrzny raport, z którego wynika m.in., iż od 1941 do 2019 legioniści wykorzystali seksualnie 175 nieletnich osób, w tym sam założyciel Marcial Maciel molestował co najmniej 60. Dopuściło się tego 33 duchownych – księży i diakonów, czyli ok. 2,5 proc. spośród 1353 legionistów Chrystusa w całej historii zgromadzenia. Zdecydowaną większość ofiar stanowili młodzi ludzie w wieku od 11 do 16 lat.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30810 Przeczytał: 188 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:33, 01 Mar 2020 Powrót do góry

Papież do legionistów Chrystusa: kontynuujcie drogę odnowy

Image

„Waszym nowym władzom życzę, aby były świadome, że proces odnowy się nie zakończył, gdyż zmiana mentalności, tak poszczególnych członków, jak i całej instytucji, domaga się długiego czasu asymilacji, a więc ciągłego nawracania. To zmiana, która musi być kontynuowana wśród wszystkich was” – napisał Papież do członków Federacji Regnum Christi w przemówieniu, które zostało im wręczone. W skład Federacji wchodzi zgromadzenie legionistów Chrystusa oraz osoby konsekrowane i świeckie z ruchu Regnum Christi.

Franciszek wspomina założyciela Legionistów Chrystusa Marciala Maciela Degollado podkreślając, że jego przestępcza działalność przyniosła wielki kryzys zarówno całej instytucji, jak i wśród poszczególnych jej członków. Kościół jednak nie pozostawił ich samych, czego wynikiem są nowe Konstytucje i Statuty Federacji. „Było to wydarzenie, które przyniosło prawdziwe nawrócenie serc i myśli. Było ono możliwe dzięki opiekuńczej pomocy i wsparciu Kościoła, zdającego sobie sprawę z konieczność odnowy, który pomaga wam wyjść z zamknięcia, w którym trwaliście” – napisał Papież.

Franciszek wezwał członków Federacji Regnum Christi do konkretnego wdrażania w życie nowych statutów, które winny pobudzać do ciągłego rozeznawania. Ono z jednej strony zakłada wielką pokorę, jak i postawę modlitwy. Dzięki temu będzie można przezwyciężyć własny punkt widzenia i podporządkować go dobru wspólnemu.

Papież zachęcił nowych przełożonych federacji do kontynuowania drogi odnowy, która zbiera i konsoliduje dojrzałe owoce ostatnich lat. „Czyńcie to merytorycznie i delikatnie, wiedząc jak rozważnie i z odwagą podejmować inne rozwiązania na wyznaczonej i zaaprobowanej przez Kościół drodze”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)