Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Ratujmy dusze w czyśćcu cierpiące Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
longinus
Użytkownik


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 34 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Głogów
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 11:13, 10 Lut 2010 Powrót do góry

Ratujmy dusze w czyśćcu cierpiące

W historii narosło wiele opinii na temat odpustów Były czasy, w których poprzez niewłaściwe ich traktowanie dochodziło do bardzo poważnych nadużyć. Dzisiaj, a już właściwie podczas trwania Soboru Watykańskiego II, zorientowano sin, że odpusty są zbyt ważną sprawą, by przejść obok nich obojętnie. Z tej racji Paweł VI ogłosił w Konstytucji Apostolskiej Indulgentiarum doctrina, z 1 stycznia 1967 r., poprawioną naukę w zakresie praktyki odpustów. Podaje ją w sposób skondensowany w kanonach 992-997 kodeks prawa kanonicznego Jana Pawła II z 1983 r.

Objawienie Boże poucza nas, że grzechy pociągają za sobą kary, a łagodzone są przez cierpienie, trudy życia, czy też przez śmierć (por. Rdz 3, 16-19; Rz 2,9). Chrześcijanin popełniający grzechy otrzymuje w sakramencie pokuty odpuszczenie win, natomiast pozostaje jeszcze tzw. kara doczesna. Darowanie kary doczesnej określa się terminem „odpust”, którego uzyskanie zakłada szczerą wewnętrzną przemianę oraz wypełnienie przepisanych uczynków. Odpust jest cząstkowy lub zupełny, w zależności od tego, czy uwalnia od kary doczesnej w części lub całości. Paweł VI zniósł odpusty określane konkretnym czasem (np. liczbą dni lub lat), ponieważ w wieczności nie ma czasu. Wierny może uzyskać odpust cząstkowy lub zupełny tylko za siebie lub ofiarować go za zmarłego, ale za nikogo z żyjących, ponieważ każdy człowiek sam jest w stanie dokonać przemiany swojego życia i wypełnić wymagane do otrzymania odpustu warunki. Odpust zupełny można uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia, poza pozostającymi w obliczu śmierci, natomiast odpusty cząstkowe można uzyskiwać w ciągu jednego dnia wielokrotnie.

Do uzyskania odpustu zupełnego wymagane są trzy warunki:

1) spowiedź sakramentalna;
2) komunia św.;
3) modlitwa w intencji Papieża.

Chodzi tu o intencję, jaką Ojciec Św. wyznacza na każdy miesiąc, a nie w intencji osoby Papieża. Wystarczy odmówić "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Maryjo".

Oto wykaz odpustów zupełnych i cząstkowych, podanych przez Penitencjarię Apostolską 29 czerwca 1969 roku:

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
longinus
Użytkownik


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 34 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Głogów
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 11:26, 10 Lut 2010 Powrót do góry

De profundis – Psalm 130

Z głębokości wołam do Ciebie, Panie,
o Panie, słuchaj głosu mego.

Nachyl swe ucho
Na głos mojego błagania.

Jeśli zachowasz pamięć o grzechach, Panie,
Panie, któż się ostoi?

Ale Ty udzielasz przebaczenia,
aby Ci ze czcią służono.

Pokładam nadzieję w Panu,
Dusza moja pokłada nadzieję w Jego słowie,
Dusza moja oczekuje Pana.

Bardziej niż strażnicy poranka
Niech Izrael wygląda Pana

U Pana jest bowiem łaska
u Niego obfite odkupienie.

On odkupi Izraela
Ze wszystkich jego grzechów.


Wieczny odpoczynek racz im dać Panie,
A światłość wiekuista niechaj im świeci,
Niech odpoczywają w pokoju. Amen.


(Psalm odmawiać po modlitwie dnia)

Niedziela
O, Panie Boże Wszechmogący, błagam Cię przez Krew Przenajdroższą, którą Boski Syn Twój Jezus, wylał za nas w Ogrójcu, racz wybawić dusze z mąk czyśćcowych, a zwłaszcza tę najbardziej opuszczoną i wprowadź ją do chwały Twojej, gdzie by Cię chwaliła i błogosławiła na wieki. Amen.
Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Wieczny odpoczynek…, Psalm 130

Poniedziałek
O, Panie, Boże Wszechmogący! Błagam Cię przez Krew Przenajdroższą, którą Boski Syn Twój Jezus wylał za nas w okrutnym biczowaniu swoim, racz wybawić dusze z mąk czyśćcowych, a mianowicie tę, która jest najbliższa chwały Twojej, aby Cię najrychlej oglądała wielbiła na wieki. Amen.
Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Wieczny odpoczynek…, Psalm 130

Wtorek
O, Panie, Boże Wszechmogący, błagam Cię przez Krew Przenajdroższą, którą Boski Syn Twój Jezus wylał za nas w bolesnym cierniem ukoronowaniu, racz wybawić dusze z czyśćca, mianowicie tę, która miała być ostatnia uwolniona, aby Cię jak najprędzej w chwale Majestatu Twego wielbiła i błogosławiła na wieki wieków. Amen.
Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Wieczny odpoczynek…, Psalm 130

Środa
Wszechmogący Boże! Przez Najdroższą Krew Syna Twego, Jezusa, Zbawiciela naszego, którą wylał, dźwigając ciężar krzyża na ulicach Jerozolimy, wybaw, proszę Cię, duszę z czyśćca, mianowicie tę, która ma najwięcej zasług przed obliczem Twoim, aby otrzymawszy wysoki stopień chwały, wielbiła i wsyławiała Cię na wieki. Amen.
Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Wieczny odpoczynek…, Psalm 130

Czwartek
Wszechmogący Boże! Przez Najświętsze Ciało i Krew Jednorodzonego Syna Twego, Pana Naszego, Jezusa Chrystusa, który w przeddzień śmierci dał się na pokarm i napój Apostołom i całemu Kościołowi i zostawił na wieczną ofiaręożywiający pokarm duszom wiernym, wybaw, proszę Cię, duszę w czyśćcu, która miała szczególne nabożeństwo do Tajemnicy Miłości, aby Cię przez nią wielbiła wraz z Synem i Duchem Świętym w chwale Twojej na wieki. Amen.
Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Wieczny odpoczynek…, Psalm 130

Piątek
Wszechmogący Boże! Błagamy Cię pokornie przez Najdroższą Krew Jednorodzonego Syna Twego, Jezusa Chrystusa, którą obficie wylał na krzyżu, a najbardziej z Rąk i Nóg Najświętszych, wybaw dusze z mąk czyśćcowych, mianowicie te, za które powinienem się modlić, aby z mojej winy nie były zatrzymane w ognistym więzieniu. Ach, Panie! Racz je co prędzej wprowadzić do chwały Twojej, gdzie z Aniołami będą Cię wielbić i wysławiać na wieki. Amen.
Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Wieczny odpoczynek…, Psalm 130

Sobota
Wszechmogący Boże! B łagam Cię pokornie przez Najdroższą Krew Jednorodzonego Syna Twego, Jezusa Chrystusa, którą obficie wylał w obliczu Najboleśniejszej Matki swojej, wybaw dusze z czyśćca, mianowice te, które miały do Niej nabożeństwo w tym życiu, by wszedłszy do chwały Twojej wraz z Maryją wielbiły Cię na wieki. Amen.
Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Wieczny odpoczynek…, Psalm 130
Zobacz profil autora
longinus
Użytkownik


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 34 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Głogów
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 11:40, 10 Lut 2010 Powrót do góry

Modlitwa powszechna za dusze zmarłych

Boże, któryś nam nakazał miłować wszystkich ludzi jak braci i siostry, a nie zniosłeś tego nakazu i względem tych, których śmierć z tej ziemi zabrała, wszyscy bowiem żyjemy w Tobie, wszyscy kiedyś zjednoczymy się duchem w Tobie przez wspólną wiarę i miłość do Ciebie.

O! Dopomóż nam, Boże miłosierny, abyśmy wszyscy i zawsze ku temu zjednoczeniu dążyli i wszystkim braciom naszym żyjącym radą i dobrym przykładem, a zmarłym modlitwą i zasługą dobrych uczynków naszych, z miłością dopomagali. Nie odrzucaj, o Panie, tej modlitwy naszej, a przez nieskończone miłosierdzie Twoje, przez Mękę i śmierć Jezusa Chrystusa, Zbawiciela i Odkupiciela naszego, zmiłuj się nad duszami w czyśćcu zatrzymanymi, które jeszcze dla grzechów swoich, za które pokutować muszą, wejść do chwały Twojej nie mogą. Ześlij im Ducha Twego Pocieszyciela, aby je światłem i łaską Twoją oświecił, w nadziei Twego miłosierdzia umacniał i za przyczyną Przenajświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych Twoich oraz Świętego Kościoła Twojego i nas wszystkich, niegodnych sług Twoich, którzy zlitowania Twego nad nimi błagamy, do Królestwa chwały Twojej wprowadzić raczył.

Wieczny odpoczynek racz, im dać, Panie
a światłość wiekuista niechaj im świeci,
niech odpoczywają w pokoju. Amen.
Zobacz profil autora
longinus
Użytkownik


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 34 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Głogów
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 12:44, 10 Lut 2010 Powrót do góry

Modlitwa do Matki Bożej z góry Karmel

O, Najmilsza Matko, Matko Boża z góry Karmel.
Ty jesteś radością Kościoła Zwycięskiego, pomocą Kościoła Wojującego i pocieszeniem Kościoła Cierpiącego, dlatego usilnie modlimy się do Ciebie, skieruj Swoje miłosierne spojrzenie na te dusze, które cierpią męki ognia czyśćcowego i uwolnij je tak szybko, jak to tylko jest możliwe, by mogły być dopuszczone do oglądania Boga w wiekuistej radości. Pamiętaj i pomóż, o, Święta Matko, szczególnie moim krewnym, którzy są najbardziej opuszczeni i pozbawieni pomocy.

Najmiłosierniejsza Matko, wylej zasługi drogocennej Krwi Pana Jezusa na te wybrane dusze Jezusa Chrystusa, aż zostaną pocieszone wspaniałościami niebiańskimi.

A wy, Święte Wybrane Dusze, które możecie tak wiele dla nas uczynić swoimi modlitwami, wstawiajcie się za nami i uwolnijcie nas od niebezpieczeństw ciała i duszy. Ochraniajcie nasze rodziny, aż wszyscy zostaniemy dopuszczeni do wiekuistej szczęśliwości. Amen.
Zobacz profil autora
longinus
Użytkownik


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 34 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Głogów
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 12:48, 10 Lut 2010 Powrót do góry

Modlitwa do Matki Bożej za dusze w czyśćcu

Najświętsza Panno Nieustającej Pomocy, Matko Litościwa, racz spojrzeć na biedne dusze, które sprawiedliwość Boża w płomieniach czyśćcowych zatrzymuje. Drogie są one dla Twego Boskiego Syna, zawsze Go one kochały i teraz pałają żądzą oglądania i posiadania Go, lecz nie mogą przerwać swych więzów, a ogień okrutny je pożera. Niech się więc wzruszy Twoje Serce, Litościwa Matko, pośpiesz z pociechą tym duszom, które Cię zawsze kochały i teraz ślą swe westchnienia do Ciebie. To są dzieci Twoje, bądź więc im pomocą, nawiedzaj je, osładzaj im ich męki, skróć im cierpienia i nie zwlekaj z ich wybawieniem. Amen
Zobacz profil autora
longinus
Użytkownik


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 34 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Głogów
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 12:53, 10 Lut 2010 Powrót do góry

Modlitwa do Matki Bożej za dusze zmarłych

O, Boże mój, miłuję Cię nade wszystko dla Twej nieskończonej dobroci i żałuję z całego serca, że Ciebie, Dobro Moje Najwyższe, tak wiele razy obraziłem(am). Przyrzekam Ci, że wolę tysiąc razy umrzeć, aniżeli ponowić dawne grzechy moje. Daj mi święte wytrwanie w dobrym, zmiłuj się nade mną i nad duszami gorejącymi w płomieniach czyśćcowych, które ze wszystkich sił, bo całą miłością, miłują Ciebie. Wysłuchaj błagania, jakie zanoszę za nimi i udziel mi łaski, o którą żebrzę przez ich przyczynę. Miej litość nade mną i nad tymi drogimi duszami, które goreją w ogniu czyśćcowym.

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie,
A światłość wiekuista niechaj im świeci,
Niech odpoczywają w pokoju. Amen.
Zobacz profil autora
longinus
Użytkownik


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 34 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Głogów
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 12:55, 10 Lut 2010 Powrót do góry

KORONKA ZA ZMARŁYCH

(do odmawiania na zwykłym różańcu)

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

Na trzech początkowych paciorkach:

Boże mój, wierzę w Ciebie, boś jest prawdą nieomylną.
Mam nadzieję w Tobie, boś jest nieskończenie dobry.
Kocham Cię, Panie, boś jest godzien nieskończonej miłości.


Na małych paciorkach 10 razy:

Słodkie Serce Maryi, bądź moim zbawieniem.

Zakończyć modlitwą:

Boże mój, przez Najsłodsze Serce Maryi ofiaruję Ci tę modlitwę i proszę, abyś ją przyjął za dusze w czyśćcu cierpiące.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 18:56, 14 Lut 2010 Powrót do góry

Cytat:
Odpust jest cząstkowy lub zupełny, w zależności od tego, czy uwalnia od kary doczesnej w części lub całości. Paweł VI zniósł odpusty określane konkretnym czasem (np. liczbą dni lub lat), ponieważ w wieczności nie ma czasu.

Takie małe wyjaśnienie, Paweł VI nie zniósł odpustów cząstkowych. Nie określa się dosłownie ich wagi, ale są cząstkowe, więc znaczy, że jakąś tam częściową karę znoszą. Nie określa się dosłownie tej liczby, ale przecież jakaś cząstka to jest, więc da się ją pewnie "zważyć".


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 15:58, 02 Lis 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 8:15, 26 Lut 2010 Powrót do góry

longinus napisał:
De profundis – Psalm 130
(...)


"De profundis" - czyli „z głębokości, z otchłani” człowiek wznosi swój głos do Boga na wysokościach. Piekny psalm, jeden siedmiu pokutnych. Rozpaczliwa prośba skierowana do Boga, jest zarazem wyznaniem niezachwianej nadziei w Boże miłosierdzie i wiary w przebaczenie. Dziekuję za zwrócenie mi uwagi na ten Psalm.

W Katechiźmie Kard. Gaspariego jest takie pytanie:

176. Jakie modlitwy zwykli wierni odmawiać częściej za dusze w czyśćcu cierpiące?

Za dusze w czyśćcu cierpiące wierni zwykli częściej odmawiać psalm De profundis (Z głębokości) i tę drugą krótką modlitwę: Wieczne odpoczywanie racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju. Amen.

Odmawiajmy! Powyżej jest podany, nawet z modlitwami na każdy dzień, wiele czasu to nie zabiera, (wydrukowałam sobie i wiem), a pomoc dla Dusz czyśćcowych ogromna. Wczoraj byłam na pogrzebie, młody człowiek 34 lata i w kondukcie pogrzebowym, gdy ciało było odprowadzane już do grobu, Organista śpiewał ten psalm, na przemian z tą modlitwą "Wieczne odpoczywanie...." A Dusze czyśćcowe będą nam pomagać.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:00, 02 Lis 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Adam70
Użytkownik


Dołączył: 19 Maj 2014
Posty: 40 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Chrzanów
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 20:59, 18 Cze 2014 Powrót do góry

(Druga) Koronka za dusze zmarłych

W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Ofiarowanie:
Boże mój, przez Niepokalane Serce Maryi, ofiaruję Ci odpusty, których będę mógł(a) dostąpić za dusze w Czyśćcu cierpiące (albo za duszę N.).

Na dużych paciorkach zwyczajnego różańca uczyń akt wiary, nadziei i miłości, jak następuje:
Boże mój, wierzę w Ciebie, boś jest prawdą nieomylną.
Mam nadzieję w Tobie, boś jest nieskończenie dobry.
Kocham Cię, Panie, boś jest nieskończonej godzien miłości.

Na małych paciorkach dziesięć razy wezwanie:
Słodkie Serce Maryi, bądź moim zbawieniem.

Zakończyć znakiem Krzyża Świętego i tą modlitwą:
Boże mój, przez Najsłodsze Serce Maryi ofiaruję Ci odpusty, jakich mogłem(am) dostąpić i proszę Cię, abyś je przyjął za dusze w Czyśćcu cierpiące, (albo za duszę N.).

W kilka minut możemy odmówić tę koronkę, a przez pozyskane odpusty ulżymy męczarni duszom czyśćcowym, które wyproszą nam od Boga łaski, potrzebne do ćwiczenia siew cnotach, i pozyskanie Nieba.

Słodkie Serce Jezusa, bądź moją miłością!
Słodkie Serce Maryi, módl się za nami!

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Practitioner
Użytkownik


Dołączył: 26 Lip 2014
Posty: 20 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 8:36, 04 Sie 2014 Powrót do góry

Modlitwy św. Gertrudy

Modlitwa św. Gertrudy za zmarłych

Boże miłosierny, z tronu Twojej chwały wejrzyj na biedne dusze w czyśćcu cierpiące. Wejrzyj na ich karanie i męki, jakie ponoszą, na łzy, które przed Tobą wylewają. Usłysz ich błagania i jęki, którymi wołają do Ciebie o miłosierdzie. Zmiłuj się nad nimi i odpuść im grzechy. Wspomnij, najłaskawszy Ojcze, na Mękę, którą Twój Syn podjął dla nich. Wspomnij na Krew Przenajświętszą, którą za nich wylał. Wspomnij na gorzką śmierć Jego, którą dla nich podjął i zmiłuj się nad nimi. Za wszystkie ich przewinienia, których się kiedykolwiek dopuściły, ofiaruję Ci przenajświętsze życie i wszystkie czyny Twego najmilszego Syna. Za zaniedbania popełnione w Twojej świętej służbie ofiaruję Ci Jego gorące pragnienia. Za opuszczenie dobrych i zbawiennych spraw ofiaruję Ci nieskończone zasługi Twego Syna. Za wszystkie krzywdy, jakich od nich doznałeś, ofiaruję Ci wszystko, co Ci kiedykolwiek miłego świadczyły. Na koniec za wszystkie męki, które słusznie muszą cierpieć, ofiaruję Ci wszystkie pokuty, posty, czuwania, modlitwy, prace, boleści, Krew i Rany, mękę i Śmierć niewinną, którą z najgorętszej miłości cierpiał za nas najmilszy Twój Syn. Błagam Cię, abyś raczył przyjąć te ukochane dusze do rajskiej szczęśliwości, aby Cię tam wielbiły na wieki. Amen.

Modlitwa św. Gertrudy do dusz czyśćcowych

Niech Jezus Chrystus, dla nas ukrzyżowany, zmiłuje się nad wami, dusze bolejące; niech swoją Krwią zagasi pożerające was płomienie. Polecam was tej niepojętej miłości, która Syna Bożego sprowadziła z nieba na ziemię i wydała na okrutną śmierć. Niech się ulituje nad wami, jak okazał swe miłosierdzie dla wszystkich grzeszników, umierając na krzyżu. Jako zadośćuczynienie za wasze winy ofiaruję tę synowską miłość, jaką Jezus w swym Bóstwie kochał swego Przedwiecznego Ojca, a w Najświętszym Człowieczeństwie najmilszą swoją Matkę. Amen.


Ostatnio zmieniony przez Practitioner dnia Pon 8:39, 04 Sie 2014, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:28, 04 Sie 2014 Powrót do góry

Pomoc zmarłym w doświadczeniu świętych

(...)

Św. Gertruda z Turyngii

Gdy pewnego razu św. Gertruda modliła się za zmarłą młodo zakonnicę z jej klasztoru, którą szczególnie kochała, ta ukazała się jej stojąca przed tronem Bożym w olśniewających szatach. Mimo to wyglądała na smutną i zatroskaną a wzrok kierowała w dół jakby wstydziła się spojrzeć na oblicze Boga. Widząc to Gertruda zawołała: "Najsłodszy Jezu dlaczego w swej nieskończonej dobroci nie zachęcisz swej oblubienicy by zbliżyła się do Ciebie i zaznała. radości swego Pana? Dlaczego trzymasz ją z dala od siebie smutną i zalęknioną?" Wtedy Jezus serdecznym gestem przywołał do siebie zmarłą zakonnicę lecz ta cofnęła się. Nie rozumiejąc tego Gertruda zwróciła się do owej siostry: "Cofasz się, gdy nasz Pan Cię woła? Ty, któraś przez całe swe życie pragnęła bliskości. Jezusa odchodzisz teraz, gdy On wyciąga ręce, by cię przyjąć?" Dusza odpowiedziała: "Nie jestem godna stawać przed Niepokalanym Barankiem. Noszę jeszcze kilka plam jakimi zbrukałam się na ziemi. Ażeby zbliżyć się do Słońca Prawości, trzeba być czystą jak światło. Nie osiągnęłam jeszcze tego stopnia czystości, jakiego wymaga On od swoich świętych".

Święta, której udziałem stało się to doświadczenie oraz wiele innych spotkań z duszami zmarłych, urodziła się 6 stycznia 1256 roku w Turyngii (Niemcy). Od piątego roku życia wychowywała się i uczyła u sióstr benedyktynek. Tam dorastając wstąpiła do klasztoru w Helfta, gdzie 27 stycznia 1281 r. przeżyła swoje mistyczne zaślubiny z Jezusem. Dla Gertrudy rozpoczął się czas ekstaz, objawień i proroczych wizji. Swoje stany duchowe, mistyczne przeżycia oraz polecenia, jakie otrzymała od Chrystusa zawarła w swoim dziele pt: Objawienia.

Święta Gertruda złożyła akt heroicznej miłości za dusze czyśćcowe, czyli ofiarowała zmarłym cierpiącym w czyśćcu wszystkie swoje czyny i akty pokuty nie zostawiając sobie nic, czym mogłaby zadośćuczynić za swoje grzechy. Przed śmiercią szatan próbował zasiać w jej sercu niepokój, smutek i strach przed przyszłymi cierpieniami. Jednak Jezus nie pozwolił, by trwała w takim stanie i pocieszył jej duszę zapewniając o wiecznym szczęściu: "Bądź pewna, moja córko, że twoje umiłowanie zmarłych nie będzie ci przeszkodą. Wiedz, że ten hojny dar, jaki złożyłaś ze wszystkich swoich uczynków duszom czyśćcowym, szczególnie mi się spodobał, a na dowód tego oświadczam, iż wszystkie kary jakie musiałabyś znosić w życiu przyszłym, zostały ci odpuszczone,- co więcej, w nagrodę za twą szczodrość tak pomnażam wagę twoich zasług, że będziesz się w niebie cieszyć wieczną chwałą". Słowa Chrystusa tak uradowały Świętą, że z uśmiechem na ustach przeszła do życia wiecznego. Miała wówczas 46 lat. Jej liturgiczne wspomnienie Kościół obchodzi 16 listopada.

W Objawieniach czytamy, że Gertruda była świadkiem jak Maryja wybawiła z czyśćca duszę brata zakonnego, Hermana, który wyróżniał się szczególnym nabożeństwem do Niej. Święta z Helfty zachęca do gorliwych modlitw za zmarłych przez Jej wstawiennictwo, wyrażając swoje przekonanie, iż Matka Boża oręduje skutecznie za duszami czyśćcowymi. Podobnie ci, którzy mieli szczególne nabożeństwo do Eucharystii po śmierci otrzymali szybkie uwolnienie z czyśćca. Przykładem tego jest dusza zmarłej zakonnicy, która ukazała się Gertrudzie i powiedziała: "Och, jakże szczęśliwa jestem, że miałam szczególne nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu w swoim życiu, ponieważ przez nie teraz otrzymałam wiele owoców. To nie potrwa już długo i zostanę przyjęta do wspaniałości nieba". Jeszcze innym razem święta Gertruda zobaczyła duszę, która była niesiona do nieba przez prośby Kościoła.

To tylko kilka przykładów spotkań Świętej ze zmarłymi, które były dla niej wielką łaską za życia. Skuteczność modlitw w ich intencji zawdzięczała głębokiemu zjednoczeniu z Bogiem. Podczas jednego z objawień została zapytana czy pragnie zdrowia czy cierpienia na co odpowiedziała: "Wszechmogący Boże, proszę daj mi to, co podoba się Tobie. Nie dbaj o moje pragnienia. Ja wierzę, że to, co od Ciebie otrzymam, będzie dla mnie najlepszym darem". Tak więc umiłowanie Boga prowadziło ją do tak wielkiej miłości bliźniego.

Niech zachętą do ofiarowania wszystkiego za zmarłych będą słowa Jezusa skierowane do św. Gertrudy pod koniec jej życia, gdy lękała się o swoje zbawienie: Te wszystkie dusze, które uratowałaś, wkrótce spotkają się z tobą, by zaprowadzić cię do Raju.

Tekst pochodzi z pisma
"Królowa Apostołów" listopad 2009 r.


[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:06, 02 Lis 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:14, 30 Paź 2014 Powrót do góry

Osiem dni szczególnej pomocy duszom czyścowym

W ciągu pierwszych ośmiu dni listopada po raz kolejny dostaniemy wyjątkową szasnę na zintensyfikowaną pomoc duszom cierpiącym w czyśću. Te dni to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli własnie czyśćca, będącego „przedsionkiem nieba”.

Image

W związku z okresem modlitw za zmarłych można uzyskać odpusty dla nich. Należy nawiedzić pobożnie cmentarz w dniach 1-8 listopada i modlić się za dusze zmarłych, przy zachowaniu stałych warunków odpustu: stanu łaski uświęcającej, przyjętej w danym dniu Komunii św., wolności od przywiązania do grzechu (nawet lekkiego) i modlitwy w intencjach Ojca Świętego (np. „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Mario”).

W samym dniu 2 listopada - przy zachowaniu tych samych warunków - również można uzyskać odpust za zmarłych związany z nawiedzeniem kościoła lub publicznej kaplicy i odmówieniem w nich modlitwy "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga". Pamiętajmy, że modlitwa i ofiarowanie odpustu za zmarłych jest o wiele ważniejsze niż wszelkie zewnętrzne przejawy pamięci.

Dogmat o istnieniu czyśćca Kościół ogłosił na Soborze w Lyonie w 1274 r. a potwierdził i wyjaśnił na Soborze Trydenckim (1545-1563) w osobnym dekrecie. Opiera się na przesłankach zawartych w Piśmie św. oraz na sięgającej II wieku tradycji kościelnej. Duży wkład w rozwój nauki o czyśćcu wniósł św. Augustyn. Dogmat podkreśla dwie prawdy: istnienie czyśćca jako pośmiertnej kary za grzechy oraz możliwość i potrzebę modlitwy i ofiary w intencji dusz czyśćcowych.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 15:49, 23 Sie 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 15:47, 02 Lis 2019 Powrót do góry

OJCZE NASZ św. Mechtyldy za dusze czyśćcowe
(...)
http://www.traditia.fora.pl/pan-jezus,18/modlitwy-od-nieba-mistyczki-mistycy-nspj-i-inni,7778.html#58062
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32752 Przeczytał: 56 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:40, 02 Lis 2019 Powrót do góry

Modlitwy za dusze zmarłych
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)