Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Pierwszy pokaz ''Dzienniczka'' siostry Faustyny Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 15:56, 09 Sie 2011 Powrót do góry

Pierwszy pokaz "Dzienniczka" siostry Faustyny


[link widoczny dla zalogowanych]

(proszę kliknąć na skan to się powiększy)
„Dzienniczek” s. Faustyny Kowalskiej zaliczany jest do arcydzieł literatury mistycznej

Rękopis dzieła św. Faustyny Kowalskiej będzie można obejrzeć 15 sierpnia od godziny 11 do 18.

To będzie wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla czcicieli św. Faustyny i Bożego Miłosierdzia, którzy po raz pierwszy w historii będą mogli zobaczyć oryginał "Dzienniczka". Będzie to także wyjątkowa okazja dla badaczy literatury, gdyż "Dzienniczek" s. Faustyny Kowalskiej jest najczęściej tłumaczoną polską książką na języki obce.

– Również dla nas, sióstr, będzie to wydarzenie. "Dzienniczek" jest tak strzeżonym dziełem, że nie widziały go nawet siostry przez kilkadziesiąt lat mieszkające w klasztorze w Łagiewnikach – mówi s. Elżbieta Siepak, rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. I podkreśla: – "Dzienniczek" jest też relikwią, największym skarbem pozostawionym przez św. Faustynę.

Rękopis będzie wystawiony na widok publiczny w godzinach 11 – 18 w ramach czwartej już edycji Nocy Cracovia Sacra, podczas której swoje skarby pokaże 11 bazylik Krakowa, w tym bazylika Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

"Dzienniczek" s. Faustyny Kowalskiej (1905 – 1938), jednej z największych mistyczek w dziejach Kościoła, zaliczany jest do arcydzieł literatury mistycznej. Siostra Faustyna opisała w nim orędzie o Bożym Miłosierdziu, jakie przekazał jej Jezus w licznych objawieniach, oraz swoje "zetknięcia duszy z Bogiem", czyli stany mistyczne. Na "Dzienniczek" składa się sześć zeszytów, które pisała od lipca 1934 do czerwca 1938 r. Zaczęła go prowadzić w klasztorze w Wilnie na polecenie kierownika duchowego bł. ks. Michała Sopoćki.

Zadanie nie było łatwe z kilku powodów. Siostra Faustyna nie była wykształcona – ukończyła niecałe trzy klasy szkoły powszechnej, pisała wyłącznie w wolnych chwilach poza obowiązkami w klasztorze (albo w czasie pobytów w sanatorium) i musiała to robić w ukryciu przed siostrami. Ale najważniejsza trudność polegała na niemożności pełnego wyrażenia językiem, przy użyciu zmysłów, tego, co się działo wyłącznie w sferze ducha. Ona sama czasem skarżyła się w "Dzienniczku": "Mój Jezu, Ty widzisz, że dosyć, że nie umiem pisać, to jeszcze i pióra dobrego nie mam, a nieraz to naprawdę tak mi się źle pisze, że po jednej literze muszę składać zdania; i jeszcze nie wszystko – i jeszcze mam trudność taką, że notuję te niektóre rzeczy w sekrecie wobec sióstr, więc muszę nieraz co chwila zamykać zeszyt i cierpliwie wysłuchać opowiadania danej osoby, i czas, który miałam przeznaczony na pisanie, przeszedł, a nagłe zamykanie zeszytu – maże mi się".

Oprócz błędów ortograficznych na 477 kartkach rękopisu "Dzienniczka" nie ma żadnych skreśleń czy poprawek. Rękopis jest własnością Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

– Rękopis jest w bardzo dobrym stanie, nie jest uszkodzony. Brakuje w nim tylko jednej strony, która została wyrwana przez niewiadomego sprawcę, co zostało zaznaczone w wydaniu książkowym – mówi s. Siepak, która rękopis widziała.

Po raz pierwszy "Dzienniczek" został przepisany z oryginału w latach 50. XX w. przez s. Ksawerę Olszamowską. Niestety, tekst zawierał liczne błędy: opuszczenia wyrazów, zdań i stron tekstu, były też wyrazy dodane albo zmienione. W dodatku w prywatnych odpisach z tego tekstu brakowało wyraźnego zaznaczenia, które słowa pochodzą od Jezusa, co w rezultacie prowadziło do podejrzeń o herezję autorki<f>"Dzienniczka". Złe jego przepisanie i przetłumaczenie na język włoski było jednym z powodów wydania przez Watykan w 1959 r. notyfikacji zakazującej szerzenia czci Bożego Miłosierdzia w formach podanych przez s. Faustynę.

Po raz drugi "Dzienniczek" został odpisany z oryginału i opracowany naukowo – z przypisami i indeksami – na użytek procesu beatyfikacyjnego s. Faustyny, który w 1965 r. wszczął metropolita krakowski abp Karol Wojtyła. W 1981 r. – trzy lata po cofnięciu notyfikacji – "Dzienniczek" po raz pierwszy ukazał się drukiem w języku polskim. To pierwsze jego wydanie jest podstawą wszystkich tłumaczeń na języki obce.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Rzeczpospolita:
[link widoczny dla zalogowanych]



Image


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 9:33, 23 Kwi 2017, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Kubaturus
Użytkownik


Dołączył: 19 Cze 2009
Posty: 218 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 19:30, 03 Kwi 2016 Powrót do góry

Znaleźli państwo gdzieś w internecie: skany, albo zdjęcia całego"Dzienniczka"(to chyba 6 zeszytów)? Chodzi mi oczywiście o oryginał!
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:44, 18 Kwi 2020 Powrót do góry

Tu jest treść Dzienniczka wszystkie zeszyty:

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 16:10, 17 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)