Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Dyskusja n.t. Intronizacji Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30511 Przeczytał: 301 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:02, 15 Sty 2009 Powrót do góry

Dyskusja na temat Intronizacji, która została rozpoczęta na forum tu:

[link widoczny dla zalogowanych]
(link nieaktualny, to forum nie istnieje już, jest forum krzyż ale nowe)

a udział biorą również użytkownicy tego forum. Jeżeli uważacie, że jakieś wypowiedzi powinny się tu znależć, to można przenieść. Ja uważam, że bardzo wiele jest przytoczonych konkretnych argumentów, dobrych wypowiedzi, ale ze smutkiem stwierdzam, że temat Intronizacji nie jest dobrze znany bardzo wielu ludziom. Jakoś trudno poukładać sobie Serce Pana Jezusa i Pan Jezus Król.

Na str.8 odpowiedź siostrze małgorzacie:

"Zgadza się, że Intronizacja to akt wyniesienia na tron, ale w przypadku Pana Jezusa jest to oficjalne i społeczne uznanie najwyższej władzy Serca Jezusowego, przecież Pan Jezus jest Królem Wszechświata, władcą wszystkich ludzi i narodów oraz Panem całego stworzenia. Papież Benedykt XV mówił: "(...) że obraz Bożego Serca umieszczony na najprzedniejszym miejscu w domu , jakby na Tronie, staje się widocznym znakiem Królowania Jezusa Chrystusa, Pana naszego..." Dokonując Intronizacji Jezusa, nie nadajemy Mu godności królewskiej, bo Pan Jezus ma tę godność. Chodzi o uznanie tej władzy królewskiej poprzez przyjęcie nauki Pana Jezusa, nie odrzucać Dekalogu, poprostu poddanie się pod prawo Pana Jezusa. Widzi siostra i każdy z nas, jak jest przestrzegane prawo Boże w rodzinach, w społeczeństwie, w państwie i na całym świecie. Nawet przytacza siostra słowa z obrazka, które same za siebie mówią:
"Jezu jesteś Królem!
Jezu, jesteś moim Królem!
Okaż mi wolę Twoją Panie, oto jestem."


Polecam do odsłuchania ciekawą audycję w Radio Maryja z I Piątku lipca 2008. Katecheza z Tuchowa, którą prowadzi ks. prof. Janusz Królikowski "Serce Króla Królów"

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:46, 28 Paź 2009, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
nauta
Użytkownik


Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 506 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Zza Oceanu
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 15:19, 15 Sty 2009 Powrót do góry

Tereso!
Idea społecznego panowania Pana Jezusa ma być właśnie osiągnięta poprzez rzeczywiste panowanie Jego Najświętszego Serca w każdej chrześcijańskiej rodzinie, a nie jakieś ogłaszanie Go Królem przez rządy, które wcale katolickich wartości nie bronią, a wręcz przeciwnie. Zakrawa to tylko na jakąś ironię tych, co to i Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek.
W takim ujęciu byłby to tylko nic nie znaczący dokument na papierze.

Ideę Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w rodzinach błogosławili i popierali gorąco wszyscy żyjący podczas działalności misyjnej o.Mateo papieże- tzn. Św. Pius X, Benedykt XV (który rozszerzył odpust z tej okazji przyznany dla katolików w Chile na cały świat ), Pius XI, Pius XII i Jan XXIII.

Uważam, że jeśli ktoś chce ogłaszać Jezusa Chrystusa Królem Polski, to niech to sobie robi, ale obawiam się, że może to nie mieć żadnych następstw duchowych dla polskich rodzin, jeśli nie będzie najpierw Intronizacji Jego Najświętszego Serca w rodzinach, w domach, co wszakże nie polega tylko na powieszeniu obrazka, ale na intensyfikacji życia religijnego całej rodziny, która intronizacji dokonała.

Może się mylę?


Ostatnio zmieniony przez nauta dnia Czw 15:21, 15 Sty 2009, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30511 Przeczytał: 301 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 23:26, 17 Sty 2009 Powrót do góry

Nie mylisz się, ja też tak to pojmuję i rozumiem, ale co niektórym można tłumaczyć i bez zrozumienia pozostaje. Poprostu trzeba sięgnąć do źródeł, czyli do książek samej S.B.Rozalii, do o. Mateo i słuchać jak nauczał i naucza w tym temacie KK. Należy odrzucać to wypaczone przesłanie, o którym tu można sporo przeczytać.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30511 Przeczytał: 301 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 17:28, 28 Paź 2009 Powrót do góry

Co jakiś czas na różnych stronach w necie wciąż na nowo rozpoczynają się dyskusje na temat Intronizacji. Ostatnio taka dyskusja była prowadzona tu: [link widoczny dla zalogowanych] która w końcu została zamknięta przez administratora. Kto ciekaw może sobie prześledzić, powiem może tyle że jeden z użytkowników zacytował mały fragmencik aktu poświęcenia Polski Sercu Jezusa i dopiął się słowa "obwołać".
Cytat:
"Oto staje u stóp Twoich w osobie swych pasterzy i w osobie pobożnych tych tłumów wierny Naród Polski, aby w starej królów naszych stolicy obwołać Cię uroczyście najwyższym swym Panem. Przyjąłeś z rąk naszych na widomy znak poddaństwa dźwigniętą z ofiar całej Polski świątynię; prosimy Cię, byś ten kościół - w sercu Ojczyzny Sercu Twemu wzniesiony - przyjął za tron królewski Twego wśród nas panowania. Wyznajemy bowiem przed Niebem i ziemią, że Twego panowania nam potrzeba; wyznajemy publicznie, że Ty jeden, Królu królów, masz do nas święte i nigdy nie wygasłe prawa... Tak dziś oddajemy Ci cały nasz Naród w zupełne i niepodzielne władanie".

Nic więcej nie napisał odnośnie tego poświęcenia, kto, kiedy i gdzie. Zostało to wyjaśnione tam, przez kogo, gdzie i kiedy. Ja może zacytuję obszerne fragmenty tego aktu, który właśnie miał miejsce 3 czerwca 1921 r. po poświęceniu Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie przy ulicy Kopernika, po czym nastąpiło poświęcenie Sercu Bożemu całego narodu.

Oto obszerne fragmenty tego aktu:

"Oto staje u stóp Twoich w osobie swych pasterzy i w osobie pobożnych tych tłumów, wierny naród polski, aby w starej królów naszych stolicy, obwołać Cię uroczyście najwyższym swym Panem. (... ) Wyznajemy bowiem przed niebem i ziemią, że Twego panowania nam potrzeba; wyznajemy publicznie, że Ty jeden, Królu królów, masz do nas święte i nigdy niewygasłe prawa; wyznajemy za wszystkich, co znać Cię i służyć Ci nie chcą, że tylko pod Twym berłem ratunek dla wskrzeszonej Twą mocą, a tak ciężko skołatanej Ojczyzny. (. .. ) Święć się wśród nas Imię Twoje! Przyjdź do nas słodkie i błogosławione królestwo Twoje! Niech ci, co rządzą, w lmię Twoje władzę sprawują; ustawy nasze niech będą świętego prawa Twego odbiciem; wojsko nasze niech pod Twym znakiem strzeże granic Ojczyzny (... ) Życie nasze całe i społeczne, i rodzinne niech Twym duchem się napoi i na zasadach Twoich się oprze! ( ... ) Chwała niech Ci będzie, Królu wieków i najwyższy Panie naszej Ojczyzny; Tobie moc i panowanie, nam zaś w Twej służbie na doczesne nasze dzieje ratunek, a na wieczność dziedzictwo niebieskiej Twej ojczyzny. Amen."

Warto dodać, że na kamieniu węgielnym tej bazyliki wyryto napis:

"Ty, o nieśmiertelny Królu wieków, na ziemie nasze stąd wypuść słodkiego Serca Twego płomienie; do miast i wiosek, do serc i umysłów wejdź zwycięzcą, zamieszkaj w nich, władaj."
Chrystus Król i Jego Boskie Serce!
Zobacz profil autora
Augusto
Użytkownik


Dołączył: 23 Sie 2009
Posty: 8 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 21:10, 28 Paź 2009 Powrót do góry

Z tego co ja się orientuję w tej sprawie i po przeczytaniu kilka miesięcy temu prac na ten temat zrozumiałem to aby w sejmie przeprowadzić intronizację Chrystusa na króla podobnie jak zrobiono to w Kolumbii (ale nie jestem pewnien).
Zobacz profil autora
Angelight
Użytkownik


Dołączył: 02 Wrz 2009
Posty: 321 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polska
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 22:43, 28 Paź 2009 Powrót do góry

Aby przeprowadzić Intronizację sejmie posłowie muszą być wierzącymi katolikami, a tak niestety nie jest.
Zobacz profil autora
Dragon
Użytkownik


Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 114 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 23:27, 28 Paź 2009 Powrót do góry

Angelight napisał:
Aby przeprowadzić Intronizację sejmie posłowie muszą być wierzącymi katolikami, a tak niestety nie jest.

No to teraz odpowiedzmy sobie wszyscy dlaczego tak nie jest?
Jeśli są ludzie głoszący poglądy, aby Katolik glosował na Katolika, to dlaczego zaraz jest mu podpinana łatka antysemity?
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30511 Przeczytał: 301 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:04, 29 Paź 2009 Powrót do góry

Teresa napisał:
(...)
Oto obszerne fragmenty tego aktu:

(....) Przyjdź do nas słodkie i błogosławione królestwo Twoje! (...)

Z katechizmu katolickiego kard. Gasparriego:

307. O co modlimy się słowami drugiej prośby: Przyjdź królestwo Twoje?

Słowami drugiej prośby: Przyjdź królestwo Twoje, modlimy się, żeby Bóg panował nad nami i nad wszystkimi ludźmi przez łaskę swoją, a nad społeczeństwem i nad narodami przez swoje prawo na ziemi, abyśmy kiedyś mogli stać się uczestnikami Jego chwały wiecznej w niebie.

308. Jak możemy się przyczynić do tego, żeby przyszło na świat królestwo Boże?

Do tego, żeby przyszło na świat królestwo Boże, możemy i powinniśmy się przyczynić w różny sposób: więc przez zachowanie przykazań Chrystusowych; przez wyrabianie w sobie nadprzyrodzonego życia łaski,; modlitwą i uczynkami pomagając Kościołowi w jego wysiłkach, zmierzających do tego, by życie prywatne, rodzinne i publiczne było zgodne z prawem Bożym, żeby wszyscy błądzący wrócili do jedności z Kościołem, i żeby światło Ewangelii dotarło do tych ludów, które siedzą w ciemnościach i w cieniu śmierci.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)