Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Budowa pomnika Chrystusa Króla w Świebodzinie Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30511 Przeczytał: 302 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:30, 06 Lis 2010 Powrót do góry

Największy na świecie pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie już stoi!

I stało się! Dokładnie o godz. 15.57 pod Świebodzinem stanął największy pomnik Chrystusa Króla na świecie. - Jestem szczęśliwy - przyznał mocno wzruszony Ryszard Burzyński.

Budowniczy pomnika ksiądz Sylwester Zawadzki nie kryje wzruszenia. - Jestem bardzo szczęśliwy. To jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu - powiedział nam.

Gdy stojący obok nas mieszkańcy to usłyszeli, rozległy się gromkie brawa. Wcześniej ksiądz prałat podziękował za precyzyjną pracę Stanisławowi Bandurze z firmy Żuraw Grohman, która stawiała dwie ostatnie części pomnika.

- Operacja była dość skomplikowana, nietypowa, jedyna. Doświadczeń nie będzie można przekazać - powiedział nam Stanisław Bandura.

Ks. Sylwester Zawadzki zapytany, skąd pomysł na wybudowanie pomnika powiedział: - Pomysł miał Pan Jezus. Ja ten pomnik miałem zbudować.

[link widoczny dla zalogowanych]

Cała relacja z tego, co działo się od sobotniego poranka na placu, gdzie stoi pomnik Chrystusa Króla: Czy dziś uda się postawić pomnik Chrystusa Króla? (informacje na bieżąco ze Świebodzina, wideo, zdjęcia)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30511 Przeczytał: 302 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:41, 06 Lis 2010 Powrót do góry

Cały pomnik ma wysokość ponad 50 metrów, z czego 16 metrów to usypany kopiec. Na szczycie 33-metrowej figury znajdzie się pozłacana korona. Ciężar całej konstrukcji szacowany jest na ok. 440 ton. Jest to największy na świecie pomnik Chrystusa Króla. Jest kopią tego z Rio de Janeiro. Polska figura ma na głowie koronę.

[link widoczny dla zalogowanych]

Chrystus Król ma już głowę - galeria zdjęć

Image

- Projekty się zmieniały, potem doszły do tego zmiany technologiczne. Sam model był kilkakrotnie zmieniany. Na początku proponowałem, by model był z blachy miedzianej, jak konstrukcja Statuy Wolności w Nowym Jorku, ale pomysłodawca odszedł od tego pomysłu - powiedział projektant pomnika Mirosław Kazimierz Patecki.

Rzecznik kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. Andrzej Sapieha powiedział, że oficjalna data odsłonięcia pomnika zostanie podana, kiedy zakończą się przy nim wszystkie prace.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 21:48, 10 Kwi 2013, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30511 Przeczytał: 302 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 10:19, 08 Lis 2010 Powrót do góry

Pomnik to wotum wdzięczności za intronizację Chrystusa Króla, która odbyła się 26 listopada 2000 r. w Świebodzinie.

Wotum dziękczynne za intronizację

Największa na świecie statua Jezusa Chrystusa zostanie poświęcona w Świebodzinie w niedzielę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, która w tym roku przypada 21 listopada. Figura jest wotum dziękczynnym za intronizację, w czasie której zawierzono miasto i gminę Świebodzin opiece Chrystusa Króla.

Trwają prace montowania figury na specjalnie usypanym 16-metrowym kopcu znajdującym się na terenie sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Biała statua będzie miała wysokość 36 m wraz z koroną. Gotowe są już wszystkie jej elementy i teraz pozostaje tylko ich montaż. W całości pozłocona korona ma 3,5 m średnicy oraz 2 m wysokości, głowa natomiast - 4,5 m wysokości i waży 15 ton. Każda z dłoni ma po 6 m długości, a odległość między końcami palców rąk wynosi 24 metry. W pobliżu przewidziano ołtarz polowy oraz stacje drogi krzyżowej i park. Projektantem statuy jest rzeźbiarz Mirosław Kazimierz Patecki z Przybyszowa.

Statua jest wotum wdzięczności za intronizację Chrystusa Króla, która odbyła się 26 listopada 2000 r. w Świebodzinie. Uroczystego aktu zawierzenia miasta i gminy dokonał ks. bp Adam Dyczkowski, ówczesny ordynariusz zielonogórsko-gorzowski. Głównym pomysłodawcą budowy pomnika na wzór Chrystusa Zbawiciela górującego nad Rio de Janeiro jest ks. prałat Sylwester Zawadzki, ówczesny proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Konsekrację zaplanowano na 21 listopada, czyli na uroczystość Chrystusa Króla - jeśli oczywiście montaż przebiegnie pomyślnie. - Poświęcenie będzie wielką uroczystością dla miasta i diecezji. Budujemy ten pomnik, aby nieustannie intronizował Chrystusa Króla - mówi w rozmowie z KAI ks. Zawadzki. - Intronizacja nie może być jednak jednorazową ceremonią, ale musi być stałym aktem w sercu każdego człowieka - dodaje.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 21:20, 17 Paź 2014, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1370 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 20:02, 09 Lis 2010 Powrót do góry

corano napisał:
Ja w sprawie bloga...
Tak naprawdę to brakuje mi czasu na prowadzenie fotobloga..

ps. Obecnie prowadzimy montaż ostatniego elementu pomnika..
20 tonowych ramion a korona ciągle jeszcze jest na desce kreślarskiej:)


Gratuluję zakończonej pracy. Wielkie słowa uznania dla ks Zawadzkiego oraz dla Pana i wszystkich którzy przyczynili się do powstania pomnika.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30511 Przeczytał: 302 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:29, 15 Lis 2010 Powrót do góry

Cytat:
Największy na świecie pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie już stoi!

Bp Regmunt: ”Monumentalna figura Chrystusa jest najpierw znakiem wiary”

Biskup zielonogórsko-gorzowski zaprasza wiernych do Świebodzina na uroczystość poświęcenia figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, która odbędzie się 21 listopada.

W słowie skierowanym do diecezjan hierarcha przypomniał, że pomysłodawcą powstania figury przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego jest długoletni proboszcz tutejszej parafii ks. prałat Sylwester Zawadzki. „Wraz z wiernymi wyraził on pragnienie, aby poprzez tę figurę upamiętnić dokonane w 2000 roku ofiarowanie miasta i powiatu świebodzińskiego Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata. Po otrzymaniu przez proboszcza aprobaty Biskupa rozpoczęły się prace przygotowujące realizację tego projektu, które trwały prawie 5 lat. Budowa rozpoczęła się w roku 2005. Po pokonaniu wielu przeciwności, instalacja figury została pomyślnie zakończona” – pisze biskup.

Pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej podkreśla, że monumentalna figura Chrystusa to najpierw znak wiary. „Jest ona również hołdem, poprzez który pragniemy oddać Zbawicielowi cześć i uznać Jego powszechne panowanie. Wiara, będąca pełnym ufności powierzeniem się Chrystusowi, nie może pozostać aktem tylko wewnętrznym. Powinna się ona wyrażać na zewnątrz, najpierw poprzez życie zgodne z Ewangelią. Wiara potrzebuje także pewnych znaków materialnych, które dają o niej świadectwo. Takim właśnie świadectwem wiary jest świebodziński monument” – czytamy w słowie skierowanym do wiernych.

Uroczystość poświęcenia figury rozpocznie się 21 listopada o godz. 15.00 od odmówienia Koronki do Miłosierdzia Bożego w sanktuarium. Po modlitwie o godz. 16.00 odbędzie się poświęcenie monumentu oraz zostanie odprawiona Msza św. Przewodniczyć jej będzie kard. Henryk Gulbinowicz, a homilię wygłosi abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Biskup Regmunt zaprosił diecezjan do udziału w uroczystości. „Będzie nam miło jeśli to zaproszenie przyjmą również wierni zaangażowani w działalność grup, ruchów i stowarzyszeń kościelnych, w tym członkowie Akcji Katolickiej, dla których Niedziela Chrystusa Króla jest świętem patronalnym (…) Niech udział w uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie stanie się wyznaniem naszej wiary i wyrażeniem naszej woli budowania własnego życia na fundamencie Chrystusowej Ewangelii. Niech nam pomoże w jeszcze głębszym poddaniu naszego życia królewskiej władzy Chrystusa” – napisał hierarcha.

Bp Regmunt w odezwie podziękował też miejscowym biskupom oraz ks. Sylwestrowi Zawadzkiemu, który wytrwale realizował dzieło. „Dziękuję też mojemu poprzednikowi, Biskupowi Diecezjalnemu Adamowi Dyczkowskiemu, Biskupom Pawłowi Sosze i Edwardowi Dajczakowi, a także kapłanom, siostrom zakonnym, a w sposób szczególny wiernym świeckim, pochodzącym nie tylko z miejscowej parafii, ale rozsianych w różnych miejscach diecezji i poza jej granicami. Szczególne podziękowanie kieruję do projektantów, konstruktorów i wykonawców tej figury. Dziękuję też władzom wojewódzkim, powiatowym i miejskim, które przez swoje decyzje umożliwiły realizację tych zamierzeń. Dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli zaangażowanym w to dzieło. Ufam, że sam Bóg wynagrodzi ich dobroć serca obfitością swoich darów” – czytamy w liście.

Źródło: KAI
Bp Regmunt: Monumentalna figura Chrystusa jest najpierw znakiem wiary
[link widoczny dla zalogowanych]
Zapraszamy do Świebodzina
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30511 Przeczytał: 302 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:20, 21 Lis 2010 Powrót do góry

Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie ma 33 m wysokości (33 lata życia Jezusa), kolejne 3 m (lata nauczania Chrystusa) mierzy pozłacana korona. Wysokość kopca, na którym znajduje się postać, to 16,5 m; razem daje to 52,5 m. Rozpiętość ramion figury Chrystusa to 25 m. Ciężar monumentu to ok. 440 ton.

Chrystus króluje nad Świebodzinem

Największy na świecie pomnik Chrystusa został poświęcony w Świebodzinie (Lubuskie) przez bp. diecezjalnego Stefana Regmunta.

- Pomnik Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie jest znakiem nadziei dla wszystkich, którzy jej potrzebują - powiedział w homilii podczas niedzielnej uroczystości poświęcenia figury metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

Przemawiając do wiernych, duchowny dodał, że mieszkańcy Świebodzina już 10 lat temu uznali Chrystusa za swojego króla, a inni ludzie powinni ich naśladować.

Na zakończenie kazania arcybiskup zwrócił się do całego narodu. - Polsko, nie tylko nie lękaj się, miej odwagę uznać, że Jezus Chrystus może poprowadzić i myśli i serca, wolę i czyny - powiedział.

Poświęcenie odbyło się podczas uroczystej mszy świętej pod przewodnictwem kardynała Henryka Gulbinowicza, w dniu, w którym w Kościele obchodzone jest święto Chrystusa Króla Wszechświata.

Wcześniej w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie odbyła się koronka do Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył pomysłodawca budowy pomnika, ks. prałat Sylwester Zawadzki.

Pomnik poświęcił wcześniej bp Stefan Regmunt w towarzystwie pomysłodawcy budowy monumentu ks. prałata Sylwestra Zawadzkiego. Msza św. odprawiana u stup figury zgromadziła kilkanaście tysięcy ludzi. Do Świebodzina przyjechali pielgrzymi z całego kraju. Wielu z nich modląc się trzyma w rękach wizerunek Jezusa i świece.

Niedzielne uroczystości wzbudzają duże zainteresowanie krajowych i zagranicznych mediów. Wydarzenie relacjonują stacje radiowe i telewizyjne.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30511 Przeczytał: 302 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 13:44, 22 Lis 2010 Powrót do góry

Polsko, nie lękaj się, ale miej odwagę przyjąć królowanie Jezusa Chrystusa. Miej odwagę przyznać, że Chrystus może nas poprowadzić! - wzywał wczoraj w Świebodzinie ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. W uroczystość Chrystusa Króla poświęcona została tam monumentalna figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. bp Stefan Regmunt, który pobłogosławił pomnik, podkreślił, że jest on znakiem wiary i oddaniem czci Chrystusowi Królowi Wszechświata. - W życiu świeckim upamiętniamy postacie i oddajemy im szacunek, więc również publicznie chcemy oddawać cześć Chrystusowi, który jest dla nas jedynym Zbawicielem - zaznaczył. W uroczystości wzięło udział kilku biskupów, wielu kapłanów i kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

Polsko, nie lękaj się Chrystusa Króla!

W homilii ks. abp Andrzej Dzięga ubolewał, że dzisiejszy świat wielkich polityków, wielkich inżynierów społecznych pokazuje, że chce zagospodarowywać przestrzenie ludzkich serc i ludzkiego myślenia, ale nie po Bożemu. Dlatego ta figura staje się znakiem nadziei dla nas, że Chrystus uczyni nas jedną rodziną, obdarzy bezpieczeństwem, uczyni swoim ludem. - Niech ta figura góruje i patrzy na to miasto, które poprzez intronizację przyjęło Go za Króla, i niech przypomina, że Jezus jest Królem, że jest Panem, który daje nadzieję. Polsko, nie lękaj się!

Narody świata, nie lękajcie się! - mówił metropolita szczecińsko-kamieński. Przypomniał, że ile razy w historii człowiek budował na Bogu - choćby nawet w cierpieniu - budował dzieła trwałe i piękne. Kiedy budował na piasku, jego dzieła były krótkotrwałe i rozsypywały się w proch i pył, a wspominane były niechlubnie i odchodziły w zapomnienie. Nawiązując do obchodzonego wczoraj święta, podkreślał, że Królestwo Boże, choć nie z tego świata, jest dla tego świata. - To ład, w którym świat się począł, zaistniał i ma szansę być harmonijnym i owocnym. To dlatego na imię Jezusa ma ugiąć się każde kolano. Dlatego jest Panem ku chwale Boga Ojca i wszelki język powinien to uznać, jeśli w tej harmonii chce mieć udział - mówił kaznodzieja.

Uroczystość poświęcenia figury rozpoczęła się o godzinie 15.00 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Koronkę poprowadził inicjator budowy pomnika ks. prałat Sylwester Zawadzki. Po nabożeństwie kapłani i wierni przeszli w procesji do świątyni polowej przy figurze. Tam została odprawiona Msza św., której przewodniczył ks. kard. Henryk Gulbinowicz. Witając zgromadzonych, ks. bp Stefan Regmunt, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przypomniał, że pomnik powstał dla upamiętnienia faktu oddania Świebodzina Chrystusowi Królowi w 2000 roku. - Chcieliśmy, aby ten pomnik przypomniał ludziom, by zawierzali własne życie Chrystusowi, uznając w nim Pana i Króla, i budowali życie na prawdzie Ewangelii - podkreślał. Na początku uroczystości został też odczytany list, który na ręce ks. bp. Stefana Regmunta skierował ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Pomnik to wotum wdzięczności za intronizację Chrystusa Króla w Świebodzinie, która odbyła się przed dziesięciu laty. - Figura to symbol religijny. Niektórzy się pytają, czy nie jest za duża. Nie jest za duża. Kierowaliśmy się symbolem 33 lat życia Pana Jezusa - tłumaczy ks. prałat Sylwester Zawadzki. Pomnik ma więc 33 metry wysokości, do tego dochodzi jeszcze trzymetrowa korona, która symbolizuje trzy lata publicznej działalności Chrystusa. Kopiec, na którym umieszczona jest figura, ma 16,5 metra (razem daje to 52,5 m), rozpiętość ramion to 25 metrów, a ciężar figury to 440 ton. Cały pomnik podzielony jest na pięć pierścieni, które symbolizują pięć kontynentów. - Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że Świebodzin, tak mała społeczność, postawiła ten piękny pomnik. Jako chrześcijanie chcieliśmy przyczynić się do tego, żeby pokazać światu, że nasze miasto oddało się pod opiekę Chrystusa Króla - powiedzieli nam Robert Skowron i Leszek Pietrasik, którzy wraz z rzeszą innych ludzi ufundowali monument w Świebodzinie.

Nasz Dziennik Poniedziałek, 22 listopada 2010
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 20:46, 31 Lip 2012, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
corano
Użytkownik


Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 6 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 18:26, 16 Mar 2011 Powrót do góry

Dziękuję za miłe słowa. Obecnie nie uczestniczę już przy pracach wykończeniowych ale za to mam więcej czasu na własne projekty .


POZDRAWIAM
Corano


Ostatnio zmieniony przez corano dnia Nie 6:42, 18 Maj 2014, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30511 Przeczytał: 302 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:08, 31 Lip 2012 Powrót do góry

Relacja Telewizji "Trwam" z poświęcenia pomnika Chrystusa Króla w Świebodzinie.

Poświęcenie monumentu Chrystusa Króla w Świebodzinie cz 1.1
http://www.youtube.com/watch?v=jdUaB8PGdIo&feature=relmfu

Poświęcenie monumentu Chrystusa Króla w Świebodzinie cz 1.2
http://www.youtube.com/watch?v=XtBfoArsRcI&feature=relmfu

Poświęcenie monumentu Chrystusa Króla w Świebodzinie 2
http://www.youtube.com/watch?v=PPw4qQ4nvPM&feature=relmfu

Poświęcenie monumentu Chrystusa Króla w Świebodzinie 3
http://www.youtube.com/watch?v=QWBtTe7E1oY&feature=relmfu
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30511 Przeczytał: 302 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:53, 17 Maj 2014 Powrót do góry

corano napisał:
Dziękuję za miłe słowa. Obecnie nie uczestniczę już przy pracach wykończeniowych ale za to mam więcej czasu na własne projekty .
Jeden z nich to strona dla pielgrzymów do której niebawem będę zapraszać administratorów.

POZDRAWIAM

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Odnośnie powyższej już archiwalnej wypowiedzi bo z marca 2011 r. w odpowiedzi na pw które otrzymałam, uważam, że wpisu usuwać nie muszę, a nawet nie powinnam, a podane strony jak najbardziej mogą zostać.

W związku z tym, że mimo mojej odpowiedzi, że wpis i podane linki mogą zostać, użytkownik pousuwał linki do podanych stron w swoim wpisie, ale nie mógł tego zrobić w moim cytacie - dostał "urlop" od pisania tu. Możemy zmieniać swoje poglądy, odchodzić od pewnych spraw, ale ... (bez komentarza).


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 9:12, 18 Maj 2014, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30511 Przeczytał: 302 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:35, 17 Paź 2014 Powrót do góry

Teresa napisał:
(...)
Głównym pomysłodawcą budowy pomnika na wzór Chrystusa Zbawiciela górującego nad Rio de Janeiro jest ks. prałat Sylwester Zawadzki, ówczesny proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Konsekrację zaplanowano na 21 listopada, czyli na uroczystość Chrystusa Króla - jeśli oczywiście montaż przebiegnie pomyślnie. - Poświęcenie będzie wielką uroczystością dla miasta i diecezji. Budujemy ten pomnik, aby nieustannie intronizował Chrystusa Króla - mówi w rozmowie z KAI ks. Zawadzki. - Intronizacja nie może być jednak jednorazową ceremonią, ale musi być stałym aktem w sercu każdego człowieka - dodaje.

Ks. Sylwester Zawadzki zapytany, skąd pomysł na wybudowanie pomnika powiedział: - Pomysł miał Pan Jezus. Ja ten pomnik miałem zbudować.


Zmarł ksiądz prałat Sylwester Zawadzki

Image

W poniedziałek, 14. kwietnia, zmarł wieloletni proboszcz oraz kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie - ks. prałat kan. Sylwester Zawadzki.

Sylwester Zawadzki ur. się 20 września 1932 w Dębnicy Nowej. Posługę kapłańską rozpoczął po ukończeniu w 1958 roku Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie Wlkp. W tym samym roku, przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Wilhelma Pluty.

Na terenie Dekanatu świebodzińskiego, od 1970 roku służył jako wikariusz w parafii św. Michała Archanioła w Świebodzinie.

W 1981 roku objął funkcję proboszcza w parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski. Sześć lat później rozpoczął prace związane z budową nowego kościoła p.w. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie.

Podczas uroczystości obchodów 50-lecia kapłaństwa ks. Sylwestra, bp Stefan Regmunt zapowiedział o zamiarze ustanowienia Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Tak się stało w 2008 roku.

Było to motywacją do dalszych działań proboszcza Zawadzkiego. Dwa lata później uwieńczono budowę pomnika Chrystusa, wcześniej Króla Miłosierdzia, ostatecznie Chrystusa Króla Wszechświata.

Ks. Zawadzki był zwolennikiem wieczystej adoracji i otwartych kościołów przez całą dobę. Zawsze to podkreślał...

Zmarł 14. kwietnia w świebodzińskim szpitalu w wieku 81. lat.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30511 Przeczytał: 302 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:45, 17 Paź 2014 Powrót do góry

Pogrzeb księdza Sylwestra Zawadzkiego

We wtorek, 22 kwietnia, odbył się pogrzeb księdza prałata Sylwestra Zawadzkiego. Mszę świętą koncelebrowaną w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie odprawił biskup Stefan Regmunt.

Ksiądz Sylwester Zawadzki był m.in. pomysłodawcą i budowniczym figury Chrystusa Króla w Świebodzinie. Pożegnało go około 2 tys. osób.

(...)

galeria zdjęć

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30511 Przeczytał: 302 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:57, 17 Paź 2014 Powrót do góry

Serce księdza Sylwestra Zawadzkiego spoczęło u stóp pomnika Chrystusa Króla (zdjęcia)

W piątek, 9 maja, serce księdza Sylwestra Zawadzkiego zostało umieszczone w specjalnej krypcie, która znajduje się w podstawie kopca figury Chrystusa Króla w Świebodzinie. Taka była wola kapłana.

Uroczystość umieszczenia serca zmarłego księdza Sylwestra Zawadzkiego rozpoczęła się Koronką do Miłosierdzia Bożego i Drogą Krzyżową, którą poprowadzili biskup Adam Dyczkowski i proboszcz parafii ksiądz Zygmunt Zimnawoda.

U stóp figury Chrystusa Króla zbudowano ołtarz polowy. W okolicznościowym kazaniu biskup Dyczkowski przypomniał zasługi księdza Zawadzkiego. Przypomniał, że tylko dzięki jego uporowi i modlitwie, figura mogła powstać. A wielu było temu przeciwko. I dziś figura ta sławi nie tylko chwałę Jezusa ale też Świebodzina. Dlatego wolą zmarłego księdza Zawadzkiego było, by jego serce umieszczono u stóp pomnika.

Biskup Stefan Regmunt powiedział: - Zrobiliśmy to, by spełniło się marzenie księdza Sylwestra. Będąc przy figurze i modląc się do Jezusa Chrystusa wspomnijmy też o budowniczym i twórcy pomnika. Przyprowadzajmy tu też dzieci, by wiedziały i pamiętały o księdzu Sylwestrze.

Po mszy kilkusetosobowy kondukt towarzyszący urnie - w której znajdowało się serce kapłana - przeszedł 14 stacji Drogi Krzyżowej. Urna była niesiona przez wiernych na zmianę.

Specjalną kryptę, w której znalazła się urna, umieszczono tuż obok 14 stacji Drogi Krzyżowej. Przykrywa ją granitowa płyta z napisem: „Tu spoczywa serce księdza Sylwestra Zawadzkiego”.

(galeria zdjęć)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30511 Przeczytał: 302 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:01, 17 Paź 2014 Powrót do góry

Serce księdza Zawadzkiego pochowane pod pomnikiem Chrystusa Króla niezgodnie z prawem?

Pochówek serca księdza Sylwestra Zawadzkiego bada świebodzińska prokuratura i policja. Pierwsi pod kątem przestępstwa zbezczeszczenia zwłok, drudzy jako nielegalny pochówek.
Sprawa dotyczy zbezczeszczenia zwłok prałata Sylwestra Zawadzkiego, budowniczego największego na świecie pomnika Chrystusa Króla w Świebodzinie. Jego serce w piątek, 9 maja zostało pochowane w podstawie kopca figury. - Wpłynęło do nas pismo w tej sprawie - informuje st. sierż. Agnieszka Stuhl ze świebodzińskiej policji.

Sprawę bada już świebodzińska prokuratura rejonowa. - Rozpatrujemy przestępstwo zbezczeszczenia zwłok - informuje Ewa Grześkowiaka, szefowa świebodzińskiej "rejonówki". Prokuratura bada, kto i na czyje zlecenie dokonał sekcji zwłok księdza Zawadzkiego i wyjęcia serca, które spoczęło pod pomnikiem. Za to przestępstwo grozi kara do dwóch lat więzienia.

Drugą sprawą jest sam pochówek. Wszystko wskazuje na to, że odbył się nielegalnie. Zgodnie z przepisami pochówek może odbyć się tylko na cmentarzu. - Na pochówek w innym miejscu niż cmentarz zgodę musi wydać właściwy minister - wyjaśnia prokurator Grześkowiaka. Nielegalny pochówek traktowany jest jako wykroczenie. - Sprawa została przekazana policji - mówi szefowa świebodzińskiej prokuratury.

Władze Świebodzina nie chcą się wypowiadać. - Nie mam zdania w tym temacie - ucina burmistrz Dariusz Bekisz. Starosta Zbigniew Szumski jest trochę bardziej rozmowny. - Przez kilka lat zajmowaliśmy się doprowadzeniem tematu pomnika Chrystusa Króla do tego, aby był zgodny z prawem i przepisami, teraz potrzebujemy nabrać oddechu. Temat pochówku serca nas nie dotyczy, nie mam zdania w tej sprawie - wyjaśnia.

Pochowanie serca w krypcie pod pomnikiem Chrystusa Króla było wolą zmarłego kapłana. W ceremonii uczestniczył biskup Stefan Regmunt, który powiedział: - Zrobiliśmy to, by spełniło się marzenie księdza Sylwestra. Będąc przy figurze i modląc się do Jezusa Chrystusa wspomnijmy też o budowniczym i twórcy pomnika. Przyprowadzajmy tu też dzieci, by wiedziały i pamiętały o księdzu Sylwestrze.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30511 Przeczytał: 302 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:08, 17 Paź 2014 Powrót do góry

Jest wyrok w sprawie serca ks. Zawadzkiego

Proboszcz Zygmunt Zimnawoda opuszcza Świebodzin. Do dymisji podały się także dwie osoby z kierownictwa miejscowego szpitala.

Czy ta zmiana, a także rezygnacja kierownictwa szpitala w Świebodzinie, ma związek z umieszczeniem serca księdza Sylwestra Zawadzkiego u podnóża pomnika Chrystusa Króla?
Ksiądz kanclerz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Piotr Kubiak potwierdził, że ksiądz Zimnawoda opuszcza parafię. Ale jednocześnie zaprzeczył, by była to konsekwencja wspomnianego pochówku. - Takich zmian w naszej diecezji są rocznie dziesiątki. Dlatego proszę tych dwóch spraw nie łączyć - przekonywał kanclerz Kubiak.

Trudno kwestionować argumenty kanclerza, ale kilka dni temu przed sądem rejonowym odbyła się rozprawa, dotycząca wykroczenia popełnionego właśnie przez ks. Zimnawoda. Mowa o pochówku serca zmarłego, w miejscu do niego niedozwolonym. Ksiądz został uznany winnym, ale sędzia odstąpił od wymierzenia kary.

[link widoczny dla zalogowanych]


Awantura o serce księdza Zawadzkiego
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)