Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Święci Archaniołowie Michał, Rafał i Gabriel 29 września Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31743 Przeczytał: 251 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 15:41, 28 Wrz 2008 Powrót do góry

Święci Archaniołowie Michał, Rafał i Gabriel 29 września

Aniołowie są istotami ze swej natury różnymi od ludzi. Należą do stworzeń, są nam bliscy, dlatego Kościół obchodzi ich święto. Do ostatniej reformy kalendarza kościelnego (z 14 lutego 1969 r.) istniały trzy odrębne święta: św. Michała czczono 29 września, św. Gabriela - 24 marca, a św. Rafała - 24 października. Obecnie wszyscy trzej archaniołowie są czczeni wspólnie.

Nie widać ich i nie słychać, ale znani są z potęgi działania. Jeden zaopiekował się podróżnikiem, drugi zwyciężył ze Smokiem, trzeci zwiastował ważne nowiny. Nazywani są kolejno Rafał, Michał oraz Gabriel.

W liturgii Kościół obchodzi święto trzech archaniołów, którzy odegrali w historii zbawienia ważne role. Archanioł Rafał zaopiekował się bohaterem biblijnej księgi Tobiasza – młodym podróżnikiem. O zwycięskich potyczkach Archanioła Michała ze Smokiem-szatanem czytamy natomiast w księdze Apokalipsy. Trzeci z Bożych Posłańców, Archanioł Gabriel zwiastował Maryi, że będzie Matką Syna Bożego.

Wypełnianie jakiejś misji należy do samej istoty aniołów. „Anioł” to z greckiego po prostu „posłany”. Katechizm wyjaśnia, że aniołowie są istotami duchowymi, nie posiadającymi ciała, powoływanymi przez Boga do spełniania zadań specjalnych.

29 września świętujemy dzień Archaniołów: Michała, Rafała i Gabriela, którym Bóg powierzył specjalne misje wobec ludzi. Archaniołowie nigdy nie byli ludźmi, jednak zaliczani są do świętych. W początkach chrześcijaństwa zbyt pochopnie oddawano cześć siedmiu Archaniołom, wymienianym w apokryfach zydowskich. Synody w Laodycei (361 r.) i w Rzymie (492 r. i 745 r.) zezwoliły, by otoczyć kultem liturgicznym tylko św. Michała, św. Gabriela i św. Rafała, ponieważ tylko o tych Archaniołach mamy wyraźne świadectwo w Piśmie Świętym.

św. Michał - hebrajskie imię Mika'el znaczy"Któż jak Bóg"
św. Gabriel - imię znaczy tyle, co "mąż Boży" albo "wojownik Boży".
św. Rafał - hebrajskie imię Rafael oznacza "Bóg uleczył".

Pierwsze miejsce wśród Archaniołów ma Michał. Według tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i skłonił do buntu część aniołów, wówczas św. Michał miał wystąpić jako pierwszy przeciwko niemu z okrzykiem "któż jak Bóg!".

Archanioł Gabriel uważany jest za szczególnego opiekuna Świętej Rodziny. Najpierw powiadomił Zachariasza o narodzinach Jana Chrzciciela, potem zwiastował Najświętszej Maryi Pannie narodzenie Pana Jezusa. Wydarzenia te opisał św. Łukasz (Łk 1, 1-80). To Gabriel pojawił się również w snach św. Józefa, powiadamiając go najpierw o macierzyństwie Maryi, potem ostrzegając przed Herodem (Mt 2, 13) i wreszcie nakazując mu wrócić do Nazaretu (Mt 2, 19--20).

Archanioł Rafał znany jest przede wszystkim z Księgi Tobiasza, w której czytamy, jaką opieką otoczył Tobiasza w czasie podróży do Persji, a po powrocie do domu wyjawił Tobiaszowi i jego ojcu, kim jest: "Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański" (Tb 12, 15).

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31743 Przeczytał: 251 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:00, 28 Wrz 2009 Powrót do góry

29.IX. Świętych Archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała.

Wrzesień i październik to wyjątkowo anielskie miesiące. Wszyscy wierni 29 IX przywołują przy ołtarzu Świętych Archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała i 2 X Św. Aniołów Stróżów. Czcimy ich jako wysłanników Boga. A z nabożeństwa do nich, nie wypada wyrastać, jak wyrasta się z dziecinnego ubranka. Nie zatrzymujmy się na dziecięcej modlitwie do Anioła Stróża, ale wołajmy do potężnego anioła, męża Bożego, który opiekuje się najmłodszymi i najstarszymi. Duchy niebieskie są naprawdę blisko, bardzo blisko, oddaleni zaledwie o jeden akt wiary, o prostą modlitwę.

Za śp. Ks. Janem Twardowskim przypominamy, iż cale nasze życie upływa pomiędzy dwoma aniołami. Stale biegamy od tego, który powiedział „Nie będę Ci służyć”, do tego, który zawołał „Michael”. Św. Michał Archanioł był stworzeniem najpotężniejszym, najczystszym, najbardziej podobnym do Boga. Jednak całą swoją istotą wołał: „Któż jak Bóg”, jestem nieważny, ważny jest tylko Bóg. Nieraz mamy wiele rozmaitych pretensji, uraz, bo dużo się poświęcamy, a jednak nas nie dostrzegają. Tymczasem najpotężniejszy Archanioł Michał, generał aniołów, jest tak bezpretensjonalny, że nie widzi samego siebie.

Święci Aniołowie prowadźcie nas po drogach Woli Bożej.

Z wstępu dwumiesięcznika: "Któż jak Bóg!"

Proszę poznać wspaniały tekst: "Kim jest święty Michał Archanioł?"
i Koronkę Anielską:

http://www.traditia.fora.pl/katechizm-nauka-katolicka,15/kim-jest-swiety-michal-archaniol,1767.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31743 Przeczytał: 251 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 9:56, 29 Wrz 2010 Powrót do góry

Teresa napisał:
29.IX. Świętych Archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała.

Dnia 29-go września przy górze Gargano pamiątka św. Archanioła Michała, na którego cześć poświęcono tamże niepozorny, ale wielu cudami daleko sławny kościółek. Wiele tu pisze.
http://www.traditia.fora.pl/modlitwa-i-duchowosc-katolicka,4/swiety-michal-na-monte-gargano,831.html

"Dziś przypada Święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Świat aniołów jest dla nas światem niedostępnym, tajemniczym, ulotnym. Wymyka się, nawet ucieka przed naszym racjonalno – doświadczalnym widzeniem rzeczywistości. I choć o aniołach nic za bardzo konkretnego powiedzieć nie możemy, to jednak anielskość jakoś intuicyjnie wyczuwamy. Mówimy, że ktoś jest piękny, jak anioł, że ma anielskie serce, że jest dobry, jak anioł. Mamy więc, jakieś wewnętrzne wyczucie anielskości, choć zwykle aniołowie są równie bezimienni, anonimowi, jak niewidzialni i przeźroczyści.

Tych trzech jednak, których dziś przywołujemy, znamy z imienia. Michała – z tym któż jak Bóg, któż jest taki jak Bóg. To ten od zwycięskiej walki ze Smokiem; Gabriela - Bóg jest moją siłą, mąż Boży, to ten od zwiastowania i Rafała - Bóg uleczy, uzdrowi.

Co mają nam dziś coś do powiedzenia ci trzej archaniołowie, czy jeszcze mają nam coś do powiedzenia? Może jednak mają! Pierwszy przypomina, i to jest przypomnienie szczególnie dziś aktualne, szczególnie ważne, jakby gromko przywołując swoje imię: któż jak Bóg, któż jest taki jak Bóg. Jakby chciał nam wytknąć, wypomnieć – stworzyliście sobie bogów na swój obraz i podobieństwo, ale czy któryś z nich, jest taki, jak Ten jeden, jedyny? Drugi, ten od zwiastowania, jakby chciał na nowo zwrócić nam uwagę na to, że to my właśnie, nie kto inny, wbrew powszechnym obyczajom i modzie na kasandryczność informacji, jesteśmy, powinniśmy być od zwiastowania, od opowiadania Dobrej Nowiny, od dobrych wiadomości. I ten trzeci, co zwraca nam uwagę, że fundament naszego zdrowia, duszy i ciała, myśli i poglądów, zachowań i decyzji jest w Bogu.

Czujemy i słyszmy, że coraz trudniej, nie tylko w mediach, ale i w towarzyskich rozmowach, przebić się z dobrą wiadomością, nie mówiąc już o Dobrej Nowinie. Czujemy też, że choruje nasza hierarchia wartości, że kornik zżera ją od środka, że wprawdzie trzymamy jeszcze fason, jakiś pion, ale korzenie to mamy nieźle podgryzione. Może to właśnie dlatego, że skutecznie odwróciliśmy kolejność, chcąc zamienić się miejscami z Panem Bogiem i zapomnieliśmy, że to On nas stworzył na obraz i swoje podobieństwo, a nie my Jego, według swoich potrzeb i wyobrażeń. Ta pokusa zamiany miejsc z Panem Bogiem jest bardzo kusząca i ponętna, ale bywa bardzo kosztowna, przed czym Michał stara się nas przestrzec tym swoim gromkim zawołaniem: któż jest taki jak Bóg?"


Z rozważań ks. Piotra

Święci Aniołowie prowadźcie nas po drogach Woli Bożej.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31743 Przeczytał: 251 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:22, 29 Wrz 2010 Powrót do góry

Do ostatniej reformy kalendarza kościelnego (z 14 lutego 1969 r.) istniały trzy odrębne święta: św. Michała czczono 29 września, św. Gabriela - 24 marca, a św. Rafała - 24 października. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, dołączono do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela. Obecnie wszyscy trzej archaniołowie są czczeni wspólnie.

W tradycyjnym kalendarzu liturgicznym dziś jest św. Michała Archanioła. Imię Michał znaczy "Któż jak Bóg". Przypomina ono walkę, którą stoczył wódz Aniołów ze złymi duchami. Walka dobra ze złem trwa nadal. Po stronie Chrystusa walczą Aniołowie, święci i Kościół, przeciw Chrystusowi szatan i wszyscy grzesznicy. W Starym Testamencie św. Michał był obrońcą ludu wybranego, obecnie jest obrońcą Kościoła. Prosimy go często, aby przedstawił Bogu nasze modlitwy - antyfona na ofiarowanie - aby był przewodnikiem dusz opuszczających ten świat i aby wziął nas w opiekę na sądzie ostatecznym - alleluja - . Świeto dzisiejsze obchodzimy w rocznicę konsekracji starozytnej bazyliki Św. Michała pod Rzymem.

Na podstawie: Mszał Rzymski

Poniżej polecam ciekawy artykuł:

Istnienie aniołów jest prawdą wiary

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
tosia
Użytkownik


Dołączył: 18 Sie 2010
Posty: 256 Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Śro 21:42, 29 Wrz 2010 Powrót do góry

Ja byłam dzisiaj na Mszy św. w kościele księży orionistów na Lindleya w Warszawie i bardzo się ucieszyłam, bo zobaczyłam na ławkach rozłożone zafoliowane karteczki z modlitwą do Michała Archanioła, ale zaraz posmutniałam, bo pomyslałam, że to tylko na święto, ale za chwilę znowu się ucieszyłam, bo ksiadz powiedział, żeby nauczyć się na pamięć, bo będzie odmawiana po każdej Mszy św.!
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31743 Przeczytał: 251 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:18, 30 Wrz 2010 Powrót do góry

Pani tosiu, o odmawianiu tej modlitwy to już w ubiegłym roku było mówione, my pisaliśmy o tym tu:
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-polsce,1/wprowadzenie-w-parafiach-modlitwy-do-sw-michala-archaniola,1786.html#20213

To jest modlitwa, którą powinno się odmawiać nie tylko po Mszy św. ale często - gęsto, jak ja to mówię i polecam ja każdemu, (i nie tylko tę modlitwę do Św. Archanioła Michała), a widzimy jak wielka jest dziś dezorientacja szatańska. Szatan dziś działa z podniesionym czołem - jak to powiedział jeden egzorcysta.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31743 Przeczytał: 251 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:11, 29 Wrz 2012 Powrót do góry

Archaniołowie Michał, Gabriel i Rafał

Wśród siedmiu najdoskonalszych aniołów, którzy „wchodzą przed majestat Pański”, są trzej znani nam z imienia: Michał, Gabriel i Rafał. Niegdyś Kościół poświęcał im trzy osobne święta – 29 września, 24 marca i 24 października, jednak po reformie kalendarza liturgicznego w 1969, wspominamy ich jednocześnie 29 września.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

W tradycyjnym kalendarzu liturgicznym dziś jest św. Michała Archanioła. Imię Michał znaczy "Któż jak Bóg". Przypomina ono walkę, którą stoczył wódz Aniołów ze złymi duchami. Walka dobra ze złem trwa nadal. Po stronie Chrystusa walczą Aniołowie, święci i Kościół, przeciw Chrystusowi szatan i wszyscy grzesznicy. W Starym Testamencie św. Michał był obrońcą ludu wybranego, obecnie jest obrońcą Kościoła. Prosimy go często, aby przedstawił Bogu nasze modlitwy - antyfona na ofiarowanie - aby był przewodnikiem dusz opuszczających ten świat i aby wziął nas w opiekę na sądzie ostatecznym - alleluja - . Świeto dzisiejsze obchodzimy w rocznicę konsekracji starozytnej bazyliki Św. Michała pod Rzymem.

Na podstawie: Mszał Rzymski
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)