Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Szkaplerz sukienny czy Medalik szkaplerzny ? Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:21, 19 Lip 2010 Powrót do góry

Temat i poniższy cytat wydzielone stąd:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/swieta-maryjne,40/matki-bozej-szaplerznej-16-lipca,117.htmlCytat:
Szkaplerz w obecnej formie jest bardzo wygodny do noszenia. Można nawet zastąpić go medalikiem szkaplerznym.

Medalik szkaplerzny, został wprowadzony do użytku w 1910 r. przez św. papieża Piusa X, musi przedstawiać z jednej strony Najświętsze Serce Pana Jezusa, a z drugiej strony wizerunek Matki Bożej ze szkaplerzem w dłoni. Szkaplerz sukienny i medalik szkaplerzny mają taką samą wartość duchową. Przyjęcie powinno dokonać się przy pomocy szkaplerza sukiennego, można go później, według osobistego uznania, zastąpić medalikiem szkaplerznym. Czynimy to już sami. Powinno się go nosić na szyi, nie np. w kieszeni.

[link widoczny dla zalogowanych]

(proszę kliknąć na obraz - powiększy się)

Image

Taki złoty medalik szkaplerzny ja noszę na szyi.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 17:53, 07 Lip 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:12, 06 Lip 2012 Powrót do góry

Kilka wyjaśnień do zgłoszonych mi wątpliwości, pierwsza odnośnie obrazów zamieszczonych na Szkaplerzu, druga odnośnie Medalika szkaplerznego. Najpierw odnośnie obrazów zamieszczanych na Szkaplerzu.

Pani ta zacytowała z powyższego, pierwszego tekstu cytat:


Cytat:
W przypadku szkaplerza karmelitańskiego na jednym kawałku powinien być umieszczony wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej, a na drugim - Najświętszego Serca Pana Jezusa.

... i napisała:
"Czy to nie chodzi o medalik szkaplerzny, co do którego jest rzeczywiście taki wymóg? "Kawałki" sugerują jednak szkaplerz materiałowy. Proszę zobaczyć tę stronę: [link widoczny dla zalogowanych] Poza tym na anglojęzycznej wikipedii również jest o tym mowa, że żadne obrazki nie są wymagane: "Images sewn onto the Brown Scapular are unnecessary".
[link widoczny dla zalogowanych]

Wysłałam w tym temacie zapytanie do dwóch księży Tradycji, jeden mi odpisał - ksiądz IDP i napisał mi krótko tak:


Cytat:
"Jeśli chodzi o medaliony i szkaplerze, należy kupować takie które odpowiadają zaleceniom Matki Bożej czy też świętych przez których dany znak wiąże się błogosławieństwem.

Nie mam dostępu do dokumentacji, ale wydaje mi się że w przypadku Szkaplerza dla świeckich winny być po obu stronach obraz serca Jezusa i Maryi (ich serca).

Ważne jest również aby sposób przyjęcia szkaplerza był zgodny z rytuałem Kościoła Katolickiego.

Imitacje nosimy jeżeli nie mamy obiektywnej możliwości nabycia wzoru z pełni poprawnego."

I tyle tego maila od księdza. Ja doczytałam w książce o Szkaplerzach z 1886 r. - [link widoczny dla zalogowanych] - zebrał i ułożył Ks. Franciszek Liss", że w przypadku Szkaplerza karmelitańskiego, Matka Boża nie określiła konkretnie jak ma wygladać, tak jak np. mamy Cudowny medalik, gdzie z detalami Matka Boża go okresliła, tylko pisze tak:

"Szkaplerz karmelitański składa się z dwóch prostokątnych skrawków wełnianego sukna koloru brunatnego lub czarnego. Pierwszy kolor jest odpowiedniejszy dla odróżnienia go od szkaplerza czarnego Siedmiu Boleści. Tasiemki mogą być jakiekolwiek. Ozdoby na szkaplerzu nie są potrzebne...."

Czyli mogą być różne wzory, a to że określają dwa Najśw. Serca to być może już się tak utarło z Medalika skaplerznego. Ja, gdy przyjmowałam swój Szkaplerz w 2004 roku w Klasztorze Karmelitów, to tam na miejscu gdzie kupowaliśmy te szkapkerze, to były różne wzory - obrazki - na nich. Mój szkaplerz sukienny na jednej stronie ma NS Pana Jezusa, a na drugiej Matkę Bożą z Dzieciątkiem jak podaje szkaplerz.

Na polskiej Wikipedii też pisze tak jak na tej angielskiej:
"Obrazki lub symbole nie są potrzebne, ale często można je spotkać na szkaplerzach."

C.d.n.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 17:57, 07 Lip 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:46, 23 Sie 2012 Powrót do góry

Druga wątpliwość to odnośnie Medalika szkaplerznego.

[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

(proszę kliknąć na skan to się powiększy do czytania)

Image

Image

Powyższe skany są z książeczki tej: (strona 34-35)

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Rodzina Szkaplerzna - Szkaplerz karmelitański
(...)
Czy szkaplerz można zastąpić medalikiem?

Medalik szkaplerzny został wprowadzany jako forma zamienna szkaplerza płóciennego w 1910 r.. Prośbę o to skierowali górnicy, których szkaplerz płócienny szybko się brudził i niszczył. Wierni noszący medalik uczestniczą we wszystkich przywilejach duchowych wynikających z noszenia tradycyjnego szkaplerza. Należy jednak zauważyć, że medalik nie wyraża w pełni bogatej symboliki szkaplerza mini-habitu. Jedna strona medalika winna przedstawiać wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej, a drugi Serca Pana Jezusa. Przyjęcie do rodziny szkaplerznej może nastąpić jedynie szkaplerzem płóciennym.
(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

Drugi fragment w uzgodnieniu z : [link widoczny dla zalogowanych]

W 1910 roku tj. za pontyfikatu św. Piusa X, został opublikowany dekret Świętego Oficjum[28] pozwalający wiernym używać w miejsce szkaplerza suknianego metalowego medalika. Powodem wydania dekretu były prośby ciężko pracujących, zwłaszcza górników, dla których noszenie szkaplerza suknianego stanowiło pewną trudność.
Jakkolwiek dekret zaznacza, że zastąpienie szkaplerza medalikiem nie pozbawia żadnego przywileju, że zapewnia takie samo uczestnictwo w duchowych dobrach Zakonu, to jednak nie wyraża ono w pełni tej bogatej symboliki przynależności do rodziny zakonnej, jak to czyni szkaplerz – “mini-habit”[29].
Uważamy za stosowne podkreślić tu, że medalik szkaplerzny, tzn. ten, który może zastąpić szkaplerz sukniany, powinien przedstawiać z jednej strony Najświętsze Serce Jezusa, a z drugiej Matkę Bożą Szkaplerzną.

[28]Cum sacra, quae vocant, scapularia, AS 3 (1910) 22–23.
[29]W rzeczywistości w niektórych językach, np. włoskim, szkaplerz jest powszechnie nazywany “abitino – dosłownie “habitek”, czyli habit (po włosku “abito”) w sensie zdrobniałym. Etymologicznie słowo szkaplerz wywodzi się od łacińskiego scapulae, arum, tzn. plecy.

[link widoczny dla zalogowanych]

Nic innego tu już nie wpiszę, Szkaplerz sukienny i Medalik szkaplerzny mają taką samą wartość duchową, tylko medalik szkaplerzny nie wyraża tej pełnej symboliki. Przyjęcie powinno się odbyć przy pomocy Szkaplerza sukiennego, a nie że ktoś sobie nałoży taki medalik i powie że przyjął szkaplerz. Później wg. uznania osobistego możemy zastąpić Medalikiem szkaplerznym. Ja przyjmowałam Szkaplerz u Karmelitów i tak mi powiedziano o zamianie, jak napisałam.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 17:48, 07 Lip 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:37, 25 Sie 2012 Powrót do góry

Jeszcze może z innej książeczki, a mianowicie z tej:

[link widoczny dla zalogowanych]

... pisze, że tytuł niedostępny, ale może już jest dostępny? - nie wiem, trzeba pytać, ale ja ją mam i na stronie 157/158 pisze:

"W 1910 roku papież Pius X zezwolił na noszenie błogosławionego medalika jako substytutu - po spełnieniu pewnych warunków - małego szkaplerza. medalik ten zwany "medalikiem szkaplerznym" ma na jednej stronie wizerunek Najśw. Serca a na odwrocie Najśw. Dziewicy. Nie jest możliwe przyjmowanie medalika bez uprzedniego przyjęcia szkaplerza. Ksiądz błogosławiący medalik powinien posiadać uprawnienia do nakładania szkaplerza, który noszący chce zastąpić medalikiem."

Te pewne warunki to są modlitwy. Przywilej sobotni też tu jest wytłumaczony, że nie jest to tak, że umrze grzesznik i zaraz w pierwszą sobotę Matka Boża wyprowadzi duszę z czyśćca. Jest napisane, że papież Paweł V w oficjalnym dokumencie stwierdził: "Zezwala się nauczać, że Błogosławiona Dziewica przyjdzie z pomocą duszom braci i sióstr z Bractwa Najśw. Maryi Panny z Góry Karmel po ich śmierci, dzięki Jej nieustającemu wstawiennictwu, Jej cierpieniom i zasługom i Jej szczególnej opiece, szczególnie w sobotę, która jest dniem szczególnie poświęconym przez Kościół samej Błogosławionej Dziewicy Maryi."


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 17:39, 07 Lip 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:47, 16 Lip 2014 Powrót do góry

Ciekawa strona:

MAEDALIKI SZKAPLERZNE -1

SZKAPLERZ KARMELITAŃSKI
Medalik szkaplerzny, zwany szkaplerzem karmelitańskim wywodzi się od szkaplerza sukiennego.


(...)

Image

Medalik lata 60-70-te XX w.


Image

Szkaplerz karmelitański między 1910 – 1914, srebro, sygnowany PB

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 17:35, 07 Lip 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:15, 18 Sie 2014 Powrót do góry

Wiele tu już napisałam odnośnie pytania Szkaplerz sukienny czy Medalik szkaplerzny? i chcę jeszcze zamieścić skany z bardzo starej książeczki - można odczytać rok i inne dane na tych skanach - co jest potwierdzeniem, że nosząc zamiennie medalik szkaplerzny, otrzymuje się te same łaski co nosząc szkaplerz płócienny. Trzeci skan dotyczy szkaplerza.

[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

(proszę kliknąć na skan to się powiększy)

Image

Image

Image


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 17:29, 07 Lip 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)