Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Pomnik Chrystusa w Rio de Janeiro Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30511 Przeczytał: 301 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 9:39, 30 Paź 2009 Powrót do góry

stefan napisał:
[link widoczny dla zalogowanych]

Pomnik ma być większy od tego w Rio

Wyczytałam, że figurę Chrystusa Odkupiciela, przed 80 laty wykonał francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia Paul Landowski. Za Radiem Watykańskim:

"Chrystus z Rio potrzebuje renowacji"

Będący symbolem Rio de Janeiro pomnik Chrystusa Odkupiciela wymaga natychmiastowego remontu. Zniszczenia struktury spowodowały wiatry, deszcze, pioruny oraz palące słońce. Koszt prac renowacyjnych szacuje się na 3,5 mln dolarów. Kościół sam nie jest w stanie pokryć tej sumy, dlatego też arcybiskup Rio de Janeiro, Orani João Tempesta zainaugurował kampanię zbierania funduszy na remont tego pomnika, uważanego za jeden z siedmiu cudów świata. Akcja nosi tytuł „Ja jestem Chrystusa”. By się do niej przyłączyć wystarczy nabyć broszkę będącą wierną kopią figury Chrystusa Odkupiciela, którą przed 80 laty wykonał francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia Paul Landowski.

„Pomimo, że zapowiedziana zbiórka jest czymś koniecznym, to jednak nie jest ona najważniejsza dla Kościoła. Chcemy uczynić z tej kampanii również wielką akcję ewangelizacyjną. Należy głosić Chrystusa ludziom. A nie można lepiej jak przez wizerunek Chrystusa Odkupiciela, nie jest możliwe” – zaznaczył abp Orani João Tempesta. – Kampania ma na celu przeprowadzenie konserwacji pomnika Chrystusa Odkupiciela. Chodzi nam jednak także o to, by odbudować wizerunek Jezusa Chrystusa w każdym bracie, mieszkańcu tego miasta. Będziemy nosić obraz Chrystusa na piersi i okażemy całej Brazylii znak naszej wiary” – skonkludował metropolita Rio de Janeiro.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Image

Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 12:33, 18 Sty 2014, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30511 Przeczytał: 301 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:48, 04 Gru 2009 Powrót do góry

Brazylia: pomnik Chrystusa w Rio de Janeiro narodowym dziedzictwem kultury

Pomnik Chrystusa Odkupiciela znajdujący się na wzgórzu Corcovado w Rio de Janeiro został uznany za Narodowe Dziedzictwo Kulturalne Brazylii. Pomimo, że decyzję w tej sprawie podjął już przed rokiem Instytut Dziedzictwa Historycznego i Artystycznego, to jednak została ona opublikowana dopiero 3 grudnia w Dzienniku Ustaw.

[link widoczny dla zalogowanych]

Pomnik Chrystusa na Corcovado, będący symbolem Rio de Janeiro, został wybudowany z inicjatywy Kościoła katolickiego z okazji setnej rocznicy ogłoszenia niepodległości Brazylii w 1922 roku. Jednak jego otwarcie dokonało się dopiero 12 października 1931 roku.

W roku 2006 archidiecezja Rio de Janeiro utworzyła na wzgórzu Corcovado sanktuarium Chrystusa Odkupiciela. Rok później pomnik został uznany za jeden z siedmiu cudów świata współczesnego. W październiku bieżącego roku archidiecezja Rio de Janeiro ogłosiła kampanię zbieranie funduszy na remont figury Chrystusa Odkupiciela.

Źródło: KAI
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1370 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 23:36, 04 Gru 2009 Powrót do góry

Poniżej więcej o pomniku Chrystusa w Rio

http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=pl&v=TTnjzdnQmgY&feature=related

http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=pl&v=CMljE-36qNM&feature=related

http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=pl&v=Qx5BJds_Sc4&feature=related

http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=pl&v=b-PsviSStA8&feature=related
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30511 Przeczytał: 301 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:15, 02 Lip 2010 Powrót do góry

Słynna figura Chrystusa Odkupiciela, górująca nad Rio de Janeiro w Brazylii znów zachwyca turystów. Zdjęto rusztowania, które przez 4 ostatnie miesiące zasłaniały jeden z najsłynniejszych i największych posągów świata.

Chrystus znów króluje nad Rio de Janeiro

Jej restauracja kosztowała archidiecezję Rio de Janeiro 7 mln reali (ok. 4 mln dolarów), które od końca ub.r. zbierano z dobrowolnych ofiar osób prywatnych.

2 lipca, gdy na mistrzostwach świata w piłce nożnej w Republice Południowej Afryki reprezentacja Brazylii zmierzy się z Holandią, kierownictwo archidiecezji zamierza oświetlić rzeźbę ogniami w kolorach zielonym i żółtym (barwy flagi narodowej).

O wzniesieniu nad Rio wielkiej figury Chrystusa zaczęto myśleć w drugiej połowie XIX wieku, gdy Brazylią rządziła królowa Elżbieta (Izabela), której zaproponowano także sfinansowanie tego przedsięwzięcia. Ale w 1888 zniosła ona w kraju niewolnictwo, wywołując niezadowolenie elit, co z kolei doprowadziło do obalenia w rok później monarchii i ustanowienia republiki, Kościół zaś został oddzielony od państwa. O sprawie budowy zapomniano na wiele lat.

Do idei tej powróciły władze Rio de Janeiro – ówczesnej stolicy – w 1921, chcąc uczcić w ten sposób setną rocznicę niepodległości kraju. Na podstawie szkiców i planów artystów i inżynierów brazylijskich, przede wszystkim Hectora da Silva Costy, posąg zaprojektowano i wykuto we Francji. Wykonali to rzeźbiarze brazylijscy Carlos Oswald i Paul Landowski. Poszczególne części rzeźby przewieziono do Brazylii drogą morską, na miejscu zaś specjalnie w tym celu zbudowaną trasą kolejową wciągano je na górujący nad miastem szczyt Corcovado. Budowę, która trwała prawie 9 lat, opłacano ze środków obywateli i wiernych. Oficjalne jej otwarcie nastąpiło 12 października 1931 roku.

Od 2006 pod posągiem istnieje sanktuarium Chrystusa Odkupiciela. W rok później figura została uznana w wyniku międzynarodowej ankiety za jeden z siedmiu cudów współczesnego świata.

Wysokość rzeźby wynosi 38 metrów (w tym 8-metrowy cokół-piedestał), waga – 1145 ton, a rozpiętość rąk – 30 metrów. Zewnętrzna obudowa pomnika, wykonana z tzw. kamienia mydlanego (steatytu), wymagała odnowienia, gdyż w ciągu dziesięcioleci była wystawiona na działanie różnych zjawisk przyrody, zwłaszcza ulewnych deszczów zwrotnikowych. Ponadto ze względu na wielkość rzeźby, stojącej w dodatku na wysokim wzniesieniu, często uderzają w nią pioruny, co również odbija się niekorzystnie na stanie figury. W czasie zakończonych wczoraj prac wzmocniono m.in. konstrukcje żelbetonowe, znajdujące się pod kamienną obudową posągu.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30511 Przeczytał: 301 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 12:42, 18 Sty 2014 Powrót do góry

Posąg Chrystusa w Rio uszkodzony przez piorun

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Słynny posąg Chrystusa z otwartymi ramionami górujący nad Rio de Janeiro, jedna z czołowych atrakcji turystycznych Brazylii, został uszkodzony przez piorun podczas gwałtownej burzy - poinformował w piątek o. Osmar Raposo sprawujący pieczę nad posągiem.

Duchowny powiedział, że ze zdjęć wykonanych ze śmigłowca wynika, że posąg stracił fragment prawego kciuka. Dodał, że prace mające na celu naprawę uszkodzenia zostaną dokonane na początku lutego.

Posąg Chrystusa, o wysokości 38 metrów, znajduje się na szczycie wzgórza Corcovado wznoszącego się na wysokość 710 metrów nad słynnymi plażami w Rio.

Według brazylijskich służb meteorologicznych, burza, która nawiedziła rejon Rio była wyjątkowo gwałtowna. Trwała ponad 3 godziny, podczas których niebo nad miastem rozświetliło ponad 40 tys. błyskawic.

Wiatr o szybkości 87 km/godz wyrywał drzewa z korzeniami a woda zalała wiele ulic. Miejscowe lotnisko na krótko przerwało pracę.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30511 Przeczytał: 301 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:25, 20 Lut 2014 Powrót do góry

Brazylia: rozpoczyna się odnowa figury Chrystusa Odkupiciela w Rio

Image

W Rio de Janeiro rozpoczęło się odnawianie słynnej na cały świat rzeźby Chrystusa Odkupiciela, górującej nad miastem. Stało się to konieczne po częściowym uszkodzeniu posągu w wyniku uderzenia pioruna w czasie gwałtownej burzy 17 stycznia. 14 lutego metropolita Rio, kardynał - nominat Orani João Tempesta odprawił krótkie nabożeństwo i pobłogosławił robotników, którzy niezwłocznie przystąpili do prac renowacyjnych.

Zdaniem hierarchy, sprawą zasadniczą jest dbałość o zachowanie wizerunku, który przypomina o Jezusie, a więc widzialnego obrazu Boga. „W ten sam sposób jesteśmy również wezwani do troski o zachowanie życia, godności ludzkiej, w każdej osobie każdego naszego brata” – powiedział arcybiskup Rio de Janeiro. Dodał, że „jeśli mamy zachować taki pomnik, jak ten, to powinniśmy okazywać wielką miłość istocie ludzkiej”.

Według wstępnych ocen prace renowacyjne potrwają co najmniej 4 miesiące – w tym czasie trzeba będzie na nowo umieścić na swoim miejscu kciuk prawej dłoni Chrystusa, uszkodzony w czasie wspomnianej burzy. Całość prac sfinansują archidiecezja Rio de Janeiro i firmy prywatne, a łączne koszty szacuje się na 833 tys. dolarów. W tym czasie odgrodzone i zasłonięte będą ręce i głowa rzeźby, ale ona sama będzie otwarta dla publiczności.

Posąg Chrystusa Odkupiciela znajduje się na szczycie góry Corcovado na wysokości 710 metrów, mierzy 28 m wysokości i waży ponad 700 ton. Od ponad 80 lat jest symbolem miasta, a w 2007 został uznany za jeden z siedmiu cudów współczesnego świata. W samej Brazylii rzeźba należy do historycznego dziedzictwa kraju; co roku miejsce to odwiedza ponad 700 tys. turystów z kraju i z zagranicy.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)